Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších šlehačů

Aktualizováno:
Červenec 2021
Autor:
Veronika Vyskočilová, Michaela Černá

Šlehač neboli ruční mixér. To je nepostradatelný pomocník každé moderní domácnosti, elektrospotřebič, který se na rozdíl od klasického kuchyňského robota pyšní svojí mobilitou. S jeho pomocí si ulehčíte řadu činností v kuchyni.

Ruční mixér vám bude nápomocen při hnětení, šlehání a mixování. Zvládnete s ním přípravu mnoha pokrmů a v mnoha ohledech dokáže nahradit i klasický tyčový mixér. Ruční šlehač by měl disponovat odpovídajícími parametry, aby jeho obsluha byla jednoduchá, pohodlná a konstrukce dostatečně bytelná.

Nákup šlehače proto v žádném případě nepodceňujte. Přinášíme vám souhrnné informace související s pořízením tohoto kuchyňského pomocníka. Jeho funkce můžete díky vhodnému příslušenství ještě nadále rozšiřovat a využívat ho tak pro více účelů. Pojďte se s námi začíst do návodu Jak vybrat ruční šlehač, kde vás provedeme jednotlivými kroky, jak koupit ten správný model právě pro vás.


Nejlepší šlehače dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Příkon (W) Počet rychlostí Metly Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Bosch MFQ 4030
Bosch MFQ 4030 500 5 šlehací/hnětací 1 100 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Bosch MFQ 36440
Bosch MFQ 36440 450 5 šlehací/hnětací 1 000 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Bosch MFQ 4080
Bosch MFQ 4080 500 5 šlehací/hnětací/sekáček/tyčový mixér 1 600 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Sencor SHM 5270
Sencor SHM 5270 300 5 šlehací/hnětací 600 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze ETA 0044
ETA 0044 250 3 šlehací/hnětací 400 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Bosch MFQ 36470
Bosch MFQ 36470 450 5 šlehací/hnětací 1 300 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Sencor SHM 5203
Sencor SHM 5203 300 5 šlehací/hnětací 500 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze ETA 2089 Cuore
ETA 2089 Cuore 350 4 šlehací/hnětací/tyčový mixér 1 400 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Bosch MFQ2210
Bosch MFQ2210 375 4 šlehací/hnětací 700 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Hyundai HM 706
Hyundai HM 706 220 5 šlehací/hnětací 350 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat šlehač

Ruční šlehač patří k běžnému vybavení kuchyně. Jeho součástí jsou výměnné metly, které umožňují nejen šlehání, ale například také hnětení nebo mixování.

V následujících kapitolách vás seznámíme s tím nejdůležitějším, co je třeba vědět při pořízení tohoto kuchyňského pomocníka. Začneme od vnějšího obalu neboli výrobního materiálu a přes ideální hmotnost se dostaneme k výkonové stránce ručního šlehače.

Prozradíme vám, jaký byste měli zvolit počet otáček a rychlostí. Tyto údaje totiž také vypovídají o využitelnosti tohoto zařízení. Ruční mixéry lze navíc obohatit o řadu příslušenství. Po přečtení našeho článku budete schopni vybrat ruční šlehač vhodný právě pro vás.

Typy mixérů

Na trhu můžete najít několik různých druhů mixérů. Každý je trochu jiný a je určen na jiné styly používání. V následujících kapitolách podrobně rozebíráme všechny parametry ručního mixéru neboli šlehače. V této části nastíníme i výhody, nevýhody a určení ostatních mixérů. Pokud vás zajímá podrobný návod jak je vybrat, přečtěte si i články Jak vybrat stolní mixér, Jak vybrat kuchyňský robot, Jak vybrat tyčový mixér nebo Jak vybrat smoothie maker.

Typ mixéru Základní funkce Doplňkové funkce Výhody Nevýhody
Ruční šlehač Šlehání, hnětení Mixování Nízká hmotnost, kompaktní rozměry Nutnost držet v ruce
Tyčový mixér Mixování, šlehání Sekání Nízká cena, skladnost Nutnost držet v ruce
Kuchyňský robot Šlehání, hnětení Mixování, odšťavňování, mletí máku či masa, tvorba těstovin Výkon, robustní provedení Velké rozměry, vysoká pořizvací cena
Stolní mixér Mixování Nižší cena Méně funkcí
Smoothie maker Mixování Sekání ledu Kompaktní velikost Málo funkcí

Ruční šlehač

Ruční šlehač je určený na šlehání a hnětení. Využijete ho hlavně při pečení, ale zvládnete s ním vyrobit například i bramborovou kaši. Bude se hodit třeba i přípravu těsta na palačinky, které můžete následně usmažit na palačinkovači nebo klasicky na pánvi. Výhodou ručního šlehače je jeho skladnost, poměrně nízká cena a jednoduchá omyvatelnost. Ruční šlehač musíte po celou dobu provozu držet v ruce, což může být trochu náročné. Více se o šlehači dozvíte v tomto článku.

