Jak vybrat zastřihovač vousů
Zastřihovače vousů jsou poměrně jednoduché nástroje. Na počátku jejich výběru si však musíte rozmyslet, k čemu je vlastně budete používat, kde a jak často. Od toho se totiž odvíjí všechny následující parametry, mezi které patří například počet nástavců či použitý způsob napájení.
Před nákupem se jistě rozhodněte, jestli pro úpravu vašich vousů nebude lepší klasický holicí strojek. I těm jsme se věnovali ve speciálním testu na této stránce. Spojení klasického strojku a zastřihovače pak představují hybridní zastřihovače Philips Oneblade. Aby byl přehled o přístrojích pro úpravu mužského vzhledu kompletní, zpracovali jsme také téma zastřihovačů chloupků v nose a strojků na vlasy.

Jak vybrat zastřihovač vousů stručně:
- Způsob využití – budete zkracovat pouze vousy, nebo se s ním vrhnete i na vlasy a jiné ochlupení na těle? Podle toho pořizujte příslušné nástavce.
- Příslušenství a nástavce – ty vybírejte podle toho, jakou maximální či minimální délku zastřižení požadujete.
- Způsob napájení – někomu stačí síťové, jiní si zase rádi připlatí za akumulátorové. Přihlédněte i k době nabíjení a výdrži baterie.
- Odolnost – chcete omyvatelný, voděodolný nebo vodotěsný přístroj? Pokud plánujete zastřihovač používat ve sprše, rozhodně se na tato označení zaměřte.
- Určete si cenovou kategorii – jestli víte, že se ze zastřihovače stane váš nepostradatelný pomocník, rozhodně na něm nešetřete.
Využití zastřihovače
Při nákupu zastřihovače vousů si musíte položit jednoduchý dotaz. K čemu takový výrobek budete vlastně používat? Půjde pouze o vaši soukromou potřebu, nebo ho sháníte do svého holicího studia? Mezi oběma kategoriemi produktů jsou bezpochyby značné rozdíly především ve zpracování výsledného modelu.
- Běžný zastřihovač vousů – Hodí se pro domácí použití, vybírejte ho s ohledem na vlastní potřeby.
- Profesionální zastřihovač vousů – Mají kvalitnější břity a jsou uzpůsobeny častějšímu použití. Výrazně si za ně připlatíte.
Zastřihovače vousů pro profesionální použití budou disponovat ještě lepším ergonomickým tvarem než běžné strojky. Jejich hmotnost bude kvůli častému používání doslova minimální a těšit se můžete i na patřičnou variabilitu a pohodlné nastavování délky střihu. Tím vším samozřejmě disponují i klasické zastřihovače vousů. Jen v případě profesionálních strojků si přijdete na vyšší kvalitu, která bude zároveň vykoupena vyšší pořizovací cenou.
Počet nástavců
Nástavce představují z funkčního hlediska velice důležitou součást zastřihovače vousů. Jde o koncovku tohoto elektrického strojku, která je uzpůsobena ke střihání konkrétního porostu. Zastřihovač vousů bude primárně vybaven nástavcem pro zastižení vousů. Zároveň bude disponovat i možností změny délky vousu.
- Minimální délka střihu se pohybuje od 0 do 4 milimetrů
- Maximální délka střihu se pohybuje od 4 do 45 milimetrů
Nastavení střihu může mít jen pár poloh, ale může být i hodně bohaté pro přesné zastřižení v odpovídající délce. Nejlevnější modely mívají polohy 2, některé zastřihovače vousů se pochlubí až 48 polohami.
Typ nástavců
Tohle všechno zvládnete se základním nástavcem konkrétního zastřihovače. Setkat se ale můžete i s řadou dalších nástavců využitelných nejenom pro zastřihování vousů. Některé přístroje jsou díky mnoha nástavcům prakticky zastřihovače vousů a vlasů zároveň. Pak se z takových produktů stávají doslova multifunkční zastřihovače. Ty mají v těch nejbohatších sadách až osmnáct nástavců. Pro příklad vám uvádíme ty nejpoužívanější z nich.
