Kvalitní postele | Recenze 10 nejlepších & Jak je vybrat | Arecenze.cz
Menu

Kvalitní postele dle recenzí a testu nejlepších 2022

Aktualizováno:
Říjen 2021
Autor:
Iva Koňaříková

V kategorii postelí doporučujeme

Blanář Samba Šedá

13 000 Kč

Orientační cena

Jakou postel vybrat dle srovnání

Vítěz srovnání

Postele

Doporučujeme
Blanář Samba Šedá
Orientační cena 13 000 Kč
Dobrý poměr výkon/cena

Postele

Doporučujeme
LAKE 2 + rošt + matrace Cosmic 160
Orientační cena 9 500 Kč
Levná varianta

Postele

Doporučujeme
Interier-Stejskal NUNO Borovice lakovaná
Orientační cena 3 600 Kč

Spánkem trávíme velkou část svého života. Proto je naprosto nezbytné, abychom nepodceňovali výběr postele – ta je totiž primárním základem pro kvalitní spánek. Správně vybraná matrace a vhodný rošt jsou pak následně příslibem ničím nenarušovaných a příjemných chvil strávených při spánku a odpočinku.

Abyste se při výběru neztratili, prohlédněte si naše srovnání, které zahrnuje produkty různých cenových relací. Připravili jsme pro vás tip na dvoulůžkovou boxspring postel, která svým vyvýšeným provedením zaujme mladé novomanžele i seniorní pár. Ve srovnání dále najdete tip na čalouněnou postel, jež vyniká svým poměrem výkonu a ceny, a nechybí ani klasické dvoulůžko z masivu. Výběr produktů jsme sestavili tak, aby si každý přišel na své.

Výběr postele vám dále usnadní článek Jak vybrat postel. Zaměřuje se na důležité parametry, které při nákupu tohoto výrobku není vhodné podceňovat. Zjistěte, podle čeho poznáte postel nejlépe vyhovující vašim potřebám. Přečtěte si, jaké typy najdete na trhu i kolik vás bude stát jejich pořízení. Na konci článku pak najdete i rady a tipy, jak se o postel správně starat.


Nejlepší postele dle srovnání

Postele

Varianta výběru Vzhled a název Klady vzhledem k podkategorii Zápory vzhledem k podkategorii Orientační cena Aktuální cena

Vítěz srovnání

Recenze Blanář Samba Šedá
Blanář Samba Šedá

Luxusní provedení

Výběr ze dvou velikostí spací plochy

Velký úložný prostor

Český výrobek

Matrace ani topper nejsou součástí balení

Vysoká pořizovací cena

13 000 Kč Zobrazit nabídky

Dobrý poměr výkon/cena

Recenze LAKE 2 + rošt + matrace Cosmic 160
LAKE 2 + rošt + matrace Cosmic 160

Čalouněné provedení

Zabudovaná matrace

Úložný prostor

Zdobené čelo

Toto provedení je pro dva poměrně úzké

Textilní čalounění si žádá náročnější údržbu

9 500 Kč Zobrazit nabídky

Levná varianta

Recenze Interier-Stejskal NUNO Borovice lakovaná
Interier-Stejskal NUNO Borovice lakovaná

Masivní dřevo

Přírodní materiál

Snadná montáž

Doplňkové příslušenství

Cena nezahrnuje rošt ani matraci

Jednoduchý design

3 600 Kč Zobrazit nabídky

Recenze Blanář Samba Šedá
Blanář Samba Šedá
Recenze LAKE 2 + rošt + matrace Cosmic 160
LAKE 2 + rošt + matrace Cosmic 160
Recenze Interier-Stejskal NUNO Borovice lakovaná
Interier-Stejskal NUNO Borovice lakovaná
Ocenění

Vítěz srovnání

Dobrý poměr výkon/cena

Levná varianta

Kategorie

Postele

Postele

Postele

Orientační cena 13 000 Kč 9 500 Kč 3 600 Kč
Provedení Boxspring s čalouněním Klasická čalouněná postel Klasická postel z masivu
Materiál Uveden pouze materiál potahu: látka Dřevo + látka Dřevo (borovice)
Barva Šedá Krémová Světlá (dekor dřeva)
Typ Dvoulůžko Dvoulůžko Dvoulůžko
Rozměry (šířka × délka v cm) 160 × 200 140 × 200 180 × 200
Výška postele (cm) 41 (bez matrace) 47 44
Výška čelní desky (cm) 119 102 60
Nosnost (kg) Neuvedeno 200 Neuvedeno (závisí na roštu, který není součástí balení)
Úložný prostor Ano Ano Ne
Možnost rozložení Ne Ne Ne
Polohovatelnost Ne Ne Ne
Obsah balení Postel s rámem a pružinovým boxem (pružinovou matraci a topper možno dokoupit) Postel se zabudovanou matrací na dřevěném roštu, bez topperu (lze dokoupit) Postel s rámem z přírodního masivu borovice
Úpravy na míru Ano (výběr z více velikostí spací plochy) Ano (výběr z více velikostí spací plochy a typů čalounění) Ano (výběr z více velikostí spací plochy, možnost zakoupení varianty s roštem, volba odstínu moření dřeva)
Hmotnost (kg) 130 102 Neuvedeno
Vítěz srovnání Postele
 • Luxusní provedení
 • Výběr ze dvou velikostí spací plochy
 • Velký úložný prostor
 • Český výrobek
 • Matrace ani topper nejsou součástí balení
 • Vysoká pořizovací cena

Postel Blanář Samba v boxspring provedení nadchne všechny, kteří touží po maximálně komfortním lůžku. Tato varianta disponuje látkovým čalouněním v šedém designu, které je na pohled i na dotek velmi příjemné. Skládá se z první vrstvy tvořené pružinami typu Bonell, jež jsou uložené na základním lamelovém rámu nahrazující u lůžek typu boxspring standardní rošt. Druhou vrstvu dotváří volně vložené matrace, které je ale potřeba dokoupit.

