Menu

Recenze a srovnání G21 Gracioso

85,1 % Celkové hodnocení

Nejlepší cena/výkon v kategorii Šnekové odšťavňovače

Klady

  • Keramický šnek
  • Velký otvor na ovoce
  • I na listovou zeleninu
  • Stojánek na součástky

Zápory

  • Horší ovládání mokrýma rukama
  • Malá nádobka na šťávu
  • Nemá podmisku
  • Chybí homogenizační pouzdro
6 000 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje a rozměry

G21 Gracioso se řadí mezi šnekové odšťavňovače, kterým se také někdy přezdívá „pomalé“. Toto pojmenování k němu sedí, jeho šnek se otáčí rychlostí 70 otáček za minutu, takže na šťávu si budete muset chvíli počkat. Ve srovnání s rychlejšími odšťavňovači odstředivého typu se však odmění vyšší výtěžností a hutnější šťávou intenzivní chuti, která navíc nebude napěněná tolik, jak by ji napěnila právě odstředivka. Protože napěněný džus rychleji oxiduje, celkově je šťáva ze šnekových odšťavňovačů považována za kvalitnější. Příkon 200 W patří stejně jako počet otáček za minutu k průměrným hodnotám.

Rozměry modelu Gracioso jsou víceméně obvyklé, pokud se chcete ujistit, že na něj máte dost místa, můžete zkontrolovat konkrétní čísla ve spodní části tabulky níže na stránce. Nevýhodu představuje poměrně malá nádobka na šťávu, do které se vejde jen 0,6 l, takže větším rodinám by nemusela stačit. Nádobka na zbytky je na tom lépe, pojme 0,95 l odpadu. Příjemným bonusem je rozhodně větší plnicí otvor o průměru 75 mm. Díky němu můžete dovnitř hodit i větší kusy ovoce. Některé odšťavňovače mají plnicí otvor doplněný podmiskou, která zachycuje kousky, které by spadly vedle. S ničím takovým však zde počítat nelze.

Šnek a jeho uložení

Uvnitř odšťavňovače se nachází horizontálně uložený šnek. Tyto odšťavňovače bývají univerzálnější než ty se šnekem vertikálním, poradí si dobře i s kořenovou zeleninou nebo třeba špenátem. Častěji k nim seženete další nástavce pro výrobu dalších pochutin. Stále však existují suroviny, v jejichž zpracování je vertikální modely předstihnou, typicky jde například o ananas nebo o bobuloviny jako rybíz.

Šnek odšťavňovače Gracioso má oproti ostatním ještě jednu výhodu, je vyroben z keramiky. Naprostá většina produktů na trhu se opírá o tritan, pevný plast, keramika je však rozhodně o něco tvrdší.

Parametr Tento produkt
Výrobce

G21

Typ

Šnekové

Uložení šneku

Horizontální

Příkon (W)

200

Otáčky/min

70

Počet rychlostí

1 + zpětný chod

Velikost plnicího otvoru (mm)

75

Objem nádoby (l)

0,6

Objem zásobníku na zbytky (l)

0,95

Výška (cm)

42

Šířka (cm)

22

Hloubka (cm)

39

Hmotnost (kg)

5

Orientační hmotnost

5,1

Test odšťavňování

Protože jsme chtěli otestovat variabilitu našich odšťavňovačů, nakoupili jsme pro tento účel různorodé ovoce a zeleninu. Tu jsme nakrájeli na srovnatelně velké kousky a následně změřili objem vylisované šťávy i hmotnost sušiny. Během odšťavňování jsme také sledovali hlučnost přístroje, rychlost a plynulost celého procesu.

Každý z odšťavňovačů si musel poradit s 0,5 kg jablek, 0,5 kg pomerančů, 0,5 kg mrkve, 0,5 kg červeného rybízu a nakonec 0,3 kg směsi listové zeleniny (125 g rukoly a 175 g ledového salátu). Výsledky jsme zdokumentovali na přiložených fotografiích.

Objem šťávy

Z jablek jsme získali 300 ml šťávy, z pomerančů 290 ml. Poněkud nás zklamala výtěžnost z mrkve, ze které vymáčkl více šťávy námi též testovaný vertikální model Tefal ZC 255 B 38. Totéž platí i pro červený rybíz, o tom je však známo, že si s ním vertikálně uložený šnek poradí líp. Zde je nutné zmínit, že se lišila také konzistence šťávy. Zatímco z modelu Gracioso vyšla šťáva jen o málo hustší než z ostatních surovin, po lisování na vertikálním stroji byla hustší a podobná pyré. Odšťavňovač Gracioso si obstojně poradil také s listovou zeleninou. Z 300 gramů zeleně získal 140 ml šťávy, což je vcelku dobrý výsledek.

