Recenze Sencor SES 9200CH - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a test Sencor SES 9200CH

59,6 % Hodnocení
redakce

Klady a zápory

Klady

 • Kompaktní rozměry
 • Nádobka na mléko v balení
 • Nízká cena

Zápory

 • Menší objem nádobek na vodu a kávu
 • Není možné dělat dva nápoje zároveň
 • Jen 5 stupňů hrubosti mletí
9 000 Kč Orientační cena
 • 9,4/10
  Hodnocení výkonu
 • 5,0/10
  Hodnocení objemu
 • 3,3/10
  Hodnocení možností a nastavení
 • 8,5/10
  Hodnocení výbavy a funkcí
 • 59,6 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje

Značka Sencor patří k oblíbeným výrobcům domácích potřeb, mezi kávovary však mnoho zástupců nemá. Model SES 9200CH patří k levnějším, kompaktním automatům, které se vejdou i do menších kuchyní. Za to však platí menší kapacitou nádobky na vodu (1,1 l) i na zrnkovou kávu (150 g). Můžeme jej tedy doporučit spíše jednotlivcům či párům.

Příkon 1470 W je standardní, parní tlak 19 barů dokonce nadprůměrný. V případě tlaku však vyšší neznamená automaticky lepší, obvyklých 15 barů se pro domácí přístroje považuje za optimální.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Sencor

23 % De'Longhi, 20 % Krups, 20 % Philips, 10 % Nivona, 7 % Jura, 3 % Philco, 3 % Saeco, 3 % Eta, 3 % Siemens, 3 % Sencor, 3 % Neuvedeno
Parní tlak (bar)

19

87 % 15, 13 % 19
Příkon (W)

1 470

1 475,67
Objem nádobky na vodu (l)

1.1

1,88
Objem zásobníku na kávu (g)

150

266,67
Počet stupňů hrubosti mletí

5

7,77
Použití mleté kávy

Ne

67 % Ano, 33 % Ne
Nastavitelná teplota vody

Ne

93 % Ano, 7 % Ne
Nastavitelná síla kávy

Ano

97 % Ano, 3 % Ne
Nastavitelná tvrdost vody

Ne

83 % Ano, 3 % Ne, 13 % Neuvedeno
Možnost ukládání vlastních receptů

Ne

80 % Ne, 7 % Ano, 1 recept, 3 % Ano, v aplikaci, 3 % Ano, 5 receptů, 3 % Ano, 10 receptů, 3 % Neuvedeno
Počet šálků najednou

1

90 % 2, 10 % 1

Možnosti a nastavení

Nízká cena kávovaru Sencor se bohužel projevuje na jeho možnostech. Například vám vždy připraví jen jeden šálek nápoje, naprostá většina konkurentů přitom zvládá dvě černé kávy naráz, někteří dokonce i dva nápoje s mlékem. S přípravou z mleté kávy vám také nepomůže a omezená je i nabídka nastavení.

Můžete si vybrat z 5 stupňů hrubost mletí zrn. To sice není mnoho, vzhledem k ceně kávovaru nás to však nemůže překvapit. Dále vás přístroj nechá ovlivnit sílu kávy pomocí velikosti porce (5, 8 nebo 10 gramů). Nenastavíte však její teplotu a nemůžete ani do přístroje zadat údaje o tvrdosti vody, kterou používáte. Vybavenější modely podle tohoto údaje časují pravidelné odvápňování. A ukládání vlastních receptur je samozřejmě utopie, to koneckonců zvládnou jen několikanásobně drahé přístroje.

Vybavení a funkce

Pro přípravu mléčné pěny výrobce zvolil nejobvyklejší variantu (v našem srovnání z května 2023), a to je automatický systém s hadičkou. Její konec ponoříte do kartonu mléka a ona už se o vše postará za vás. V balení získáte také nádobku na mléko pro případ, že by se vám nechtělo používat přímo karton. Nabídka přednastavených nápojů je velmi úzká, obsahuje však to nejdůležitější – espresso, cappuccino a latte macchiato. Kávovar vydá také horkou vodu na lungo nebo čaj.

