Nejlepší routery z testu | Recenze & Jaký vybrat 2023 | Arecenze.cz
Menu

Nejlepší routery dle
recenzí a testu 2023

Aktualizováno:
Červen 2023

Wi-Fi signál v dnešní době pokrývá již téměř každou domácnost a router je přímo zodpovědný za jeho bezproblémový provoz. Vzhledem k tomu, signál sítí dávno nenabízí připojení pouze pro počítače, ale všeobecný pokrok moderních technologií dovoluje připojení různých dalších zařízení, je vhodné výběr správného routeru nepodcenit a věnovat se každé z jeho specifikací.

Následující článek rozebere ty nejdůležitější, o které byste se měli určitě zajímat a nabídne vám tak stručný přehled, který vás zasvětí do celé problematiky. Postupně bude text rozebírat obecná pravidla pro výběr routerů, zaměří se na problematiku rychlosti připojení, rozsah pokrytí, popíše jednotlivé frekvence, rozebere možnosti zabezpečení nebo se pokusí vysvětlit některé pojmy spojené s daným tématem.


Nejlepší routery dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze TP-LINK Archer AX23
TP-LINK Archer AX23 96 %
Počet recenzí: 35
3 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze TP-Link Archer C6 v3.2
TP-Link Archer C6 v3.2 93 %
Počet recenzí: 85
1 300 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze TP-Link Archer C6
TP-Link Archer C6 93 %
Počet recenzí: 400
1 400 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze TP-Link TL-WA850RE
TP-Link TL-WA850RE 88 %
Počet recenzí: 354
700 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze TP-Link Archer MR200
TP-Link Archer MR200 79 %
Počet recenzí: 73
5 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Ubiquiti U6-Lite
Ubiquiti U6-Lite 91 %
Počet recenzí: 10
4 100 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze TP-Link Deco M4, 2ks
TP-Link Deco M4, 2ks 97 %
Počet recenzí: 29
4 500 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Ubiquiti UAP-AC-LR
Ubiquiti UAP-AC-LR 96 %
Počet recenzí: 39
3 800 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Ubiquiti UAP-AC-M
Ubiquiti UAP-AC-M 94 %
Počet recenzí: 3
5 100 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze TP-LINK Deco X50-Outdoor
TP-LINK Deco X50-Outdoor 100 %
Počet recenzí: 1
3 500 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat router

Dříve než se pustíme do souboru popisu jednotlivých technických specifikací a doporučení, je nutné uvést velmi krátké vysvětlení, co vůbec router je a k čemu se používá.

Router je tedy zařízení, které umožňuje vytvořit a spravovat domácí počítačové sítě. V laickém slova smyslu lze říct, že zprostředkovává připojení jednotlivých zařízení k internetové nebo i jiné síti. Starší a klasické routery nabízely připojení pouze prostřednictvím kabelového přenosu (více v tomto článku). V dnešní době téměř všechny produkované routery umožňují také připojení k bezdrátové síti a jedná se tak o takzvané Wi-Fi routery.

Obecná pravidla pro výběr routerů

  • U routerů je vhodné volit zařízení vyrobená v dílně známých a prověřených značek
  • Podle velikosti vašeho domu nebo bytu zvolte vhodný rozsah pokrytí
  • Nepřehlížejte způsob zabezpečení vašeho routeru
  • Po výběru ověřte svoji volbu pomocí dostupných uživatelských recenzí

Rychlost připojení

Rychlost síťových portů je určována v bitech za sekundu. Velmi důležité je mít na paměti, že jeden Bbit není totéž jako jeden Tbyt, ve skutečnosti se jeden byte skládá z 8 bitů. Tato rychlost tedy nevyjadřuje přímou rychlost stahování vaší sítě, pro její zjištění je potřeba logiky vynásobit osmi. Pro malé a nenáročné domácnosti doporučujeme volit routery s porty rychlými minimálně 100 Mbit/s. Pokud plánujete provozovat aktivity náročnější na rychlost, jako například dívání se na filmy ve vysokém rozlišení nebo hraní náročných her, volte zařízení s porty v rychlostech okolo 1Gbit/s.

U Wi-Fi sítí vám pak orientaci v rychlostních standardech výrazně ulehčí to, že spadají do jednotlivých generací, které nabízí různou rychlost přenosu. Následující část stručně rozebere každý dostupný standard a rozebere jaké vlastnosti od něj můžete očekávat.

