Test 10 nejlepších postelí 2021 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze.cz
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších postelí

Aktualizováno:
Říjen 2021

Spánkem trávíme velkou část svého života. Proto je naprosto nezbytné, abychom nepodceňovali výběr kvalitní postele. Ta je totiž primárním základem pro postelový rošt a matraci. Tento komplet je následně příslibem ničím nenarušovaných a příjemných chvil strávených při spánku a odpočinku.

Postel je stavební kámen komfortního spaní. Nabývat může mnoha podob dle estetických požadavků, ale také těch mechanických a rozměrových. Postel je povětšinou investicí na spoustu dlouhých let, takže v její prospěch musí hovořit především celková kvalita zpracování.

Výběr postele vám usnadní článek Jak vybrat postel zaměřený na důležité parametry, které při nákupu tohoto výrobku není vhodné podceňovat. Zjistěte, podle čeho poznáte postel vyhovující vašim potřebám. Speciální variantou místa pro spánek jsou také nafukovací postele, na něž jsme se také podívali v našem srovnání.


Nejlepší postele dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Interier-Stejskal CITY s roštem Bílá
Interier-Stejskal CITY s roštem Bílá 100 %
Počet recenzí: 2
9 500 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Interier-Stejskal STREET s roštem Bílá
Interier-Stejskal STREET s roštem Bílá 100 %
Počet recenzí: 1
6 800 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Kondela GABRIELA dub sonoma bílá
Kondela GABRIELA dub sonoma bílá 93 %
Počet recenzí: 1
3 400 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Expedo LAKE 2 + rošt + matrace Cosmic 160
Expedo LAKE 2 + rošt + matrace Cosmic 160 100 %
Počet recenzí: 3
11 100 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze AMI nábytek Nastěnka olše
AMI nábytek Nastěnka olše Zatím nehodnoceno 4 700 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Blanář Atika Šedá
Blanář Atika Šedá 95 %
Počet recenzí: 17
17 300 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Expedo NASTY 4 + rošt Sofie 20
Expedo NASTY 4 + rošt Sofie 20 Zatím nehodnoceno 6 700 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Kondela Michigan bílá
Kondela Michigan bílá 73 %
Počet recenzí: 3
4 900 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Interier-Stejskal MONA Borovice lakovaná
Interier-Stejskal MONA Borovice lakovaná Zatím nehodnoceno 7 200 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Expedo DOUBLE 2 Cosmic160
Expedo DOUBLE 2 Cosmic160 97 %
Počet recenzí: 2
9 600 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat postel

I když se může výběr postele zdát jako snadná záležitost, není tomu tak. O jejím nákupu byste měli přemýšlet a zaměřovat se na určité věci, které vám ve výsledku přinesou odpovídající pohodlí a dostatek prostoru. A právě velikosti, potažmo typu postele, se budeme věnovat nejprve.

Poté se zaměříme na dílčí a zároveň neméně důležité parametry. Patří mezi ně třeba často opomíjená výška postele. Hledět byste měli i na výrobní materiál. V jeho případě si můžete dopřávat poměrně bohaté volby. Nakonec jsou to i doplňky nejrůznějšího charakteru zpříjemňující spaní, přinášející další praktické využití a vylepšující celkový vzhled postele.

V závěru článku se zaměříme na to, kolik takové postele vlastně stojí.

Důležitými součástmi postelí jsou také matrace a postelové rošty. Na obojí jsme se podrobně zaměřili a výsledkem jsou také nákupní příručky Jak vybrat matraci a Jak vybrat postelový rošt.

Typ a velikost

Nejprve si musíte ujasnit, jaký typ postele vlastně potřebujete. Na mysli máme rozdělení podle typu postelí. Toto dělení se pak úměrně promítá i do celkových rozměrů. Volit můžete z těchto variant.

 • Jednolůžkové postele – Slouží primárně pro jednu osobu, které vytváří dostatečný prostor a komfort pro ležení.
 • Dvoulůžkové postele – Jejich název jasně prozrazuje, že jsou určeny pro dvě osoby. Velice často je tento typ postele nazýván jako manželská postel.
 • Dětské postele – Ty jsou díky své menší velikosti určeny pro děti. Mnohdy tomu napovídající i dětské motivy vyobrazené na těchto postelích. Výjimkou nejsou ani postele ve tvaru autíček, letadel a vláčků.
 • Patrové postele – Postele usazené nad sebou v rámci jedné konstrukce. Jejich přínosem je především úspora místa v daném prostoru. Velice často na ně můžete narazit v dětských pokojích.
 • Seniorské postele – Takto se označují postele pro postarší lidi. Jejich charakteristickými vlastnostmi jsou větší výška a mnohdy také praktická polohovatelnost.

