Menu

Je TEMU nebezpečná aplikace (2024)? Zeptali jsme se Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost 

Je TEMU nebezpečná aplikace (2024)? Zeptali jsme se Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost 
Ilustrace: Arecenze

Před potenciální nebezpečností aplikace Temu v současné době varuje celá řada zahraničních expertů. Důvodem je především podezření ze sběru a zneužití uživatelských dat. Zjistili jsme pro vás, jak na situaci nahlíží Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který se danou problematikou zabývá.

Shrnutí článku:

  • Temu podle některých analýz přestavuje hrozbu – tyto analýzy upozorňují, že je nákup na Temu prodělečný a že příjmy společnosti mohou plynut z přeprodávání osobních dat od uživatelů
  • Jak probíhá prošetřování bezpečnosti mobilní aplikace v NÚKIB – NÚKIB průběžně prověřuje potenciálně nebezpečné aplikace a pokud představují hrozbu, upozorňuje na ně a varuje před jejich používáním
  • Co představuje největší riziko aplikací včetně Temu – jedná se o sběr dat o uživatelích pomocí neadekvátního množství přístupů
  • Jak se vyvarovat ohrožení dat na rizikové aplikaci – NÚKIB doporučuje stahovat aplikace jen z ověřených zdrojů a neudělovat aplikaci souhlas k přístupům, které nejsou nezbytně nutné pro její fungování

Temu podle některých analýz představuje hrozbu

Čínský marketplace Temu se poprvé objevil na trhu v létě 2022. Brzy se jeho aplikace stala jednou z nejstahovanějších aplikací na Google Play a na App Store. Důvod je prostý, Temu nabízí miliony položek z různých kategorií za extrémně nízké ceny. To vyvolává podezření, jak společnost PDD Holding, která Temu vlastní, ve skutečnosti vydělává.

Populární technologický magazín světa Wired loni provedl analýzu, do které zahrnul veškeré náklady Temu na dopravu, administrativu a servis. Na základě toho došel k závěru, že společnost Temu průměrně ztrácí na každé objednávce do USA zhruba 30 dolarů. Podle zprávy analytické společnosti Grizzly Reports vykazuje Temu mnoho charakteristik nejagresivnějších forem malwaru/spywaru.

Analytická společnost dále uvádí, že existuje důvodné podezření na přeprodej osobních dat uživatelů aplikace Temu, což má představovat hlavní výdělek společnosti PDD Holding. Podobných aplikací navázaných na e-shopy, jako je Temu, najdeme na trhu více. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se této problematice intenzivně věnuje.

Jak probíhá prošetřování bezpečnosti mobilní aplikace v NÚKIB?

NÚKIB průběžně analyzuje potenciální hrozby v kyberprostoru. “Jakmile NÚKIB dojde k závěru, že např. některá aplikace je hrozbou v oblasti kybernetické bezpečnosti z pohledu zákona o kybernetické bezpečnosti, vydá před takovou aplikací upozornění nebo varování,” uvedl vedoucí oddělení komunikace NÚKIB Marek Vala, který nám v mailové komunikaci ochotně odpovědět také na další dotazy.

Ze zákona se ale musí jednat o kybernetickou hrozbu s dopadem na systémy regulované podle zákona o kybernetické bezpečnosti. V rámci svých analýz NÚKIB zohledňuje několik výchozích zdrojů, včetně své činnosti, informací vyvozených ze spolupráce s tuzemskými a zahraničními partnery a informací z otevřených zdrojů.

Co představuje největší riziko aplikací včetně Temu?

U aplikací obecně představuje nejběžnější problém neadekvátní množství přístupů, které aplikace vyžaduje během své instalace a při jejím používání. Přitom mnohé z těchto přístupů nejsou nezbytně nutné pro fungování samotné aplikace. Jejich smyslem je pak sbírání dat o svých uživatelích. Podle NÚKIB je to s aplikacemi provozovanými čínskými společnostmi komplikované.

S ohledem na čínskou legislativu je totiž prakticky nemožné zjistit, kdo má k uživatelským datům přístup a jak je s nimi nakládáno. Marek Vala se k potencionálně nebezpečné aplikaci TEMU vyjádřil následovně: “V případě Temu si pak každý sám musí odpovědět na otázku, jestli kromě platby za zboží neposkytuje také něco dalšího, co kompenzuje společnosti nízko nastavené ceny.”

Jak se vyvarovat ohrožení dat na rizikové aplikaci?

Podle NÚKIB je důležité, aby byly uživatelé vždy maximálně obezřetní při práci se všemi aplikacemi (bez ohledu na jejich původ). “Stahování (aplikací) by mělo probíhat pouze z ověřených zdrojů a uživatelé by se měli aktivně zajímat, jaká oprávnění těmto aplikacím dávají na svých zařízeních a zda jsou tato oprávnění potřeba pro správné fungování aplikace,” doporučuje vedoucí oddělení komunikace NÚKIB.

Zdroje: Wired, GrizzlyReport, NÚKIB

Související články

Recenze Temu dle analytiků: „Nejnebezpečnější široce stahovaná aplikace roku 2024.“

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Pokud budou chtít víc informací tak jim je rád pošlu. I fotky intimních částí. To je konkurence ******** , co ?
To všechny na světe s*** , že doprava zdarma a ceny nízké. A paradoxně ani celníci nic, a to mi posílal přáni na vánoce kamarád ze zahraničí a já ještě poště doplácel zastupování 230,- Kč.
To řešte to je prasárna, a Temu nechte, za 1/2 hod. objednávám

Balík Ivan

Dobrý den,

bohužel schopnost aplikace potenciálně zaznamenávat otisk prstu do své vlastní databáze, sledovat klepání na displeji, odposlouchávat rozhovory a získávat přístupy obcházející bezpečnostní ochranu zařízení uživatele nelze brát na lehkou váhu. Jistě se shodneme, že byste cizí firmě na ulici svůj PIN na debetní kartu neukázal. Je otázka, jestli právě to používáním TEMU neděláte. Situace se aktuálně prošetřuje, doporučujeme tedy opatrnost.

Jakub Gulec, redaktor

Dobrý den,
proč tedy některé české e-shopy nakupují a prodávají to samé zboží co Temu(ve stejné kvalitě) za několika násobně dražší cenu. To si myslíte,že je v pořádku?A tyto e-shopy nejvíce křičí o tom,žeje to nebezpečné,takže tomu nerozumím.Zatím jsem na Temu nic nekoupil, ale chystám se,že bych u nich něco koupil, protože české nenažrané e-shopy nehodlám podporovat.

René Kakiš

Dobrý den,

prodávané zboží na TEMU, Aliexpressu a jiných e-shopech / tržnicích nikterak nesouvisí. Všichni (stejně jako TEMU) berou zboží od stejných výrobců. Rozdíl je v tom, že má TEMU nižší marži, mnohdy na základe absence certifikátů, vlastního skladu, celní politiky a tomu, že uživatelé možná platí TEMU nejen financemi, ale i svými daty.

Jakub Gulec, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.