Menu

Recenze a test Nivona NICR 820

79,4 % Celkové hodnocení

Top 15 v kategorii Automatické kávovary

Jednotlivá hodnocení

 • 9,4/10
  Hodnocení výkonu
 • 6,7/10
  Hodnocení objemu
 • 9,1/10
  Hodnocení možností a nastavení
 • 8,4/10
  Hodnocení výbavy a funkcí

Klady

 • Možnost ukládání vlastních receptur
 • Zvládne i 2 mléčné nápoje zároveň
 • Výběr aromatického profilu

Zápory

 • Vyšší cena
 • Málo stupňů hrubosti mletí
 • Ve většině parametrů průměrný
28 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Automatický kávovar Nivona NICR 820 patří mezi dražší přístroje s mnoha výhodami. V jeho základních parametrech se však nic nečekaného neobjevuje. Parní tlak 15 barů je pro domácí kávovary optimální, ty jej totiž na rozdíl od kavárenských přístrojů nedokáží držet na konstantních hodnotách. Pro přípravu kávy ideálních 9 barů tak dosáhnou v průměru. Příkon 1465 W také nijak nevybočuje a svědčí o rychlém nahřívání stroje.

Zásobník na vodu pojme 1,8 l, což byla v našem srovnání (v květnu 2023) průměrná hodnota. Také kapacita zásobníku na zrna 250 g není nijak nadstandardní. Oba údaje byste měli zvážit ve vztahu k vašim individuálním kritériím, tedy kolik káv denně bude potřeba připravit. Zároveň je nutné počítat s tím, že kapacita se odrazí také na rozměrech kávovaru a velké kancelářské modely může být problematické umístit do malých kuchyní. Rozměry tohoto kávovaru uvádíme v druhé tabulce parametrů.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Parní tlak (bar)

15

87 % 15, 13 % 19
Příkon (W)

1 465

1 479,00
Objem nádobky na vodu (l)

1,8

1,92
Objem zásobníku na kávu (g)

250

271,67
Počet stupňů hrubosti mletí

3

7,47
Použití mleté kávy

Ano

63 % Ano, 37 % Ne
Nastavitelná teplota vody

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Nastavitelná síla kávy

Ano

97 % Ano, 3 % Ne
Nastavitelná tvrdost vody

Ano

83 % Ano, 3 % Ne, 13 % Neuvedeno
Možnost ukládání vlastních receptů

Ano, 10 receptů

77 % Ne, 7 % Ano, 1 recept, 3 % Ano, 5 receptů, 3 % Ano, 10 receptů, 3 % Ano, 3 % Ano, v aplikaci, 3 % Neuvedeno
Počet šálků najednou

2

90 % 2, 10 % 1

Možnosti a nastavení

Pokud se zaměříme na možnosti nastavení, může nás zaskočit počet volitelných stupňů hrubosti mletí kávy. Na rozdíl od konkurenčních značek De’Longhi nebo Philips jsou totiž u Nivony obvyklé pouhé tři stupně hrubosti. V praxi ovšem záleží hlavně na vás, jak moc si chcete s vaším šálkem kávy vyhrát.

Dál už Nivona ničím nepřekvapí, nabídne možnost navolit teplotu vody i sílu kávy, nebo nastavit, jak tvrdá voda teče ve vaší lokalitě, aby podle toho kávovar mohl časovat pravidelné odvápňování. Možnost přípravy dvou espress zároveň je dnes na trhu téměř samozřejmostí.

Mimo nastavení, která očekáváme u každého automatického kávovaru, nabídne Nivona NICR 820 několik specialit. Máme na mysli například nastavení délky perlokace, kterým ovlivníte celkové aroma nápoje. Na výběr máte ze tří aromatických profilů. Nebo možnost rozhodnout o pořadí, v jakém se připraví káva a mléčná pěna.

Vybavení a funkce

V oblasti vybavení a funkcí si kávovar Nivona vede skvěle. Mléko šlehá automaticky pomocí tenké hadičky, kterou ponoříte do nádoby s mlékem, klidně přímo do kartonu. Jako jeden z mála připraví tento přístroj také dva mléčné nápoje zároveň, to oceníte při přípravě káv pro větší sešlost. Přednastavených nápojů je v menu 8, to byl v květnu 2023 mírně nadprůměrný počet.

