Menu

Recenze a srovnání Tefal ZC 255 B 38

80,0 % Celkové hodnocení

Další ke zvážení v kategorii Šnekové odšťavňovače

Klady

  • Praktická podmiska
  • Dobrý poměr cena/výkon
  • Možné mýt v myčce
  • Sehnatelné náhradní díly

Zápory

  • Menší otvor na plnění
  • Velké sítko se hůř čistí
  • Ne na listovou zeleninu
  • Nemá homogenizační pouzdro
3 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje a rozměry

Tefal ZC 255 B 38 patří mezi šnekové odšťavňovače. Vyznačuje se tedy nižším výkonem a pomalejším lisováním, což vám vynahradí hutnější šťávou s výraznější chutí a kousky vlákniny. Příkon dosahuje 200 W, to je mezi šnekovými modely standardní hodnota. Šnek se točí rychlostí přibližně 60 otáček za minutu, což je jedno z nižších čísel. Nižší počet otáček představuje při odšťavňování výhodu, do šťávy se tak nedostane tolik vzduchu, nebude pak napěněná a bude pomaleji oxidovat. Jak je u šnekových strojů standardem, i tento disponuje pouze jedinou rychlostí a zpětným chodem pro uvolnění zaseklého ovoce.

Většina odšťavňovačů nabývá podobných rozměrů. Pokud vás zajímají konkrétní hodnoty, naleznete je ve spodních řádcích tabulky níže na stránce. Co se velikosti týče, podstatný je také průměr plnicího otvoru. Tento odšťavňovač má otvor spíš menší, což vede k nutnosti krájet ovoce a zeleninu na drobnější kousky. Nádobky na šťávu a sušinu jsou sice dle výrobce určeny na 0,8 l objemu, protože však stupnice končí dost nízko pod okrajem, ověřili jsme, že pojmou celý litr. Obě nádobky vypadají úplně stejně a zapadají do sebe, což může usnadnit jejich skladování.

Šnek a jeho uložení

V útrobách naleznete vertikálně umístěný šnek z odolného plastu. Plast je v případě šneků standardním materiálem, na kvalitnější keramiku narazíte spíš zřídka. Vertikální odšťavňovače jsou velmi univerzální, poradí si například i s měkčím ovocem a bobulemi.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Tefal

Typ

Šnekové

Uložení šneku

Vertikální

Příkon (W)

200

Otáčky/min

60

Počet rychlostí

1 + zpětný chod

Velikost plnicího otvoru (mm)

40 × 49

Objem nádoby (l)

0,8

Objem zásobníku na zbytky (l)

0,8

Výška (cm)

44

Šířka (cm)

17

Hloubka (cm)

34

Hmotnost (kg)

4,8

Orientační hmotnost

2,6

Test odšťavňování

Abychom mohli odšťavňovače spravedlivě srovnat, koupili jsme do každého různé druhy ovoce a zeleniny a nakrájeli je na srovnatelně velké kousky. U odšťavňování jsme měřili také hluk, který stroje vydávaly, hodnotili jsme, jak rychle si s ovocem poradily, zda se nezasekávalo a zda nebyla šťáva napěněná.

Konkrétně jsme každý model postupně naplnili 0,5 kg jablek, 0,5 kg pomerančů, 0,5 kg mrkve, 0,5 kg červeného rybízu a nakonec 0,3 kg směsi listové zeleniny (125 g rukoly a 175 g ledového salátu). Výsledky si můžete prohlédnout níže na fotografiích.

Objem šťávy

Jablečné šťávy jsme získali 280 ml, pomerančové 300 ml. Ohledně mrkve nás odšťavňovač příjemně překvapil. S tvrdými surovinami si zpravidla poradí líp horizontální odšťavňovače, Tefal ZC 255 B 38 však získal z mrkve šťávy víc než námi také testovaný G21 Gracioso horizontal. Totéž platí i pro rybíz, i zde měl výtěžnost vyšší, i když musíme poznamenat, že šťáva byla o něco hustší a podobala se trochu pyré, což ne každému vyhovuje.

