Pokud si pořídíte nové kolo, měli byste si zároveň s ním zakoupit i zámek, který zajišťuje spolehlivé zabezpečení. Bicykly se totiž stávají často terčem krádeží. Podle statistik je ostatně v České republice každodenně ukradeno 13 jízdních kol. Kvalitní bicykly navíc nejsou levné, takže se investice do zámku určitě vyplatí. Na jaké parametry jsme se zaměřili v našem článku?
- Proč koupit kvalitní zámek na kolo – zaručuje vysokou míru zabezpečení. Navíc disponuje spolehlivým uzamykacím systémem a celkově zvýšenou odolností. Spolehnout se nicméně budete moci i na další pozitiva.
- Nevýhody zámků na kolo – některá kvalitní řešení mohou být dosti drahá. Levnější modely zase bývají méně odolné. Mezi nevýhody určitých zámků na kolo je možné počítat rovněž vyšší hmotnost, jakož i horší skladnost.
- Druhy podle provedení – v současné době máte k dispozici lankové, rámové, řetězové, skládací, „U“ a elektronické zámky na kolo, z nichž všechny mají svá pozitiva i negativa.
- Druhy podle způsobu uzamykání – v tomto ohledu existují dvě varianty. Některé zámky lze zamykat klíčem, jiné tříčíselným, čtyřčíselným nebo i vícečíselným kódem.
- Výběr podle úrovně zabezpečení – ta se liší dle typu zámku na kola, ale roli hrají rovněž další faktory, jako je tloušťka, kvalita materiálů i různé vychytávky.
- Důležité parametry – zaměřit byste se měli rovněž na tloušťku, materiál, délku, hmotnost a v neposlední řadě i na skladnost, protože některá vysoce kvalitní řešení se mohou hůře převážet.
- Oblíbené značky – aktuálně si lze pořídit jednoznačně nejvíce zámků na kolo od německého výrobce Abus. Jinak jsou velmi oblíbené produkty českých značek One Bikeparts, Force, Author či Pealock.
- Cena – základní lankové zámky mohou stát pouze 50 Kč, zatímco cena speciálně tvrzených řetězových zámků se může vyšplhat i na více než 5 000 Kč.
Proč koupit kvalitní zámek na kolo
Za levnější zámky na kolo sice tolik neutratíte, na druhou stranu nebudou úplně nejbezpečnější. Proto byste při výběru neměli primárně hledět na finanční stránku, ale na kvalitu. Proč konkrétně?
- Vysoká míra zabezpečení – zajišťují ji především „U“ zámky, stejně jako řetězové a skládací modely. Tyto varianty mohou odolat i ruční pile či útokům kladivem. Mnohé z daných cyklistických zámků je tedy možné využít i na místech s vysokým rizikem krádeže. Hodí se navíc i pro high-end kola.
- Spolehlivý uzamykací systém – kvalitní zámky na kolo jsou robustní, ale podstatné je rovněž uzamykání, jež může být klíčové či kódové. Nejvhodnější řešením jsou přitom uzamykací systémy, které zaručují výtečnou ochranu proti odvrtání.
- Zvýšená odolnost – cyklistické zámky musí být odolné nejen proti mechanickému poškození či odvrtání, ale také proti rozmarům počasí. Často jsou totiž využívány ve venkovním prostředí. Některé modely mají kvalitní pláty z tvrzené oceli, přičemž mohou být odolné i proti oděru.
- Další výhody kvalitních zámků na kolo – skládací zámky jsou velmi skladné, lankové modely zase bývají lehké. Některá zařízení je možné připevnit na rám kola, takže se snadno převážejí i díky této vlastnosti. Určité dražší zámky jsou navíc opatřeny i alarmem, který zloděje spolehlivě vyruší.
Nevýhody zámků na kolo
Bez zámku na kolo byste svůj bicykl rozhodně neměli nechávat příliš dlouho bez dozoru. Musíme ovšem doplnit, že toto zabezpečení je také spojeno s určitými negativy. S jakými?
- Vyšší cena – cyklistické zámky mohou stát pár stovek, za kvalitní vybavení ovšem utratíte více než 1 000 Kč. Obecně se dá konstatovat, že by jejich cena měla odpovídat 10 % ceny bicyklu, což nemusí být především u high-end kol právě málo. Dražší obecně bývají skládací a „U“ zámky.
