Recenze a test Tefal BL 962 B38 | Arecenze
Menu

Recenze a test Tefal BL 962 B38

92,8 % Hodnocení
redakce

Klady a zápory

Klady

 • Umí i vařit
 • Výběr přednastavených programů
 • Velká skleněná nádoba

Zápory

 • Automatické programy reálně trvají déle než výrobce uvádí
 • Těžká nádoba
 • Chybí šťouchadlo
4 800 Kč Orientační cena
 • 9,0/10
  Hodnocení základních parametrů
 • 9,7/10
  Hodnocení mísy
 • 10/10
  Hodnocení ovládání
 • 8,9/10
  Hodnocení funkcí
 • 92,8 %
  Celkové
  hodnocení

Souhrnné údaje

Tento mixér potěší silným příkonem 1 300 W. Většina hodnocených produktů v listopadu 2021 měla příkon slabší. V porovnávacím testu se najdou i mixéry s příkonem vyšším, ale 1 300 W by mělo být naprosto dostačující k mixování i hodně tvrdých potravin. Počet otáček 45 000 za minutu se nachází výrazně nad průměrem všech námi hodnocených výrobků. Takto vysoká  rychlost otáček zajistí, že budou suroviny opravdu rychle a kvalitně namixované. Oproti tomu cena mixéru se pohybuje jen mírně nad průměrem, takže mixér můžeme označit za jeden z výhodných v poměru ceny a výkonu.

Mísa mixéru Tefal pojme 1,75 l potravin, pozor však, při přípravě horkých pokrmů výrobce doporučuje plnit ji maximálně do 1,4 l objemu. Proto také naleznete na nádobě dvě stupnice, jednu pro horké, jednu pro studené potraviny. V našem srovnání můžeme její velikost označit za průměrnou. Výrobním materiálem je sklo, které se proti plastu vyznačuje odolností vůči poškrábání a navíc nepřejímá pachy připravovaného jídla. Poradí si také s vařením horkých pokrmů. Jako nevýhodu vidíme to, že je těžší než plast a snadněji se rozbije.

Víko k nádobě plní mimo jiné bezpečnostní funkci, teprve po jeho správném nasazení se mixér zapne a nechá vás zvolit si program. Nožová jednotka při pohledu shora vypadá jako čtyřnožová, ve skutečnosti však sestává z šesti nožů.

Rozměry a hmotnost

Se skleněnou mísou nepřekvapí, že celý mixér je docela těžký, váží přes 6 kg. Výškou atakuje hranici 50 cm, což je také dost, takže pokud jej plánujete umístit pod linku, raději se ujistěte, že se vám tam vejde. Pro někoho by mohla představovat problém také podprůměrná délka kabelu, zástrčka tak bude muset být poměrně blízko. Konkrétní hodnoty si můžete prohlédnout na spodních řádcích tabulky.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Výrobce

Tefal

20 % Tefal, 13 % Eta, 13 % Sencor, 13 % G21, 7 % Philips, 7 % Russell Hobbs, 7 % Braun, 7 % Rohnson, 7 % Bosch, 7 % Tescoma
Příkon (W)

1 300

1 353,33
Počet otáček za minutu

45 000

28 693,33
Hlučnost (dB)

95

82,67
Objem první nádoby (l)

1,75

1,73
Objem další nádoby/nádob (l)

Nemá další nádoby

80 % Nemá další nádoby, 7 % 0.6, 7 % 1.4, 7 % 2 x 0.7
Materiál první nádoby

Sklo

60 % Sklo, 40 % Tritan
Materiál další nádoby/nádob

Nemá další nádoby

80 % Nemá další nádoby, 7 % Plast, 7 % Sklo, 7 % Tritan
Výška (cm)

49,5

47,12
Šířka (cm)

20,5

20,82
Hloubka (cm)

20,5

21,45
Délka kabelu (cm)

112

7 % 112, 7 % 100, 7 % 96, 7 % 110, 73 % Neuvedeno
Hmotnost (kg)

6,08

5,14

Vybavení a funkce

Ovládání zajišťuje panel sestávající z otočného knoflíku a několika tlačítek. Nechybí ani displej ukazující ubíhající čas. Při přípravě pokrmů si můžete vybrat z osmi přednastavených programů, z toho pěti „vařících“. Zvolit můžete také manuální režim, při kterém při vaření nastavíte čas a teplotu a při mixování čas a rychlost otáček. Díky časovači nemusíte u mixéru stát po celou dobu přípravy, plynulé nastavení rychlosti zase umožňuje volbu dle zpracovávaných surovin. Nechybí ani pulzní spínač, který dočasně zvyšuje otáčky. Samozřejmostí je i schopnost drtit led, což však zvládne téměř každý stolní mixér, takže to není nic výjimečného.

