Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších autonavijáků

Ukázka produktu ve srovnání autonavijáků

Autonaviják je praktický doplněk řady vybraných vozů. Jen stěží jej samozřejmě budete montovat na osobní vůz v podobě sedanu, limuzíny nebo kombíku. Tento produkt je výsadou spíše terénních vozů, SUV, ale také dopravních prostředků nejrůznějších záchranných složek.

Většina autonavijáků vypadá na první pohled téměř totožně. Je však pravdou, že jednotlivé modely se od sebe liší na nenápadnými technickými parametry. A jejich znalost je pro vás jako pro zákazníka naprosto zásadní.

S naším článkem Jak vybrat autonaviják se dozvíte vše potřebné o nákupu tohoto automobilového doplňku. Během několika minut si budete schopni odpovědět na to, jaký model autonavijáku bude vhodný právě pro vaše účely.


Nejlepší autonavijáky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Typ Orientační cena Aktuální cena
Recenze Güde 1200/12V Güde 1200/12V Elektrický 1 900 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Dragon Winch Maverick DWM 2500 ST Dragon Winch Maverick DWM 2500 ST Elektrický 1 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Dragon Winch Maverick DWM 2000 ST Dragon Winch Maverick DWM 2000 ST Elektrický 1 400 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Elektrický lanový naviják 125/250KG 230V Elektrický lanový naviják 125/250KG 230V Elektrický 2 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Ruční lanový naviják 300kg Ruční lanový naviják 300kg Ruční 380 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Přenosný naviják Dragon Winch DWP 5000 Přenosný naviják Dragon Winch DWP 5000 Elektrický 4 100 Kč Zobrazit nabídky
Recenze GÜDE Elektrický lanový naviják 1800/ 12 V 55128 GÜDE Elektrický lanový naviják 1800/ 12 V 55128 Elektrický 2 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze DEMA Elektrický lanový naviják DES 125/250 DEMA Elektrický lanový naviják DES 125/250 Elektrický 2 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Güde Elektrický lanový naviják GSZ 300/600	Güde Elektrický lanový naviják GSZ 300/600 Elektrický 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Naviják elektrický lanový 12V 1tuna Naviják elektrický lanový 12V 1tuna Elektrický 1 900 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat autonaviják

Odrazovým bodem při výběru nového autonavijáku by se mělo stát jeho samotné použití. Musíte dopředu vědět, k jakým účelům jej budete využívat. Teprve pak se můžeme zaměřit na podstatné technické parametry.

Představíme vám používané pohony autonavijáků, převodovky, zmíníme se o tažné síle a prozradíme něco o určení hmotnosti vozidla, které budete chtít vyprostit. Chybět nebude ani informace o dostupném ovládání a aplikovaných lanech.

Seznámíme vás také s nejvyhledávanějším typem příslušenství a uvedeme, kolik takové autonavijáky vlastně stojí.

Použití

Ještě před výběrem konkrétního autonavijáku si odpovězte na tu nejzákladnější otázku. K čemu vlastně budete využívat tento automobilový doplněk? Protože právě na vaší odpovědi hodně záleží. Je rozdíl, jestli si budete pořizovat autonaviják na vyprošťování sama sebe nebo zvolíte doplněk sloužící pro odtah ostatních vozidel. Autonaviják totiž poslouží nejenom offroad vozům do hrubého terénu, ale také myslivcům, provozovatelům čtyřkolek, těžařům dřeva, odtahovým službám, hasičům a řidičům v průmyslu či ve stavebnictví. Pro každou z těchto činností existuje odlišný typ autonavijáku s odpovídajícími parametry, velikostí a celkovým provedením. Na každý model vozu je navíc určen trochu jiný model autonavijáku.

Pohon

Jedním z důležitých údajů autonavijáku je jeho pohon, který se mimo jiné promítá i do pořizovacích nákladů tohoto automobilového příslušenství. Vybírat si budete moci ze dvou odlišných typů pohonů.

 • Elektrické pohony
 • Hydraulické pohony

Elektrické pohony

Elektrické pohony autonavijáků představují ekonomicky dostupnou variantu. S jejich montáží nebudete mít žádné větší problémy. Jednu z jejich nejlepších vlastností upotřebíte hlavně v terénu. Pokud budete vytahovat cokoliv na nakloněné rovině čili ve svahu, nemusíte se strachovat o unikající olej z motoru a následné zadření. Takové problémy na rozdíl od hydraulického autonavijáku u elektrické verze rozhodně nenastanou. Slabinou tohoto řešení je však časté zahřívání elektromotoru.