A jak je to se skutečnými rozměry takových postelí? U jednolůžka budete nejčastěji vybírat šířku 90 cm, výjimkou však není ani menší varianta 80 cm. Ta už ale není tak komfortní. Nežli se dostaneme ke dvoulůžku, existují na trhu také postele nabízející 1,5 lůžko. Někdy jsou označovány, jako letiště a primárně slouží pro jednu osobu vyžadující více místa na spaní. Šířka takových postelí je od 110 cm do 140 cm. Vše pak završují manželské postele, za které už je považován minimální rozměr 160 cm. Za ten standardní lze považovat šířku 180 cm. Ty největší modely pak nabízí 200 cm.

Pokud jde o délku postele, měli byste se řídit jednoduchým pravidlem. Vždycky si vybírejte postel podle vaší skutečné výšky. Ke své velikosti připočtěte ještě 20 až 25 cm a vyjde vám výsledek. Většina výrobců se drží osvědčeného standardu, kterým je délka 200 cm. Pro vyšší osoby jsou pochopitelně vyráběny i prodloužené varianty od 210 cm až do 220 cm. V hodně omezeném množství můžete narazit také na verzi 240 cm.

Výška postele

Kapitolou samou o sobě je výška postele, kterou spousta lidí chybně podceňuje. Správná výška totiž pozitivním způsobem ovlivňuje vaše vstávání a podepisuje se na kloubech. Právě ty dostávají po ránu nejvíce zabrat. Za standardní výšku postele je považován rozměr 40 až 50 cm u běžného člověka. Pokud patříte k postarším občanům, klidně investujte do vyšší postele, která může dosahovat hodnot až 65 cm.

V rámci celkové výšky postele byste měli počítat také s tím, že na postel uložíte matraci odpovídající výšky. Ta bude nad hranou postele. Výhodu pak mají pochopitelně výškově polohovatelné postele, které si upravíte tak, aby vám seděly do nejmenšího detailu.

Za minimální výšku postele je považována hranice 30 cm. Taková postel vám sice nezaručí žádné komfortní vstávání, na druhou stranu je pod ní volný prostor z hlediska chladu od podlahy a víření prachu. Zároveň jde také o nejmenší výšku v souvislosti s vytvářením hygienického prostředí. Každý se totiž v noci potí a mnohdy vypotí 0,5 – 1,5 litru potu, který je odváděn přes důkladně odvětranou matraci k roštu postele.

Výrobní materiál

Když už budete hledat mezi těmi správnými rozměry postele, přichází na řadu to nejdůležitější. A tím je výrobní materiál. Ten totiž v mnohém vypovídá o pevnosti, komfortu, životnosti a v neposlední řadě i o celkovém vzhledu postele. Je pravdou, že v tomto směru máte poměrně zajímavý výběr a na své si přijde naprosto každý.

Laminátové postele

Začneme asi od toho nejlevnějšího výrobku na trhu, kterým jsou laminátové postele. Jak už prozrazuje jejich název, hlavním výrobním materiálem bude laminát čili dřevotříska s vrchní folií v libovolném dekoru. Může jít o jednobarevné varianty, ale také o imitace dřeva. Ve prospěch laminátových postelí hovoří určitě snadná údržba, zachování barevnosti a poměrně velký výběr nejrůznějších designů. Tou největší devizou je pochopitelně nízká pořizovací cena.

Tohle všechno je ale vykoupeno řadou nevýhod. Ať už je to horší kvalita zpracování díky nekvalitnímu lepení nebo celková pevnost, kterou laminát rozhodně nedisponuje. U jednotlivých desek pak může docházet i k odlupování vrchního laminátu z dřevotřísky. Takové vlastnosti jsou díky tomu spjaty s kratší životností.

Dřevěné postele

Milovníci přírodních materiálů bezpochyby vsadí na dřevěné postele, které se vyznačují vyšší pevností, stabilitou, odolností a tím pádem i životností. Hřát vás určitě bude i pocit, že spíte na skutečném dřevu, nikoliv na žádné laminátové náhražce. Musíte však počítat s tím, že oproti laminátu si za dřevo jednoduše připlatíte.

V případě dřeva si můžete vybírat ze dvou kategorií dřevin rozlišovaných především podle výsledné tvrdosti.

