Jak vybrat zámek na kolo
Pokud si pořídíte nové kolo, měli byste si zároveň s ním zakoupit i zámek, který zajišťuje spolehlivé zabezpečení. Bicykly se totiž stávají často terčem krádeží. Podle statistik je ostatně v České republice každodenně ukradeno 13 jízdních kol. Kvalitní bicykly navíc nejsou levné, takže se investice do zámku určitě vyplatí. Otázkou ovšem zůstává, jaké zabezpečovací náčiní si konkrétně pořídit, protože nabídka je aktuálně opravdu široká.
Předně byste se měli rozhodnout, jaký si pořídíte typ zámku na kolo. Tito pomocníci totiž existují hned v pěti základních provedeních, která se od sebe liší úrovní zabezpečení, hmotností, skladností i pořizovací cenou. V tomto článku jsme se proto nejprve zaměřili právě na tuto oblast. Blíže jsme se ovšem věnovali i jednotlivým parametrům, v nichž se budete po přečtení následujících kapitol rovněž orientovat.
Zohlednili jsme jak způsob zamykání a úrovně zabezpečení u jednotlivých produktů, tak rozměry a hmotnost, stejně jako skladnost. V závěru našeho popisu podstatných parametrů jsme se soustředili rovněž na pořizovací cenu, podle níž jsme zámky na kolo rozdělili do tří základních kategorií. Pro úplnost jsme ještě přidali informace o dalších zabezpečovacích technikách a ve zkratce jsme zmínili rovněž pojištění jízdního kola.
Jak vybrat zámek na kolo stručně:
- Zvolte vhodný typ. V současné době máte k dispozici lankové, rámové, řetězové, skládací a „U“ zámky na kolo, z nichž všechny mají svá pozitiva i negativa.
- Zaměřte se na způsob zamykání. V tomto ohledu existují dvě varianty. Některé zámky lze zamykat klíčem, jiné tříčíselným, čtyřčíselným nebo i vícečíselným kódem.
- Zohledněte úroveň zabezpečení. Ta se liší dle typu zámku na kola, ale roli hrají rovněž další faktory, jako je tloušťka, kvalita materiálů i různé vychytávky.
- Soustřeďte se na délku a hmotnost. Obvod zámku může rozhodovat o tom, kolik kol jím lze uzamknout. Váha zase ovlivňuje komfort při delších cyklistických výletech.
- Nepodceňujte skladnost. Některé zámky na kolo mohou být velmi těžké a neskladné, další ale mají přesně opačné vlastnosti. U mnoha navíc existuje i možnost připevnění k rámu kola.
- Neopomeňte zohlednit pořizovací cenu. Základní lankové zámky mohou stát pouze 50 Kč, zatímco cena speciálně tvrzených řetězových zámků se může vyšplhat i na více než 5 000 Kč.
- Zvažte nákup další zabezpečovací techniky. K dispozici máte rovněž alarmy, stejně jako GPS lokátory, jež mohou zabránit krádeží, resp. pomoci odcizené kolo vyhledat.
Typ
Aktuálně máte k dispozici opravdu velké množství zámků na kolo. Při výběru byste předně měli zvolit vhodný typ. V tomto ohledu lze rozlišit pět základních provedení, která se od sebe mohou lišit v mnoha ohledech, a to včetně pořizovací ceny a úrovně zabezpečení.
Typ zámku |
Pozitiva |
Negativa |
Lankový zámek |
+ Snadné používání
+ Skladnost a nízká hmotnost
+ Příznivá cena |
– Nižší stupeň zabezpečení |
Rámový zámek |
+ Na kole nelze odjet |
– Nutné kombinovat s dalším zámkem
– Vyšší hmotnost |
„U“ zámek |
+ Vysoká míra zabezpečení |
– Neskladnost
– Vyšší cena |
Řetězový zámek |
+ U mnoha vysoká míra zabezpečení |
– Vysoká hmotnost
– Některé méně kvalitní |
Skládací zámek |
+ Vysoká míra zabezpečení
+ Skladnost |
– Vyšší hmotnost
– Vyšší cena |
Lankový zámek
Lankový zámek patří dlouhodobě k nejoblíbenějším. Vyroben je z ocelového lanka, které je umístěno v plastovém obalu. Snadno se používá, bývá levný, lehký a skladný (můžete ho jednoduše stočit, případně umístit na rám kola díky speciálnímu adaptéru). Na druhou stranu se nejedná o příliš spolehlivou ochranu. Zamknout s ním tedy high-end kolo na delší dobu, aniž byste jej měli na očích, nedoporučujeme. Poměrně snadno se dát totiž překonat pákovými štípačkami.
