Menu

Tefal BL 985 A31 – Recenze, testy a srovnání

95,2 % Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Stolní mixéry

Jednotlivá hodnocení

 • 8,9/10
  Hodnocení základních parametrů
 • 9,0/10
  Hodnocení mísy
 • 10/10
  Hodnocení ovládání
 • 10/10
  Hodnocení funkcí

Klady

 • Mixování ve vakuu
 • Vaření různých pokrmů
 • Snadné čištění

Zápory

 • Vysoká cena
 • Malá kapacita pro horké pokrmy
 • V kuchařce je málo receptů
8 500 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje

Stolní mixér Tefal BL 985 A31 pohání motor s příkonem 1 300 W, což byla v době srovnání (listopad 2021) lehce nadprůměrná hodnota. Se 45 000 otáček za minutu se ovšem řadí ke špičce na trhu. Průměr tohoto testu se pohyboval kolem 27 000 otáček. Díky těmto parametrům se můžete spolehnout, že schopnosti mixéru efektivně rozmělnit suroviny budou nad ostatními ve srovnání vyčnívat.

V balení naleznete dvě nádoby – jednu skleněnou, která vydrží i vysoké teploty, a druhou z tritanu, což je vlastně odolnější varianta plastu. Tato variabilita je vůči ostatním produktům na trhu velkou výhodou. Obě nádoby pojmou 1,75 litru, což je objem vcelku průměrný, pozor však, neplatí to pro přípravu horkých pokrmů. Při vaření polévky nebo marmelád můžete do skleněné nádoby nalít maximálně 1,4 l surovin.

K oběma nádobkám patří bezpečnostní víko, které zabrání spuštění mixéru, pokud nebude správně ukotvené. Poznáte je od sebe tak, že víko na plastovou nádobu je vybavené membránou pro uvolnění nádoby po mixování ve vakuu, kdežto na víku skleněné nádoby najdete symbol varující, že obsah může být horký. Přístroj sám pozná, kterou nádobu jste použili, a podle toho vám na displeji nabídne vhodné programy.

Rozměry a hmotnost

Příliš asi tedy nepřekvapí, že přenést celý mixér vyžaduje trochu námahy. Vše dohromady váží přes 8 kg, z toho plastová nádoba má slabě přes 1 kg a skleněná téměř 2,5 kg. Nadprůměrné jsou také rozměry mixéru, a to hlavně výška, kterou je potřeba pohlídat, pokud máte pro mixér vyhrazené místo v zásuvce nebo pod poličkami. Všechny rozměry uvádíme v tabulce níže.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Příkon (W)

1 300

1 407,69
Počet otáček za minutu

45 000

27 607,69
Orientační hlučnost

95

8 % 95, 92 % Neuvedeno
Objem první nádoby (l)

1,75

1,69
Objem další nádoby/nádob (l)

1,4

69 % Nemá další nádoby, 8 % 2× 0,7, 8 % 1,4, 8 % 0,6, 8 % 0,85
Materiál první nádoby

Tritan

54 % Tritan, 46 % Sklo
Materiál další nádoby/nádob

Sklo

69 % Nemá další nádoby, 15 % Tritan, 8 % Sklo, 8 % Plast
Výška (cm)

54

45,16
Šířka (cm)

22,5

23,79
Hloubka (cm)

23

24,18
Délka kabelu (cm)

100

23 % 100, 15 % 110, 8 % 96, 54 % Neuvedeno
Hmotnost (kg)

8,235

5,27

Vybavení a funkce

Počtem programů tento mixér vyniká, nabídne vám nadprůměrných 10. Díky tomu si můžete být jistí, že vždy zvolíte ideální rychlost otáček podle typu vložených surovin. Samozřejmostí je také pulzní spínač pro okamžité zvýšení výkonu a program na přípravu sorbetů ze zmrzlého ovoce. Raritou je také vakuový systém mixování, který využijete zvláště na přípravu jídel z čerstvého ovoce a zeleniny. Skrz speciální víko můžete odsát vzduch z nádoby s hotovým pokrmem. Díky absenci vzduchu se během mixování minimalizuje oxidace potravin, a vy tak v pokrmu nepřijdete o zdravé vitamíny. Tento mixér není vybaven funkcí šlehání, ta však u těchto produktů chybí naprosto standardně.

Z bezpečnostního hlediska potěší, že mixéru nechybí pojistka proti spuštění bez víka a pojistka, která vypne motor v případě přehřátí.