- Levnější modely jsou méně kvalitní – i když při nákupu zámku na kolo ušetříte, takové řešení bude mít nižší stupeň zabezpečení, takže se v žádném případě nehodí na místa s vysokým rizikem krádeže. Za méně kvalitní je přitom možné označit především lankové modely.
- Vyšší hmotnost – zámky na kolo jsou obecně poměrně lehké, některé ovšem mohou být poněkud těžší. Platí to pro rámové, řetězové a skládací varianty. Robustnější modely přitom mohou vážit i přes 2 kg, což na druhou stranu není nijak závratné.
- Horší skladnost – některá řešení jsou dosti neskladná, což může představovat problém při jejich převážení. To platí především pro „U“ zámky, které ovšem zaručují vysokou míru zabezpečení. Je to tedy v podstatě něco za něco.
Druhy podle provedení
Aktuálně máte k dispozici opravdu velké množství zámků na kolo. Při výběru byste předně měli zvolit vhodný typ. V tomto ohledu lze rozlišit pět základních provedení, která se od sebe mohou lišit v mnoha ohledech, a to včetně pořizovací ceny a úrovně zabezpečení.
- Lankový zámek – tvoří jej ocelové lanko v plastovém obalu. Ačkoli je levný, lehký a skladný, dá se často poměrně jednoduše překonat pákovými štípačkami.
- Rámový zámek – tzv. „podkova“ zamezuje odjetí na kole. Stále jej však zloděj může odnést. Proto je nutná kombinace s dalším zámkem, který kolo upevní k překážce.
- „U“ zámek – jedno z nejlepších možných řešení, které je velmi odolné, takže jde o velmi vhodné vybavení i pro high-end kola. Na druhou stranu bývá drahé a nepotěší ani svou neskladností.
- Řetězový zámek – tvoří jej velmi silný ocelový řetěz, který je potažen chráničem z textilie. Mnohé modely zaručují spolehlivé zabezpečení, mohou být ale poněkud těžké.
- Skládací zámek – poskytuje vysokou míru zabezpečení, neboť je vyroben z oceli. Kvůli tomu sice může být dosti těžký, na druhou stranu bývá dosti skladný.
- Elektronický zámek – řešení, které bývá opatřena integrovaným alarmem, ale také GSP lokátorem. Při pořízení však pochopitelně musíte počítat s vyšší cenou.
Lankový zámek
Lankový zámek patří dlouhodobě k nejoblíbenějším. Vyroben je z ocelového lanka, které je umístěno v plastovém obalu. Snadno se používá, bývá levný, lehký a skladný (můžete ho jednoduše stočit, případně umístit na rám kola díky speciálnímu adaptéru). Na druhou stranu se nejedná o příliš spolehlivou ochranu. Zamknout s ním tedy high-end kolo na delší dobu, aniž byste jej měli na očích, nedoporučujeme. Poměrně snadno se dát totiž překonat pákovými štípačkami.
Rámový zámek
Tomuto typu zámku se říká rovněž podkova. Funguje tak, že se připevní na jedno kolo (obvykle na zadní), které je fixováno k rámu. Nelze na něm tedy odjet. Jenže bicykl nepatří mezi nejtěžší dopravní prostředky, takže ho stále lze odnést. Chcete-li tedy zabránit odcizení, musíte ho zkombinovat ještě s dalším zámkem, který kolo upevní k překážce. Rámový zámek je poměrně těžký, přesto ho lze doporučit pro bicykly na ježdění ve městě.
„U“ zámek
Jak asi tušíte, tento zámek na kolo je ve tvaru písmene U. Důležitější je ovšem skutečnost, že se vyrábí z kvalitní oceli, takže ho v podstatě nelze zničit. Vhodný je spíše pro městská kola, protože bývá dost neskladný (můžete ho ovšem díky adaptéru vozit na rámu). Smířit se budete muset také s vyšší pořizovací cenou. Pokud ovšem budete nechávat drahé high-end kolo dlouho bez dozoru, jedná se o velmi vhodné řešení. Podle některých názorů jde dokonce o nejspolehlivější ochranu.
Řetězový zámek
Řetězový zámek je rovněž poměrně spolehlivý, protože jej nejde snadno poškodit. Míry zabezpečení „U“ zámku nicméně často nedosahuje. Tvoří jej velmi silný ocelový řetěz, který je potažen chráničem z textilie. Ta chrání samotný řetěz proti oděru i vlivům počasí. Zámek lze odemykat a uzamykat za pomoci kódu či klíče a kombinován bývá s klasickým visacím zámkem. Řetězový zámek je ale hodně těžký, proto se hodí spíše do společných prostor domů či sklepů.