První generace

Standard první generace označovaný 802.11a nabízí rychlost pouze 2Mb/s. Tyto standardy jsou tak vhodné pouze pro naprosto základní úkony, jako prohlížení webových stránek a odesílání emailů.

Druhá generace

Tento standard označovaný jako 802.11b nabízí teoretickou rychlost 11Mb/s. Poslouží v podstatě jen pro stejné účely jako první generace a je vhodný jen pro velmi nenáročné uživatele.

Třetí generace

U této normy nazývané 802.11g/a se můžete setkat s již poměrně solidní teoretickou rychlostí 54Mb/s. Tato generace je vhodná pro běžné uživatele, kteří mají na bezdrátové sítě větší než základní požadavky, hrají online hry a nebo sledují filmy v HD kvalitě.

Čtvrtá generace

Přenosová rychlost u této generace nazývané 802.11n dosahuje teoretické rychlostí až 600Mb/s. Tento standard je vhodnou volbou pro náročnější uživatele, kteří využívají bezdrátové připojení k účelům multimediální zábavy.

Pátá generace

Nejnovější standard označovaný jako 802.11ac. Routery v této kategorii mohou nabízet rychlost až 3Gb/s a uspokojí i ty nejnáročnější uživatele.

Generace Využití
První Vhodné pouze pro jednoduché úkony
Druhá Rozšiřuje první generaci, ale nedosahuje dostatečných kvalit pro složitější přenos
Třetí Uspokojí uživatele s nepříliš vysokými nároky
Čtvrtá Nabízí slušný standard již i pro náročnější úkony
Pátá Nejmodernější standard vhodný pro bezproblémový provoz i pro náročné uživatele

Rozsah pokrytí

Pro účely pokrytí bytu běžné velikosti vám postačí i levnější routery s malým dosahem. Problémy však mohou nastat při nutnosti procházení signálu přes několik zdí. Dosah jako takový není u modemů téměř nikdy uváděn, je proto velice vhodné dohledat si na internetu dostupné uživatelské recenze a zjistit, na jakou dálku a v jakých podmínkách je možné se k modemu připojit. Dobrou volbou jsou pak modemy, které disponují konektory pro připojení doplňkových antén. Ty mohou jejich dosah výrazně prodloužit. Vlivu antény na pokrytí signálem se věnuje samostatná část našeho textu.

Frekvence

Frekvenční pásma, ve kterých je signál vysílán, bezprostředně ovlivňují rychlost vašeho připojení. V současnosti mohou routery pracovat na dvou různých pásmech. První variantou je standardní 2,4 GHz pásmo. To je velmi zatížené, protože na něm fungují kromě routerů i jiná bezdrátová zařízení jako například myši nebo klávesnice. Proto doporučujeme volit tato pásma spíše pro méně náročné uživatele k prostému prohlížení internetu.

Naproti tomu pásmo 5 GHz nabízí mnohem více dostupných kanálů, a proto je podstatně méně zatížené. Pokud tedy požadujete stabilnější připojení, tato frekvence je pro vás vhodnější. Pozor jen na to, zda zařízení, které chcete v síti provozovat toto pásmo podporují, protože některé starší by mohli mít s chodem problém.

Pásmo Využití
2,4 GHz Je velmi zatížené a nabízí méně kanálů
5 GHz Nabízí více kanálů a tím pádem je i méně zatížené

Zabezpečení

Zabezpečení routerů slouží k účelům ochrany před připojením neoprávněných uživatelů. Ti mohou vaši domácí síť nejen zpomalit, ale také zneužit dostupná data. V současnosti jsou k dispozici tři druhy zabezpečení. Následující kapitola se bude stručně věnovat jednotlivým druhům a rozebere také dostupné možnosti šifrování sítí pomocí protokolů.

WEP zabezpečení

Je nejstarší a také nejsnadněji prolomitelnou metodou zabezpečení. Pomocí sofistikovaného softwaru se mohou přes toto zabezpečení dostat i méně zruční útočníci, a proto se od něj v poslední době většina zákazníku odklání.

WPA zabezpečení

Bylo vytvořeno jako reakce na prolomení WEP a nabízí proto kvalitnější a propracovanější obranný systém. I toto zabezpečení lze prolomit, ale není to tak snadné jako v případě WEP.