V čem se však Tefal opravdu nevyznamenal, je lisování listové zeleniny. Z 300 gramů získal jen 50 ml šťávy, zbytky navíc neodpadaly do nádobky na sušinu, ale zůstaly v těle odšťavňovače a zablokovaly sítko. Pokud plánujete přípravu směsí, kdy budete listovou zeleninu po kouscích přidávat mezi tvrdšími surovinami, pak si s ní odšťavňovač poradí, pokud ji však potřebujete vylisovanou samostatně, pak vám tento odšťavňovač rozhodně nedoporučujeme.

Pěna a zbytky

Co se týče napěnění, Tefal si vede poměrně dobře. Pěna se objevila u jablek, u nich však hodně záleží na použité odrůdě (my zvolili kultivar Gala). U pomerančů, mrkve a rybízu se tento problém neobjevil vůbec. Samostatnou kapitolou je pěna na šťávě z listové zeleniny, tohle odšťavňovači zkrátka nejde. Abychom ale byli spravedliví, musíme zmínit, že na listovou zeleninu se všeobecně doporučují horizontální nebo dvouhřídelové odšťavňovače, takže podobné těžkosti by dost možná měla většina vertikálních modelů na trhu.

Pokud srovnáme hmotnost sušiny získané z vertikálního a horizontálního odšťavňovače, do nádobky Tefalu jí dopadlo ve všech případech o něco míň. Zčásti to může být i vyšší výtěžností, zejména v případech, kdy Tefal vylisoval i více šťávy (mrkev). V případech, kdy však oba odšťavňovače získaly šťávy stejně nebo téměř stejně (jablka, pomeranče), je však na vině fakt, že část sušiny zůstala uvnitř. Tento problém nejlépe ilustruje listová zelenina, která se do zásobníku na zbytky nedostala vůbec, nebo červený rybíz, kterého tam dopadlo jen velmi málo.

Surovina Objem šťávy (ml) Hmotnost sušiny v zásobníku (g)
Jablka Gala 280 102,1
Pomeranče 300 101
Mrkev 200 213,6
Červený rybíz 310 (hustší) 16,7 (zbytky zůstaly i v sítku)
Listová zelenina (rukola + salát) 50 0 (ucpané sítko)

Hlučnost a plynulost provozu

Hlučnost odšťavňovače Tefal hodnotíme jako vcelku nízkou. Orientačně jsme naměřili mezi 75 a 85 dB, přičemž hodnoty se lišily podle tvrdosti lisovaných surovin. Co nás trochu zarazilo, bylo mírné kývání při odšťavňování tvrdších kousků. Ve srovnání s dvojnásob drahým (v září 2021) G21 Gracioso zde bylo znát, že je celkové provedení trochu slabší.

Plynulost provozu byla dostatečná, zpětný chod téměř nebylo třeba použít. Před šnekem nebo v otvoru se ovoce nezasekávalo vůbec, tento problém však vertikální odšťavňovače obecně nemívají. Nepřetržitost provozu by však mohla být narušena ucpáním sítka, které se objevilo u listové zeleniny a částečně i u rybízu, toho bychom ale museli odšťavnit mnohem větší množství, aby se sítko ucpalo úplně.

Vybavení a uživatelský komfort

Ovládání tohoto odšťavňovače je manuální, sestává z jediného přepínače. Jednoduchý systém představuje výhodu, tlačítka navíc na rozdíl od dotykového displeje snesou i ovládání mokrýma rukama. Další bonus vidíme v možnosti omýt obě nádoby, víko a sítko v myčce. Sítko je nerezové a jeho očistu usnadní přibalený kartáček. Uzávěr antidrip brání vytékání šťávy, což se hodí v případě, že potřebujete vyměnit nádobky nebo celý přístroj přenést. S homogenizačním pouzdrem v případě tohoto modelu počítat nemůžete. Samozřejmostí jsou naopak protiskluzové nožičky, ty totiž měly v době srovnání (září 2021) všechny námi hodnocené odšťavňovače.