Co Tefalu chybí je možnost mixování ve vakuu, kterou však disponují spíš dražší modely. Vakuum zabraňuje oxidaci, takže takto připravené smoothie by obsahovalo více výživných látek. V příslušenství naleznete čisticí kartáček a odměrku. Ta však bohužel nemá stupnici pro mililitry či gramy, ale jen dvě rysky pro označení 2/5 a 4/5 odměrky. Nechybí ani kuchařka s recepty. Její výtvarné zpracování hodnotíme velmi pozitivně, ale protože každý recept je uveden ve 13 jazycích, moc se jich do ní nevejde. Ke každému programu tak v kuchařce najdete pouze jeden.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Ovládání

Displej a tlačítka

53 % Manuální ovládání, 33 % Dotykový displej, 13 % Displej a tlačítka
Plynulé nastavení rychlosti

Ano

80 % Ano, 7 % Ne, 13 % Neuvedeno
Počet přednastavených programů

8

4,47
Funkce vaření

Ano

87 % Ne, 13 % Ano
Vakuová technologie

Ne

80 % Ne, 20 % Ano
Časovač

Ano

60 % Ano, 33 % Ne, 7 % Neuvedeno
Pulzní spínač

Ano

93 % Ano, 7 % Ne
Drcení ledu

Ano

100 % Ano
Pojistka proti spuštění bez víka

Ano

40 % Ano, 60 % Neuvedeno
Čisticí program

Ano

60 % Ne, 40 % Ano
Příslušenství

Čisticí kartáček, odměrka

Test mixování

Abychom vám mohli o mixéru podat co nejvíce informací, mixér jsme koupili a pořádně otestovali. Vyzkoušeli jsme programy pro vaření i pro studená jídla, čisticí program; ohodnotili jsme také, jak se s mixérem zachází, jak je hlučný nebo jak je jeho nastavení intuitivní.

Teplé recepty

Teplé pokrmy jsou pro řadu lidí důvodem, proč o takovém mixéru uvažují. A také díky nim se těmto přístrojům někdy říká polévkovary. Automatické programy jídlo zároveň uvaří a rozmixují, není tedy potřeba mazat další nádobí.

Polévka

Příprava polévky je velmi jednoduchá, nahrubo nakrájená zelenina se v nádobě zalije vodou, přidá se vše potřebné a spustí se automatický program pro polévku, který dle uživatelské příručky trvá 30 minut. Tento čas se však začne odpočítávat až poté, co voda začne vřít, tedy zhruba pět minut po zapnutí programu, takže reálně vaření trvá déle. Na poslední minutu mixér uvařené suroviny rozmixuje, a to skutečně do hladka. Hotová polévka je téměř hedvábná, bez kousků zeleniny.

Jablečné pyré

Program na jablečné pyré trvá oficiálně 15 minut, ovšem i tento čas se začne odpočítávat až po přivedení vody do varu. Narozdíl od námi také testovaného modelu Tefal BL 985 A31 tento mixér nevře po celou dobu stabilně, ale spíš ve vlnách. Na poslední minutu spustí mixování. Výsledné pyré je velmi horké a před podáváním dětem musí vychladnout. Našli jsme v něm také několik malinkých kousků jablek, avšak stále bylo mnohem jemnější, než jak by je zpracoval levnější tyčový mixér autorky této recenze. Pokud na fotce pyré níže vidíte drobné hnědé tečky, jde o skořici.

Mandlové mléko

Pokud jste zvyklí připravovat mandlové mléko mixováním za studena, možná vás překvapí, že tento mixér je během přípravy uvaří. Program trvá dle příručky 20 minut, k této době je však potřeba přičíst i čas přivedení k varu.