Lůžko disponuje úložným prostorem, který se otevírá za pomoci plynových pístů z boku postele. Výhodou je možnost výběru z více velikostí spací plochy a také doplňková nabídka služeb prodejce, jež zahrnuje dopravu a montáž. Potěší vás, že jde v tomto případě o ryze český výrobek, na který se vztahuje 2letá záruka.

Hodnocení odborníků a ostatních uživatelů

Nejvíce kladných ohlasů si postel odnáší za celkové zpracování a komfort, který svým uživatelům poskytuje. Zákazníci se shodují, že jde o ideální lůžko pro starší osoby a seniory, kterým poskytne optimální výšku pro bezproblémové vstávání. Jako výhodu vnímají také provedení boxspring a fakt, že lze po opotřebení matrace zakoupit novou bez nutnosti pořídit celou novou postel.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Některé klasické postele s vyvýšenou konstrukcí si na provedení boxspring jen hrají – poznáte je tak, že mají matraci napevno spojenou s konstrukcí postele. V tomto případě se ale jedná o poctivé boxspring zpracování s volně vloženou matrací, kterou lze v případě opotřebování vyměnit za novou. Předností této postele je také fakt, že jde o ryze český výrobek.

Závěrečné shrnutí

Pokud hledáte boxspring postel s vyvýšeným posedem a dbáte na původ výrobku, pak budete v tomto případě doslova nadšeni. Jde totiž o ryze český produkt, který má mnoho pozitivních ohlasů, takže lze považovat za ověřený. Nevýhodou je, že budete potřebovat o něco pružnější rozpočet, v základu totiž postel nezahrnuje matrace ani topper. Alternativou ale může být postel LAKE 2, která je levnější a obsahuje matrace, nejsou však vyměnitelné.

13 000 Kč Orientační cena

Dobrý poměr výkon/cena Postele
 • Čalouněné provedení
 • Zabudovaná matrace
 • Úložný prostor
 • Zdobené čelo
 • Toto provedení je pro dva poměrně úzké
 • Textilní čalounění si žádá náročnější údržbu

Dvoulůžková čalouněná postel LAKE 2 představuje pro váš plnohodnotný spánek to nejlepší v poměru výkonu a ceny. Skýtá v sobě hned několik výhod. Tou nejvýznamnější je pravděpodobně fakt, že je dodávána s již integrovanou matrací, a tak nevyžaduje další finančně náročnou investici. Další výhodu skýtá její úložný prostor, jenž je prakticky rozdělený do dvou částí – na každé straně postele najdete jeden.

Design této postele předurčuje její využití v moderních interiérech. Díky jejímu vyvýšenému posedu však představuje skvělou volbu i pro starší osoby a seniory, kterým poskytne komfortní vstávání. Obsažená matrace je připevněna na dřevěném rámu a tvořena pružinami bonell s PUR pěnou. Součástí postele je i čalouněné čelo, které hezky dotváří celkový vzhled. 

Hodnocení odborníků a ostatních uživatelů

Uživatelé hodnotící tento produkt se shodují, že jde o designově povedenou, a především extrémně pohodlnou postel. Jako výhodu vnímají jednoduché sestavení a kvalitní zpracování, které předpovídá dlouhou životnost. Pozitivně vnímají na dotek příjemné čalounění a možnost výběru z více dekorů. 

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Největší výhodou této postele je právě její provedení – pořizovací cena zahrnuje jak integrovanou matraci, tak i rošt. Tyto dva nezbytné doplňky tak nemusíte dokupovat zvlášť. Vybrat si můžete hned z několika velikostí spací plochy i dekorů čalounění, takže si každý přijde na své. Nevýhodou však může být absence topperu v balení, který lze ale dokoupit samostatně, a také fakt, že integrovanou matraci nelze skrze pevné spojení vyměnit.

Závěrečné shrnutí

Jestliže hledáte kvalitní postel do 10 000 Kč, jejíž součástí bude i rošt a matrace, pak nákupem této varianty neprohloupíte. Jde o designově velmi povedenou postel, která své využití najde ve všech moderních interiérech. Skrze vyvýšený posed se ale hodí i pro starší osoby a seniory. Potěší vás, že má postel úložný prostor a je možné ji pořídit v mnoha různých dekorech i velikostech.

9 500 Kč Orientační cena

Levná varianta Postele
 • Masivní dřevo
 • Přírodní materiál
 • Snadná montáž
 • Doplňkové příslušenství
 • Cena nezahrnuje rošt ani matraci
 • Jednoduchý design

Jako nejlepší volba z hlediska nízkých pořizovacích nákladů se jeví klasická dvoulůžková postel Interier-Stejskal NUNO z masivu borovice. Jde o lakovanou postel, která má základní design tvořící jednoduché linie. Vzhledem k ceně bychom zde ale žádné designové prvky ani nečekali. Balení zahrnuje pouze rám postele bez roštu a matrace. Tyto dva další nezbytné doplňky je nutné zakoupit zvlášť.