Hydraulické pohony

Za hydraulický pohon si jednoduše připlatíte. Na to se připravte předem. Určitý vliv na to má nejenom cena samotného autonavijáku, ale i čerpadla a výsledné montáže na vůz. Pokud pomineme negativum s olejem uvedeným výše, pak se hydraulický autonaviják stane vaším silným dělníkem, kterého budete moci zatěžovat dlouhodobě. Nehrozí u něj žádné zahřívání.

Převodovka

Převodovka je nedílnou a zároveň velice podstatnou součástí jakéhokoliv autonavijáku. Použití tohoto prvku je naprosto pochopitelné, protože navíjení a odvíjení je třeba řídit a ovlivňovat. S pohybem lana tak souvisí převodovky, které se dělí do dvou odlišných skupin.

 • Planetové převodovky
 • Šnekové převodovky

Planetové převodovky

Při nákupu autonavijáku s planetovou převodovkou určitě neutratíte spoustu peněz. Tato technologie je nejenom levnější než šneková, k velkým přednostem patří také menší náročnost na prostor při instalaci na vozidle. To se mimo jiné promítá do nižší hmotnosti. Princip fungování planetové převodovky je velice podobný tomu, jako u automatických převodovek.

Aby byla zajištěna správná funkčnost autonavijáku, je třeba speciálního brzdícího systému, který se však stává pomyslnou slabinou této verze. U některých levnějších modelů nebo u zařízení v průmyslovém odvětví se tak můžete setkávat s problémy s brzdou. Aby nedocházelo k jejímu poškozování a přehřívání, je nutné provádět pravidelné přestávky. U elektrických autonavijáků je velice často využívána třístupňová planetová převodovka.

Šnekové převodovky

Šneková převodovka je opakem té planetové. Její součástí nejsou planetová kola, ale šnekový převod čili ozubené kolo spojené s motorem. To má za následek podstatně lepší brzdící účinek, a hlavně je méně namáhán celý autonaviják. Šneková převodovka nemusí vyvíjet tolik síly a dokáže udržet velká břemena. Tím pádem odpadá nutnost jakýchkoliv přestávek a případných poruch. Tento mechanismus se kladným způsobem promítá také do delší životnosti celého ústrojí.

Jediným negativem šnekové převodovky je vyšší pořizovací cena. Počítat byste měli i s tím, že při montáži na vůz budete potřebovat přece jenom o trochu více místa než u planetové převodovky.

Tažná síla

Tažná síla je parametrem, který byste rozhodně neměli podceňovat. Tento údaj totiž vypovídá o tom, jakou reálnou váhu budete schopni táhnout, popřípadě, zda se s vozem vůbec dokážete vyprostit z nevhodného terénu. Tažná síla je samozřejmě udávána v kilogramech. Začíná pod 2 000 kilogramů a může překračovat hranici 6 000 kilogramů a více. Z obecného hlediska platí, že tažná síla autonavijáku by měla přesahovat reálnou hmotnost vozidla alespoň o 25 %. Například pro terénní vozy vyznávající jízdu offroad se doporučuje zakoupit autonaviják s tažnou sílou alespoň 4 000 kilogramů.

Narazit můžete nejenom na navijáky 12/24 V popisované výše, ale i na ty 230/380 V, u kterých byste měli brát v potaz nejenom tažnou sílu, ale i sílu zdvihu. Jde totiž o autonavijáky schopné automobily tahat a zvedat. S výpočtem optimální tažné síly vám mohou pomoci odborní prodejci tohoto sortimentu. To se týká také výrobků určených pro lesnictví, protože při stanovení tažné síly hraje roli spousta faktorů – hmotnost přitahovaného břemene, sklon terénu, vzdálenost apod.

Hmotnost vozidla

Výše zmíněnou reálnou neboli čistou hmotnost vozidla vypočítáte tak, že k hmotnosti automobilu připočtete hmotnost všeho aplikovaného příslušenství. Teprve pak docílíte odpovídající hodnoty a budete schopni určit správnou tažnou sílu autonavijáku.

Ovládání

Při výběru tažného zařízení byste se měli zamyslet nad tím, jak jej budete ovládat. Vybírat si můžete mezi dvěma způsoby. Základem většiny modelů je kabelové ovládání. Nedílnou součástí autonavijáku je kabel. Na jeho konci je umístěn ovládací prvek s příslušnými prvky.