V příslušenství k produktu najdete čisticí kartáček, šťouchadlo pro posouvání surovin během mixování a malou odměrku. Trochu zklamáním by mohla být její stupnice, namísto značení gramů či mililitrů má jen rysky pro označení 2/5 a 4/5 odměrky. V balení se nachází také kuchařka s recepty. Musíme pochválit fotografie jídel, výtvarně je zpracována opravdu skvěle. Co ale však může zamrzet je počet receptů – kniha sice vypadá tlustá, ale protože každý recept je uveden v 10 jazycích, ve skutečnosti jich mnoho není. Kuchařka je rozčleněná do kapitol podle přednastavených programů a každá kapitola čítá 3 recepty.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Ovládání

Dotykový displej

54 % Manuální ovládání, 38 % Dotykový displej, 8 % Displej a tlačítka
Plynulé nastavení rychlosti

Ano

85 % Ano, 15 % Neuvedeno
Počet přednastavených programů

10

4,77
Funkce vaření

Ano

92 % Ne, 8 % Ano
Vakuová technologie

Ano

69 % Ne, 31 % Ano
Časovač

Ano

69 % Ano, 23 % Ne, 8 % Neuvedeno
Pulzní spínač

Ano

92 % Ano, 8 % Ne
Drcení ledu

Ano

100 % Ano
Pojistka proti spuštění bez víka

Ano

46 % Ano, 54 % Neuvedeno
Čisticí program

Ano

54 % Ne, 46 % Ano
Příslušenství

Šťouchadlo, odměrka, čisticí kartáček

23 % Pěchovadlo, 8 % Plastová stěrka, 8 % Vakuové víko, 8 % Pěchovadlo, stěrka, klíč na utažení nože, 8 % Šťouchadlo, odměrka, čisticí kartáček, 8 % Vakuová víka, pěchovadlo, 38 % Neuvedeno

Test mixování

Tento mixér jsme si pořídili do redakce, abychom jej mohli otestovat a podat podrobnější zprávu o tom, jak si poradil s různými surovinami, jak fungují přednastavené programy a jak se celý přístroj ovládá. O tom všem si můžete přečíst níže.

Teplé recepty

Příprava teplých pokrmů je jedním z největších lákadel tohoto stroje. My jsme připravili následující pochoutky.

Polévka

Program pro přípravu polévky trvá 30 minut. Hned po začátku začne vařit, přivést vodu k varu mu trvá zhruba 5 minut. Intenzita varu v programu se nedá nijak regulovat, není to ale ani třeba. Na poslední dvě minuty se spouští mixování, polévku rozmělní v celkem 5 cyklech. Po ukončení se na displeji zobrazí teplota hotové polévky (65 °C). Výsledek si můžete prohlédnout na fotografii níže – polévka je luxusně hebká, se starším tyčovým mixérem, který vlastní autorka recenze, se to naprosto nedá srovnat.

Protože polévky bývají nejčastěji připravovaným jídlem, označují se tyto modely mixérů také jako polévkovary. Funkce bude vyhovovat kuchařům libujícím si v jednoduchosti přípravy a minimu zašpiněného nádobí. Někomu by naopak v polévkách mohla chybět chuť osmahnuté cibulky nebo jíšky, pokud o ně stojíte, budete je muset přidat zvlášť.

Jablečné pyré

Dalším v pořadí bylo jablečné pyré, pro nějž jsme využili 15minutový program označený jako Coulis. Protože surovin jsme potřebovali méně, mixér přivedl vodu k varu do 3 minut. V polovině programu obsah nádoby lehce rozmixoval, na poslední minutu pak rozjel mixování naplno. S výsledným pyré jsme spokojení, neobsahovalo žádné nerozmixované kousky. Pokud na fotkách vidíte drobounké hnědé tečky, jde pouze o stopy skořice. Maminky malých dětí, které takto plánují výrobět domácí příkrmy, jen upozorníme, že pyré je po dovaření velmi horké a před podáváním bude muset vychladnout.

Mandlové mléko

Vařící program pro přípravu mandlového mléka pro nás byl tak trochu překvapením, většinou se totiž mandle mixují zastudena. Celý proces zabral 25 minut a další chvíli trvalo, než mléko zchladlo na teplotu příjemnou pro pití. To by vás mohlo zdržet, pokud jste je měli v plánu ihned použít na smoothie nebo do jiného studeného receptu.

