Set top box (STB) je zařízení zapojené mezi televizí a anténou, které slouží k převodu digitálního televizního signálu na signál, který jsou schopny zpracovat televizory s analogovým signálem. Co vše se o něm dočtete v našem článku?
- Proč koupit kvalitní set-top box DVB-T2 – toto zařízení umožňuje zachytit nový vysílací signál, navíc je levnější než nová televize a využívat lze různé funkce.
- Nevýhody set-top boxů DVB-T2 – za jedinou nevýhodu lze označit v podstatě jen skutečnost, že ne každý pro sledování televizního vysílání dané zařízení potřebuje.
- Druhy set-top boxů podle typu signálu – set-topy boxy lze v základu členit dle typu televizního signálu na pozemní, kabelové, satelitní, internetové a kombinované.
- Jak vybrat set-top box podle typu připojení – výběr vhodného zařízení nezávisí pouze na to typu vysílání, ale zohlednit je nutné rovněž typu připojení k televizoru.
- Důležité parametry – set-top box DVB-T2 je možné vybírat s ohledem na citlivost, jazykovou podporu, ovládání, ale také na rozměry a hmotnost.
- Funkce a příslušenství – jednotlivá zařízení mohou mít různé „vychytávky“, mezi něž patří pevný disk, operační systém, časovač, podpora interaktivních aplikací, možnost připojení zařízení s USB rozhraním, ale také další zajímavé prvky.
- Značky – na našem trhu patří k nejoblíbenějším značkám Tesla, Emos, Sencor, Mascom či TechniSat, jedná se tedy o tuzemské a německé výrobce.
- Cena – některé set-top boxy DVB-T2 pořídíte za pár set korun, pokud ovšem chcete zařízení s mnoha pokročilými funkcemi, musíte počítat i s desetkrát vyšší cenou.
Set-top boxy Tesla
Set-top boxy Emos
Set-top boxy Sencor
Set-top boxy Mascom
Set-top boxy TechniSat
Proč koupit kvalitní set-top box DVB-T2
Chcete-li sledovat televizní program, je přechod na vysílací standard DVB-T2 nutností. K tomu sice nemusí nutně sloužit set top box, ale toto zařízení může mít různé výhody. Jaké?
- Umožňuje zachytit nový signál – set-top box DVB-T2 dává možnost sledovat TV vysílání v novém standardu, jenž zajišťuje lepší kvality obrazu i větší výběr programů.
- Levnější než nová televize – set-top boxy DVB-T2 mohou být mnohonásobně levnější než nová televize. Zajišťují tedy výraznou finanční úsporu.
- Využívat lze různé funkce – za pomoci těchto zařízení je možné nahrávat, zobrazovat kompletní televizní program či používat automatické vypnutí a časovač.
Umožňuje zachytit nový signál
V České republice bylo nejprve ukončeno analogové vysílání (2008 až 2011), které bylo nahrazeno pozemní digitální vysílání (DVB-T). O 10 let později navíc začala druhá vlna digitalizace a přechod na vysílací standard DVB-T2. To přineslo řadu pozitiv od lepší kvality obrazu po větší výběr programů. Potřeba je ovšem buď televizor, který tento signál dovede zachytit, nebo právě set-top box DVB-T2, který představuje levnější řešení.
Levnější než nová televize
Nejdražší set-top boxy DVB-T2 sice mohou stát přes 4 000 Kč, většina zařízení je nicméně levnější. Ačkoli nová menší televize může rovněž stát kolem 4 000 Kč, kvalitní televizor s velkou obrazovkou vás vyjde na mnoho desítek tisíc korun. Pořízení set-top boxu DVB-T2 je tedy výhodnějším řešením. Pokud na druhou stranu už vaše televize skutečně dosluhuje, měli byste pořídit novou. K tomu vám ostatně může pomoci náš článek Jak vybrat televizi.