Rámový zámek
Tomuto typu zámku se říká rovněž podkova. Funguje tak, že se připevní na jedno kolo (obvykle na zadní), které je fixováno k rámu. Nelze na něm tedy odjet. Jenže bicykl nepatří mezi nejtěžší dopravní prostředky, takže ho stále lze odnést. Chcete-li tedy zabránit odcizení, musíte ho zkombinovat ještě s dalším zámkem, který kolo upevní k překážce. Rámový zámek je poměrně těžký, přesto ho lze doporučit pro bicykly na ježdění ve městě.
„U“ zámek
Jak asi tušíte, tento zámek na kolo je ve tvaru písmene U. Důležitější je ovšem skutečnost, že se vyrábí z kvalitní oceli, takže ho v podstatě nelze zničit. Vhodný je spíše pro městská kola, protože bývá dost neskladný (můžete ho ovšem díky adaptéru vozit na rámu). Smířit se budete muset také s vyšší pořizovací cenou. Pokud ovšem budete nechávat drahé high-end kolo dlouho bez dozoru, jedná se o velmi vhodné řešení. Podle některých názorů jde dokonce o nejspolehlivější ochranu.
Řetězový zámek
Řetězový zámek je rovněž poměrně spolehlivý, protože jej nejde snadno poškodit. Míry zabezpečení „U“ zámku nicméně často nedosahuje. Tvoří jej velmi silný ocelový řetěz, který je potažen chráničem z textilie. Ta chrání samotný řetěz proti oděru i vlivům počasí. Zámek lze odemykat a uzamykat za pomoci kódu či klíče a kombinován bývá s klasickým visacím zámkem. Řetězový zámek je ale hodně těžký, proto se hodí spíše do společných prostor domů či sklepů.
Upozorňujeme: Právě řetězové zámky mají největší rozptyl, co se úrovně zabezpečení týče. Naleznete tedy mezi nimi „pouze“ standardní produkty, ale také špičkové varianty, které jsou vysoce odolné proti rozličným pokusům o překonání.
Skládací zámek
I tento zámek lze určitě doporučit. Ačkoli se opět jedná o těžší řešení, poskytuje vysokou míru zabezpečení, neboť je rovněž vyroben z oceli, a navíc je skladný. Má totiž podobu skládacího zednického metru, který se používal především v dřívějších dobách. Díky speciálnímu adaptéru se dá rovněž vozit i přímo na kole, vhodný je tedy i na delší cyklistické výlety. Při jeho pořízení budete ovšem muset počítat s vyšší pořizovací cenou.
Způsob zamykání
Jednotlivé typy zámků je možné zamykat a odemykat dvěma způsoby. Oba mohou být účinné, na druhou stranu existují určitá úskalí, s nimiž je nutné při nákupu počítat. Ani jedna z těchto variant přitom není bezpečnější, takže jde spíše o to, co vám bude více vyhovovat.
- Klíčové zámky – většina aktuálně prodávaných produktů. Často je koupíte se dvěma a někdy i více klíči, což je výhodou, protože se může stát, že jeden ztratíte. To je největší negativum v případě této varianty, na druhou stranu si nebudete muset nic pamatovat, což platí pro druhý způsob zamykání.
- Kódové zámky – v tomto případě nastavíte číselný kód, který si je tedy nutné zapamatovat, abyste následně mohli zámek otevřít. Pokud jednotlivá čísla zapomenete nebo si je nezapamatujete ve správném pořadí, nepodaří se vám to. K dispozici máte varianty s tříčíselným, čtyřčíselným nebo i vícečíselným kódem.