Upozorňujeme: právě řetězové zámky mají největší rozptyl, co se úrovně zabezpečení týče. Naleznete tedy mezi nimi „pouze“ standardní produkty, ale také špičkové varianty, které jsou vysoce odolné proti rozličným pokusům o překonání.
Skládací zámek
I tento zámek lze určitě doporučit. Ačkoli se opět jedná o těžší řešení, poskytuje vysokou míru zabezpečení, neboť je rovněž vyroben z oceli, a navíc je skladný. Má totiž podobu skládacího zednického metru, který se používal především v dřívějších dobách. Díky speciálnímu adaptéru se dá rovněž vozit i přímo na kole, vhodný je tedy i na delší cyklistické výlety. Při jeho pořízení budete ovšem muset počítat s vyšší pořizovací cenou.
Elektronický zámek
Elektronické zámky na kolo jsou moderním řešením pro zabezpečení bicyklů, které je přitom neustále oblíbenější. Proti odcizení chrání nejen svou kvalitou, ale také díky integrovanému alarmu. Takové modely navíc dokážou odesílat oznámení přímo do vašeho mobilního telefonu prostřednictvím technologie Bluetooth. Pokud nebudete v jejím dosahu, polohu bicyklu lze sledovat i díky GPS lokátoru. Takové zámky ovšem pochopitelně bývají dražší.
Typ zámku | Pozitiva | Negativa |
Lankový zámek | + Snadné používání
+ Skladnost a nízká hmotnost + Příznivá cena |
– Nižší stupeň zabezpečení |
Rámový zámek | + Na kole nelze odjet | – Nutné kombinovat s dalším zámkem
– Vyšší hmotnost |
„U“ zámek | + Vysoká míra zabezpečení | – Neskladnost
– Vyšší cena |
Řetězový zámek | + U mnoha vysoká míra zabezpečení | – Vysoká hmotnost
– Některé méně kvalitní |
Skládací zámek | + Vysoká míra zabezpečení
+ Skladnost |
– Vyšší hmotnost
– Vyšší cena |
Elektronický zámek | + Integrovaný alarm
+ Oznámení skrze Bluetooth + GPS lokátor |
– Vyšší cena |
Druhy podle způsobu zamykání
Jednotlivé typy zámků je možné zamykat a odemykat dvěma způsoby. Oba mohou být účinné, na druhou stranu existují určitá úskalí, s nimiž je nutné při nákupu počítat. Ani jedna z těchto variant přitom není bezpečnější, takže jde spíše o to, co vám bude více vyhovovat.
- Klíčové zámky – většina aktuálně prodávaných produktů. Často je koupíte se dvěma a někdy i více klíči, což je výhodou, protože se může stát, že jeden ztratíte. To je největší negativum v případě této varianty, na druhou stranu si nebudete muset nic pamatovat, což platí pro druhý způsob zamykání.
- Kódové zámky – v tomto případě nastavíte číselný kód, který si je tedy nutné zapamatovat, abyste následně mohli zámek otevřít. Pokud jednotlivá čísla zapomenete nebo si je nezapamatujete ve správném pořadí, nepodaří se vám to. K dispozici máte varianty s tříčíselným, čtyřčíselným nebo i vícečíselným kódem.
Výběr podle úrovně zabezpečení
Jak už je patrné z předešlých řádků, úroveň zabezpečení se liší dle typu zámku. Nejméně bezpečné jsou obecně lankové zámky. Bezpečnější jsou rámové varianty (ty je ovšem nutné kombinovat s dalším zámkem) a velmi složitě lze překonat také řetězové zámky. Vysokou úroveň zabezpečení mají především skládací a „U“ zámky.
Míra bezpečnosti se ovšem může lišit i u konkrétních produktů, neboť některé mohou případným zlodějům značně ztížit „práci“. V tomto ohledu se je možné zaměřit na tloušťku a kvalitu materiálu, stejně jako na provedení samotného mechanismus uzamykání. Existují i některé vychytávky jako např. uzamykací mechanismus odolný proti zmražení sprejem a následnému rozbití, případně klíče s diodami, které ve tmě svítí.