 • Měkké dřeviny – Mezi ně patří určitě modřín, smrk, borovice a další. U takového dřeva oceníte hlavně detailní a krásnou strukturu. Pojem „měkké dřevo“ se ale úměrně promítá do snazšího poškození dřeviny. Bez problému do ní uděláte zářez nehtem. Tomu lze však zabránit tím, když je dřevo opatřeno speciálním lakem, který mimochodem může ještě více vytáhnout strukturu dřeva.
 • Tvrdé dřeviny – K tvrdým dřevům patří ořech, dub, buk, třešeň a jasan. S tímto dřevem nebudete mít žádný problém, jak na omak, tak ani v případě klížení, kroucení a podobných neduhů. Právě dřevěné postele z těchto dřevin se vyznačují asi tou nejdelší životností, pokud jde o přírodní materiály.

U dřevěných postelí se ve výsledku můžete setkat ještě se dvěma výrazy. Je to dřevo rostlé, které je pro stavbu postele využíváno tak, jak narostlo, se všemi jeho dokonalostmi či nedokonalostmi, léty a strukturou. Druhou variantou je cinkované dřevo. Zde je výsledek tvořen z jednotlivých kousků dřeviny. V celku pak může být znatelná odlišná barevnost daných částí.

Kovové postele

Do ložnice si však nemusíte pořizovat pouze dřevo nebo jeho imitaci. Současné době vládnou také postele vyrobené z oceli. Kovové postele mají jednu nespornou výhodu. A to je fakt, že se v nich nikdy nebudou držet roztoči a jakékoliv plísně. Jsou tedy ideální volbou pro alergiky. V jejich prospěch dále hovoří vysoká mechanická odolnost a téměř nulová možnost jejich poškození. Když zvolíte ten správný a dostatečně bytelný kov, postel bude pevná a její životnost hodně dlouhá. Mnohdy také můžete narazit na elegantní kombinaci dřeva a kovu.

Na druhou stranu ne každému může kov vyhovovat. Někomu se nehodí do již uzpůsobeného interiéru ložnice, na jiného zase působí chladným a nepříjemným dojmem. V tomto směru jde hodně o individuální potřeby každého z vás. Pomyslnou nevýhodou kovové postele je určitě její vyšší pořizovací cena.

Čalouněné postele

Poslední dostupnou volbou se vám mohou stát čalouněné postele. Pod tímto názvem si představte konstrukci postele ukrytou za čalouněním. To přispívá k tomu, že nikde nenarazíte na žádné ostré hrany a součástí takové postele bude i úložný prostor. Ve prospěch kvalitních čalouněných postelí hovoří určitě komfort a pohodlí. Za přijatelnou pořizovací cenu si můžete vybírat z mnoha modelových řad, které se liší především svým designem. Čalounění totiž může nabývat nejrůznějších podob.

 • Textilní materiály – S pomocí nich si budete moci čalouněnou postel sladit s vaším již zařízeným interiérem ložnice. Na výběr máte velké množství barevných odstínů.
 • Eko kůže – Syntetický materiál připomínající pravou kůži. Jeho doménou je příznivá cena.
 • Pravá kůže – Nejdražší a pravděpodobně nejluxusnější řešení čalouněné postele.

Hodně populárním modelem čalouněné postele je varianta provedení Boxspring. Jde o moderní a elegantní postele vyznačující se pružinovým roštem a použitou pěnovou matrací. Základna s matrací v jednom, u které oceníte hlavně výšku a celkové robustní zpracování. Tyto typy postelí jsou hodně oblíbené v luxusních hotelích. Vyznačující se totiž dlouhou životností.

U klasických čalouněných matrací lze pochopitelně spatřit i několik negativ. Tento typ postele je určitě náročnější na jakékoliv čištění a údržbu. Počítat musíte s tím, že u levnějších verzí nebudete mít možnost výměny zakomponované matrace. Zároveň riskujete i to, že nevíte, jak kvalitní rám se skrývá pod čalouněním. Především u postelí s textilním čalouněním se mohou vyskytovat roztoči, takže taková postel asi nebude tou nejlepší volbou pro alergiky.

