Jak vybrat palačinkovač
Kdo by neměl rád palačinky. Můžete si je připravit na klasické pánvi. Výběr těch nejlepších najdete v tomto článku. Pokud ovšem palačinky patří mezi vaše oblíbené jídlo a připravujete si je často, pak se vám určitě bude hodit speciální produkt, který je na výrobu palačinek přímo určený.
Palačinkovače jsou jednoduchými elektrickými spotřebiči, na kterých není moc co vymýšlet. I přesto vás seznámíme s těmi nejzásadnějšími vlastnostmi, o kterých je vhodné něco vědět. První kapitolu zaměříme na průměr plotny a budeme pokračovat jejich počtem.
Důležitou informací se vám stane příkon, ale také provedení povrchu. Zapomínat byste určitě neměli ani na přidružené příslušenství nebo speciální a praktické funkce přístroje. V závěru článku vám pak kromě orientačních pořizovacích cen přineseme ještě tip na recept, který si bezpochyby zamilujete. Přečíst si můžete návod na vaší první lahodnou palačinku.
Průměr plotny
Palačinkovač má s klasickou plotýnkou hodně společného. A to především v podání plotny. Na tu vylejete palačinkovou směs, kde dochází k její přípravě. Na rozdíl od běžné pánvičky je palačinkovač ve spodní části opatřen uzavřenou elektronikou, která slouží pro regulaci a vytváření potřebného tepla.
A právě samotná plotna se pro vás stane takovým odrazovým můstkem. Zajímat se musíte o průměr plotny. Tento údaj je prezentován v centimetrech a prozrazuje, jak velkou palačinku budete schopni vytvořit. Na trhu máte možnost volit průměry od 20 centimetrů do 40 centimetrů.
Počet ploten
V případě plotny se můžete kromě průměru koukat ještě po jednom důležitém údaji. A tím je počet těchto ploten. Ten do značné míry rozhoduje o tom, kolik palačinek budete schopni připravit najednou. Je pravdou, že kromě jedné plotýnky můžete narazit také na modely palačinkovačů se dvěma plotýnkami. Takové kuchyňské spotřebiče se hodí hlavně do početnějších rodin, protože výrazným způsobem urychlí přípravu jakékoliv snídaně nebo palačinkové svačiny. Za stejný čas budete schopni připravit dvakrát tolik palačinek.
Příkon
Jediným ryze technickým parametrem palačinkovače, jež vás bude zajímat, je příkon takového kulinářského spotřebiče. Tento údaj je prezentován ve wattech a obvykle na něj narazíte pod zkratkou „W“. Příkon určuje, jak výkonný palačinkovač je. To znamená, jak rychle dojde k nahřátí plotýnky a v podstatě k celkové přípravě palačinky.
Vybírat si pochopitelně můžete z modelů s odlišným příkonem. Ten se nejčastěji pohybuje od 900 W až do 1 500 W. Pokud hledáte palačinkovač pro komerční užití, může takový přístroj dosahovat příkonu až 7 000 W. Potom je třeba počítat s tím, že čím vyšší je příkon palačinkovače, tím rychlejší je příprava palačinky a zároveň dochází k většímu odběru elektrické energie.
Povrch
Už při letmém pohledu na palačinkovač vás určitě musí napadnout, že pro bezproblémovou přípravu palačinek je zapotřebí také vhodný povrch plotny. A v tomto směru máte naprostou pravdu. Určitě volte pouze z modelů, které jsou opatřeny kvalitní teflonovou vrstvou. Ta totiž zabrání tomu, aby se palačinky přichytávaly a vy je nebudete muset připravovat na velkém množství oleje, na což jste byli zvyklí u klasické pánvičky. Ve své podstatě i díky této vrstvě budete schopni připravit palačinky zdravější a chutnější.
V okamžiku, kdy si pořídíte palačinkovač s teflonovou vrstvou, musíte si uvědomit ještě jednu věc. Ano, tento materiál má nepřilnavou funkci, která najde využití při bezproblémové přípravě palačinek. Na druhou stranu počítejte s tím, že teflonový povrch je náchylný na jakékoliv poškrábání. To však lze eliminovat tím, že budete používat pouze dřevěných či plastových nástrojů a vyhnete se jakýmkoliv kovovým pomůckám. Pak si palačinkovač s teflonovou ploténkou zachová svou dlouhověkost.
Funkce a příslušenství
I když je palačinkovač naprosto triviálním a z pohledu ovládání nenáročným kuchyňským přístrojem, přesto může být vybaven několika praktickými funkcemi a máte možnost k němu zakoupit i vhodné příslušenství. V níže uvedených bodech tak můžete čerpat inspiraci pro svůj budoucí výběr, potažmo nákup.
- Indikátor teploty – Jde o prvek v podobě diody, která signalizuje, zda je plotna připravena k přípravě palačinky či nikoliv.
- Indikátor provozu – S pomocí této světelné diody poznáte, jestli je palačinkovač zapnutý.