Jednotlivé zámky na kolo mohou mít různé úrovně bezpečnosti, které deklarují jejich výrobci. Musíme ovšem doplnit, že je takto možné porovnávat pouze produkty jedné značky, neboť ta mívá vlastní stupnici. Nižší úroveň bezpečnosti některých zámků tedy nemusí nutně znamenat, že je dané zařízení horší než některý jiný výrobek, který má úroveň vyšší. Pro příklad si uvedeme stupnici německé společnosti Abus, jež patří mezi největší světové výrobce mechanického zabezpečení.
Zabezpečení | Typy zámků | Určení |
Standardní zabezpečení (stupnice od 1 do 4) | Především lankové, ale také některé rámové či řetězové zámky. | Vhodné pro oblasti s nízkým rizikem krádeže, pro dětská kola, ochrana spíše proti náhodným zlodějům. |
Extra zabezpečení (stupnice od 5 do 9) | Všechny typy zámků, tedy i některé skládací a „U“ zámky. | Určeny pro oblasti se středním až nízkým rizikem krádeže, využít lze i u skútrů a motocyklů. |
Maximální zabezpečení (stupnice 10 až 15) | Zejména skládací, řetězové a „U“ zámky. | Ideální pro high-end kola a pro oblasti s vysokým rizikem krádeže. |
Důležité parametry
Existují i další vlastnosti zámků na kolo, které je třeba zohlednit při jejich pořízení. Některé z nich mají podstatný vliv na samotné zabezpečení, jiné se mohou týkat i dalších aspektů jejich používání.
- Tloušťka a materiál – tloušťka zámku činí u kvalitních produktů minimálně 5 mm. Mnohé kvalitní cyklistické zámky jsou vyrobeny z tvrzené oceli, která je pevná a odolná, ale také poněkud těžká.
- Délka a hmotnost – délka zámku rozhoduje o tom, kolik kol najednou bude možné zamknout. Optimální hmotnost je pod 400 g, určité varianty nicméně váží i přes 2 kg.
- Skladnost – některé zámky na kolo jsou méně skladné než jiné. Do první skupiny patří „U“ zámky, do druhé skládací či lankové modely, které je možné při převozu umístit v podstatě kamkoli.
Tloušťka a materiál
Zohlednit lze i tloušťku zámku, která u kvalitních produktů činí minimálně 5 milimetrů, může být ovšem výrazně vyšší. Ačkoli se dá předpokládat, že čím tlustší produkt, tím lepší úroveň zabezpečení, ve skutečnosti jde pouze o jeden z mnoha faktorů. Roli totiž např. hraje i materiál. Mnohé kvalitní cyklistické zámky jsou vyrobeny z tvrzené oceli, tedy z materiálu, jenž byl speciálně upraven pro zlepšení tvrdosti a pevnosti. Na druhou stranu bývá těžší.
Upozorňujeme: z hlediska materiálu se můžete zaměřit i na potah. Některé zámky na kolo kupříkladu disponují dvojitým potahem z plastu a gumy, takže jsou chráněny proti oděru, což navíc platí i pro samotný bicykl.
Délka a hmotnost
Při výběru zámku na kolo můžete zohlednit i rozměry, neboť tyto produkty jsou vyráběny v různé délce. Ačkoli to některým lidem připadá jako nepodstatná vlastnost, ve skutečnosti rozhoduje o tom, kolik kol najednou bude možné zamknout. To se může hodit především na společných cyklistických výletech. V tomto ohledu je možné rozlišit tři druhy zámků. Doplňme, že některá zařízení mohou mít délku i nad 180 centimetrů.
- Obvod do 80 cm – vhodný pro jedno kolo.
- Obvod od 80 do 110 cm – vhodný pro dvě kola.
- Obvod nad 110 cm – vhodný pro tři kola.
Pozornost nezapomeňte věnovat ani hmotnosti. Pokud budete zámek často převážet, neměl by být těžký. Optimální je tedy váha pod 400 gramů. Jenže spolehlivou ochranu poskytují především robustnější zámky, které mohou vážit i více než 2 kilogramy. To platí především pro masivnější řetězové a skládací zámky. Komfort při převážení ovšem nestojí pouze na hmotnosti, ale také na skladnosti…
Skladnost
Zámek s hmotností 200 gramů se převáží jinak než 10× těžší zařízení. Některé typy jsou dosti neskladné, což může představovat problém. To platí především pro „U“ zámky. Na druhou stranu je lze umístit za pomoci adaptéru na rám kola a převážet je poměrně komfortně. Stejné řešení se nabízí i pro skládací či lankové zámky. Mnohé další varianty můžete navíc složit či smotat do batohu, takže vás nemusí zase tak omezovat ani při vyšší hmotnosti.