Využívat lze různé funkce
Set top boxy DVB-T2 nejenže umožňují přijímat nový vysílací signál, ale mohou mít i různé praktické funkce. Jmenovat lze např. nahrávání pořadů na vestavěný externí disk či možnost zobrazit stisknutím jediného tlačítka TV program všech naladěných stanic. Využít lze rovněž kombinaci příjmu digitálního vysílání a internetového připojení nebo automatické vypnutí a časovač. O jednotlivých funkcích se každopádně blíže rozepíšeme níže.
Nevýhody set-top boxů DVB-T2
Set top boxy DVB-T2 asi jen těžko nahradí novou televizi, na druhou stranu za ni zaplatíte mnohem více. Ne všichni ovšem toto zařízení potřebují. Kdy pro vás není vhodné?
- Vlastníte-li televizor s integrovaným digitálním DVB-T2 tunerem, který podporuje kodek HEVC, což je nejnovější kompresní formát videa používaný pro kompresi obrazového signálu televizním vysílání DVB-T2.
- Pokud používáte kabelovou televizi či přijímáte digitální TV vysílání přes satelit, případně internetové vysílání. V takových případech není set top box DVB-T2 vhodný. Potřebovat totiž budete jiné set topy boxy (viz níže).
Druhy set-top boxů podle typu signálu
Ještě než se zaměříme na samotné set top boxy DVB-T2, věnujme pozornost jednotlivým druhům těchto digitálních přijímačů, které vycházejí z typu televizního signálu. Jaké existují možnosti?
- Pozemní vysílání (DVB-T2) – jedná se právě o set-top boxy, na které se v tomto článku zaměřujeme. Pro pozemní vysílání využijete klasickou anténu.
- Kabelové vysílání (DVB-C) – musíte si jej sjednat u některého z poskytovatelů jako UPC Digital, přičemž bývá na rozdíl od pozemního vysílání placené.
- Satelitní vysílání (DVB-S2) – set top box DVB-S2 zajišťuje příjem satelitního vysílání v lepší kvalitě obrazu a zvuku, a to u poskytovatelů jako Skylink, freeSAT (UPC) nebo Telly.
- Internetové vysílání (IPTV) – pokud se chcete zaměřit na internetové vysílání (např. u společností O2 TV či DIGI TV), budete potřebovat set top box IPTV.
- Kombinované vysílání – některé set top boxy umožňují kombinovat více typů vysílání, přičemž existuje více druhů takových kombinací (např. DVB-T2/S).
Pozemní vysílání (DVB-T2)
O tomto typu vysílání už jsme se částečně zmínili výše. Využívána je klasická anténa a bývá obvykle poskytováno zdarma. Dřívější standard DVB-T byl nahrazen standardem DVB-T2. Pokud vaše televize nemá DVB-T2 tuner, musíte si buď pořídit novou, která takový standard podporuje, případně se zaměřit na set top boxy DVB-T2. Ty představují výhodnější řešení.
Kabelové vysílání (DVB-C)
Kabelové vysílání je placené a provozované zcela nezávisle na pozemním vysílání. Pro jeho příjem je potřeba televize s DVB-C tunerem, případně set top box DVB-C jako její alternativa. Kabelové vysílání si je nutné zřídit u některého z poskytovatelů. Jediná kabelová společnost, která v České republice nabízí DVB-C celostátně, je UPC Digital.
Satelitní vysílání (DVB-S2)
V tomto případě je možné sledování pořadů, máte-li doma satelitní anténu (parabolu) a televizi s tunerem DVB-S2 či set-top box DVB-S2. Tento tuner přitom nahradil tuner DVB-S, přičemž představuje satelitní vysílání v novějším standardu (lepší kvalita obrazu a zvuku). Opět se jedná o placenou službu, kterou si musíte sjednat u poskytovatele jako Skylink, freeSAT (UPC) nebo Telly.