Pěna a zbytky

S pěnou mívá z námi odšťavňovaných surovin problémy listová zelenina a některé druhy jablek. My použili kultivar Gala, který trochu pěnil. Bublinkovou čepici na sobě měla i vylisovaná směs listové zeleniny, ta však byla mnohem nižší než u vertikálního odšťavňovače. Tím se potvrzuje obecná poučka, že na listovou zeleninu jsou lepší modely horizontální a dvouhřídelové.

Co se zbytků a sušiny týče, té jsme ve všech případech našli v nádobce poměrně dost, víc než v odšťavňovači Tefal. U některých druhů pochutin je to dáno nižší výtěžností, jiných (například jablka či saláty) je však jasná příčina jinde. G21 Gracioso dokázal větší množství sušiny dopravit na místo určení, kdežto vertikálnímu odšťavňovači zůstala spousta drti v sítku. Model Gracioso proto doporučujeme, pokud máte v plánu sušinu dál zpracovávat, například na zdravé placičky nebo jako náplň do buchet.

Surovina Objem šťávy (ml) Hmotnost sušiny v zásobníku (g)
Jablka Gala 300 136,4
Pomeranče 290 153,7
Mrkev 155 293,7
Červený rybíz 260 127,9
Listová zelenina (rukola + salát) 140 144,8

Hlučnost a plynulost provozu

Tento odšťavňovač je při práci relativně tichý, hlučnost se pochopitelně liší podle lisování suroviny. Při odšťavňování měkkých pomerančů nebo rybízu se orientační hlučnost pohybovala mezi 75 a 80 dB, u tvrdé zeleniny a jablek mezi 90 a 95 dB. Ve srovnání s odšťavňovačem Tefal je znát vyšší kvalita zpracování a stabilita, nic se netřese ani nekýve. Abychom však byli spravedliví, přiznáváme, že daní za tuto výhodu je o dost vyšší cena (v září 2021).

Ovoce je třeba občas trochu pošťouchnout, několikrát jsme použili tlačítko zpětného chodu. To je však u horizontálních odšťavňovačů poměrně časté. Na druhou stranu se sítko neucpávalo ani při lisování červeného rybízu nebo listové zeleniny. Důležitá poznámka se týká rychlosti – díky širokému plnicímu otvoru šlo podávání ovoce lépe a šťáva byla hotová poměrně brzy.

Vybavení a uživatelský komfort

Tento stroj se pyšní jednou vzácností, tou je dotykové ovládání. Nemusíte se bát složitosti, jde jen o dvě tlačítka Start/Stop a Reverse. Přiznáme se však, že si nejsme jisti, zda jde o krok správným směrem, dotyková tlačítka mají totiž sklon nereagovat na dotyk mokrýma rukama a i nám se několikrát stalo, že jsme se o vypnutí museli pokusit víckrát.

V balení naleznete čisticí kartáček pro usnadnění údržby a stojánek, na který můžete rozvěsit součástky po umytí, aby proschly. Myčka vám v tomto případě s údržbou bohužel nepomůže. Homogenizační pouzdro pro výrobu ořechových másel či zmrzliny v balení není, avšak můžete je dokoupit u výrobce zvlášť. Protiskluzové nožičky a nerezové sítko má dnes většina odšťavňovačů a ani tento není výjimkou.

Uživatelský komfort

Pokud jste křehká žena a neobjednáte si odšťavňovač s dovozem až k vám domů, možná se při přenosu docela nadřete. Stroj je dosti těžký, jen sám bez nádobek vyhnal čísla na naší váze nad pět kilo. Skládání však bylo poměrně jednoduché a intuitivní, s čímž pomáhají natištěné ikonky. Body v oblasti uživatelského komfortu musíme připsat za široký plnicí otvor, který pojme i větší kousky ovoce. Otvor je opatřen záklopkou, kterou je u velkého kusu ovoce třeba protáčet. To vám vyhovovat může i nemusí. Záklopka je zde však z bezpečnostních důvodů, aby například děti nemohly prostrčit ruku až ke šneku. Jediné, s čím tedy určitě nejsme spokojení, jsou již zmíněná dotyková tlačítka.

Pochválit naopak musíme rychlou údržbu, zčásti danou také tím, že sítko horizontálního modelu je malé, a vyprošťování zaseklého ovoce tak trvá kratší dobu. S pomocí přibaleného kartáčku šla očista opravdu snadno. Na druhou stranu se těsnění u sítka poměrně brzy obarvilo mrkví, což by mohlo čistotné duše trochu dráždit.

Parametr Tento produkt
Ovládání

Dotykové

Mytí v myčce

Ne

Čisticí kartáček

Ano

Homogenizační pouzdro

Ne

Protiskluzové nožičky

Ano

Nerezové sítko

Ano

Uzávěr antidrip

Ano

Orientační hlučnost

75-95

Hodnocení dalších uživatelů

U dalších majitelů odšťavňovače boduje Gracioso zejména snadnou a rychlou údržbou, tichým chodem a schopností odšťavňovat bylinky a tvrdou kořenovou zeleninu. Uživatelé se také shodli, že jde o kvalitní model za dobrou cenu. Někteří však, stejně jako my, zaznamenali vrzavé zvuky při odšťavňování tvrdších surovin. Mezi nejčastěji zmiňovanými výtkami se objevily stížnosti na dotyková tlačítka a malá kapacita nádobky na šťávu.