Postel můžete vybírat z mnoha velikostních variant. K dostání je klasické jednolůžko o šířce 90 cm, dvoulůžko o šířce 180 cm, ale i modely v jiných rozměrech. V tomto případě tak najdete ideální variantu pro plnohodnotné užívání doma, na chatě i v komerčních prostorech. Výrobce kromě volitelné varianty s roštem nabízí také možnost výběru ze dvou odstínů moření dřeva, a to světlého a tmavého.

Hodnocení odborníků a ostatních uživatelů

V tomto případě si uživatelé ve svých hodnoceních nejvíce pochvalují cenovou dostupnost postele. Pozitivně hodnotí i výrobní materiál, který se promítá do celkového vzhledu, jenž je tvořen dekorem dřeva. V době psaní této recenze (září 2021) nemá tento produkt žádná negativní hodnocení.

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Za hlavní výhodu tohoto produktu lze označit jeho cenovou dostupnost vzhledem k výrobnímu materiálu. Je však potřeba vzít v potaz, že cena nezahrnuje rošt ani matraci, a tak je nutno počítat s dalšími náklady. Zajímavostí je, že tato postel získala ocenění TOP Produkt kategorie v soutěži ProduktRoku 2020, v níž se vyhlašují nejpopulárnější produkty podle preferencí spotřebitelů.

Závěrečné shrnutí

Obecně bychom tuto postel a všechny její velikostní varianty doporučili těm, kteří hledají kvalitní výrobek z masivu, avšak nemají zrovna nejpružnější rozpočet. V tomto případě se výrobci povedlo sestavit uspokojující produkt za dobrou cenu, který splní vaše očekávání. K ceně je ale potřeba připočítat částku za rošt a matraci. Jestliže se vám celkové pořizovací náklady zdají stále vysoké, zvažte nákup levnější postele z dřevotřísky či kovu.

3 600 Kč Orientační cena

Nejprodávanější postele dle Heureky

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Interier-Stejskal Student Lamino Bílá
Interier-Stejskal Student Lamino Bílá Zatím nehodnoceno 9 500 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Interier-Stejskal Nuno Borovice lakovaná
Interier-Stejskal Nuno Borovice lakovaná 98 %
Počet recenzí: 20
3 600 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Interier-Stejskal MONA Borovice lakovaná
Interier-Stejskal MONA Borovice lakovaná Zatím nehodnoceno 7 200 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Veraflex Como antracit
Veraflex Como antracit 91 %
Počet recenzí: 57
1 900 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Expedo LAKE 2 + rošt + matrace Cosmic 160
Expedo LAKE 2 + rošt + matrace Cosmic 160 98 %
Počet recenzí: 5
12 200 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Maxi-Drew borovice
Maxi-Drew borovice 86 %
Počet recenzí: 64
3 200 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Max-i Euro masiv borovice borovice
Max-i Euro masiv borovice borovice 100 %
Počet recenzí: 2
3 700 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Kondela GABRIELA dub sonoma bílá
Kondela GABRIELA dub sonoma bílá 93 %
Počet recenzí: 1
4 400 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Aza Kontinentální boxspring Burgas výběr barev s úložným prostorem
Aza Kontinentální boxspring Burgas výběr barev s úložným prostorem 100 %
Počet recenzí: 2
16 500 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Veraflex luxor skládací antracit
Veraflex luxor skládací antracit 95 %
Počet recenzí: 55
5 400 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat postel

Postel je stavební kámen komfortního spaní. Nabývat může mnoha podob dle estetických požadavků, ale také dle mechanických a rozměrových parametrů. Postel je povětšinou investicí na spoustu dlouhých let, takže v její prospěch musí hovořit především celková kvalita zpracování. Od té se pochopitelně odvíjí i pořizovací náklady, jež v některých případech ještě navyšuje nutnost dokoupení roštu a matrace.

I když se může výběr postele zdát jako snadná záležitost, není tomu tak. O jejím nákupu byste měli přemýšlet a zaměřovat se na určité prvky, které vám ve výsledku přinesou odpovídající pohodlí a dostatek prostoru. A právě velikosti, potažmo typu postele, se budeme věnovat nejprve. Poté se zaměříme na dílčí a zároveň neméně důležité parametry. Patří mezi ně třeba často opomíjená výška postele či výrobní materiál. 

Následně budeme věnovat pozornost doplňkům nejrůznějšího charakteru, které zpříjemňují spaní, přinášející další praktické využití a vylepšující celkový vzhled postele. V závěru článku se pak zaměříme na to, kolik takové postele vlastně stojí. Důležitými součástmi postelí jsou také matrace a postelové rošty. Na obojí jsme se také podrobně zaměřili a výsledkem jsou nákupní příručky Jak vybrat matraci a Jak vybrat postelový rošt.