- Plastový a kovový zastřihovač vousů
- Detailní zastřihovač vousů
- Zastřihovač chloupků v nose a uších
- Nástavec na ochranu pokožky
- Nástavce pro stříhání vlasů (různé délky)
- Nástavec pro holení ochlupení na těle
Čím větší počet nástavců budete mít, tím více možností vám nový zastřihovač přinese, ať už budete chtít upravovat kotlety, krátké vousy nebo plnovous.

Výrobní materiál břitů
V okamžiku, kdy máte jasnou představu o tom, k čemu a jak často budete zastřihovač vousů používat, je nejvyšší čas mezi jednotlivými modely vybírat na základě kvality břitů neboli čepelí. Ty jsou velice zásadní součástí zastřihovače a obvykle se skládají z pevné a pohyblivé části. Pilířem každého kvalitně zastřiženého vousu je vhodně zvolený materiál čepele.
Od toho se mimo jiné odvíjí také pozdější údržba a nutnost provádět nejrůznější čistící úkony. Vybírat si můžete ze tří nejpoužívanějších materiálů. Každý z nich přináší několik kladů i záporů.
- Ocel – Z oceli bývají vyrobené břity těch nejlevnějších zastřihovačů. Má nejkratší životnost a může začít reznout.
- Nerezová ocel – Jedná se o nejběžnější materiál na trhu, musíte si ale dát pozor na kvalitu konkrétních břitů. U levnějších strojů se používá horší varianta, u které hrozí brzké opotřebení.
- Titan – Čepele s titanovu povrchovou úpravou se vyznačují vyšší odolností a vydrží vám déle. Musíte u nich počítat s vyšší pořizovací cenou.
- Keramika – Keramické břity jsou odolné a nepřehřívají se. Nehrozí jejich rezavění a netupí se, na druhou stranu jsou nejdražší.
Ocel
Výhoda ocelových břitů spočívá v nízké pořizovací ceně, dnes se však jedná už spíše o zastaralejší variantu. Bez odpovídající povrchové úpravy není materiál odolný vůči vodě, takže ho nelze umývat, nebo zastřihovač používat ve sprše.
Nerezová ocel
Při nahlédnutí do produktových nabídek mnohých výrobců zastřihovačů vousů zjistíte, že nerezová ocel je pravděpodobně nejpoužívanějším materiálem. Musíte si však uvědomit, že k dostání jsou modely s odlišnou kvalitou nerezové oceli, takže nelze všechny výhody a nevýhody tohoto prvku házet do jednoho pytle. Naprostým standardem jsou nerezové čepele s dvojitým ostřím.
Levnější nerezová ocel se používá u méně nákladných zastřihovačů vousů, kde jednoznačně vede pořizovací cena. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že ocel se velice často zahřívá. To může při dlouhodobějším užívání způsobovat pálení. Jako další negativa lze uvést například menší tvrdost vedoucí k rychlejšímu opotřebení a ztupení. Po nějakém čase používání se připravte i na korozi nerezových břitů.
Titan
Titanové čepele jsou ve své podstatě zhotoveny z nerezové oceli. Jen s tím rozdílem, že titan je použit v rámci povrchové úpravy. Ani tato úprava vás po určité době neoprostí od rezavění nebo pálení břitů, na druhou stranu se setkáte s mnohem lepší odolností vůči ztupení. Titanové břity vám vydrží podstatně déle. Za tento bonus si však oproti klasické nerezové oceli připlatíte.
Keramika
Vedle nerezové oceli a titanu hraje u zastřihovačů vousů důležitou roli také keramika. I když na ni nenarazíte tak často, vždy bude spojena s nejvyššími pořizovacími náklady. Tento fakt má své opodstatnění, protože keramika se zahřívá zcela minimálně. V porovnání s nerezovou ocelí je to alespoň o 65 % méně. Keramické břity vám vydrží opravdu dlouho, navíc nehrozí jejich rezavění a jistě nebudete v nejbližší době pociťovat ani ztupení břitů.
V těchto věcech keramické čepele zkrátka vynikají. Pozor si dejte pouze na to, že keramika si moc dobře nerozumí s vodou.
