Menu

Recenze: Pomalý hrnec Lauben 3500SB připraví trhané maso i zeleninu

Recenze: Pomalý hrnec Lauben 3500SB připraví trhané maso i zeleninu

Pomalé hrnce jsou poměrně zajímavou alternativou ke klasickému vaření a pečení. Jejich princip spočívá, jak už napovídá název, v pomalém vaření/pečení při nízké teplotě. Testovaným zástupcem této kategorie je uživateli oblíbený model Lauben 3500SB.

 

Pomalý hrnec Lauben 3500SB se ukázal být nejen užitečným doplňkem každé kuchyně, ale potvrdil také naše očekávání plynoucí z uživatelských recenzí. Jedná se o spolehlivé zařízení, které po celou dobu testu fungovalo přesně tak, jak mělo. Nebáli jsme se proto nechat hrnec pracovat i samostatně přes noc bez dozoru. Podrobněji se na test hrnce podíváme níže v recenzi.

Klady

+ Příjemná pořizovací cena

+ Masivní keramická nádoba se dobře myje

+ Hrnec vaří spolehlivě

+ Průměrná spotřeba odpovídá popisku výrobce

+ Dostatečně velký pro celou rodinu

Zápory

Povrch se při delším programu dovede poměrně hodně zahřát

Tlačítka působí trochu levně

Od 1 500 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Shrnutí recenze:

  • Úvod – Pomalý hrnec Lauben 3500SB je oblíbený a spolehlivý kuchyňský doplněk, který umožňuje vaření a pečení při nízké teplotě. V testech potvrdil pozitivní recenze uživatelů.
  • Obecné informace – Pomalý hrnec umožňuje autonomní přípravu jídla bez asistence uživatele. Disponuje regulací a časovačem.
  • Test vaření – Při testu bylo vepřové maso vařeno po dobu 10 hodin s nízkým nastavením teploty. Výsledek byl vynikající a hrnec jídlo ani bez asistence nepřipálil.
  • Spotřeba energie – Při testování byla zaznamenána průběžná spotřeba energie 200 W, což je shodné s údaji výrobce a představuje rozumnou hodnotu.
  • Čištění – Vaření v pomalém hrnci s glazovanou keramickou miskou zabraňuje připalování jídla, mytí nádoby ručně je tedy snadné. Nádobu lze mýt i v myčce.
  • Závěr – Pomalý hrnec Lauben 3500SB je cenově dostupná, ale spolehlivá investice do domácnosti. Nabídne snadné ovládání, nízkou spotřebu a jednoduchou údržbu.

Obecné informace

Pomalý hrnec Lauben 3500SB patří mezi nejlevnější modely tohoto typu na českém trhu (červenec 2023). V balení najdete kromě samotného hrnce a nádoby také skleněnou poklici a manuál spojený s kuchařkou. Nic víc v krabici není a nic víc není ani potřeba. Manuál obsahuje 8 zajímavých receptů jako inspiraci pro prvních několik vaření. Na internetu ale najdete receptů stovky. Nádoba pojme až 3,5 litru potravin a jedná se o glazovanou keramiku, takže mytí není nikterak problematické.

 

Materiálové provedení nejen zjednodušuje čištění po vaření, ale také zvyšuje životnost nádoby. Hrnci nechybí funkce, jako je nastavení rychlosti vaření (vysoké či nízké teploty) i odloženého startu. Vše se ovládá prostřednictvím trojice tlačítek a kolečka a jedná se o zcela intuitivní obsluhu. Manuál fakticky nebudete ani potřebovat. Keramická nádoba je poměrně těžká, prázdná váží 2,45 kilogramu. Pokud ji navíc naplníte 2 kilogramy masa a nějakou tou vodou, dostanete se bez obtíží na 5 kilogramů.