Uživatelský komfort

Odšťavňovače nejsou úplně nejlehčí zařízení, s tím je třeba při objednávce a jejím vyzvedávání počítat. Konkrétně model Tefal naše váha zhodnotila na 2,6 kg. Rozbalení a sestavení se nám pak už zdálo rychlé a jednoduché. Odšťavňovač je označen malými ikonkami, takže část procesu nejspíš pochopíte i bez návodu. Také používání je intuitivní. Co však někomu nemusí vyhovovat, je poměrně malý otvor na ovoce. Na trhu jsou dnes i odšťavňovače s širokým dávkovačem, v nabídce je mají například značky Kuvings, Concept a další.

Trochu hůř musíme hodnotit údržbu, zejména kvůli velkému sítku. U vertikálních odšťavňovačů je však všeobecně třeba počítat s tím, že mají sítka větší než odšťavňovače horizontální, a vytahování zbytků ovoce tak zabere mnohem víc času. S přibaleným kartáčkem se však vše dalo zvládnout. A ani barevné suroviny typu mrkev či rybíz nenechaly na součástkách žádné skvrny.

 

Parametr Tento produkt
Ovládání

Manuální

Mytí v myčce

Ano

Čisticí kartáček

Ano

Homogenizační pouzdro

Ne

Protiskluzové nožičky

Ano

Nerezové sítko

Ano

Uzávěr antidrip

Ano

Orientační hlučnost

75-85

Hodnocení dalších uživatelů

Ostatní majitelé odšťavňovače Tefal jsou s produktem spokojení. Shodli se zejména na tichém chodu, vysoké výtěžnosti a relativně snadné údržbě, navzdory většímu sítku. Výkon hodnotí jako dostatečný i pro tvrdou zeleninu typu mrkve, což potvrzuje i naše zkušenost. Výtek se v uživatelském hodnocení objevilo relativně málo, některým vadil malý plnicí otvor, jiným se po několika použitích stalo, že uzávěr antidrip přestal těsnit a z otvoru na šťávu vypadával. Dle uživatelských recenzí má také tento odšťavňovač sklon se při zpracovávání většího množství ovoce ucpávat.

Klady a zápory

Jako hlavní přínos odšťavňovače vidíme poměrně vysokou výtěžnost kombinovanou s relativně nízkou cenou. Ač bývají pro lisování kořenové zeleniny obvykle doporučovány spíš horizontální odšťavňovače, tento z mrkve vylisoval více šťávy než námi testovaný horizontal. Dalším bonusem je tichý provoz a relativně snadná údržba. A z praktických důvodů se hodí i dostupnost náhradních dílů.

Záporů u tohoto modelu mnoho nenajdeme. Není k němu možné koupit příslušenství typu homogenizačního pouzdra nebo nástavce na těstoviny, to je však obvykle doménou spíš horizontálních modelů. Odšťavňovač by dle nás mohl být malinko robustnější, takto se u lisování tvrdších kousků trochu kýval. Z toho však bohužel nedokážeme vyvodit, zda se po čase toto kývání zhorší, nebo půjde vždy jen o detail.

Naše hodnocení a závěr

Šnekový odšťavňovač Tefal disponuje průměrným příkonem a nízkým počtem otáček. Můžeme jej doporučit těm, kteří lisují široké spektrum ovoce a zeleniny – s výjimkou listové zeleniny si poradil se vším, a pokud budete listovou zeleninu prokládat jinými druhy, poradí si i s ní. Pokud však zvažujete multifunkční model s možností výroby oříškových másel, sorbetů nebo dětských příkrmů, budete se muset poohlédnout po některém z dražších modelů.

U vertikálních odšťavňovačů je třeba počítat s tím, že čištění většího sítka zabere více času. Jinak je ale obsluha a údržba jednoduchá, k čemuž přispívá i možnost mýt některé části odšťavňovače v myčce. Výtěžnost šťávy je poměrně dobrá a také ostatní uživatelé jsou s tímto produktem spokojeni.