Úroveň zabezpečení
Jak už je patrné z předešlých řádků, úroveň zabezpečení se liší dle typu zámku. Nejméně bezpečné jsou obecně lankové zámky. Bezpečnější jsou rámové varianty (ty je ovšem nutné kombinovat s dalším zámkem) a velmi složitě lze překonat také řetězové zámky. Vysokou úroveň zabezpečení mají především skládací a „U“ zámky.
Míra bezpečnosti se ovšem může lišit i u konkrétních produktů, neboť některé mohou případným zlodějům značně ztížit „práci“. V tomto ohledu se je možné zaměřit na tloušťku a kvalitu materiálu, stejně jako na provedení samotného mechanismus uzamykání. Existují i některé vychytávky jako např. uzamykací mechanismus odolný proti zmražení sprejem a následnému rozbití, případně klíče s diodami, které ve tmě svítí.
Jednotlivé zámky na kolo mohou mít různé úrovně bezpečnosti, které deklarují jejich výrobci. Musíme ovšem doplnit, že je takto možné porovnávat pouze produkty jedné značky, neboť ta mívá vlastní stupnici. Nižší úroveň bezpečnosti některých zámků tedy nemusí nutně znamenat, že je dané zařízení horší než některý jiný výrobek, který má úroveň vyšší. Pro příklad si uvedeme stupnici německé společnosti Abus, jež patří mezi největší světové výrobce mechanického zabezpečení.
Zabezpečení |
Typy zámků |
Určení |
Standardní zabezpečení (stupnice od 1 do 4) |
Především lankové, ale také některé rámové či řetězové zámky. |
Vhodné pro oblasti s nízkým rizikem krádeže, pro dětská kola, ochrana spíše proti náhodným zlodějům. |
Extra zabezpečení (stupnice od 5 do 9) |
Všechny typy zámků, tedy i některé skládací a „U“ zámky. |
Určeny pro oblasti se středním až nízkým rizikem krádeže, využít lze i u skútrů a motocyklů. |
Maximální zabezpečení (stupnice 10 až 15) |
Zejména skládací, řetězové a „U“ zámky. |
Ideální pro high-end kola a pro oblasti s vysokým rizikem krádeže. |
Tloušťka a materiál
Zohlednit lze i tloušťku zámku, která u kvalitních produktů činí minimálně 5 milimetrů, může být ovšem výrazně vyšší. Ačkoli se dá předpokládat, že čím tlustší produkt, tím lepší úroveň zabezpečení, ve skutečnosti jde pouze o jeden z mnoha faktorů. Roli totiž např. hraje i materiál. Mnohé kvalitní cyklistické zámky jsou vyrobeny z tvrzené oceli, tedy z materiálu, jenž byl speciálně upraven pro zlepšení tvrdosti a pevnosti. Na druhou stranu bývá těžší.
Upozorňujeme: Z hlediska materiálu se můžete zaměřit i na potah. Některé zámky na kolo kupříkladu disponují dvojitým potahem z plastu a gumy, takže jsou chráněny proti oděru, což navíc platí i pro samotný bicykl.
Délka a hmotnost
Při výběru zámku na kolo můžete zohlednit i rozměry, neboť tyto produkty jsou vyráběny v různé délce. Ačkoli to některým lidem připadá jako nepodstatná vlastnost, ve skutečnosti rozhoduje o tom, kolik kol najednou bude možné zamknout. To se může hodit především na společných cyklistických výletech. V tomto ohledu je možné rozlišit tři druhy zámků. Doplňme, že některá zařízení mohou mít délku i nad 180 centimetrů.
- Obvod do 80 cm – vhodný pro jedno kolo.
- Obvod od 80 do 110 cm – vhodný pro dvě kola.
- Obvod nad 110 cm – vhodný pro tři kola.