Program na úvod mandle lehce rozmixuje a zhruba po 7 minutách přivede obsah nádoby k varu. V průběhu vaření obsah promixuje každých 20-30 vteřin, poslední minutu už mléko pouze nechává dojít. Nedoporučujeme příliš překračovat doporučené množství, při vaření totiž vzniká silná vrstva pěny. S kvalitou a chutí mandlového mléka jsme až na nutnost čekání než vychladne spokojeni. Mléko má ve srovnání s drahými kupovanými produkty intenzivnější chuť i barvu, a to si můžeme být jisti, že neobsahuje přidaná barviva ani aromata.

Marmeláda

Jako závěrečný vařící recept jsme zvolili pomerančovou marmeládu se skořicí. Mixér pro ni nemá program, bylo tedy nutné jej nastavit manuálně. Nejprve jsme pomeranče s dalšími surovinami rozmixovali, nechali směs vařit po 30 minut a následně ji rozmixovali na ještě jemnější směs. Manuální nastavování sice zabere o něco víc času, ale je poměrně intuitivní, u mixování zadáte rychlost a čas, u vaření teplotu a čas.

Jako velký bonus při přípravě marmelády vidíme to, že mixér po sundání a nasazení víka pokračuje v čase, ve kterém byl před sundáním. To usnadňuje sbírání pěny z hladiny během varu. S kvalitou marmelády a jejím rozmixováním jsme byli v redakci spokojeni, a protože zároveň jsme testovali také domácí pekárny, můžete věřit, že jsme ochutnávali opravdu pečlivě. Pomeranče obsahují obtížněji rozmixovatelnou bílou kůru, s ní si ovšem mixér hravě poradil.

Studené recepty

Mezi studenými recepty vyčnívá zejména recept na smoothie, které lze připravit ve vakuu. Pro otestování variability mixéru jsme toho však vyzkoušeli víc.

Smoothie

Pro smoothie jsme použili směs jablka, kiwi, banánu a pomeranče. Zejména nás zajímalo, jak si mixér poradí s černými zrníčky v kiwi a jak se projeví mixování ve vakuu. Protože zároveň jsme také testovali mixér Tefal BL 962 B38, který touto funkcí nedisponuje, můžeme nabídnout srovnání.

Pro vysátí vzduchu je třeba zvolit speciální program, ten trvá minutu a 10 vteřin. Stejný čas zabere následné mixování, které probíhá v cyklech, aby se kousky ovoce stihly usadit k nožům. Připravené smoothie je rozmixované skvěle, zrníčka kiwi byla rozmixována na prášek. Chuťově je také velmi dobré, i když v tomto ohledu ani levnější model nezaostával. Struktura však byla odlišitelná na první pohled – vakuové mixování se projevilo na konzistenci – ta je rovnoměrnější, míň napěněná a o dost jemnější.

Hummus

Dalším pokusem byla příprava pomazánky, v našem případě hummusu. Pro ty mixér žádný speciální program nemá, takže je nutné jej nastavit ručně. Není to nijak obtížné, po volbě manuálního nastavení vyberete rychlost a čas.

U hummusu jsme předpokládali největší možný problém s římským kmínem. Použili jsme celý a na mixéru bylo, aby si s ním poradil. To pro něj nepředstavovalo problém, celý hummus byl hebký a po zrníčkách nezůstaly žádné stopy.

Arašídové máslo

S arašídy měl mixér největší problémy. To není až tak překvapivé, jednalo se o nejtvrdší suroviny, které jsme do něj vložili. Někdo pomáhá mixérům troškou přidaného oleje, recept v návodu však nic takového neuvádí, takže jsme postupovali bez něj.

Pro zpracování ořechů má mixér program trvající dvě a čtvrt minuty. Ještě před dokončením programu se ořechy rozestoupí ke stěnám, takže je nutné použít přibalené šťouchadlo a hmotu posouvat. Po několika cyklech se mixér sám vypnul pro přehřátí, takže bylo třeba nechat jej vychladnout a pak teprve pokračovat. Výsledná hmota máslo na první pohled příliš nepřipomíná. Je však rozmixovaná rovnoměrně a nezůstaly v ní žádné kousky oříšků. I namazat na rohlík se dá, i když jsme museli trochu přitlačit.

Uživatelský komfort a údržba

Mixér je těžký, jak základna, tak obě nádoby. Jinak ale můžeme výrobce pochválit za množství drobných vychytávek, kterými práci s přístrojem usnadňuje. Jako příjemné hodnotíme automatické rozpoznávání nádoby – mixér skutečně při přiložení nádoby na teplé potraviny nabídne menu „teplých“ programů a naopak. Dotykový displej se dobře ovládá i mokrýma rukama, s tím bývá u podobných produktů někdy potíž. Během programů vidíte na displeji ubíhající čas.