Tyčový mixér

Chcete mixér, který zvládne mixování a šlehání, je skladný a můžete s ním mixovat rovnou v hrnci. Pak se zaměřte na tyčový mixér. Je vhodný především na přípravu polévek, omáček a dětských výživ. Pro rodiče s malými dětmi bude tento přístroj nepostradatelným pomocníkem.

Kuchyňský robot

Přístroj, který zvládne šlehání, mixování, sekání, drcení, ale i mletí, odšťavňování a krájení. Řeč je o kuchyňském robotu, který s vhodným příslušenstvím zvládne snad všechny kuchyňské funkce, na které si vzpomenete. Ocení ho každý milovník pečení a vaření. Ale musí se připravit na vyšší pořizovací cenu, náročnější údržbu a horší skladnost přístroje.

Stolní mixér 

Chcete mít v domácnosti jen jeden mixér, který zastane základní funkce, ale nebude vás stát celou výplatu? Hledejte v oddělení stolních mixérů. Takový mixér zvládne polévky, omáčky, naseká oříšky i nadrtí led. Není tak velký, aby se nevešel do nějaké poličky v kuchyni, ale budete muset počítat s tím, že se hůře omývá.

Smoothie maker

Na výrobu polévek, omáček a náročnějšího kulinářského umění nejste stavěni a raději ráno nasypete pár surovin do mixéru a vyrobíte smoothie? Pak si pořiďte smoothie maker, který je určený speciálně na výrobu koktejlů a nutričních nápojů. Další funkce vám nezastane, ale na druhou stranu je poměrně levný, skladný a lehký.

Jednotlivé funkce kuchyňských pomocníků
Ruční šlehač a jeho funkce
Tyčový mixér a jeho funkce
Kuchyňský robot a jeho funkce
Stolní mixér a jeho funkce
Smoothie maker a jeho funkce

Výrobní materiál

Pojďme pojmout nákup šlehače komplexně, tedy A až do Z. Zaměříte-li se na tento druh sortimentu, určitě budete svoji první pozornost směřovat na design kuchyňského spotřebiče. I když nebudete mít ruční mixér vystaven neustále na lince, každý chce mít líbivé vybavení domácnosti.

První kapitolu tak zasvětíme výrobnímu materiálu, který se úměrně promítá do celkového vzhledu. Nejčastěji narazíte na dva typy produktů.

 • Plastové šlehače
 • Nerezové šlehače

Plastové šlehače

Tyto ruční mixéry se pyšní svou jednoduchou údržbou. Vybírat můžete z levnějších plastových výrobků, ale také z těch dražších, které působí honosnějším dojmem. I různé šrámy jsou na šlehači víceméně nepozorovatelné. V závislosti na vstupní investici očekávejte kvalitu a provedení plastu.

Nerezové šlehače

Pokud dáváte přednost eleganci a luxusu, padne volba na nerezové šlehače. V jejich případě vítězí originálnější a propracovanější vzhled před náročnější údržbou. Nerezová ocel může být nejenom šedá, ale také černá, bílá nebo červená. Nerez je z pohledu pořizovacích výdajů daleko nákladnější.

Metly

Co se týče výrobního materiálu, je třeba se zmínit ještě o šlehacích metlách. Ty tvoří druhou polovinu ručního šlehače a představují jeho nepostradatelnou součást. S pomocí metliček provádíte ono zmiňované mixování, šlehání a hnětení. Tyto prvky se dostávají do úzkého kontaktu s danou pochutinou, proto je nutné dbát na to, aby byly zhotoveny z kvalitní oceli. Ta zaručuje dlouhodobou životnost a zároveň snadnou údržbu. Ocelové metly můžete vkládat do myčky na nádobí.

Hmotnost

Od výrobního materiálu se logicky přesuneme k celkové hmotnosti šlehače. Vzhledem k tomu, že jde o ruční mixér, je zcela pochopitelné, že váha je parametrem, který byste si měli hlídat. Přece jenom budete proces šlehání, hnětení a mixování provádět určitou dobu a během ní držíte mixér neustále v ruce.

Většina produktů na současném trhu má celkovou hmotnost do 1,3 kg. Narazit můžete na malé modely od 0,5 kg, ale také na ty větší a vybavenější s váhou 1,5 kg – 2,5 kg. V tomto případě si ujasněte, jak dlouho budete mixér v kuse používat. Myslete na to, zda je pro vás důležitější nerezový vzhled nebo raději menší hmotnost. Ruční šlehač vám totiž musí přinášet komfort a úsporu drahocenného času, nikoliv fyzickou námahu navíc.