Pozornost nezapomeňte věnovat ani hmotnosti. Pokud budete zámek často převážet, neměl by být těžký. Optimální je tedy váha pod 400 gramů. Jenže spolehlivou ochranu poskytují především robustnější zámky, které mohou vážit i více než 2 kilogramy. To platí především pro masivnější řetězové a skládací zámky. Komfort při převážení ovšem nestojí pouze na hmotnosti, ale také na skladnosti…
Skladnost
Zámek s hmotností 200 gramů se převáží jinak než 10× těžší zařízení. Některé typy jsou dosti neskladné, což může představovat problém. To platí především pro „U“ zámky. Na druhou je lze umístit za pomoci adaptéru na rám kola a převážet je poměrně komfortně. Stejné řešení se nabízí i pro skládací či lankové zámky. Mnohé další varianty můžete navíc složit či smotat do batohu, takže vás nemusí zase tak omezovat ani při vyšší hmotnosti.
Cena
Důležitým, ovšem nikoli nejdůležitějším faktorem při koupi zámku na kolo je pořizovací cena. Obecně se dá říct, že by měl stát 10 % ceny bicyklu, ale není to závazné pravidlo. Příliš šetřit se v každém případě nevyplácí. Nejlevnější zámky totiž případný zloděj překoná snadno a rychle. Některé špičkové produkty naopak mohou po určitou dobu odolávat i kotoučové pile. V každém případě lze zámky na kolo rozdělit do tří cenových kategorií.
Cena do 300 Kč
Stovky zámků na kolo seženete už v té cenové kategorii, takže se skutečně nemusí jednat o drahé zabezpečovací náčiní. Nejlevnější jsou obecně lankové zámky, z nichž některé můžete sehnat i za padesátikorunu. Jak už je ale patrné z předešlých řádků, jedná se o nejméně kvalitní zabezpečení. Do 300 Kč nicméně seženete i poměrně spolehlivé řetězové zámky, stejně jako „U“ zámky.
Cena od 300 Kč do 1 000 Kč
V této cenové kategorii už si můžete pořídit kvalitní zámky na kolo, které mají vysoký stupeň zabezpečení. Pokud investujete alespoň pětistovku, k dispozici budete mít velmi kvalitní řetězové, lankové a „U“ zámky, ale již také skládací zámky. Ani spolehlivé zabezpečení tedy nemusí být enormně drahé, protože jej seženete za třímístnou částku.
Cena nad 1 000 Kč
Špičkové zámky na kolo vás vyjdou na minimálně 1 000 Kč. V této cenové kategorii si je možné zakoupit prvotřídní produkty, které zloději jen tak nepřekonají. Nejdražší cyklistické zámky mohou stát i více než 5 000 Kč, přičemž se jedná především o speciálně tvrzené řetězové zámky, z nichž některé mohou být opatřeny i alarmem. Nejde sice o řešení pro každého, u opravdu drahých kol jej ovšem můžeme doporučit.
Další zabezpečovací technika na kolo
U nejdražších typů zámků jsme narazili na skutečnost, že některé takové produkty mohou být opatřeny i alarmem. Jedná se o jednu z dalších možností, jak zajistit bicykl proti krádeži. Nejde však o jediné možné řešení, využít můžete i další zabezpečovací techniku.
- Alarm – Poplašné zařízení už může být součástí některých zámků, lze si ji ale pořídit i zvlášť. Často se přitom maskuje do běžné zadní blikačky a navíc zvládá i její funkci. V případě krádeže se, stejně jako u autoalarmů, spustí poplach, který dostane zloděje do stresu a navíc přiláká pozornost dalších osob.
- GPS lokátor – Zařízení, které vám v případě krádeže pomůže vystopovat aktuální polohu vašeho bicyklu. Umístit byste jej přitom měli na nějaké skryté místo, aby jej zloděj nemohl snadno odstranit. Samozřejmě ale stále musíte mít i zámek na kolo.
Tip: Pokud máte opravdu drahé jízdní kolo, s největší pravděpodobností se vám vyplatí také jeho pojištění. Pojistit si ho přitom lze nejen proti krádeži, ale také proti loupeži (čin, při němž pachatel usiluje o získání cizí věci násilím či pohrůžkou okamžitého vykonání násilí) nebo poškození. Pojištěny navíc mohou být i jednotlivé komponenty, které jsou pevnou součástí kola, tedy např. řidítka.