Hotové mléko je napěněné, horké, ale opravdu chutná a voní po mandlích. S mandlovým mlékem kupovaným v obchodech je zkrátka po všech stránkách mnohem „mandlovější“.
Ve srovnání s dražším modelem Tefal BL 985 A31 jsme po přecedění získali více sedliny.

Marmeláda

Dále jsme se rozhodli vyzkoušet výrobu pomerančové marmelády se skořicí. Pro tu mixér automatický program nemá, vše je tedy třeba nastavit ručně. Ovoce v nádobě se musí promixovat, uvařit a následně rozmixovat dohladka.

Pokud dobu varu přerušíte sundáním víka, například kvůli sbírání pěny z povrchu, budete muset nastavit vaření znovu. Jinak jsme ale s výsledkem byli spokojeni. Pomeranče mixér rozmixoval skvěle, a to včetně tužší bílé kůry.

Studené recepty

Ze studených pochoutek je pravděpodobně nejznámější smoothie. Ve výkonnějších mixérech však připravíte i hutnější pomazánky nebo arašídové máslo.

Smoothie

Pro přípravu smoothie jsme použili směs jablka, kiwi, banánu a pomeranče. Nejvíce nás zajímalo, zda mixér dokáže rozmixovat drobná černá zrníčka kiwi. Program trvá minutu a 20 vteřin, přičemž intenzita mixování se v jeho průběhu zvyšuje.

Výsledné smoothie je velmi dobré, musíme však konstatovat, že právě na smoothie není co do chutnosti moc co zkazit. Struktura je jemná, kousíčky ovoce v ní nezůstaly. Protože však máme možnost srovnání s mixérem Tefal BL 985 A31, který využívá vakuování, víme, že smoothie by mohlo být ještě jemnější. Přístroje s funkcí mixování ve vakuu však patří mezi ty nejdražší, například jmenovaný Tefal stál v době testu (listopad 2021) kolem 10 000 Kč.

Hummus

Hummus jsme zvolili jako zástupce pomazánek. Na pomazánky mixér program nemá, takže jsme rychlost a čas procesu ovlivňovali ručně, postupovali jsme od nižších otáček k vyšším. S výsledkem jsme byli spokojeni, hummus získal jemnou strukturu a mixéru se skvěle povedlo rozmixovat římský kmín, který jsme schválně použili celý.

Arašídové máslo

Mixování tvrdých ořechů představuje poměrně náročnou disciplínu. Většinou se ořechy nalepí na stěny a je nutné je popostrkovat a přisunovat k točícím se nožům. Tento problém se nevyhnul ani mixéru Tefal, takže by se určitě hodilo mít k příslušenství šťouchadlo nebo stěrku, kterou by bylo možné posunovat arašídy za chodu. Obojí bohužel chybí, takže mixér bylo nutné každou chvíli zastavit a ořechy od stěn odlepit.

S výsledkem jsme tentokrát moc spokojení nebyli. Získali jsme spíš drť nebo drobenku, která se sice dá natlačit na rohlík, ale k máslu má skutečně daleko. I po značné chvíli mixování, kdy se mixér vypnul pro přehřátí, zůstávaly v získané hmotě kousky arašídů, někdy dokonce půlky. Pro výrobu arašídových másel jej tedy příliš nedoporučujeme, zvlášť pokud nemáte v plánu přilévat do másla další olej, který mixování usnadní.

Uživatelský komfort a údržba

Nastavování mixéru Tefal je jednoduché a intuitivní, včetně manuálního režimu. Co by však někoho mohlo zaskočit, je velmi hlasité pípání při nastavování programu a jeho dokončení. Po ukončení procesu mixér pípá hned pětkrát a opravdu hlasitě. Pro někoho je hlučný signál možná výhodnější, nám se však jevil spíš jako obtěžující. Hlasité je také mixování tvrdších surovin, například při výrobě arašídového másla jsme zaznamenali hodnoty atakující hranici 100 dB.

Protože nádoba ze skla je skutečně bytelná, je nutné se smířit s její vyšší hmotností. Samotná váží 2,395 kg. Ne každému také bude vyhovovat kratší kabel. Oceňujeme však prostor pro jeho namotání na spodní části mixéru.