- Nastavitelný termostat – Díky tomuto prvku budete schopni nastavit odpovídající teplotu plotny. Obvykle k tomu dochází za pomoci mechanických ovládacích prvků, ať už jde o ty otočné nebo posuvné.
- Odnímatelná plotna – U takových modelů můžete teflonovou desku vyjmout a bez problému a pohodlně ji omýt mimo palačinkovač.
- Protiskluzové nohy – Gumové nožičky zabraňující jakémukoliv nežádoucímu pohybu po kuchyňské lince. Ve své podstatě jde o takový bezpečnostní prvek.
Jak už jsme uvedli výše, součástí moderního palačinkovače mohou být pochopitelně i ostatní prvky sloužící spíše pro přípravu palačinek. Zde je jejich výčet.
- Odměrná lžíce – Nástroj, který vám poslouží ke správnému odměření ingrediencí při tvorbě těsta na palačinky.
- Špachtle a stěrka – Doplňky sloužící pro manipulaci s palačinkou na plotně.
- Roztírač – Speciální prvek, s pomocí kterého budete schopni těsto na plotně jednoduše, rychle a rovnoměrně rozetřít.
Většina výše uvedených nástrojů bývá pochopitelně vyrobena ze dřeva, aby při jejich používání nedocházelo k poškození teflonového povrchu.
Barevné provedení
V okamžiku, kdy budete naprosto přesně vědět, co od nového palačinkovače očekáváte a jaké má mít technické parametry, můžete se ve výsledku zaměřit ještě na výsledný design. Obvykle dochází k prolínání různých výrobních materiálů v podání kovu a plastu. Ten je pak spojen s nejrůznějšími barevnými variantami. Palačinkovač může být laděn do odstínu šedé, černé, bílé, ale také modré, červené a ostatních barev. Na své si v tomto směru přijde naprosto každý zákazník.
Tip na recept
Abyste mohli svůj nový palačinkovač začít okamžitě používat, pusťte se do přípravy palačinek podle tohoto francouzského receptu. Jde o jednu z prověřených verzí, která vám bude bezpochyby chutnat. Zde je výpis potřebných ingrediencí.
- 300 ml polotučného mléka
- 300 ml pramenité vody
- 350 g hladké mouky
- 20 g vanilkového cukru
- 3 ks vajec
- Špetka soli
- Trocha másla na smažení
Všechny tyto ingredience smíchejte v jednolitou směs. Nežli ji začnete nalévat na plotnu palačinkovače, je dobré ji nechat alespoň půl hodiny odležet. Doba výsledné přípravy palačinky pak bude odvislá od toho, jak výkonný máte palačinkovač.
Při přípravě palačinek se meze nekladou, takže jako náplň si můžete zvolit libovolné druhy marmelád, pěn, ovoce a ostatních ingrediencí. Výjimkou dokonce nejsou ani palačinky připravované „naslano“.
Cena
Palačinkovače jsou ekonomicky dostupnými kuchyňskými přístroji, které můžete pořídit nejenom do domácnosti, ale také do komerčních prostor. Tam cena pochopitelně roste. Abyste neměli problémy s dlouhodobým používáním palačinkovače, vsaďte na prověřené značky. Právě v jejich případě máte záruku odpovídající kvality. Jsou to například výrobci Tefal, Clatronic, Guzzanti, Krampouz, Roller Grill, Royal Catering, Bartscher, Domo, Severin a další.
- Cena do 1 000 Kč
- Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč
- Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč
- Cena nad 10 000 Kč
Cena do 1 000 Kč
Pokud patříte k nenáročným zákazníkům, vystačíte si s palačinkovačem do 1 000 Kč. Ty nejlevnější modely se prodávají už kolem 700 Kč. Půjde o varianty s menším průměrem do 29 centimetrů, s jednoduchým designem a obyčejným hladítkem. Od těchto výrobků neočekávejte žádný vysoký příkon. Jde o palačinkovače pro občasné používání.
Cena od 1 000 Kč do 5 000 Kč
Pokud patříte k milovníkům palačinek, určitě se vám vyplatí připlatit si za lepší a propracovanější palačinkovač. Za vyšší cenu dostanete kvalitní povrch plotny, zařízení s příkonem do 2 500 W a větší průměr kolem 33 centimetrů. V této cenové kategorii už se pohybují také jiní pomocníci na přípravu sladkých pochoutek, například přístroje na fondue, ve kterých si můžete připravit čokoládu.
Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč
V této cenové kategorii dochází k prolínání nadstandardních domácích palačinkovačů s těmi profesionálními. Na jedné straně tedy vítězí originální a nadčasový vzhled, na té druhé pak funkčnost spojená s větším zatížením.
Cena nad 10 000 Kč
Cena nad 10 000 Kč je primárně určena pro komerční segment. Za tyto pořizovací náklady zakoupíte palačinkovače vhodné do restauračních zařízení. Jde o profesionální kuchyňské přístroje, jejichž cena se může bez sebemenšího problému vyšplhat až na 45 000 Kč. Půjde o palačinkovače s příkonem až 7 000 W, se dvěma plotnami s větším průměrem nad 35 centimetrů.