Doplňky

Podle typu a provedení postele můžete u tohoto ložního produktu narazit na pár vybraných prvků, které mohou zpříjemnit vaše spaní a přinést vám něco navíc. Zde je výčet těch nejčastějších doplňků:

 • Čelo postele – Část nacházející se za hlavou. Může jít o dominantní a nepřehlédnutelnou součást postele, která působí elegantním dojmem. Přínos však může být nejenom estetický. Praktické využití naleznete například při čtení knih, když se chcete pohodlně opřít. Určitou odnoží čela postele mohou být bočnice, které se nachází spíše u dětských postelí a mají zabránit tomu, aby dítě nespadlo z postele na zem.
 • Úložný prostor – Některé modely postelí využívají prostor pod postelí, kam je možné ukládat další věci. Řešeno to bývá za pomoci nejrůznějších šuplíků nebo díky vyklápění vrchní části postele. Postel s úložným prostorem nemusí na první pohled vypadat moc elegantně, na druhou stranu řeší nedostatek místa v menších interiérech.
 • Noční stolky – Součástí postele mohou být také noční stolky pro odkládání libovolných věcí. Tyto stolky bývají zhotoveny ze stejného materiálu jako postel a ve shodném dekoru. Vše tak působí sladěným dojmem.
 • Osvětlení – Luxusnější postele s čelem mohou mít integrované LED osvětlení, které bývá nenápadné a dobře zakomponované. Nemusíte tak řešit nákup lampiček.
 • Nebesa – Pokud si chcete dopřát spánek jako na zámku, můžete investovat do postelí s nebesy. V podobném duchu jsou vytvářeny i postele s moskytiérami chránící člověka před dotíravým hmyzem.

Cena

Náklady na pořízení postele nemusí být nikterak závratné. Při nákupu postele však musíte počítat s tím, že si kupujete pouze rám. Ten je nutné opatřit ještě roštem a matrací. Takže i na tuto investici byste neměli zapomínat. Při výběru nové postele můžete narazit na nejrůznější firmy zaměřující se na sériové výroby postelí. Kapitolou samou o sobě jsou pak profesionální nábytkářské společnosti, které jsou schopny vytvořit postel zákazníkovi na míru. Mezi oblíbené značky patří Kolacia Design, Ami Nábytek, Blanař, BMB, Casarredo, Max-I, Tempo Kondela, Lucatec, Baby Dreams, Meblar, MOB, Nábytek Bogart, Drewmax, Expedo, ImpotWorld a další.

Cena do 3 000 Kč

Ty nejlevnější postele na trhu můžete zakoupit už od 1 000 Kč. A nejde pouze o dětské postele, ale také o ty pro dospělé. Obvykle jsou to jednolůžka zhotovená z laminátu. Čtyři nohy a základní konstrukce, tak lze charakterizovat tento typ výrobku, od nějž pochopitelně nemůžete čekat příliš dlouhou životnost nebo nějakou větší pevnost. Pokud se budete blížit k hranici 3 000 Kč je výběr samozřejmě daleko bohatší a postele už jsou mnohem pevnější. A to díky pravému dřevu.

Cena od 3 000 Kč do 8 000 Kč

Zlatá střední cesta nabízející poměrně velký výběr postelí. Na laminátové postele můžete pomalu zapomenout a soustředit se budete na postele dřevěné a masivní. Výjimkou nejsou ani varianty čalouněné. Běžně jsou k dostání jak jednolůžka, tak dvoulůžka, popřípadě jiné atypické rozměry postelí. V této cenové hladině je možné pořídit originální dětské postele v podobě nejrůznějších motivů. Cena pod 8 000 Kč přislibuje i volbu z patrových variant postelí.

Cena od 8 000 Kč do 15 000 Kč

Když si připlatíte, dosáhnete také na kovové postele mající své kouzlo. U masivních dřevin padne jasná volba na tvrdé dřevo, které je daleko odolnější a dlouhověké. Hodně často se můžete setkat s prodejem kompletních setů, to znamená dřevěnou masivní postel včetně dvou nočních stolků zhotovených ze stejného dřeva.

Cena nad 15 000 kč

Pokud vám nevyhovuje běžný standard a chcete něco atypického, třeba v podání postele s nebesy, musíte si jednoduše připlatit. To se mimo jiné týká také nadstandardních rozměrů postelí nebo jejich atypických tvarů. Za desetitisíce korun si budete moci zakoupit hlavně luxusní čalouněné postele typu Boxspring, kde naleznete ten opravdový komfort. Součástí takových postelí jsou obří čela, řada přidružených doplňků a nadstandardní matrace. Od takových postelí můžete očekávat to největší pohodlí, čemu odpovídají pochopitelně i pořizovací náklady těch dražších kousků, kdy cena šplhá i přes 200 000 Kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 46 hlasů