Menu

To nejlepší z CES 2024: Divné, šílené a progresivní „vynálezy“

To nejlepší z CES 2024: Divné, šílené a progresivní „vynálezy“

CES 2024, největší technologický veletrh na světě, v pátek definitivně zavřel brány svých výstavních hal. Pojďme si nyní připomenout 7 nejzajímavějších konceptů, které mají potenciál významně ovlivnit náš každodenní život, nebo dokonce budoucnost planety. Ve výběru nechybí spotřební elektronika, letadlo a ani traktor.

Průhledná bezdrátová televize

Budoucnost televizorů je po letošním veletrhu CES jasná. A nebo spíš průhledná? Transparentní obrazovky představilo hned několik výrobců. Jednou z nich byl také jihokorejský gigant Samsung, který se pochlubil průhledným MicroLED panelem s perfektním jasem a sytými barvami. Jedná se ale zatím jen o prototyp samotného panelu, nikoliv hotový produkt. Společnost LG oproti tomu předvedla funkční průhlednou televizi LG Signature OLED T, která je navíc bezdrátová.

77palcová 4K televize nemá žádný rámeček a nevedou k ní žádné kabely, díky čemuž může stát kdekoliv prostoru. Výsledkem je úžasná iluze prostorového obrazu – například ryby jakoby plavoucí ve vzduchu. Zařízení je také vybaveno rolovací kontrastní obrazovou umožňující tradiční neprůhledný obraz. Bezdrátovou konektivitu zajišťuje LG Zero Connect Box. LG Signature OLED T by se měl dostat na trh ještě tento rok.

Hybridní „powerbanka“ pro celý dům

Společnost EcoFlow letos v Las Vegas předvedla své nejvýkonnější a nejužitečnější řešení pro energetickou nezávislost domácnosti. EcoFlow Delta Pro Ultra je přenosná mobilní elektrocentrála, která může čerpat energii ze široké škály zdrojů (solární panely, síť, generátor…), zálohovat ji a podle potřeby opět uvolňovat. Díky kolečkům a teleskopickému madlu si baterii můžete snadno převést například na chatu či chalupu.

Stávající kapacitu zařízení lze rozšířit dalšími bateriemi – klidně až na 25 kWh, nebo pokud si o můžete dovolit až na 90 kWh. S takovým množstvím energie můžete pohodlně fungovat více než týden. Novinka rovněž umožňuje rychlé, až 6 500 W, bezpečné nabíjení a nouzové napájení díky inteligentnímu generátoru EcoFlow. Záložní systém pro celý dům je k dispozici na objednání už nyní od 5 800 $ (130 000 Kč).

Smartphone ohebný v obou směrech

Chytré telefony jsou neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života. A ačkoliv budoucnost nelze předvídat, Samsung alespoň naznačil možný vývoj stále více populárních ohebných zařízení. Prototyp Flex In&Out Flip je vybaven flexibilním pantem s rozsahem téměř 360°.

Displej o velikosti 6,7″ lze proto ohýbat v obou směrech, což umožňuje používat zařízení i v zavřeném stavu. Zároveň odpadá riziko deformace pantu, které hrozí u současných skládacích telefonů. Samsung také představil další zajímavý koncept – Rollable Flex. Jak název napovídá, nabízí zvětšení své obrazovky rozrolováním. 

Kapesní “lékař” na doma i na cesty

V přehledu nejlepších vychytávek s potenciálem pozitivně změnit naše životy, nesmí chybět nové zdravotní technologie. BeamO od společnosti Withings je nenápadné kapesní zařízení připomínající teploměr. Ve skutečnosti se ale jedná o chytrou vychytávku, která dokáže pomocí mnoha pokročilých senzorů odhalit zdravotní stav. Nabízí se přesné měření tělesné teploty, natočení EKG, oxymetr a digitální stetoskop.

Aplikace Health Mate shromažďuje všechna zdravotní data, která umožňuje pomocí několika kliknutí odeslat lékařům. Novinka sice nemůže nahradit skutečné lékaře, ale může pomoci včas odhalit zhoršující se stav rizikových pacientů. Lidem s astmatem nebo onemocněním srdce by tak tato diagnostická novinka mohla zlepšit kvalitu života.

Překlad 50 jazyků v reálném čase

Pokud vás trápí nedostatečná jazyková vybavenost, společnost Vasco váš problém jednou provždy vyřešila. Polský výrobce zmenšil svůj univerzální kapesní překladač do páru kompaktních sluchátek. Vasco Translator E1 dokáže v reálném čase překládat 49 jazyků.

Sluchátka nejsou určena pro jednu osobu, nýbrž pro dvě vedoucí rozhovor. Ačkoliv je podmínkou funkčnosti propojení s mobilní aplikací, inovativní produkt jistě zpříjemní život mnoha lidem. Zařízení je kompatibilní s operačním systémem Android a iOS. Překladač by měl být k dispozici od června 2024 za 390 $ (8 800 Kč).

Létající elektrotaxi

Korejský výrobce elektromobilů Hyundai nabral zcela nový směr a rozhodl se stát průkopníkem v udržitelné letecké dopravě. Supernal S-A2 je druhá generace elektrického letounu s vertikálním vzletem a přistáním, zkráceně eVTOL. Letadlo s osmi rotory bylo navrženo pro čtyři pasažéry a krátké lety v městských oblastech. Je optimalizováno na letovou vzdálenost mezi 40 a 64 km.

Ideální provozní rychlost je 190 km/h a letová výška okolo 460 metrů. Elektrický pohon umožňuje tichý let, díky čemuž lidé uvnitř kabiny nepotřebují sluchátka jako v běžných letounech. Jako obrovskou výhodu Supernalu je potřeba vyzdvihnout nízkonákladový provozPodle výrobce by měly první komerční lety odstartovat v roce 2028.

Traktor řízený smartphonem

Traktor na dálkové ovládání je snem mnoha malých kluků. Společnost John Deer tento sen přetvořila v realitu, která může ovlivnit budoucnost světového zemědělství. Společnost na veletrhu CES 2024 seznámila veřejnost se svými plány pro vysoce efektivní a udržitelné zemědělství.

Součástí prezentace byly také chytré kombajny a autonomní traktory řízené na velkou vzdálenost z cloudové aplikace. Revoluční technologie tak nabízí řešení pro mnoho zemědělců, jak efektivně spravovat celou flotilu autonomní nebo vysoce automatizované techniky. Takto optimalizované zemědělství by mohlo vést k menšímu odpadu a menší spotřebě hnojiv.

Související články

Největší technologický veletrh CES 2024 odstartoval: Průhledné obrazovky už nejsou sci-fi

CES 2024: Dell představil notebooky budoucnosti a Philips revoluční systém zabezpečení

CES 2024: Supertiché aerotaxi a skládací televize nabízejí pohled do blízké budoucnosti

CES 2024: Sony přešlo k výrobě elektromobilů, chytrým hodinkám budou konkurovat prsteny

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.