Velice často můžete narazit také na bezdrátové ovládání za pomoci speciálního ovladače. Na navijáku je připevněna nenápadná „krabička“, které dáváte povely dálkovým ovladačem. Tento typ ovládání je samozřejmě flexibilnější a nabízí při navíjení určitý pocit volnosti, kdy nejste svazováni tím, stát v blízkosti navijáku kvůli dosahu kabelu.

Moderní autonavijáky bývají mnohdy vybaveny kabelovým i bezdrátovým ovládáním najednou. Pak je pouze na vás, jakému dáte v případě potřeby přednost.

Lano

Lano je nedílnou součástí autonavijáku. Bez tohoto prvku by celý produkt vlastně ani nefungoval a nesloužil svému účelu. Při výběru navijáku můžete nejčastěji narazit na dva odlišné výrobní materiály lan.

 • Ocelová a pozinkovaná lana – Nižní pořizovací náklady a jednoduché ovládání.
 • Syntetická lana – Vyšší pevnost, nižší hmotnost, lepší manipulace, méně náchylná na třepení, avšak za cenu vyšších pořizovacích nákladů.

U lana se mimo jiné setkáte nejenom s informací o materiálu, ale také o jeho průměru. Ten se pohybuje od 4 milimetrů a může přesahovat hodnotu 12 milimetrů a více. Důležitým údajem by pro vás měla být i délka lana. V tomto směru se budete pohybovat v rozmezí od 10 metrů do 30 metrů a více.

Příslušenství

K autonavijákům samozřejmě můžete dokupovat i bohaté příslušenství, které buď nahrazuje použité a opotřebované díly nebo naopak přináší praktickou možnost rozšíření. Níže uvádíme seznam těch nejpoužívanějších doplňků.

 • Lanové kladky – Umožňují zdvojnásobit tažnou sílu autonavijáku.
 • Směrové rozepínací kladky – Usměrňuje tah lana správným směrem a zvyšuje tažnou sílu.
 • Přítlak lana – Zajišťuje rovnoměrné ukládání lana. Svým způsobem nahrazuje ukladač lana.
 • Lanové průvlačnice – Lépe navádí lano a jsou vhodné pro syntetická lana.
 • Lanové oko – Slouží k navádění lana.
 • Spínač Emergency Stop – Stiskem tohoto tlačítka okamžitě zastavíte chod autonavijáku.
 • Montážní desky – Vkládají se mezi vozidlo a motor navijáku.
 • Obal – Na nový autonaviják můžete využít i praktický voděodolný obal, který je možné pevně připevnit a tím pádem jej neztratíte při jízdě.

Cena

Náklady na pořízení autonavijáku se hodně liší podle toho, jakou zvolíte variantu a co od takového zařízení vlastně očekáváte. Čím vyšší požadavky na tento typ automobilového příslušenství máte, tím vyšší bude jeho cena. Pokud chcete, aby vám autonaviják vydržel dlouhá léta a fungoval bez sebemenších problémů, volte jen prověřené značky, jakými jsou ComeUp, Warn, Lodar, WarriorWinch, PortableWinch, Smittybilt, GolemWinch a jim podobné.

Cena do 5 000 Kč

Ty nejlevnější elektrické autonavijáky zakoupíte těsně od 3 000 Kč, pakliže se bavíme o dostatečné kvalitě. Povětšinou půjde o modely určené spíše pro čtyřkolky a lehčí manipulaci s břemeny do hmotnosti 1 000 kilogramů.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Pokud si připlatíte, budeme mít podstatně větší výběr elektrických autonavijáků 12/24 V, u kterých může vzrůst tažná síla na 2 000 kilogramů. Ruční ovládání, ocelová čili pozinkovaná lana a planetová převodovka, to je vše, co můžete čekat za tuto cenu.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

Do výběru se vám dostanou kvalitní elektrické autonavijáky 12/24 V s tažnou silou až 4 000 kilogramů dodávané se syntetickými lany a třístupňovou plantovou převodovkou. Volit můžete i základní modely elektrických autonavijáků 230/380 V.

Cena nad 20 000 Kč

Při této investici se meze nekladou. To znamená, zakoupit lze modely se šnekovými převodovkami, hydraulickými pohony a vysokou tažnou silou. Takové autonavijáky přesáhnou hodnotu 50 000 Kč. U profesionálních zařízení to může být dokonce částka 400 000 Kč.