Údržba

Tento model je vybaven čisticím programem, který výborně poslouží k očištění nožů. Tento program nemá přednastavený čas a ovládá se pulzním spínačem. Poté bude nutné mixér ještě dočistit, zvlášť víko a drážky po jeho obvodu. Drobný bonus zde představuje již zmiňovaný přiložený kartáček, dobře však poslouží i obyčejná houbička na nádobí.

Hodnocení ostatních uživatelů

Současní majitelé mixeru oceňují jeho multifunkčnost, programy na vaření a silný výkon. Zmiňují také samočisticí program nebo skleněnou nádobu. S tou se však na druhou stranu pojí také vyšší váha. Na tu si také několik zákazníků postěžovalo. Mixér je dle nich také dost vysoký, některým se nevešel na linku nebo způsobil jiné skladovací potíže.

Hlavní klady a zápory

Jako nejvýraznější přínos mixéru Tefal vidíme funkce, které v dnešní hektické době usnadňují vaření. Například programy na přípravu polévek přímo v nádobě mixeru šetří další nádobí, samočisticí program šetří čas apod. Líbí se nám také skleněná nádoba, která nepřejímá pachy, a samozřejmě silný výkon, který je při výběru mixéru základní. Nevýhodou by mohla být vyšší cena, zvlášť pokud po čase zjistíte, že jeho nadstandardní funkce vlastně nevyužijete. Mixér také docela hlasitě pípá a programy na teplá jídla trvají déle, než tvrdí uživatelská příručka, protože čas se začíná odpočítávat až chvíli po začátku mixování.

Naše hodnocení a závěr

Tefal BL 962 B38 patří mezi polévkovary, můžete toho v něm však připravit mnohem víc. Otestovali jsme, že si dobře poradí s pyré, marmeládou nebo mandlovým mlékem, pro přípravu ořechových másel jej však moc nedoporučujeme.

Mixér má vysoký příkon i počet otáček. Jeho nádoba je ze skla, takže dobře odolává poškrabání a nepřejímá pachy, ale také je poměrně těžká. Ovládání mixéru je snadné, někoho by však mohl dráždit velmi hlasitý akustický signál, který pípá při nastavování nebo dokončení programu. Současní uživatelé jsou spokojení s jeho výkonem i multifunkčností, jen občas si stěžují na velké rozměry nebo hmotnost skleněné nádoby.

Pokud byste rádi vyzkoušeli mixování ve vakuu, doporučujeme recenzi mixéru Sencor SBU 7877CH.

4 800 Kč Orientační cena
Autor: Iveta Polášková | Datum: | Produkt: Tefal BL 962 B38 | Hodnocení: 92,8 %
Iveta Polášková patří k redaktorům, které nejvíce baví shánění nových informací a přepis do formy, která bude srozumitelná úplně každému. Je alergická na reklamní vychvalování a místo něj se snaží poctivě referovat o výhodách i nevýhodách jednotlivých produktů. Ráda prozradí, v čem spočívají benefity různých materiálů nebo jaký příkon není dostatečný pro mixování tvrdé ledové tříště. Mimo stolní mixéry se zajímá i o jiná "kuchyňská" témata, například o pomalé hrnce nebo moka konvičky.
Redaktorka

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Pokud potřebujete odpověď co nejdříve, napište na facebook skupinu, kde radí i další uživatelé a odborníci.

Dobrý den, dokáže přístroj z obilných zrn vyrobit mouku? Zajímá mě zejména rýže a pohanka. Děkuji.

Dobrý den, mouka se mele, takže pokud nejste limitována dalšími požadavky, doporučili bychom spíše pořízení domácího mlýnku. Pokud však hledáte mixér jakožto multifunkční přístroj, volte model se silným výkonem, který zvládne i rozsekání ledu. Tento model zmíněné podmínky splňuje, měl by si tedy poradit i s obilnými zrny.

Iveta Polášková, redaktor

Dobrý den.
Je mixér vhodný na přípravu raw dortů a koláčů?
Děkuji.

Sanja

Dobrý den,
ano, mixér je vhodný i pro přípravu raw dortů. Nejspíš máte na mysli mixování ořechů, s těmi si dle recenzí poradí velmi dobře. Bonusem je v tomto případě i skleněná nádoba, která se od tvrdých surovin nepoškrábe.

Iveta Polášková, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Tefal BL 962 B38

Tefal BL 962 B38

4 800 Kč Orientační cena