WPA2 zabezpečení

Nabízí nejnovější a zároveň nejbezpečnější metodu zabezpečení. Dosud zatím nebylo prolomeno. V případě, že vlastníte starší zařízení, je však nutné ověřit, zda zařízení v síti toto zabezpečení podporují.

Zabezpečení Spolehlivost
WEP Snadno prolomitelná a nepříliš vhodná ochrana
WPA Pokročilejší ochrana, která je však již také prolomitelná
WPA2 Nejpokročilejší ochrana, jejíž systém se zatím nepodařilo prolomit

V kombinaci s těmito druhy zabezpečení zajišťuje bezpečnost vaší sítě ještě šifrování pomocí protokolu. Můžete se setkat se dvěma druhy TKIP a AES. Všeobecně se za více bezpečnou metodu považuje AES.

Možnosti připojení

Každý router nabízí vstupy pro síťové kabely, kterými je možné dále šířit síť. Mezi naprostou samozřejmost tak patří porty pro LAN a WAN. První zkratka (tedy LAN) nabízí port, který slouží k propojení jednotlivých zařízení v síti. WAN pak slouží k připojení k samotnému internetu.

V současné době však routery již disponují také mnohými dalšími vstupy, které nabízí spoustu nových možností. K vašemu routeru tak můžete připojit například tiskárnu nebo pevný disk. V takovém případě musí router disponovat USB konektorem. Pokud se tedy o tuto možnost zajímáte, určitě se před výběrem zaměřte na vstupy, kterými vybraný modem disponuje.

Antény

Antény routerů přímo ovlivňují jejich dosah. Jedná se však o tolik rozsáhlou a složitou problematiku že pro účel správného pochopení a dobrého zákaznického výběru je nutné rozebrat ji zvlášť.

Kritériem, podle kterého se antény nejčastěji dělí je jejich směrovost, tedy směry, ve kterých je anténa schopná vysílat signál.

  • Všesměrové antény – Jsou velmi oblíbenou a často používanou variantou, která nabízí komplexní pokrytí sítí na všechny strany. V praxi tedy dokáží vysílat signál v šířce 360°. Díky své univerzalitě se jedná o nejlepší řešení pro pokrytí i větších domácích prostorů.
  • Směrové antény – Slouží k přenášení signálu na velmi dlouhé vzdálenosti, protože vyzařují jen do jednoho bodu, je možné propojit velmi vzdálené zařízení. Využitelnost pro běžné účely však není příliš velká.
  • Sektorové antény – Pokrývají pouze výseč úhlu mezi 30° a 180°. Jejich použití je praktické pro umístění do rohových prostorů a může zamezit uniku signálu mimo vaše území.
Typ Rozsah
Všesměrové antény Vysílají signál ve všech směrech v úhlu 360°
Směrové antény Nabízejí dobré řešení pro přenášení signálu na velmi dlouhé vzdálenosti
Sektorové antény Jsou vhodné do rohových prostor, zamezují úniku signálu mimo chtěný prostor

Zisk antény

Zvláštní kapitolou je tak zvaný zisk antény. Zisk antény určuje vlastně vzdálenost, na kterou je anténa schopna zachytit signál. Z toho logicky plyne, že antény s vyšším ziskem jsou schopny podávat lepší výkon. Zisk antény je nejčastěji udáván v dBi. Pro domácí účely je vhodné volit antény se ziskem okolo 5 dBi. Se zvyšujícím se ziskem se tedy zvyšuje plošný dosah signálu, ale je třeba uvést, že prostorově se snižuje, takže v praxi lépe pokryjete například jedno patro domu, ale do druhého bude signál pronikat podstatně hůř.

Některé další pojmy

Při výběru routeru se můžete setkat s některými doposud neznámými pojmy, které vám ovšem mohou být užitečné. Proto si stručně povíme, co ty nejběžnější z nich znamenají.

Extender

Často označovaný také jako repeater, je zařízení určené k rozšíření pokrytí signálem. Jedná se tedy o jakýsi poddruh routeru, který se umisťuje do míst, kde kolísá přenášený signál. Velmi laicky jde o zařízení, které přijímá signál a odesílá ho v nepozměněné formě dál.