Internetové vysílání (IPTV)
Internetové vysílání podporují set-top boxy IPTV (Internet Protocol Television). Do třetice se jedná o placenou službu, díky které ovšem můžete sledovat mnohdy i výrazně přes 100 televizních programů. Internetové vysílání si opět musíte zařídit u některého z poskytovatelů IPTV. V České republice patří k nejznámějším O2 TV nebo DIGI TV.
Kombinované vysílání
Jak už napovídá samotný název, v tomto případě je možné kombinovat více typů vysílání, přičemž existuje více druhů takových kombinací. Nejenže většina modelů set top boxů pro pozemní vysílání přijímá starý i nový signál (DVB-T a DVB-T2), ale pořídit si lze i zařízení pro příjem pozemního i satelitního vysílání, a to pod názvem DVB-T2/S.
Jak vybrat set-top box podle typu připojení
Při výběru set-top boxu byste měli pozornost určitě věnovat rovněž typu připojení, které závisí na tom, jakým konektorem je vybaven váš televizor. Existují tři základní možnosti.
- HDMI – digitální HDMI konektor naleznete především u moderních televizorů. U těch ovšem bývá standardem i tuner DVB-T2. Máte-li tedy takovou televizi doma, externí set top box DVB-T2 nebudete v mnoha případech k příjmu TV vysílání potřebovat.
- SCART – rozhraní typické pro starší televizory. Konektorem SCART jsou vybaveny v podstatě veškeré nabízené set-top boxy, takže si můžete vybrat prakticky jakýkoli. Musíte ovšem počítat se skutečností, že kvalit obrazu je považována za průměrnou.
- Anténní výstup – velmi staré televizory umožňují připojení pouze přes anténní (koaxální) kabel, set-top boxy tudíž musí být opatřeny RF modulátorem. Nutné je ovšem počítat s ještě nižší kvalitou obrazu a snížená kvalita platí i pro zvuk.
Důležité parametry
Už víme, jak vybrat set-top box podle druhu signálu a typu připojení. Důležité ovšem mohou být i další parametry. Na co byste se tedy při výběru měli ještě zaměřit?
- Citlivost – dostatečně citlivé zařízení zaručí, že nebude docházet k rozpadu obrazu, výpadkům zvuku i k potížím s naladěním jednotlivých televizních stanic.
- Jazyková podpora – set-top box by měl podporovat češtinu a zároveň splňovat normu pro kódování českého jazyka a diakritiky.
- Ovládání – při výběru vhodného zařízení se zaměřte i na skutečnost, zda budete moci za pomoci jednoho dálkového ovládání ovládat jak televizor, tak set-top box.
- Rozměry a hmotnost – budete-li chtít set-top box umístit do nízké poličky televizního stolku, případně na poličku na zeď, věnujte pozornost i těmto parametrům.
Citlivost
Vybraný set-top box DVB-T2 by měl být dostatečně citlivý, čímž si zajistíte kvalitní signál veškerých stanic v tzv. multiplexech. O co se jedná? Jde o označení balíčku televizních programů vysílaný na jednom kanále v rámci digitálního vysílání. Citlivý set-top box DVB-T 2 zajistí, že bude obraz i zvuk opravdu špičkový. V opačném případě může docházet vlivem slabého signálu k rozpadu obrazu, výpadkům zvuku ale i k nenaladění určitých TV stanic.
Jazyková podpora
Pokud vám nedělá angličtina žádný problém, tuto okolnost řešit ani nemusíte, přesto je pro většinu lidí s největší pravděpodobností vhodnější zvolit zařízení podporující český jazyk. V tom může být vlastní menu, ale také informace o aktuálně vysílaném pořadu, jakož i teletext. Daný set-top box DVB-T2 by navíc měl splňovat normu pro kódování českého jazyka a diakritiky, která se označuje jako ISO/IEC 6937, případně ISO 8859-2.