Příkon

V okamžiku, kdy máte volbu vzhledu a hmotnosti za sebou, je nejvyšší čas přejít k další důležité části šlehače. Tou je samozřejmě výkonová stránka přístroje. Konkrétně jde o hodnotu příkonu, která je přímo úměrná výkonu.

V tomto případě platí jedno velice jednoduché pravidlo. Čím vyšší příkon bude ruční mixér mít, tím vyššího výkonu se vám dostane. Budete schopni daleko rychleji a lépe zpracovávat jednotlivé pochutiny. Zároveň musíte počítat s tím, že s rostoucím příkonem roste také spotřeba elektrické energie. Příkon je prezentován ve wattech, které naleznete pod zkratkou „W“.

Abyste měli představu o tom, jakého příkonu je při nákupu ručního šlehače zapotřebí, přinášíme vám několik záchytných bodů.

 • Minimální příkon ručního šlehače by se měl pohybovat od 125 W a výše.
 • Rozhodnete-li se připravovat těsta a krémy, počítejte s příkonem alespoň 250 W – 450 W.
 • Nejvýkonnější ruční mixéry mohou dosahovat příkonu 650 W – 750 W.

Hlučnost

Přestože ruční šlehač budete povětšinou používat jen chvilku, nižší hlučnost vás určitě potěší. Nejde o jeden ze zásadních parametrů, ale pokud máte na výběr, určitě sáhněte po tom výrobku, který je v provozu méně hlučný. Hlučnost se obvykle pohybuje mezi 65 dB až 85 dB, což je poměrně velký rozdíl. Výrobci tento údaj obvykle uvádějí při plném výkonu šlehače. Pokud tedy budete mít výrobek zapnutý na nižší stupeň, měl by být o něco nižší než při spuštění na plné otáčky.

Počet otáček

Od příkonu se odvíjí další z důležitých parametrů, kterým je počet otáček za minutu. Jde o to, kolikrát se metly otočí v ručním mixéru. Počet otáček je mnohdy variabilní, takže je můžete zvyšovat nebo snižovat. Každá pochutina vyžaduje odlišnou rychlost šlehání, mixování a hnětení.

Jestliže chcete bez sebemenšího problému připravovat těsto či sníh, pak si pořiďte ruční šlehač s 1 000 otáčkami za minutu.

Počet rychlostí

Příkon a počet otázek je třeba završit posledním obdobným parametrem. Je to počet rychlostí, kterými vlastně regulujete otáčky a měníte aktuálně upotřebitelný výkon ručního mixéru. Změny se provádí za pomoci ovládacího prvku, ať už v podobě kolečka nebo přepínače.

Pořídit si můžete šlehače s odlišným počtem rychlostí v závislosti na tom, jaké pokrmy připravujete. Pokud budete ruční mixér využívat sporadicky, postačí vám zařízení se 3 rychlostmi. Jestliže se budete šlehání, mixování a hnětení věnovat s větší intenzitou, můžete využít produkty s 13-15 rychlostmi.

Jestliže volíte vysokootáčkový šlehač s mnoha rychlostmi, vyplatí se zajímat nejenom o snadnou regulaci, ale také o celkovou hlučnost mixéru. Ta by vás v žádném případě neměla jakkoliv omezovat. Přihlížet můžete i k vibracím při maximálním výkonu.

Metly

Jednou z nedůležitějších součástí šlehače jsou bezpochyby metly. Ty se u většiny dnes nabízených přístrojů přichytí k mixéru za pomoci rychloupínacího systému. Ten zaručuje jejich jednoduchou a nenáročnou výměnu. Nejčastěji disponují šlehače dvěma otvory pro metly, popřípadě dalšími nástavci rozšiřujícími jejich funkce.

Šlehací metly

Metly, které slouží primárně ke šlehání, například piškotového těsta, šlehačky, sněhu a podobně. Jejich vzhled je poměrně jednoduchý. Různě tvarovaná ramena zhotovená z tenčí oceli. Doplňkem šlehacích metliček bývají i kuličky zajišťující lepší šlehání dané pochutiny.

Hnětací metly

Tyto metly slouží především pro zpracování tužšího těsta. Tomu také odpovídá vyhotovení metel. Ty jsou oproti těm šlehacím daleko tlustší a masivnější. Jednotlivé spirály mají na konci svého těla hák, který umožňuje lepší hnětení těsta. I díky němu je tento typ příslušenství velice často nazýván jako hnětací hák.

Balonové metly

Doplněk dosti obdobný šlehacím metlám, jen s tím rozdílem, že disponuje větším počtem šlehacích ramen.

Příslušenství a ovládání

Ruční šlehače vypadají na první pohled jako jednoduchá a jednorázová zařízení. Pakliže je však zakoupíte s řadou praktického příslušenství, můžete rozšířit jejich možnosti užití.