Jak vybrat postel stručně:

 • Vyberte vhodné provedení postele. Klasická postel obvykle vyžaduje dokoupení roštu a matrace, kdežto boxspring postele zahrnují i pružinovou matraci.
 • Zvolte správný typ podle toho, pro koho je postel určena. K dostání jsou dětské varianty i postele pro seniory, dále klasická jednolůžka a dvoulůžka.
 • Zaměřte se na velikost. U každého provedení lze narazit na různě dlouhé a různě široké varianty, tudíž si každý přijde na své.
 • Sledujte výšku postele. Především senioři ocení postele s vysokým násedem, které pomáhá šetřit klouby – snáze se z nich vstává.
 • Výrobní materiál ovlivňuje pevnost a stabilitu postele, životnost i pořizovací cenu. Na výběr máte z laminátových postelí, čalouněných, kovových či dřevěných postelí z masivu.
 • Zvažte, jaké doplňky postele oceníte. Může jít o noční stolky v totožném designu, čalouněné čelo, integrované osvětlení, úložný prostor nebo polohovatelný rošt.
 • Stanovte si rozpočet, vyberte několik kandidátů a zkuste si vyhledat recenze. Mnohdy vám totiž prozradí cenné zkušenosti uživatelů.

Klasická postel vs. postel boxspring

Jako první se při výběru budete muset rozhodnout mezi dvěma provedeními – klasickou postelí a postelí boxspring. Přestože aktuální trendy tíhnou spíše k postelím boxspring, které nabízí prakticky vše v jednom, klasické postele mají na trhu stále své místo. Pojďme si přiblížit, v čem spočívají jejich hlavní rozdíly.

Klasická postel

Každá klasická postel se skládá z osvědčené sestavy rámu, lamelového roštu a matrace. Největší výhodou je, že všechny tyto tři složky jsou libovolně kombinovatelné. Každý si tak může vybrat kombinaci přesně podle svých představ, možností a potřeb. Klasická postel navíc nabízí doslova zázraky v oblasti úložného prostoru. Ten bývá řešený například vyklápěcím záhlavím či zásuvkou pod postelí. 

Kontinentální postel boxspring

Postel boxspring můžete znát i pod označeními americká nebo kontinentální postel. Nejčastěji se s ní setkáte na hotelových pokojích, typicky v ubytovacích zařízeních vyšší třídy. Vyznačuje se vysokou konstrukcí ze tří vrstev, a to pružinového boxu nahrazující rošt, pružinové matrace a topperu. Tato kombinace společně vytváří dokonalou bodovou pružnost. 

Postele boxspring jsou typické svým vysokým násedem a designovým provedením. Obvykle jsou k dostání čalouněné varianty, ale i nejrůznější kombinace se dřevem či jinými materiály. Výjimkou není luxusní podsvícení spodního okraje nebo možnost polohování. Jejich nespornou výhodou je dlouhá životnost a eliminace hlučnosti. Hlavní matrace postele boxspring nemusí být vždy součástí. Lze ji vyměnit, není pevně spojená s konstrukcí lůžka.

Typy podle velikosti

Jakmile se rozhodnete, ze kterých provedení budete vybírat, bude na vás čekat volba správné velikosti. Toto rozdělení se úměrně promítá do celkových rozměrů a výběr závisí především na tom, pro koho postel vybíráte a kdo na ni bude spát. V základu můžete volit z dětských postelí, jednolůžek, dvoulůžek a postelí pro seniory. Níže vám jednotlivé typy podrobně popíšeme.

Dětské postele

Dětské postele jsou skrze své menší rozměry určeny výhradně pro děti. Mnohdy tomu napovídají i dětské motivy vyobrazené na rámech či záhlavích. Výjimkou nejsou ani postele ve tvaru autíček, letadel a vláčků nebo takzvané domečkové postele. Za zvážení stojí pořízení bočnic, které děti v noci ochrání před pádem z postele – ze stejného důvodu se doporučuje malým dětem pořídit nejdříve postel nižší.

Patrové postele

Patrová postel je řešením do dětského pokoje, který obývá více než jedno dítě. Jde o postele usazené nad sebou v rámci jedné konstrukce. Jejich přínosem je především úspora místa v daném prostoru. Velice často na ně můžete narazit v kempech a rekreačních chatkách, které jsou využívané pro dětské tábory či jiné akce. 

Jednolůžkové postele

Jednolůžkové postele slouží primárně pro jednu osobu, které vytváří dostatečný prostor a komfort pro ležení. Můžete je vybírat jak z klasického provedení, tak i z typu boxspring. Dle zpracování mohou nabízet i úložný prostor či doplňkové matrace pro vytvoření sedací pohovky.

Dvoulůžkové postele 

Dvoulůžková postel, jak již název napovídá, je určena pro dvě osoby. Velice často je tento typ nazýván i jako manželská postel. Využít ji ale může i jen jedna osoba, která si potrpí na vyšší komfort a více místa při spánku. Vybírat můžete z mnoha typů a materiálových provedení. 

Seniorské postele

Jako seniorské postele se označují varianty určené pro postarší lidi. Jejich charakteristickými vlastnostmi jsou větší výška a mnohdy také praktická polohovatelnost nebo madla usnadňující zvedání. Starší osoby mají totiž často potíže s klouby, kyčlemi nebo zády, a tak pro ně vstávání z nízko položené postele představuje problém. Kromě vyvýšené postele lze však tento problém vyřešit i pořízením vyšší matrace.

Velikost 

A jak je to se skutečnými rozměry postelí? U jednolůžka budete nejčastěji vybírat šířku 90 cm. Výjimkou však nejsou ani menší varianty o šířce 60 až 80 cm, které jsou určené pro děti. Nežli se dostaneme ke dvoulůžku, existují na trhu také postele nabízející 1,5 lůžko. Někdy jsou označovány, jako letiště a primárně slouží pro jednu osobu vyžadující více místa na spaní. Šířka takových postelí je od 110 cm do 140 cm. 

