Menu

Recenze a srovnání AEG HKB 75540NB

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Plynové varné desky

Klady

  • 5 hořáků
  • Ukazatel zbytkového tepla
  • Displej i časovač
  • Lze propojit s digestoří

Zápory

  • Vyšší cena
  • Náročnější čištění
  • Po delším čase pípá
13 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Varná deska AEG HKB 75540NB je vybavená pěti plynovými hořáky, je tedy ideální do početnějších rodin nebo pro nadšené kuchaře. Celkovým výkonem se řadí k průměru pětiplotýnkových modelů. Nejvyšším výkonem se přirozeně pyšní WOK hořák se svými 4 000 W. Dále na desce najdete tři střední hořáky o výkonu 2 000 W a jeden 1 000W, úsporný.
Materiálem je černá sklokeramika, kterou většina uživatelů hodnotí jako elegantní na pohled, ale ve srovnání se smaltem hůře čistitelnou. Na černém povrchu bývá brzy vidět prach, na druhé straně se však vyhnete nažloutlým místům typickým pro sklokeramiku světlou. Mřížky jsou z litiny, což je ve srovnání se smaltem stabilnější a na trhu početněji zastoupená varianta.
Rozměry a hmotností se deska nevymyká standardům, konkrétní údaje naleznete ve spodních řádcích tabulky.
Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Počet hořáků

5

Hořák 1 (W)

1 000

Hořák 2 (W)

2 000

Hořák 3 (W)

2 000

Hořák 4 (W)

2 000

Hořák 5 (W)

4 000

Materiál varné desky

Sklokeramika

Materiál mřížky

Litina

Barva varné desky

Černá

Šířka (cm)

74

Hloubka (cm)

51

Výška (cm)

4,3

Hmotnost (kg)

17,2

Vybavení a funkce

Pokud jsme celkový výkon desky zhodnotili jako průměrný, zcela jinou situaci vidíme v oblasti funkcí. Mezi plynovými sporáky a deskami jsou totiž funkce poměrně omezené – u většina modelů na trhu se musíte spokojit se zapalováním v knoflíku a s pojistkou proti úniku plynu. Varná deska AEG jde trochu jinou cestou a je možné říci, že elektrickým a indukčním kolegyním úspěšně šlape na paty.
Základem je integrované zapalování, díky kterému zažehnete oheň jednou rukou, a plynová pojistka pro pocit bezpečí. Wok hořák je v této cenové kategorii samozřejmostí, přesto stojí za zmínku jeho nadprůměrný 4kW výkon.
Největší benefity však najdeme mezi doplňkovými funkcemi. Na rozdíl od většiny plynových desek zde najdeme časovač a malý displej, který ukazuje čas zbývající do konce přípravy. Pomůcku představuje také ukazatel zbytkového tepla, který barevným podsvícením varuje před nedostatečně vychladnutou mřížkou či hořákem. Mezi několika specialitami můžeme jmenovat například Hob2Hood propojení s digestoří (pokud propojení podporuje také vaše digestoř) nebo zvukový signál, pokud deska zaznamená příliš dlouhé vaření. Tato funkce je ideální pro ty, kteří občas zapomenou zhasnout plamen, výhrady proti ní naopak mohou mít kuchaři, kteří rádi připravují například pomalu tažené vývary přes noc.

Parametr Tento produkt
Integrované zapalování

Ano

Plynová pojistka

Ano

Poklop

Ne

Rychlohořák, WOK hořák

Ano

Dětská pojistka

Ne

Časovač

Ano

Displej

Ano

Ukazatel zbytkového tepla

Ano

Ovládání

Knoflíkové

Elektrické napětí (V)

220–240

Klady a zápory

Tato deska může jako benefit nabídnout i funkce, kterými jiné plynové modely nedisponují. Mezi nimi naleznete displej, ukazatel zbytkového tepla nebo časovač. Další výhodu využijete, pokud vlastníte digestoř podporující funkci Hob2Hood propojení. V tom případě odsavač par bude fungovat podle intenzity vašeho vaření, aby v kuchyni zajistil čerstvý a příjemný vzduch.

Jako zápor můžeme jmenovat vysokou cenu, ta je však s ohledem na výbavu desky pochopitelná. Je také nutné počítat s tím, že sklokeramika je ve srovnání se smaltem hůře udržitelná v perfektně čistém stavu. Někteří mohou za zápor považovat i funkci akustického signálu, ten totiž dokáže pořádně znepříjemnit pomalé vaření, kdy je deska v provozu několik hodin.

Závěr

Varná deska AEG HKB 75540NB udělá radost i náročným uživatelům, kterým u většiny plynových modelů chybí pokročilé funkce. Zde s nimi výrobce skutečně nešetřil, takže se můžete těšit například na časovač, displej, ukazatel zbytkového tepla nebo akustický signál upozorňující na nezvykle dlouhé hoření plamene. K posledně jmenované funkci však mohou mít výhrady kuchaři libující si v pomalém vaření. Co se výkonu týče, deska se mezi pětiplotýnkovými modely řadí k průměru. Zákazníci jsou s ní vesměs spokojeni, jen je třeba počítat s náročnější údržbou ve srovnání se smaltovanou variantou.

Pokud vám delší čištění nedělá problém a zakládáte si na elegantním vzhledu, možná se vám bude líbit nerezová pětiplotýnková deska Bosch PCQ7A5M90.

13 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: AEG HKB 75540NB | Hodnocení: Výborné
Dana Široká
Redaktorka
Dana se věnuje srovnávání produktů v naší redakci již tři roky. Za tu dobu získala mnoho zkušeností a dokáže rozlišit, jaké parametry jsou pro výběr skutečně klíčové. Navíc velice ráda a často vaří, proto se ujala tématu plynových varných desek. Poradí vám, jak zvolit optimální počet hořáků či na jaké funkce se zaměřit. Její jméno najdete také u plynových sporáků.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze AEG HKB 75540NB

AEG HKB 75540NB

13 000 Kč Orientační cena