Ovládání
Může se stát, že budete mít doma dálkový ovladač pro televizor, set-top box a třeba i pro blu-ray přehrávač, což není dvakrát praktické. Televizi se set-top boxem je nicméně možné ovládat pouze jediným ovladačem. Ideální řešení představuje TV s funkcí CEC (Consumer Electronic Control), která umožní jedním ovladačem ovládat obě připojená zařízení. Některé set-top boxy navíc umožňují ovládání pomocí univerzálního dálkového ovladače.
Rozměry a hmotnost
Ačkoli rozměry a hmotnost set-top boxu nemusí pro někoho hrát žádnou roli, v určitých případech se může jednat o dosti podstatné parametry. Dané zařízení by nemělo být příliš rozměrné, aby se kupříkladu vešlo do některé z nízkých poliček televizního stolku. Obvykle však disponují délkou 10 až 30 cm, a výškou 5 až 10 cm, takže by nemělo jít o problém. Chcete-li jej umístit na poličku, pozornost lze věnovat i hmotnosti (většinou bývá do 2,5 kg).
Funkce a příslušenství
Jak je patrné z předešlých řádků, jednotlivé set-top boxy DVB-T2 se od sebe mohou v mnoha ohledech lišit. Navíc mívají i dosti odlišné funkce a příslušenství, podle nichž se lze při výběru rovněž dobře orientovat. Jaké to jsou?
- EPG – zkratka pro elektronického programového průvodce. Umožňuje tedy zobrazit kompletní TV program všech naladěných stanic. Kromě toho dává možnost jednoduše navolit pořad, jenž chcete nahrávat, dovoluje-li to dané zařízení.
- Interní paměť/pevný disk – na tato zařízení je možné nahrávat filmy a seriály. Řada set-top boxů DVB-T2 nicméně umožňuje nahrávat spíše na externí disk, který si je třeba pořídit.
- Duální tuner – má-li daný set-top box DVB-T2 dva tunery, lze sledovat jeden TV pořad, ale souběžně nahrávat jiný.
- Operační systém – moderní zařízení mají operační systém, tudíž do nich lze instalovat aplikace, které rozšiřují jeho funkčnost (např. o hry).
- TimeShift – funkce, která umožňuje sledovat nahrávaný program s jistým zpožděním. Nevadí tedy, nestihnete-li začátek.
- Automatické vypnutí a časovač – hodí se pro ty, kteří usínají u televize. Navíc lze tuto funkci ráno použít k buzení, případně dokáže automaticky spustit nahrávání.
- HbbTV – funkce, která se nazývá rovněž „hybridní vysílání“, dává možnost přijímat část signálu z pozemního vysílání a část z internetu. Umožňuje tedy např. zpětně přehrát pořad z internetového archivu daného TV programu.
- MHP – jedná se o podporu interaktivních aplikací. Díky této funkci si budete kupříkladu moci ihned objednat zboží z reklamy či teleshoppingu.
- USB – umožňuje připojit různá zařízení s USB připojením, tedy i externí úložiště, na nichž můžete mít nahrané filmy a seriály, a ty si následně pustit.
Jak naladit set-top box DVB-T2?
Značky
Set-top boxy DVB-T2 si můžete pořídit od desítek různých výrobců. Zařízení některých značek jsou ovšem oblíbenější než jiné. Jaké to jsou?
- Tesla – tradiční český výrobce elektrotechnických zařízení, který nabízí různé set-top boxy DVBT-2, z nichž některé mají zajímavé funkce a příslušenství.
- Emos – český výrobce, který se už více než tři desítky let zabývá výrobou drobné elektroniky. Nabízí méně set-top boxů, mnohé z nich jsou ovšem enormně oblíbené.
- Sencor – původně japonská značka, která nabízí levné set-top boxy DVB-T2, které splňují všechny moderní standardy a navíc potěší českou jazykovou podporou.