Parametry Lauben 3500SB
Objem 3 500 ml
Příkon dle výrobce 200 W
Příkon dle testu 202 W
Vhodný do myčky Ano
Udržování teploty Ano
Odložený start Ano
Materiál nádoby Keramika
Hmotnost prázdné nádoby 2 450 g
Hmotnost plné nádoby 5 950 g
Hmotnost prázdného hrnce 4 095 g

Test vaření

Pro účely našeho testu jsme vařili trhané vepřové po dobu 10 hodin. Přesný časovač a možnost regulace teploty nám umožnily nastavit hrnec podle potřeb receptu. Do nádoby jsme umístili 2,2 kilogramu vepřové krkovice bez kosti, posypali ji kořením a přilili na spod hrnce trochu vody a jablečného octu.

 

Hrnec jsme nastavili za 8 hodin provozu při nízké teplotě, abychom jej po skončení programu zkontrolovali a pokračovali ve vaření další 4 hodiny při vyšší teplotě. Výsledek byl vynikající po všech stránkách, maso bylo šťavnaté, plné chuti a dalo se snadno trhat. Celý proces přitom probíhal zcela autonomně, bez jakékoliv asistence. Na hrnec jsme mohli bez starostí zkrátka zapomenout, přijít k hotovému a užívat si už jen výsledný pokrm.

 

Spotřeba energie

Během našeho testu jsme si všimli některých zajímavých technických aspektů hrnce. Při nižší teplotě jsme zaznamenali průběžnou spotřebu cca 200 W, což je rozumná hodnota, která vaši peněženku neochudí. Ve srovnání s pečením v troubě dokonce časem i něco málo ušetříte, ale to není pointou hrnce. Největší výhodou je právě jednoduchost přípravy a úklidu po vaření.

Výrobce oněch 200 W slibuje ve svých prospektech, jsme tedy rádi, že se podařilo naměřit stejnou hodnotu. U některých výrobců se s takovým přístupem k faktům nesetkáváme. V grafu níže se můžete podívat na výsledky našeho měření – dlouhé úseky značí dobu, ve které hrnec vařil, úzké „špice“ napravo definují spotřebu v době udržování teploty po skončení vaření. Test spotřeby probíhal samostatně a nebyl spojen s testem vaření. Hrnec byl naplněn 2 kilogramy potravin.

Čištění hrnce

Protože se vaří v tomto případě pouze v glazované keramické misce a nejedná se vlastně ani o pečení, jídlo se nemá tendenci připalovat. Nádobu lze proto umýt běžně v umyvadle bez jakýchkoliv obtíží. Výrobce navíc uvádí, že lze nádobu mýt také v myčce. Glazovaným povrchům působení myčky nijak neuškodí, takže i takto si můžete ulehčit práci. Poklice je ze skla, není tedy asi třeba říkat, že její mytí také není nikterak náročné.

Závěr

Celkově lze říci, že pomalý hrnec Lauben 3500SB je skvělou investicí pro každou domácnost. Náš test potvrzuje, že i když patří tento pomalý hrnec mezi nejlevnější na trhu, je spolehlivý, snadno ovladatelný a ani jeho čištění není náročné. Protože se navíc jedná o principiálně opravdu jednoduchou funkci, cokoliv navíc by bylo naprosto zbytečné. Hrnec potěší i svou spotřebou – pokud máte elektřinu za 10 Kč/kWh, vaření trhaného vepřového vás nevyjde dráže než na nějakých 15 Kč (při 10 hodinách vaření se hrnec zahříval 7,4 hodiny).

Klady

+ Příjemná pořizovací cena

+ Masivní keramická nádoba se dobře myje

+ Hrnec vaří spolehlivě

+ Průměrná spotřeba odpovídá popisku výrobce

+ Dostatečně velký pro celou rodinu

Zápory

Povrch se při delším programu dovede poměrně hodně zahřát

Tlačítka působí trochu levně

Od 1 500 Kč

ORIENTAČNÍ CENA

Článek premium

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.