Mixér je při mixování pochopitelně poměrně hlučný, nejvyšší námi zaznamenaná hodnota 104,7 dB se objevila u mixování arašídů na máslo, při méně náročných programech to není tak zlé. Jako plus ale vidíme relativně tiché pípání při provádění volby programu nebo označující jeho konec.

Údržba

Z hlediska údržby je rozhodně zajímavý čisticí program. Ten je nastaven automaticky, takže nemusíte držet prst na pulzní ikonce po celou dobu jeho trvání. Čisticí program není všemocný, do drážek mezi víkem a nádobou se nedostane, takže celou nádobu bude třeba ještě trochu dočistit. K očištění nožové jednotky však poslouží výborně.

Se zbytkem údržby pomůže přiložený kartáček, postačí však i obyčejná houbička na nádobí. Bohužel nádoba mixéru není rozložitelná. Jiní výrobci umožňují i vyjmutí nožové jednotky nebo dokonce nožů.

Hodnocení ostatních uživatelů

Další majitelé mixéru si pochvalují zejména jeho funkce, a to nejčastěji vakuové víko a možnost vaření. U toho zdůrazňují bezpracnost a rychlost. Jsou také spokojení s jeho výkonem, ovládáním přes displej a programem pro čištění. Výtek se mezi uživateli mnoho neobjevilo, jen ojediněle několik zmínek o vyšší hlučnosti nebo větších rozměrech.

Hlavní klady a zápory

Mezi hlavní přínosy mixéru Tefal patří jeho multifunkčnost a schopnost ušetřit čas při přípravě krémových polévek, marmelád nebo ovocných pyré. Může tedy pomoci vytíženým maminkám, které pro své ratolesti rády uvaří z vlastních surovin, ale nadbytek volného času nemají. Benefit představuje také mixování ve vakuu, díky kterému ve smoothie zůstane víc živin, a čisticí program, se kterým je snadné očistit nožovou část.

Jako nejvýraznější zápor mixéru vidíme vysokou cenu. Ta se v době srovnání (listopad 2021) blížila 10 000 Kč, čímž i kvalitní nevařící mixéry předstihla trojnásobně. Dále by někomu mohl vadit menší objem nádob, zvlášť pro vaření horkých pokrmů.

Naše hodnocení a závěr

Tefal BL 985 A31 je mixér a polévkovar, který potěší náročné uživatele. Jak jsme zjistili, poradí si dobře i s tvrdými surovinami jako ořechy, nabízí snadnou přípravu polévek, mandlového mléka nebo marmelád. Silný příkon i počet otáček za minutu doplňuje pulzní spínač. Při zpracování ovoce a zeleniny oceníte vakuový systém, který minimalizuje oxidaci a zachová v potravinách více vitamínů. Výsledné smoothie je také velmi jemné. K přístroji získáte dvě nádoby pro studené i horké pokrmy. Cena mixéru je však bohužel vysoká. Další nevýhodu by mohl představovat objem 1,4 litrů, to je ovšem velmi individuální kritérium.

Pokud byste rádi zkusili polévkovar, ale nechce se vám tolik utrácet, nabídneme k pročtení recenzi modelu Tefal BL 962 B38, který jsme v redakci také testovali. Stojí zhruba polovinu, avšak budete se muset obejít bez mixování ve vakuu.

8 500 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Tefal BL 985 A31 | Hodnocení: 95,2 %
Iva Koňaříková
Redaktorka
Iva ráda tráví svůj volný čas v kuchyni, a proto se coby redaktorka zaměřuje na domácí a kuchyňské spotřebiče. Při přípravě srovnání stolních mixérů čerpala informace z českých i zahraničních zdrojů a zohlednila také uživatelské a odborné recenze. Díky tomu vás seznámí s aktuálními trendy na trhu a poradí, jak vybrat ten nejlepší produkt do vaší domácnosti.

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Dobrý den, umí mixér Tefal BL 985 A31 vyrobit i kvalitní marmeládu (jam)?

Jana Vašková

Dobrý den, když jsme mixér v redakci testovali, zkusili jsme vyrobit pomerančovou marmeládu se skořicí. Pomeranče jsme pomixovali, provařili a pak domixovali do jemna. Protože vše jsme nastavovali manuálně (mixér nemá pro marmeládu automatický program), určitě je možné také pomixovat džem jen „tak trochu“, aby v něm zůstaly kousky ovoce. Výsledek nám chutnal.

Iveta Polášková, redaktor

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.


Další recenze

Recenze Tefal BL 985 A31

Tefal BL 985 A31

8 500 Kč Orientační cena