Oblíbené značky
Mezi oblíbenými značkami zámků na kolo narazíte především na české výrobce, z nichž se někteří zaměřují na lankové modely, další ovšem i na speciální elektronické varianty.
- Abus – tradiční německý výrobce mechanických zabezpečení. Aktuálně si můžete pořídit nejvíce zámků na kolo právě s touto značkou, takže jsou velmi variabilní.
- One Bikeparts – česká značka cyklistických komponentů a doplňků na kolo, která existuje více než 20 let. Její zámky na kolo vesměs seženete do 300 Kč.
- Force – další český výrobce rozmanitých cyklistických potřeb. V jeho nabídce naleznete především lankové zámky na kolo, které zaujmou velmi příznivou cenou.
- Author – zřejmě nejznámější tuzemský výrobce kol, součástek a cyklopříslušenství. Nabízené zámky jsou kvalitní, příliš se ale nehodí pro high-end bicykly.
- Pealock – česká značka speciálních elektronických zámků, jejichž uplatnění se nevyčerpává pouze u bicyklů. Jednotlivé varianty ovšem stojí několik tisíc korun.
Abus
Společnost Abus byla v Německu založena už před 100 lety (v roce 1924). Jedná se přitom o zkratku z August Bremicker und Söhne. Tento výrobce se dodnes zaměřuje na mechanická zabezpečení, přičemž si aktuálně můžete pořídit nejvíce zámků na kolo právě s touto značkou (přes 1 000!). Jsou tedy velmi variabilní, přičemž některé jsou opatřeny i alarmem. Určité modely sice seženete za pár set korun, nicméně za většinu produktů zaplatíte přes tisícovku.
One Bikeparts
Česká značka One Bikeparts nabízí již přes 20 let cyklistické komponenty a doplňky na kolo, které zahrnují světla, hustilky, brašny, košíky, nosiče nebo zámky na kolo. Ty jsou oblíbené především díky příznivé ceně, neboť za většinu z nich neutratíte ani 300 Kč. Jedná se přitom zejména o lankové a základní řetězové modely, takže se hodí pro cyklisty, kteří shánějí zabezpečení především pro běžná kola, a to na místa s nižším rizikem krádeže.
Force
Za další českou značkou Force stojí společnost KCK Cyklosport-Mode, která byla založena v roce 1991 ve Zlíně. Aktuálně nabízí rozmanité cyklistické potřeby od oblečení a přileb přes pláště a nářadí až po zámky na kolo. Ačkoli model Force Fold stojí skoro tisícovku, většina nabízených produktů se cenově vejde do 300 Kč. Není tedy divu, že se jedná především o lankové zámky, k dispozici ovšem máte i další varianty tohoto zabezpečení.
Author
Značku Author asi netřeba představovat žádnému cyklistovi. Jde zřejmě o nejznámějšího tuzemského výrobce kol, součástek a cyklopříslušenství, který na trhu působí již od roku 1993. Stejně jako značka Force přitom spolupracuje se závodními jezdci. Nabízené zámky na kolo jsou převážně lankové, tudíž se jedná o levnější varianty, které se příliš nehodí pro drahé bicykly, a to především na místa, kde existuje zvýšené riziko krádeže.
Pealock
Pealock je název dalšího českého výrobce, který se zaměřuje primárně na bezpečnostní zámky. Ty lze využít nejen na kolo, ale také na lyže, snowboardy, kočárky, koloběžky nebo skútry. Jedná se přitom o speciální elektronické modely, které jsou opatřeny pohybovým senzorem či integrovaným alarmem. Jde tedy o vskutku moderní zabezpečení, u jehož pořízení budete ovšem muset počítat s vysokou cenou. Jednotlivé varianty totiž stojí několik tisíc korun.
