Menu

Neskočte „voňavkářům“ na špek! Mezi parfémem a parfémovou vodou je rozdíl propastný

Neskočte „voňavkářům“ na špek! Mezi parfémem a parfémovou vodou je rozdíl propastný

Některé vůně vydrží celý den, jiné za pár hodin úplně vyprchají. Může to být kvalitou nebo způsobem aplikace, ale také nemusí. Velký rozdíl totiž spočívá i v koncentraci produktů, která svět vůní rozděluje na parfémy, parfémované vody, toaletní vody nebo kolínské. Jak se od sebe jednotlivé typy liší?

Intenzivní a dlouhotrvající vůně parfému

Parfém neboli Extrait de Parfum je ve světě vůní tím nejluxusnějším zbožím. Obsahuje přibližně 15 až 40 % vonných složek a jeho vůně je ze všech zmiňovaných variant nejsilnější. Nevyprchá tedy ani za 10 hodin a bude vás doprovázet po celý den nebo večer, a to i při nanesení velmi malého množství, ke kterému slouží praktický rozprašovač. Za dokonale vyváženou vůni a téměř nekonečnou výdrž si sice připlatíte, ale na druhou stranu je parfém investicí na několik měsíců nebo i let. Záleží na velikosti balení a frekvenci používání.

Parfémovaná voda jako ideální kompromis

Nejčastěji se setkáte právě s parfémovanou vodou, která má označení EDP (Eau de Parfum) a koncentraci vonných esencí od 8 do 15 %. Díky tomu je dostatečně silná, aby vynikla na večerních nebo společenských akcích. Zároveň se ale hodí i pro každodenní nošení, minimálně v chladnějším období roku, kdy přirozeně saháme po těžších a výraznějších vůních než v létě. Výdrž 6 až 8 hodin není vzhledem k ceně vůbec špatná, ale pokud plánujete být celý den mimo domov, je lepší si vzít miniaturu do kabelky. Oblíbenou vůni tak kdykoli obnovíte, aniž byste s sebou museli nosit celý flakon.

Jaro symbolizují sladké květinové vůně.

Lehká a svěží toaletní voda

Ještě méně koncentrovaná je toaletní voda (EdT nebo také Eau de Toilette) s podílem vonných látek od 4 do 8 %. Hodí se tedy hlavně pro letní měsíce, které si vyloženě žádají lehkost a svěžest. Jen škoda, že zcela vymizí už během 2 až 3 hodin, ale není nic jednoduššího, než vůni párkrát za den obnovit. Cena toaletní vody je v porovnání s parfémem mnohem příznivější, a tak není potřeba s ní tolik šetřit.

Další typy vůní

Toaletní vodou samozřejmě výčet vůní nekončí. Dalším typem je kolínská voda (Eau de Cologne), ve které se nachází jen 2 až 4 % vonných ingrediencí a nejvíce je ředěná Eau Fraiche s 1 až 3 % vonných esencí. Obě vůně se proto vyznačují lehkostí a svěžestí a jsou jako dělané na doma nebo na běžné všední dny. Eau Fraiche je navíc vhodná na oblečení, na kterém drží déle než na pokožce a navíc ho narozdíl od parfému nemůže poškodit. Vynechat nesmíme ale ani vonné oleje nebo tělové a vlasové spreje.

Nosným prvkem vůně může být i olej.

Jak výdrž vůně prodloužit?

Jak známo, nejdéle parfém zůstává přímo na kůži, konkrétně na místech, která se hodně prokrvují. Právě proto se nejčastěji stříká na zápěstí, ze strany na krk nebo do loketních jamek. Naopak na oblečení by se měl dostat co nejméně, aby ho nepoškodil. A to samé platí i pro vlasy, kterým také příliš neprospívá. S množstvím to tedy nepřehánějte a rozhodně jednotlivé typy vůní nekombinujte, spíš se soustřeďte na správnou aplikaci.

 

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.