Vše pak završují dvoulůžka neboli manželské postele, za které už je považován minimální rozměr 160 cm. Za ten standardní lze považovat šířku 180 cm. Ty největší modely pak nabízí 200 cm.

Délka postele

Pokud jde o délku postele, měli byste se řídit jednoduchým pravidlem. Vždycky si vybírejte postel podle vaší skutečné výšky. Ke své velikosti připočtěte ještě 20 až 25 cm a vyjde vám výsledek. Většina výrobců se drží osvědčeného standardu, kterým je délka 200 cm. Pro vyšší osoby jsou pochopitelně vyráběny i prodloužené varianty od 210 cm až do 220 cm. V hodně omezeném množství můžete narazit také na verzi 240 cm.

Výška postele

Kapitolou samou o sobě je výška postele, kterou spousta lidí chybně podceňuje. Správná výška totiž pozitivním způsobem ovlivňuje vaše vstávání a podepisuje se na kloubech. Právě ty dostávají po ránu nejvíce zabrat. Za standardní výšku postele je považován rozměr 40 až 50 cm u běžného člověka. Pokud patříte k postarším občanům, klidně investujte do vyšší postele, která může dosahovat hodnot až 65 cm.

Za minimální výšku postele je považována hranice 30 cm. Taková postel vám sice nezaručí žádné komfortní vstávání, na druhou stranu je pod ní volný prostor z hlediska chladu od podlahy a víření prachu. Zároveň jde také o nejmenší výšku v souvislosti s vytvářením hygienického prostředí. Každý se totiž v noci potí a mnohdy vypotí 0,5–1,5 litru potu, který je odváděn přes důkladně odvětranou matraci k roštu postele.

V rámci celkové výšky postele byste měli počítat také s tím, že na postel uložíte matraci odpovídající výšky. Ta bude nad hranou postele. Výhodu pak mají pochopitelně výškově polohovatelné postele, které si upravíte tak, aby vám seděly do nejmenšího detailu.

Výrobní materiál

Když už budete ponořeni do výběru postele, přichází na řadu to nejdůležitější. A tím je výrobní materiál. Ten totiž v mnohém vypovídá o pevnosti, komfortu, životnosti a v neposlední řadě i o celkovém vzhledu postele. Jde také ruku v ruce s pořizovací cenou. V tomto směru máte poměrně zajímavý výběr a na své si přijde naprosto každý. Nejčastěji se na trhu setkáte s postelemi ze dřeva, dřevotřísky či kovu nebo čalouněnými modely.

Laminátové postele

Začneme od toho nejlevnějšího výrobku na trhu, kterým jsou laminátové postele. Jak už prozrazuje jejich název, hlavním výrobním materiálem bude laminát čili dřevotříska s vrchní folií v libovolném dekoru. Může jít o jednobarevné varianty, ale také o imitace dřeva. Ve prospěch laminátových postelí hovoří určitě snadná údržba, zachování barevnosti a poměrně velký výběr nejrůznějších designů. Tou největší devizou je nízká pořizovací cena.

Tohle všechno je ale vykoupeno řadou nevýhod. Ať už je to horší kvalita zpracování díky nekvalitnímu lepení nebo celková pevnost, kterou laminát rozhodně nedisponuje. U jednotlivých desek pak může docházet i k odlupování vrchního laminátu z dřevotřísky. Takové vlastnosti jsou díky tomu spjaty s kratší životností.

Výhody Nevýhody
Nízká cena Nízká kvalita a pevnost
Stálost barev Kratší životnost v porovnání s jinými materiály
Široký výběr Mohou být použity nekvalitní lepidla a chemikálie
Snadná údržba Je zde riziko odlupování zažehlených hran

Dřevěné postele z masivu

Milovníci přírodních materiálů bezpochyby vsadí na dřevěné postele z masivu, které se vyznačují vyšší pevností, stabilitou, odolností, a tím pádem i dlouhou životností. Hřát vás určitě bude i pocit, že spíte na skutečném dřevu, nikoliv na žádné laminátové náhražce. Musíte však počítat s tím, že oproti laminátu si za dřevo citelně připlatíte.

V případě dřevěných postelí se zaměřte na výběr ze dvou kategorií dřevin, které se rozlišují především podle výsledné tvrdosti.

 • Měkké dřeviny – Mezi ně patří například modřín, smrk, borovice a další. U takového dřeva oceníte hlavně detailní a krásnou strukturu. Pojem „měkké dřevo“ se ale úměrně promítá do snazšího poškození dřeviny. Bez problému do rámu takové postele uděláte zářez nehtem či ostrým předemětem. Tomu lze však zabránit tím, když je dřevo opatřeno speciálním lakem, který mimochodem může ještě více vytáhnout strukturu dřeva.
 • Tvrdé dřeviny – K tvrdým dřevům patří ořech, dub, buk, třešeň a jasan. S tímto dřevem nebudete mít žádný problém, jak na omak, tak ani v případě klížení, kroucení a podobných neduhů. Právě dřevěné postele z těchto dřevin se vyznačují vysokou pevností, stabilitou a asi tou nejdelší životností, pokud jde o přírodní materiály.