Pokud zvažujete mezi vertikálním a horizontálním modelem, doporučíme k pročtení také recenzi G21 Gracioso, který jsme také v redakci testovali.

3 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Tefal ZC 255 B 38 | Hodnocení: 80,0 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva má coby redaktorka spoustu zkušeností s testováním produktů, přičemž některé pomocníky do kuchyně pravidelně používá doma v kuchyni. Ujala se proto i tématu odšťavňovačů, se kterými vás blíže seznámí a poradí, do kterých modelů se vyplatí investovat. Sleduje přitom aktuální trendy a odborné i uživatelské recenze, aby mohla doporučit vhodný produkt různým cílovým skupinám.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Dobry den,

Chtel sem Vas poprosit o radu. Cetl jsem Vasi recenzi na snekovy odstavnovac Tefal ZC 255B, ktery stoji asi 3000. Chtel bych se zeptat na jeho srovnani s drazsim Concept LO 7065, ktery stoji asi 6000kc. Vyplati se investice do drazsiho?

Dekuji za odpoved

Wasserman

Dobrý den,

děkujeme za Váš dotaz. Řekla bych, že vhodnost investice se bude odvíjet od plánovaného vytížení odšťavňovače. Model Tefal funguje velmi dobře při zpracování menšího množství ovoce, při zpracování 0,5 kg byl skvělý. Uživatelé, kteří potřebovali odšťavnit větší množství, se ale shodují, že má tendence se častěji ucpávat.
Model Concept bude na velké odšťavňování rozhodně vhodnější. Jednak se ucpává méně, jednak má širší plnicí otvor, takže odšťavňuje rychleji a pohodlněji (ovoce se nemusí tolik krájet). V balení má také sítko na smoothie a na zmrzlinu, to je mezi vertikálními odšťavňovači spíš vzácnost. Znovu ale záleží hlavně na tom, jestli to využijete.

Kdybych to měla shrnout – pokud chcete odšťavňovač jen na pár sklenek džusu u snídaně, vyšší investice bude zbytečná, na tohle stačí Tefal. Pokud ale máte třeba zahradu, chcete odšťavňovat větší úrodu nebo využijete také sítko na smoothie a na zmrzlinu, koupila bych Concept.

Iveta Polášková, redaktor

Dobrý den, mám dotaz. U tohoto typu odšťavňovače mám problém. Asi 4 měsíce jsem jej nepoužíval. A když jsem jej zapnul, nefungoval… je možnost, že se jen přístroj „zalepil“ šťávami z ovoce a zatuhl? Nebo bude nutný zásah odbornější? Děkuji za rady.

MartinK

Dobrý den, no, otázky ohledně dosavadní hygieny si budete bohužel muset zodpovědět sám. Nám se odšťavňovač nikdy nezalepil, ale po každém použití jsme jej umyli. A máme jej několik let, na zimu měl vždycky několikaměsíční pauzu. Pokud máte pocit, že je váš odšťavňovač zalepený, určitě jej umyjte. Pokud ale ani poté nebude fungovat, svěřila bych jej odbornému servisu.

Iveta Polášková, redaktor

Dobrý den, Martine.
Stalo se nám něco podobného, tento odšťavňovač Tefal Infiny vytažený po asi čtvrtroční pauze nefungoval. Po zapnutí v něm jen tiše chrčelo. Předtím fungoval bez problémů, uskladněný byl po ručním mytí příslušenství čistý a suchý.
V odborném servisu nejdříve vyměnili elektroniku, ale stále nefungoval, takže volali, že musejí vyměnit ještě motor a celou související mechaniku.
Cena opravy vyšla celkem na 1800 Kč (únor 2024).

Táňa K.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Tefal ZC 255 B 38

Tefal ZC 255 B 38

3 500 Kč Orientační cena