- Mascom – více než 35 let existující německý výrobce telekomunikační techniky, jehož set-top boxy lze zařadit do kategorie s dobrým poměrem kvalita/cena.
- TechniSat – set-top boxy DVB-T2 s touto značkou jsou sice dražší, zajišťují nicméně citlivý tuner a vynikající zpracování obrazu, funkci HbbTV a další „vychytávky“.
Tesla
Tesla u nás patří k velmi oblíbeným značkám, a to už díky skutečnosti, že se jedná o tradičního českého výrobce elektrotechnických zařízení. Ten navíc existuje už do roku 1946, tedy více než tři čtvrtě století. V oblasti set-top top boxů s DVB-T2 tunerem si aktuálně lze pořídit zřejmě nejvíce produktů právě s touto značkou. Jedná se o variabilní zařízení, z nichž většina patří mezi levnější, ale pořídit si lze i dražší výrobky. Společné ale mají české menu.
Emos
EMOS je další tuzemská značka. Tato se zaměřuje na výrobu drobné elektroniky, přičemž vznikla v roce 1991. Set-top boxy DVB-T2 od tohoto výrobce patří k levnějším a samozřejmostí je opět česká jazyková podpora. Ačkoli jejich nabídka není tak široká jako v případě produktů Tesla, jedná se rovněž o nejoblíbenější výrobky tohoto typu na českém trhu. K tomu přispívá i skutečnost, že mnohé z nich nabízejí zajímavé funkce.
Sencor
Sencor je sice japonská značka, která vznikla už v roce 1969, nicméně již od 90. let je ve vlastnictví a správě české společnosti FAST ČR. Tento výrobce spotřební elektroniky se v každém případě zaměřuje i na vývoj set-top boxů DVB-T2. Jedná se o velmi levná zařízení, která vesměs seženete za cenu kolem pětistovky. Splňují nicméně všechny aktuální standardy, mezi které patří u českých uživatelů oblíbené menu v češtině.
Mascom
Německá společnost působící jako výrobce elektroniky již od roku 1986. Aktuálně se soustředí především na vývoj kvalitní telekomunikační techniky, mezi kterou mají své nezastupitelné místo i DVB-S a DVB-T set-top boxy pro příjem digitálního vysílání. Tato zařízení vesměs nepatří k nejlevnějším na trhu, na druhou stranu rozhodně nejsou ani nejdražší. Navíc mají vesměs české menu a zaujmout mohou i jednotlivými funkcemi.
TechniSat
Další německý výrobce telekomunikační techniky, který je pouze o rok mladší než Mascom. Vyrábí televizory, automobilové navigace nebo satelitní přijímače. K dispozici ovšem máte i několik set-top boxů DVB-T2, jež patří na českém trhu k nejkvalitnějším. Mají citlivý tuner a vynikající zpracování obrazu, funkci HbbTV a mnohé další „vychytávky“. Samozřejmostí je i české menu. Za jejich pořízení si na druhou stranu budete muset připlatit.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Tesla | Tradiční český výrobce elektrotechnických zařízení | Všechny cenové kategorie | Variabilní zařízení s různými funkcemi | Jedincům, kteří chtějí mít při nákupu na výběr |
Emos | Tuzemský výrobce, který od roku 1991 vyrábí drobnou elektroniku | Spíše nižší | Velmi oblíbené set-top boxy tuzemské výroby | Jedincům, jež hledají kvalitní zařízení za příznivou cenu |
Sencor | Japonská značka, kterou vlastní firma FAST ČR | Spíše nižší | Levné set-top boxy DVB-T2, které jsou přesto kvalitní | Jedincům, kteří chtějí ušetřit, ovšem bez snížených nároků na kvalitu |
Mascom | Německý výrobce telekomunikační techniky | Spíše střední | Set-top boxy DVB-T2 a DVB-S2 v dobrém poměru kvalita/cena | Jedincům, jež chtějí kvalitnější zařízení, které však zároveň nebude příliš drahé |
TechniSat | Německý výrobce televizorů, automobilových navigací či satelitních přijímačů | Spíše vyšší | Vysoce kvalitní a citlivá zařízení s vynikajícím zpracováním obrazu a mnoha funkcemi | Jedincům, kteří hledají vysokou kvalitu nehledě na pořizovací cenu |
Cena
Nejlevnější set-top boxy DVB-T2 seženete kolem pětistovky, jsou ovšem v podstatě určeny jen pro převod signálu. Zařízení s mnoha pokročilými funkcemi vás na druhou stranu mohou vyjít na několik tisícovek. My jsme je rozčlenili do tří cenových kategorií.