Na několika eshopech jsme narazili na informaci, že k tomuto odšťavňovači prodávají nádobku litrovou nebo s víkem. V tom případě doporučujeme informaci raději ověřit přímo s eshopem a předejít tak případnému rozčarování. Nám dorazila plastová nádobka o objemu 0,6 l bez víka.

Klady a zápory

Výhody odšťavňovače spočívají zejména v rychlém sestavování i údržbě. Další body model nasbíral za variabilitu využití, kdy si poradil i se směsí z listové zeleniny. Líbí se nám i větší plnicí otvor a dobrý poměr ceny a výkonu. Drobným bonusem je stojánek na osychání.

Pokud se zaměříme na zápory tohoto přístroje, jako nejzávažnější se nám jeví dotyková tlačítka. Trochu nás také mrzí, že pod plnicím otvorem není podmiska pro zachycení ovoce, které by vinou nešikovnosti uživatele spadlo na zem. Větší rodiny by mohla omezovat menší nádobka na šťávu. A pokud byste rádi vyzkoušeli homogenizační pouzdro, nejspíš vás nepotěší, že je bude nutné dokoupit zvlášť.

Naše hodnocení a závěr

Odšťavňovač G21 Gracioso patří mezi pomalé odšťavňovač, šťávu lisuje za nízkých otáček. Příkon 200 W je tedy naprosto dostačující. V našem testu si poradil se všemi surovinami včetně listové zeleniny, i když jablka a špenát „doplnil“ o trochu pěny a z mrkve nevytěžil tolik, kolik jsme čekali. Pokud chcete vyzkoušet všechny jeho možnosti, můžete si k němu dokoupit homogenizační pouzdro pro výrobu zmrzliny nebo ořechových másel.

Údržba stroje je velmi jednoduchá, za což můžeme poděkovat malému sítku, kterým obecně disponují spíš horizontální odšťavňovače. Také skládání a ovládání je intuitivní, zde však dobře promyslete, zda vám budou vyhovovat dotyková tlačítka. A pokud u některého prodejce narazíte na informaci, že nádoba na šťávu má objem celý litr, raději to ověřte, ta naše totiž pojme jen 0,6 l.

Dalším odšťavňovačem, který jsme osobně testovali, je Tefal ZC 255 B 38. Ten patří mezi vertikální odšťavňovače, od čehož se odvíjejí různé odlišnosti.

6 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: G21 Gracioso | Hodnocení: 85,1 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva má coby redaktorka spoustu zkušeností s testováním produktů, přičemž některé pomocníky do kuchyně pravidelně používá doma v kuchyni. Ujala se proto i tématu odšťavňovačů, se kterými vás blíže seznámí a poradí, do kterých modelů se vyplatí investovat. Sleduje přitom aktuální trendy a odborné i uživatelské recenze, aby mohla doporučit vhodný produkt různým cílovým skupinám.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Dobrý den.
Mám tento odšťavňovač od jara 2018 a používám ho několikrát v týdnu. Za celou dobu s ním nebyl žádný závažný problém.
S dotykovými tlačítky je to hra na nervy. Těsnící gumička antidripu se občas zkroutí a netěsní. To se stane, pokud je suchá a „lízátko“ také. Řešení je obojí navlhčit před prvním uzavřením.
Bylo by fajn, kdyby bylo možno záklopku plnicího otvoru sejmout; to by se hodilo při lisování listové zeleniny.
Nevím, jak a kde jste přišli na to, že není možné díly mýt v myčce? Já je občas v myčce myji a tyto mi myčka vždy dokonale umyté a nepoškozené vrátila zpět.
Gracioso je tichý pomocník, poměr cena/výkon super.

S pozdravem George

George Mikrogio

Dobrý den,
děkujeme za sdílení Vaší zkušenosti s odšťavňovačem. Co se použití myčky týče, v tomto ohledu mapujeme pokyny výrobce. Pokud výrobce výslovně nepíše, že je možné myčku použít, tak to neděláme.

Iveta Polášková, redaktor

Dobrý den.
Mám dotaz a prosbu: lze k tomuto odšťavňovači koupit náhradní nerez sítko v plastu a kde? Při jeho mytí mi upadlo na dlažbu a polámalo se. Děkuji za odpověď a radu.
Hezký den.

George Mikrogio

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Pro shánění náhradních dílů máte nejlepší kontaktovat přímo výrobce, zde G21, na mailu: obchod@g21-vitality.cz.

Iveta Polášková, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze G21 Gracioso

G21 Gracioso

6 000 Kč Orientační cena