V čem však kávovar NICR 820 skutečně vyniká, je prostor pro uložení 10 vlastních receptur, které si sami naprogramujete od A do Z. A protože kávovar je propojitelný přes technologii Bluetooth, můžete svá nastavení provádět také na vašem smartphonu či tabletu. Je však nutné nainstalovat si aplikaci Nivona App.

Ovládání a údržba

Kávovar Nivona kombinuje manuální ovládání s malým displejem. Dnes je v této cenové kategorii obvyklejší velký dotykový displej, ten však ne každému vyhovuje, protože se může hůře ovládat mokrýma rukama. My ani jednu variantu nepovažujeme za lepší či horší, důležité je rozhodnout se, co bude sedět právě vám.

Zcela obvyklá je posuvná výpusť na kávu, pod kterou můžete postavit větší i menší hrneček a káva se nebude rozstřikovat. S čištěním a odvápňováním pomohou automatické programy, také to považujeme u těchto automatických kávovarů za standard. Z hlediska údržby je však nutné upozornit na specifika mléčného systému s hadičkou, kterou je třeba proplachovat po každém připraveném mléčném nápoji.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Šlehání mléka

Automatické s hadičkou

50 % Automatické s hadičkou, 30 % Automatické s nádobkou, 20 % Parní tryskou
Počet přednastavených nápojů

8

7,43
Výdej horké vody

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Ovládání

Manuální + malý displej

70 % Dotykový displej, 23 % Manuální + malý displej, 7 % Manuální
Nastavitelná výška výpusti

Ano

100 % Ano
Automatické čištění

Ano

100 % Ano
Automatické odvápňování

Ano

100 % Ano
Úsporný režim

Ano

97 % Ano, 3 % Neuvedeno
Výška (cm)

34

36,85
Šířka (cm)

24

24,91
Hloubka (cm)

48

42,07
Hmotnost (kg)

9,4

8,87

Hlavní výhody a nevýhody

Za jeden z hlavních benefitů, a to zejména pokud sháníte kávovar pro větší domácnost, považujeme schopnost přístroje připravit dva mléčné nápoje zároveň. Většina konkurenčních kávovarů zvládne dvě espressa, cappuccina nebo latte je však nutné chystat po jednom. Dále se nám líbí variabilita nastavení a možnost ukládat vlastní receptury.

Pokud jde o zápory, kávovar Nivona jich mnoho nemá. Za nevýhodu však považujeme pouhé 3 stupně hrubosti mletí a pak cenu. Sice odpovídá nabídce nejmodernějších funkcí, ty však rozhodně ne každý využije a potom je takový přístroj pro něj zbytečně předražený.

Porovnání s alternativami

Líbí se vám možnost připojení přes Bluetooth, ale jinak je pro vás kávovar naddimenzovaný? Zkuste mrknout do nižší řady po modelu Nivona NICR 790. Ten pořídíte levněji a s jen lehce osekanou nabídkou funkcí.

Nezajímají vás ani tak konkrétní funkce, jako spíš poměr ceny a nabízených možností? V tom případě k prostudování doporučíme recenzi kávovaru De’Longhi Dinamica ECAM 350.55 B.

Naše hodnocení a závěr

Nivona NICR 820 představuje automatický kávovar pro náročné uživatele se zálibou v moderních vychytávkách. Základními parametry ani kapacitou je sice spíš průměrný, v možnostech nastavení se však můžete opravdu odvázat. Pokud vás láká zkoumání aromatických profilů, vymýšlení vlastních nápojů nebo ovládání přes smartphone, tohle by mohl být kávovar pro vás.

Pokud vás však podobné vymoženosti spíš míjejí a nejdůležitějším kritériem je pro vás celková kvalita stroje, možná bychom vám doporučili spíše kávovar Jura Impressa E8.

28 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Nivona NICR 820 | Hodnocení: 79,4 %
Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je milovnicí kávy a ráda zkouší různé způsoby její přípravy. Snadno tak poradí, komu sedne automatický kávovar a kdo by měl sáhnout spíš po kávovaru pákovém nebo třeba po překapávači. Díky zkušenostem v oboru ráda vyjasní, v čem spočívá nastavení tvrdosti vody nebo jaké jsou rozdíly mezi různými značkami na trhu. Jejímu zájmu neunikla ani témata příbuzná, například mlýnky na kávu.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Nivona NICR 820

Nivona NICR 820

28 000 Kč Orientační cena