 • Nástavec tyčového mixéru – V tomto případě zapomeňte na jakékoliv metly a čepele. Nástavec dokáže z vašeho šlehače udělat ruční tyčový mixér, s jehož pomocí si připravíte nejrůznější dresinky, koktejly nebo omáčky či krémové polévky.
 • Nádoba – Součástí ručního mixéru může být také praktická nádoba. V ní budete schopni připravovat pokrmy, respektive je šlehat nebo mixovat. Objem této mísy je vhodné volit na základě toho, jak velké množství ingrediencí průměrně zpracováváte. Vybírat si lze z nádob o objemu 0,4 – 8 litrů.
 • Základna – Doplňkem dražších ručních mixérů je i základna. Do ní je často umísťována právě zmíněná nádoba. Díky tomuto doplňku můžete z obyčejného šlehače udělat provizorní kuchyňský robot.

Ruční šlehače samozřejmě disponují nejenom přídavným příslušenstvím, ale také ovládacími prvky navíc.

 • Turbo – Tlačítko, s jehož pomocí dojde k okamžitému navýšení výkonu šlehače. Je dosaženo těch nejvyšších otáček, aniž byste museli regulovat jejich rychlost. Tato funkce je někdy označována, jako „Puls“.
 • Tlačítko pro uvolnění metel – Stiskem tohoto prvku dojde k rychlému vyjmutí šlehacích, balonových či hnětacích metel.
 • LED ukazatel – Drahé a moderní přístroje jsou vybaveny malým LED displejem. Ten zobrazuje především aktuální rychlost ručního šlehače.

Při nákupu ručního mixéru myslete na jedno. Čím více příslušenství, funkcí a ovládacích tlačítek vámi pořizované zařízení bude mít, tím lépe. Počítat samozřejmě musíte s vyšší investicí.

Cena

Ruční šlehače jsou z hlediska nákupní ceny poměrně dostupným kuchyňským elektrospotřebičem. Vzhledem k tomu, že je vyrábí hned několik společností, každý si přijde na to své, ať už jde o cenu, technické parametry nebo vzhled. Mezi prověřené značky patří Bosch, Braun, Concept, Sencor, Phillips, Bravo, Clactronic, Electrolux a Zelmer.

Ruční šlehače jsou nabízeny za různé ceny. Níže uvádíme základní dělení, ze kterého si uděláte představu o pořizovaném výrobku.

Cena do 1 000 Kč

I když zvolíte tu nejnižší cenovou kategorii, máte možnost poměrně zajímavého výběru. Cena elektrických ručních mixérů započíná na hodnotě 250 Kč. Počítat samozřejmě musíte s tím, že pořizovacím nákladům odpovídají i parametry přístroje. Půjde o méně výkonná zařízení s příkonem do 250 W – 300 W vybavená třemi rychlostmi.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Pokud si připlatíte dvojnásobnou částku, čekají na vás ruční šlehače s příkonem cca 350 W. Jejich součástí mohou být také mísy o objemu 0,7 – 1 litr. Mixéry si bez sebemenšího problému poradí se šleháním i hnětením. Jejich průměrná hmotnost se pohybuje kolem 1,5 kg – 2,5 kg.

Cena od 2 000 Kč do 3 000 Kč

V této cenové kategorii přichází na přetřes modely výkonnější, které dosahují příkonu 500 W – 700 W. K dispozici budete mít více než 10 rychlostí, řadu doplňků a praktických ovládacích prvků. Používány jsou odlehčené materiály. Celková hmotnost se díky tomu pohybuje kolem 1,25 kg – 1,75 kg.

Cena nad 3 000 Kč

Investujete-li do ručního šlehače více, jak 3 000 Kč, pak vězte, že z velké míry platíte za originální design a kvalitu provedení vyhlášených značek. Ty nejdražší modely končí na ceně kolem 4 500 Kč a umožňují vám mimo jiného i přípravu smoothie nebo drcení ledu.

Jak používat šlehač

Na závěr našeho článku zaměřeného na výběr ručního šlehače se hodí ještě jedna podstatná rada. A to je správné použití ručního mixéru.

Nežli se pustíte do přípravy dané pochutiny, proveďte důkladné složení přístroje. Na mysli máme pevné zasazení metel do šlehače. To si ověříte tahem. Nepůjdou vyndat.

Ruční šlehač nejprve vložte do nádoby se všemi ingrediencemi, dokud nejsou metly ponořené. Pak přístroj pusťte. Nikoliv dříve, jinak mohou ingredience vylétnout mimo nádobu. Metly se snažte držet nad dnem nádoby, aby nedošlo k jejímu poškození.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.2 z 43 hlasů