Napájení
Zastřihovače vousů vyžadují ke svému provozu dostatek elektrické energie, která je odebírána buď přímo ze sítě nebo ji lze čerpat z akumulátoru. A právě na základě tohoto faktu lze dospět ke dvojímu dělení.
- Síťové napájení – Zastřihovače vousů fungující pouze s kabelem téměř opouštějí současný trh a narazíte na ně výjimečně. Do sítě jsou však připojovány i akumulátorové modely. Ty se tímto způsobem nabíjí.
- Akumulátorové napájení – Zastřihovač vousů je schopen fungovat bez síťového kabelu. To přináší jeho větší mobilitu a snazší holení.
Při nákupu nového zastřihovače vousů se nezapomeňte podívat, jaký akumulátorový článek je součástí daného modelu. Narazit můžete v současnosti na dva typy. Cenově dostupnější jsou baterie Ni-Mh. Jejich nevýhodou je paměťový efekt snižující životnost baterie. V tomto směru jsou daleko lepší modernější Li-ion články (Zdroj: Wikipedie). Tam však počítejte s vyšší cenou zastřihovače, dnes ale ale tyto baterie stávají stále více dostupné.
Výdrž baterie a doba nabíjení
Podstatným technickým parametrem souvisejícím s napájením se pro vás stane také doba nabíjení akumulátorového článku a provozní doba. V závislosti na typu a kapacitě baterie se připravte na nabíjení v délce trvání od 40 minut do několika hodin pro plné nabití baterie. Zastřihovač vousů si samozřejmě můžete nabít jen částečně. Celková provozní doba souvisí opět s typem a kapacitou baterie a dosahuje 30 až 300 minut.
Vlastnosti zastřihovače
Zastřihovače vousů se vyrábí v nejrůznějších modelových řadách, které se liší nejenom kvalitou zpracování a možnostmi použití, ale také řadou doplňků, funkcí a vlastností. Nyní vás seznámíme s tím nejdůležitějším, co možná bude rozhodovat o tom, zda si konkrétní zastřihovat koupíte či nikoliv.
- Voděodolnost – Parametr, který vám do jisté míry rozšiřuje možnosti zastřihovače vousů. Ten lze použít nejenom pro suché holení, ale i s gelem či pěnou, nebo například při sprchování. Tuto vlastnost podrobněji popisujeme v následující kapitole.
- Samočisticí čepele – Dražší strojky mají schopnost čistit čepele svépomocí. Tím vám odpadá další nedílná součást pravidelné údržby.
- Vakuový systém – Všechny vaše oholené vousy budou shromažďovány ve speciální nádobce. Ta je součástí zastřihovače vousů. Mnohdy je tento režim fungování nazýván jako systém vysávání, který zachycuje zastřižené vousy. Díky tomu se následný úklid výrazně usnadní.
- Rychlonabíjení – Vybrané modely dokáží zastřihovač vousů připravit do krátkodobého provozního stavu už za 5 minut. Strojek má pak dostatek energie pro dokončení holení.
- Laserové navádění – Při zastřihování vousů se můžete řídit podle červeného paprsku zobrazeného na vaší tváří. Tím docílíte dokonale souměrného a přesného zastřižení. Tuto funkci najdete u prémiových strojků.
- Samoostřicí břity – Dražší výrobky disponují funkcí samoostření, kdy dochází k jemnému tření břitů mezi sebou. Tyto břity vydrží déle ostré a používání strojků je tak plynulejší.
- Ovládání – Ty nejlevnější zastřihovače vousů se ovládají za pomoci klasických mechanických tlačítek. Dražší produkty mohou být vybaveny digitálními LED displeji. Skrze ně zastřihovač nejenom ovládáte, ale zároveň se informujete o nejrůznějších věcech – stav nabití akumulátoru, zvolený režim, délka střihu apod.
Příslušenství
Kromě nejrůznějších nástavců na holení a zastřihování, nabízí někteří výrobci i další příslušenství. Nejčastěji narazíte na:
- Stojánek – Může fungovat zároveň jako nabíječka. Hodí se pro ty, kdo zastřihovač používají téměř denně a nechtějí pořád schovávat do šuplíku.