U dřevěných postelí se ve výsledku můžete setkat ještě se dvěma výrazy. Je to dřevo rostlé, které je pro stavbu postele využíváno tak, jak narostlo, se všemi jeho dokonalostmi či nedokonalostmi, léty a strukturou. Druhou variantou je cinkované dřevo. Zde je výsledek tvořen z jednotlivých kousků dřeviny. V celku pak může být znatelná odlišná barevnost daných částí.

Výhody Nevýhody
Vysoká pevnost Vysoká pořizovací cena vzhledem k materiálu
Stabilita a odolnost
Dlouhá životnost
Široký výběr z dřevin a odstínů

Kovové postele

Do ložnice si však nemusíte pořizovat pouze dřevo nebo jeho imitaci. Současné době vládnou také postele vyrobené z oceli. Kovové postele mají jednu nespornou výhodu. A to je fakt, že se v nich nikdy nebudou držet roztoči ani jakékoliv plísně. Jsou tedy ideální volbou pro alergiky. V jejich prospěch dále hovoří vysoká mechanická odolnost a téměř nulová možnost jejich poškození. 

Když zvolíte ten správný a dostatečně bytelný kov, postel bude pevná a její životnost hodně dlouhá. Mnohdy také můžete narazit na elegantní kombinaci dřeva a kovu. Na druhou stranu ne každému může kov vyhovovat. Někomu se nehodí do již uzpůsobeného interiéru ložnice, na jiného zase působí chladným a nepříjemným dojmem. V tomto směru jde hodně o individuální potřeby. Pomyslnou nevýhodou kovové postele je i její vyšší pořizovací cena.

Výhody Nevýhody
Dlouhá životnost Pro někoho může působit chladným dojmem
Odolnost, pevnost a stabilita Skrze svůj design nemusí zapadnout do každého interiéru
Vhodná pro alergiky Vyšší pořizovací cena

Čalouněné postele

Poslední dostupnou volbou se vám mohou stát čalouněné postele. Pod tímto názvem si představte konstrukci postele, obvykle vyrobenou z robustnější dřevotřísky, ukrytou za čalouněním. To přispívá k tomu, že nikde nenarazíte na žádné ostré hrany a součástí takové postele bude pravděpodobně i úložný prostor. Ve prospěch kvalitních čalouněných postelí hovoří určitě komfort a pohodlí. 

Za přijatelnou pořizovací cenu si můžete vybírat z mnoha modelových řad, které se liší především svým designem. Čalounění totiž může nabývat nejrůznějších podob a k jeho tvorbě může být použito různých materiálů.

 • Textilní materiály – S pomocí nich si budete moci čalouněnou postel sladit s vaším již zařízeným interiérem ložnice. Na výběr máte velké množství barevných odstínů.
 • Eko kůže – Syntetický materiál připomínající pravou kůži. Jeho doménou je příznivá cena.
 • Pravá kůže – Nejdražší a pravděpodobně nejluxusnější řešení čalouněné postele.

Čalounění vzhledem k provedení postele

Hodně populárním modelem čalouněné postele je varianta boxspring. Jde o moderní a elegantní postele vyznačující se pružinovým roštem a použitou pěnovou matrací. Je to základna s matrací v jednom, u které oceníte hlavně výšku a celkové robustní zpracování. 

U klasických čalouněných postelí lze pochopitelně spatřit i několik negativ. Tento typ postele je určitě náročnější na jakékoliv čištění a údržbu. Počítat musíte s tím, že u levnějších verzí nebudete mít možnost výměny zakomponované matrace. Zároveň riskujete i to, že nevíte, jak kvalitní rám se skrývá pod čalouněním. Především u postelí s textilním čalouněním se mohou vyskytovat roztoči, takže taková postel asi nebude tou nejlepší volbou pro alergiky.

Výhody Nevýhody
Atraktivní design Riziko nekvalitního rámu z dřevotřísky
Příznivá cena U celočalouněných variant není možnost výměny matrace
Pohodlí Náchylnost k poškození a náročnější údržba
Bezpečnost – žádné ostré rohy ani hrany Nevhodné pro alergiky – čalounění je oblíbeným místem pro roztoče
Různé potahové materiály

Doplňky

Podle typu a provedení postele můžete u tohoto ložního produktu narazit na pár vybraných prvků, které mohou zpříjemnit vaše spaní a přinést vám něco navíc. Zde je výčet těch nejčastějších doplňků:

 • Čelo postele – Část nacházející se za hlavou. Dle typu postele může být čelo vyrobené jak z kovu či dřeva, tak i z dřevotřísky potažené čalouněním. Může jít o dominantní a nepřehlédnutelnou součást postele, která působí elegantním dojmem. Přínos však může být nejenom estetický. Praktické využití naleznete například při čtení knih, když se chcete pohodlně opřít. Čelo postele také předchází vzniku nepříjemného průvanu za hlavou.
 • Bočnice – Určitou odnoží čela postele mohou být bočnice, které se nachází spíše u dětských postelí. Mají zabránit tomu, aby dítě nespadlo z postele na zem. Obvykle jde o doplněk, který lze z postele odmontovat.  
 • Úložný prostor – Některé varianty postelí využívají prostor pod postelí, kam je možné ukládat další věci. Řešeno to bývá za pomoci nejrůznějších šuplíků nebo díky vyklápění vrchní části postele. Postel s úložným prostorem nemusí na první pohled vypadat příliš elegantně, na druhou stranu řeší nedostatek místa především v menších interiérech.
 • Noční stolky – Součástí postele mohou být také noční stolky pro odkládání libovolných věcí. Tyto stolky výrobci obvykle nabízí zhotovené ze stejného materiálu jako postel a ve shodném dekoru. Vše tak působí sladěným dojmem. Samozřejmě lze ale toto vybavení dokoupit i v naprosto odlišném designu, vše záleží jen na vašem vkusu a možnostech.
 • Osvětlení – Luxusnější postele s čelem mohou mít integrované LED osvětlení, které bývá nenápadné a dobře zakomponované. Nemusíte tak řešit nákup lampiček. Při výběru se zaměřte na zpracování a možnost polohování, abyste měli například při čtení vždy dostatek světla. 
 • Nebesa – Pokud si chcete dopřát romantický spánek jako na zámku, můžete investovat do postele s nebesy. V podobném duchu jsou vytvářeny i postele s moskytiérami chránící člověka před dotíravým hmyzem.

Cena

Náklady na pořízení postele se mohou vyšplhat až do desítek tisíc. Cena se odvíjí od použitého materiálu, celkového provedení a doplňků. Závisí také na tom, zda je součástí postele i matrace a rošt. Především při nákupu klasické postele totiž musíte obvykle počítat s tím, že si kupujete pouze rám. Ten je nutné opatřit ještě zmíněným roštem a matrací. Takže ani na tuto investici byste při sestavování rozpočtu neměli zapomínat. 

Při výběru nové postele můžete narazit na nejrůznější firmy zaměřující se na sériové výroby postelí. Stejně tak objevíte i profesionální nábytkářské společnosti, které jsou schopny vytvořit postel na míru. Mezi oblíbené značky patří Kolacia Design, Ami Nábytek, Blanář, BMB, Casarredo, Max-I, Tempo Kondela, Lucatec, Baby Dreams, Meblar, MOB, Nábytek Bogart, Drewmax, Expedo, ImpotWorld a další. 

Cena do 3 000 Kč

Ty nejlevnější postele na trhu můžete zakoupit už od 1 000 Kč. A nejde pouze o dětské postele, ale také o ty pro dospělé s klasickou šířkou 90 cm. Obvykle jsou to jednolůžka zhotovená z levného laminátu. Čtyři nohy a základní konstrukce, tak lze charakterizovat tento typ výrobku, od nějž pochopitelně nemůžete čekat příliš dlouhou životnost nebo nějakou větší pevnost. Matrace obvykle nebývá součástí.

Pokud se budete blížit k hranici 3 000 Kč, pak je výběr daleko bohatší a postele už jsou mnohem pevnější. Narazíte už i na kvalitnější jednolůžka vyrobená z masivního dřeva, případně základní manželské postele. Některé varianty nabízejí i úložný prostor či bočnice pro děti. Stále však pořizovací cena zahrnuje pouze rám postele, případně nějaký základní rošt. Integrovanou matraci v tomto případě objevíte jen u levné jednolůžkové válendy.

Cena od 3 000 Kč do 8 000 Kč

Zlatá střední cesta nabízející poměrně velký výběr. Na laminátové postele můžete pomalu zapomenout a soustředit se budete na postele dřevěné a masivní. Výjimkou nejsou ani varianty čalouněné. Běžně jsou už v této cenové relaci k dostání jak jednolůžka, tak i dvoulůžka, popřípadě jiné atypické rozměry postelí. Možné je také pořídit i originální dětské postele v podobě nejrůznějších motivů nebo patrové postele.

Cena pod 8 000 Kč přislibuje i volbu mezi kvalitnějšími válendami z masivu, které slouží jako plnohodnotné lůžko – nemusíte dokupovat rošt ani matraci. Takové válendy totiž obsahují integrovanou matraci, kterou však skrze pevné spojení s rámem nelze vyjímat a otáčet. U těchto produktů je proto potřeba zohlednit životnost vzhledem k předpokládané délce využití – jakmile matrace doslouží, bude nutné pořídit celou novou postel.

Cena od 8 000 Kč do 15 000 Kč

Když si připlatíte, dosáhnete také na kovové postele mající své kouzlo. U masivních dřevin pak padne jasná volba na tvrdé dřevo, které je daleko odolnější než měkké, a je především dlouhověké. Hodně často se můžete setkat s prodejem kompletních setů, to znamená kovovou či dřevěnou masivní postel včetně dvou nočních stolků zhotovených ze stejného dřeva. Výjimkou pak nejsou ani postele, které v ceně zahrnují i lamelový rošt.

Cena nad 15 000 kč

Pokud vám nevyhovuje běžný standard a chcete něco atypického, třeba v podání postele s nebesy, musíte si jednoduše připlatit. To se mimo jiné týká také nadstandardních rozměrů postelí nebo jejich atypických tvarů. Za desetitisíce korun si budete moci zakoupit hlavně luxusní čalouněné postele typu boxspring, kde naleznete ten opravdový komfort. 

Součástí takových postelí jsou obří čela, řada přidružených doplňků a obvykle i nadstandardní matrace s roštem. Ve výbavě můžete najít spoustu úložného prostoru, osvětlení nebo možnost polohování pomocí dálkového ovládání. Vysokému pohodlí však odpovídají pochopitelně i pořizovací náklady, které se u těch nejdražších kousků šplhají i přes 200 000 Kč.