- Cena do 750 Kč – v nejnižší cenové kategorii seženete set-top boxy vesměs se základními funkcemi. Může jít ovšem o oblíbené produkty značek Tesla, Emos či Sencor.
- Cena od 750 Kč do 1 500 Kč – kvalitní set-top boxy DVB-T2 stále ještě za příznivou cenu. Výjimkou není vestavěná externí paměť nebo zajímavé funkce.
- Cena nad 1 500 Kč – v nejvyšší cenové kategorii seženete vysoce kvalitní a citlivá zařízení, která navíc mohou být opatřena mnoha zajímavými funkcemi.
Cena do 750 Kč
V ceně do 750 Kč seženete základní zařízení pro příjem DVB-T2 signálu. Nejlevnější set-top boxy vás vyjdou na cenu kolem pětisetkoruny, v jejich případě ovšem musíte počítat se základními funkcemi a příslušenstvím jako časovač, automatické vypnutí či HDMI konektor. Vesměs se ovšem jedná o produkty, které jsou méně citlivé, ale už v této cenové kategorii si můžete pořídit kvalitní set-top boxy DVB-T2, a to i od výrobců jako Tesla, Emos či Sencor.
Cena od 750 Kč do 1 500 Kč
Většina běžných uživatelů si vybere už v cenové kategorii do 750 Kč. Pokud však máte na set-top box DVB-T2 vyšší nároky, budete muset utratit o trochu více peněz. Rovněž zařízení v této cenové kategorii nejsou drahé, přesto si lze pořídit kvalitní produkty Tesla nebo Mascom. Tyto set-top boxy mívají vestavěnou externí paměť i zajímavé funkce jako TimeShift nebo EPG (zkratka pro elektronického programového průvodce).
Cena nad 1 500 Kč
Nejdražší set-top boxy DVB-T2 aktuálně seženete za cenu i kolem čtyř tisíc korun, obvykle však bývají levnější. Ostatně už za částku nad 1 500 Kč seženete vysoce kvalitní zařízení pro příjem digitálního signálu, která jsou velmi citlivá a navíc mívají zajímavé funkce, mezi něž patří i MHP, tedy podpora interaktivních aplikací, jež umožňuje v rámci sledování pořadu přímo reagovat. V této cenové kategorii seženete kvalitní produkty Tesla či TechniSat.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 500 Kč | Základní set-top boxy DVB-T2 | Zařízení s mnoha pokročilými funkcemi | Pro jedince, kterým jde pouze o převod digitálního signálu |
Od 750 Kč do 1 500 Kč | Set-top boxy DVB-T2 ve výborném poměru kvalita/cena | Základní i velmi pokročilá zařízení | Pro jedince, jež hledají kvalitu za stále ještě příznivou cenu |
Cena nad 1 500 Kč | Vysoce kvalitní a citlivé set-top boxy s pokročilými funkcemi | Základní set-top boxy DVB-T2 | Pro jedince, pro něž není při nákupu cena rozhodující, ale jde jim především o kvalitu a pokročilé funkce |
Dobrý den, jsem už starší a chtěla bych si pořídit set-top box dvb-t2. Technologiím ale v podstatě vůbec nerozumím. Na co všechno bych si měla dát pozor?