Ovládání a údržba

Ovládání kávovaru Sencor SES 9200CH je velmi moderní, sestává z dotykových tlačítek na horní straně. A protože kávovar nemá přehršel různých vychytávek, je poměrně jednoduché. V oblasti údržby tento model nijak nezaostává, i zde se dočkáte automatických programů pro čištění a odvápňování. Jen je třeba dbát na proplachování hadičky na mléko po každém použití, jako u všech podobných kávovarů, i zde by se mohla zanášet.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Šlehání mléka

Automatické s hadičkou

47 % Automatické s hadičkou, 30 % Automatické s nádobkou, 20 % Parní tryskou, 3 % Možnost volby (automatické s nádobkou + parní tryska)
Počet přednastavených nápojů

3

6,63
Výdej horké vody

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Ovládání

Dotykový displej

67 % Dotykový displej, 27 % Manuální + malý displej, 7 % Manuální
Nastavitelná výška výpusti

Ano

100 % Ano
Automatické čištění

Ano

100 % Ano
Automatické odvápňování

Ano

100 % Ano
Úsporný režim

Ano

97 % Ano, 3 % Neuvedeno
Výška (cm)

31.5

36,25
Šířka (cm)

18

25,33
Hloubka (cm)

41

41,72
Hmotnost (kg)

8.5

8,83

Hodnocení ostatních uživatelů

Uživatelé, kteří kávovar Sencor zakoupili, s ním jsou spokojení, i když zmiňují, že odpovídá pořizovací částce. Pochvalují si zejména jednoduché ovládání i údržbu a kompaktní rozměry.

U tohoto kávovaru jsme našli i několik záporných hodnocení. Většinou se týkala mléčného systému, který nebyl dostatečně silný pro kvalitní našlehání a ohřátí mléka. Některým uživatelům se také hůře mačkají dotyková tlačítka.

Hlavní výhody a nevýhody

Jako nejzásadnější benefit vidíme jednoznačně nízkou cenu, ta byla mezi automatickými stroji v době srovnání (květen 2023) takřka bezkonkurenční. Další výhodu spatřujeme v malých rozměrech, i když ty se samozřejmě pojí s menší kapacitou nádobek na vodu a zrna. A pokud si potrpíte na design a nechcete mléko čerpat rovnou z kartonu, potěší vás stylová nádobka na mléko v balení.

Zápory kávovaru spočívají zejména v absenci funkcí. Není například možné chystat dvě kávy zároveň, použít mletá zrna nebo nastavit si teplotu nápoje. Samozřejmě sem můžeme zařadit i malou kapacitu zásobníků, pokud však hledáte kávovar pro méněčlennou domácnost, mohou pro vás být tyto nevýhody bezvýznamné.

Porovnání s alternativami

Pokud sháníte co nejlevnější automatický kávovar a obejdete se i bez automatického mléčného systému, můžeme doporučit k pročtení recenzi Krups EA 8108. Ten pojme větší množství vody i kávy, nabídne však pouze 3 stupně hrubosti mletí.

Jste ochotní uvolnit o něco víc peněz, pokud získáte model ověřené značky, která má na rozdíl od Sencoru s výrobou kávovarů větší zkušenosti? V tom případě zkuste mrknout na De’Longhi ECAM 22.110 SB Magnifica S. I zde se budete muset obejít bez automatického šlehání mléka, získáte však mnohem lepší možnosti nastavení.

Naše hodnocení a závěr

Levný a kompaktní kávovar Sencor SES 9200CH představuje ideální model pro nenáročného uživatele či pár. Kvůli malé kapacitě zásobníků jej početnější rodině doporučit nemůžeme. Náročnější uživatele by zase mohl odradit absencí mnohých funkcí, které jsou jinak na trhu standardem. Pokud však sháníte jednoduchý přístroj nenáročný na údržbu, možná bude právě pro vás ideální.

Hledáte naopak kávovar pro větší domácnost, který zvládne i dvě kávy s mlékem zároveň, přesto však nechcete příliš investovat? Z námi srovnávaných modelů můžeme doporučit Siemens TP503R09.

A nebo se rovnou podívejte na všechny kávovary v našem srovnání.

9 000 Kč Orientační cena
Autor: Iveta Polášková | Datum: | Produkt: Sencor SES 9200CH | Hodnocení: 59,6 %
Iveta Polášková je milovnicí kávy a ráda zkouší různé způsoby její přípravy. Snadno tak poradí, komu sedne automatický kávovar a kdo by měl sáhnout spíš po kávovaru pákovém nebo třeba po překapávači. Díky zkušenostem v oboru ráda vyjasní, v čem spočívá nastavení tvrdosti vody nebo jaké jsou rozdíly mezi různými značkami na trhu. Jejímu zájmu neunikla ani témata příbuzná, například mlýnky na kávu.
Redaktorka

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Sencor SES 9200CH

Sencor SES 9200CH

9 000 Kč Orientační cena