MIMO

Z anglického Multiple-input multiple-output je komunikační systém, který výrazným způsobem zvyšuje propustnost a dosah signálu. Popis funkčnosti tohoto systému je pro účely rozhodovaní běžného zákazníka zbytečně složitým procesem. Důležitým výstupem je tedy především to, že routery, které systémem MIMO disponují, mohou několikanásobně zvýšit rychlost a stabilitu přenášeného signálu.

Qos

Qos z anglického Quality of service vyjadřuje možnost, nastavení priorit na přijímaní signálu pro jednotlivé zařízení zapojené v síti. Ačkoliv se to možná na první pohled nezdá, v praxi se jedná o velmi užitečnou funkci. Využijete ji především v případech, kdy jedno zařízení v síti svým provozováním výrazně zpomaluje provoz ostatních (typicky se jedná o stahování nebo streamování na počítačích). Qos vám v těchto případech umožní nastavit pro médium, ze kterého probíhá stahování nižší prioritu a zlepšit tak provoz sítě na ostatních zařízeních.

PoE

PoE přejaté z anglického Power of Ethernet značí možnost přenosu dat i elektrického napájení pomocí jednoho kabelu. Je to velmi praktická schopnost, která umožňuje ušetřit při provozu zařízení zbytečné množství přípojných kabelů. Samozřejmě je nutné mít na paměti, že s technologií PoE musí spolupracovat i zařízení, ke kterému budete kabelem připojeni.

IPv4 a IPv6

IPv je protokol, který přiděluje jednotlivým zařízením v sítí IP adresy, prostřednictvím kterých pak odesílá požadovaná data. V současnosti se můžete setkat se dvěma druhy těchto protokolů. Starším, ale stále velmi často používaným je protokol IPv4, který však nabízí jen omezený počet adres a ten se pomalu vyčerpává. Proto se přechází na protokol IPv6, který používá jiný adresový formát a nabízí tak nové možnosti. Zároveň IPv6 nabízí také lepší bezpečnostní parametry, podporu mobilních zařízení a podobně. Dejte však pozor na to, zda je protokol IPv6 podporován také ze strany vašeho poskytovatele, protože pokud ne, router s ním samozřejmě nebude moct pracovat.

Cena

V poslední části našeho článku velmi stručně rozebereme dostupné cenové kategorie a specifikace, které od routerů do nich spadajících můžete očekávat.

Do 500 Kč

Pokud se rozhodnete volit modely v nejnižších cenových kategoriích, obvykle od nich nemůžete čekat žádné zázraky. Většinou tyto zařízení disponují pouze jednou anténou a teoretickou rychlostí 150 Mbit/s. Tuto rychlost je však potřeba brát s rezervou, protože je měřena v dokonalých podmínkách, reálná rychlost se tak bude pohybovat určitě o něco níž. U routerů v této cenové kategorii také nemůžete počítat s téměř žádnými možnostmi připojení dalších zařízení a ani kompatibilitu s moderními technologiemi.

Od 500 Kč do 1 000 Kč

V této cenovce naleznete modemy nejvhodnější pro běžné domácí používání. Nabízí již poměrně slušnou teoretickou rychlost pohybující okolo hranice 300 Mbit/s. Mají většinou dvě a více antén, což zajišťuje větší dosah signálu. Obvykle již také nabízejí rozšířené možnosti připojení a disponují různými pokročilejšími funkcemi. Díky poměru cena ku výkonu se jedná o nejlepší volbu pro běžné uživatele.

Nad 1 000 Kč

Tato cenová kategorie je velmi široká a s tím se pojí i velmi špatná generalizace funkcí, kterými by měly routery v ní disponovat. Hranice rychlosti by měla být nižší než 500 Mbit/s. Obvykle disponují třemi a více anténami, ale můžete se samozřejmě setkat i jinou variací. Výhodou pak je rozsáhla možnost kompatibility s různými moderními funkcemi a možnost připojení dalších externích zařízení. Obecně se tyto modemy doporučují spíše pokročilejším uživatelům, kteří si s těmito funkcemi ví rady a plánují je využívat.

Závěr

Závěrem lze říct, že pokud plánujete využívat připojení pouze k základním úkonům, tak jako většina běžných domácností, je pro vás nejvhodnější volit levné varianty a nemusíte se příliš zajímat o doplňkové funkce. Pokud však máte větší než základní požadavky, vybírejte z našich kapitol postupně jednotlivé vyhovující varianty a na konci se dopracujete k zařízení, které by mělo dobře vyhovovat vašim komplexním požadavkům.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 126 hlasů