- Cestovní pouzdro – Oceníte ho při častějším cestování se zastřihovačem. Přístroj vám nebude jen tak ležet pohozený v kufru, navíc bude pouzdrem chráněný před poškozením.
- Čisticí kartáček – Bývá samozřejmostí hlavně u zastřihovačů, které nejsou odolné vůči vodě. Pomůže vám se suchým čištěním a odstraněním chloupků.
Odolnost a čištění
Aby vám přístroj vydržel co nejdéle, je třeba při používání přihlížet k jeho vlastnostem a správně se o něj starat. Při omývání zastřihovače se samozřejmě nabízí nejjednodušší varianta opláchnout ho pod tekoucí vodou. V takovém případě se ale dopředu přesvědčte, že tím strojku nijak neublížíte. Existují totiž hned tři varianty označení ochrany vůči vodě, které se bohužel často zaměňují:
- Omyvatelnost – hlavice po použití lze klidně opláchnout vodou, ale samotné tělo přístroje by s ní nemělo přijít do styku. Při čištění tak doporučujeme nástavce nejprve odejmout, pak až umýt.
- Voděodolnost – umožňuje omezený kontakt s vodou. To znamená, že se v žádném případě nepředpokládá, že budete celý zastřihovač potápět ve vaně. Kapky vody by mu ale neměly uškodit.
- Vodotěsnost – takový přístroj můžete s klidným svědomím používat i při sprchování a snadno celý umývat pod tekoucí vodou.
Typ odolnosti |
Omývání nástavců |
Omývání těla |
Používání ve vaně či sprše |
Omyvatelnost |
Ano |
Ne |
Ne |
Voděodolnost |
Ano |
Ano |
Ne |
Vodotěsnost |
Ano |
Ano |
Ano |
Pokud plánujete svoje vousy nebo chlupy zastřihovat ve sprše či ve vaně, před nákupem se rozhodně přesvědčte, zda má vámi vybraný model odpovídající označení. V opačném případě by se totiž mohlo stát, že vám moc dlouho nevydrží a těžko vám uznají jeho reklamaci.
Výrobci však ne vždy toto dělení dodržují, pokud tedy hledáte strojek pro použití ve sprše, vždy si jeho vodotěsnost ověřte.
Cena
Nákupní cena zastřihovače vousů se odvíjí vždy od toho, jak vybavený model zvolíte a jakému výrobci dáte přednost. Mezi ty renomované a kvalitní patří určitě Remington, Rowenta, BaByliss, Braun a v neposlední řadě značka Philips. Ta víceméně ovládá trh s tímto sortimentem a ve své pestré škále produktů dokáže uspokojit naprosto každého, od těch nejméně náročných až po ty nejnáročnější zákazníky.
V následující kapitole vám přinášíme porovnání zastřihovačů vousů podle cenových kategorií, ve kterých je můžete pořizovat.
Cena do 1 000 Kč
Tato cenová skupina představuje nižší třídu zastřihovačů vousů. Ti, kdo nelpí na vysoké kvalitě, si mohou pořídit některé modely už od 300 Kč. Musíte však počítat s tím, že většina bude vybavena Ni-Mh akumulátory s kapacitou do 600 mAh, budou mít omezený počet nástavců a nastavení délky střihu. Vždy jsou používány nerezové břity. Velmi nepříznivé bývají poměry doby nabíjení a provozu.
Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč
Při dvojnásobné investici narazíte na kvalitní modely s dlouhou dobou provozu přes 60 minut a s pestrou výbavou zastřihovacích nástavců v kovovém provedení. Zastřihovače vousů budou mít lepší technologii břitů, budou omyvatelné, a dokonce vám umožní i praktické rychlonabíjení.
Cena nad 2 000 Kč
Zastřihovače vousů dražší jak 2 000 Kč slouží spíše k profesionálnímu užití. Tomu samozřejmě odpovídá například laserový naváděcí systém, LED displej s ukazateli nejrůznějších hodnot, široké rozmezí délek střihu, včetně spousty nástavců. Tyto zastřihovače jsou primárně vybaveny Li-Ion bateriemi a jejich součástí bývají také cestovní pouzdra.
Můžu zastřihovač používat i ve sprše nebo ve vaně?