Dodání a montáž

Protože je postel poměrně velkým a těžkým vybavením, měli byste se při jejím nákupu zaměřit i na možnosti dodání a montáže. Především v panelových bytech totiž může výtah či málo prostorné schodiště představovat problém. Spousta specializovaných prodejen však ke svým výrobkům nabízí i profesionální servis v oblasti dopravy. Na přání je pak možné zajistit i montáž nového nábytku přímo u vás doma v místnosti, kde má postel stát. 

Díky tomu vám odpadnou starosti s mnohdy zapeklitou dopravou nábytku do domu, se studováním manuálu i náročným montováním. Při sestavování rozpočtu však doporučujeme počítat s částkou v řádech několika set korun pro případ, že by tyto služby nebyly zahrnuty v pořizovací ceně postele.

Údržba 

V ložnici strávíte až třetinu času denně, proto byste údržbě této místnosti měli věnovat dostatečnou péči. Samotné lůžko byste měli udržovat čisté a bez prachu. Důležité je však nezapomenout ani na prach pod postelí a kolem ní.

 • Vyvýšené postele jsou přístupnější a prostor pod nimi se snáze udržuje. Pod vyvýšenou postelí stačí jednoduše vysát a vytřít.
 • Paletové postele s konstrukcí až na zem byste měli jednou za čas odsunout nebo nadzvednout a rovněž pod nimi vysát a vytřít. Sice se na první pohled může zdát, že se prach do těchto útrob nedostane, avšak opak je pravdou.

Pozornost byste měli věnovat i údržbě rámu. V případě postele z masivu není na škodu sáhnout po speciálních přípravcích, které nevysušují povrch dřeva a jsou k danému materiálu maximálně šetrné. V případě čalouněných postelí se pak vyplatí investovat do kvalitní impregnace. Ta ochrání povrch před špínou a jejím zažráním do látky či kůže, takže půjde snáze odstranit. Rozkládací postele pak jednou za čas vyžadují dotažení spojů.

Údržba matrace a topperu

Největší pozornost si při údržbě zaslouží matrace a topper. Tyto dvě části totiž přichází nejblíže do styku s vaším tělem a po nějaké době užívání by v případě zanedbání údržby mohly začít zapáchat nebo by se v nich mohly začít množit roztoči. Samotnou matraci a topper proto pravidelně vysávejte a snímatelný potah perte v pračce. Na skvrny vyzrajete použitím speciálního prostředku a se zápachem zatočíte pomocí jedlé sody.

Jak často měnit matraci?

Výměna matrace se odvíjí od několika faktorů. Jsou jimi především její kvalita, vaše hmotnost, míra pocení a samozřejmě také údržba. Kvalitnější a dražší matrace toho zpravidla vydrží více, avšak pokud je vaše tělesná hmotnost vyšší, je potřeba počítat s rychlejším opotřebením. 

Zda je matrace již příliš stará nebo opotřebovaná vám jednoduše prozradí celkový komfort. Jestliže se ráno budíte celí rozlámaní, pak je nejspíše na čase matraci vyměnit. Z hlediska hygieny a fyziologie člověka se však obecně doporučuje matraci měnit každých 10 let. Kvalitní matrace totiž vytváří správné podmínky pro spánek, což je pro vaše zdraví naprosto nezbytné.

Často kladené dotazy k postelím

Jak a jakou postel vybrat?

Chcete mít jistotu, že si pořizujete kvalitní postel, která ani po čase nezačne vrzat? Pak doporučujeme hned na začátku správně nastavit rozpočet a investovat do dražší postele, která se z dlouhodobého hlediska vyplatí. Vsaďte na kvalitu v podobě kovové či dřevěné masivní konstrukce, kterou doplníte o pevný rošt a pohodlnou matraci. Vyhněte se levným laminátovým postelím, ty se brzy rozviklají a vrzání pak bude narušovat váš spánek.

Vyplatí se používat chránič matrace?

Určitě vyplatí. Chránič matrace neboli takzvaný topper chrání matraci nejen před mechanickým poškozením v podobě protrhnutí, ale i před nečistotami. Dokáže tak výrazně prodloužit životnost hlavní matrace, jejíž pořízení je obvykle mnohonásobně dražší, než na kolik vás přijde nákup topperu. Pomocí topperu například s paměťovou pěnou navíc můžete zvýšit celkový komfort postele.

Která postel je nejlepší pro alergiky?

Alergici by měli svou pozornost při výběru směřovat především ke kovovým postelím, u kterých nehrozí riziko množení roztočů. Zcela by se měli vyhnout pořízení čalouněné postele, která je v tomto směru nejnáchylnější. K posteli doporučujeme alergikům a astmatikům pořídit antibakteriální matraci, která přirozeně předchází vzniku plísní a bakterií. Stejně tak ji ale ocení i lidé s citlivou pokožkou a všichni, kteří dbají na maximální hygienu.

Iva Koňaříková se ve svých textech často zabývá tématy spojenými se zdravým životním stylem. Díky pečlivým rešerším a načerpání informací z ověřených zdrojů může mimo jiné informovat o aktuálních trendech, na jaké lze v oblasti spánku narazit. Do jejího hledáčku pak kromě postelí spadají i další témata, jako jsou domácí spotřebiče či sportovní vybavení a doplňky.
Redaktorka

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 50 hlasů