Značka | Specifikace | Cenová kategorie | Které druhy nabízí | Komu značku doporučujeme |
Abus | Tradiční německý výrobce mechanických zabezpečení | Spíše střední a vyšší | Veškeré modely zámků na kolo | Cyklistům, kteří hledají opravdu kvalitní zámek a při nákupu chtějí mít skutečně na výběr |
One Bikeparts | Česká značka cyklistických komponentů a doplňků na kolo | Nižší | Především lankové a základní řetězové varianty | Cyklistům, kteří shánějí zámek na kolo pro běžné bicykly a nechtějí tedy tolik utrácet |
Force | Český výrobce rozmanitých cyklistických potřeb | Spíše nižší | Převážně lankové zámky na kolo, ale také další varianty | Cyklistům, kteří shánějí základní, a přesto kvalitní zabezpečení bicyklu |
Author | Zřejmě nejznámější tuzemský výrobce kol, součástek a cyklopříslušenství | Spíše nižší a střední | Zejména lankové zámky, k dispozici ovšem máte i další typy | Cyklistům, kteří hledají poměrně kvalitní zabezpečení a nechtějí utrácet příliš peněz |
Pealock | Český výrobce speciálních elektronických zámků | Vyšší | Elektronické zámky, které se nehodí pouze na kolo | Cyklistům, kteří si chtějí pořídit opravdu moderní zabezpečení pro svůj drahý bicykl |
Cena
Důležitým, ovšem nikoli nejdůležitějším faktorem při koupi zámku na kolo je pořizovací cena. Obecně se dá říct, že by měl stát 10 % ceny bicyklu, ale není to závazné pravidlo. Příliš šetřit se v každém případě nevyplácí. Nejlevnější zámky totiž případný zloděj překoná snadno a rychle. Některé špičkové produkty naopak mohou po určitou dobu odolávat i kotoučové pile. V každém případě lze zámky na kolo rozdělit do tří cenových kategorií.
- Cena do 300 Kč – mezi nejlevnější patří lankové zámky, které ovšem nebývají nejspolehlivější Už do dané částky si nicméně lze pořídit poměrně zajímavá řešení.
- Cena od 300 do 1 000 Kč – v této cenové kategorii seženete zámky na kolo, které mají vysoký stupeň zabezpečení. Patří mezi ně poměrně kvalitní řetězové, lankové a „U“ zámky.
- Cena nad 1 000 Kč – špičkové zámky na kolo stojí přes tisícovku. Jednat se může o vysoce kvalitní řetězové a „U“ zámky, k dispozici nicméně máte rovněž elektronické varianty.
Cena do 300 Kč
Stovky zámků na kolo seženete už v té cenové kategorii, takže se skutečně nemusí jednat o drahé zabezpečovací náčiní. Nejlevnější jsou obecně lankové zámky, z nichž některé můžete sehnat i za padesátikorunu. Jak už je ale patrné z předešlých řádků, jedná se o nejméně kvalitní zabezpečení. Do 300 Kč nicméně seženete i poměrně spolehlivé řetězové zámky, stejně jako „U“ zámky.
Cena od 300 do 1 000 Kč
V této cenové kategorii už si můžete pořídit kvalitní zámky na kolo, které mají vysoký stupeň zabezpečení. Pokud investujete alespoň pětistovku, k dispozici budete mít velmi kvalitní řetězové, lankové a „U“ zámky, ale již také skládací zámky. Ani spolehlivé zabezpečení tedy nemusí být enormně drahé, protože jej seženete za třímístnou částku.
Cena nad 1 000 Kč
Špičkové zámky na kolo vás vyjdou na minimálně 1 000 Kč. V této cenové kategorii si je možné zakoupit prvotřídní produkty, které zloději jen tak nepřekonají. Nejdražší cyklistické zámky mohou stát i více než 5 000 Kč, přičemž se jedná především o speciálně tvrzené řetězové zámky, z nichž některé mohou být opatřeny i alarmem. Nejde sice o řešení pro každého, u opravdu drahých kol jej ovšem můžeme doporučit.
Cena | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Pro koho se hodí |
Do 300 Kč | Především lankové zámky | Špičkové zámky vhodné i pro high-end kola | Pro cyklisty, kteří potřebují zámek jen na občasné použití, a to pro místa s nízkým rizikem krádeže |
Od 300 do 1 000 Kč | Poměrně kvalitní řetězové, lankové a „U“ zámky. | Méně kvalitní a špičkové zámky na kolo | Pro cyklisty, kteří hledají vhodné zabezpečení v dobrém poměru kvalita/cena |
Nad 1 000 Kč | Špičkové zámky na kolo vysoce odolné proti překonání | Základní lankové a další zámky | Pro cyklisty, kteří hledají optimální řešení pro high-end kola, a to i pro místa s vyšším rizikem krádeže |
Dobrý den, mám doma poměrně drahý zámek Abus a podařilo se mi ztratit klíče, takže teď žádné nemám. Určitě kvůli tomu nechci kupovat nový zámek. Jak těžké je sehnat nový klíč?