Menu

Neskočte Temu na špek, jarní slevy až 90 % jsou jen marketingový trik

Neskočte Temu na špek, jarní slevy až 90 % jsou jen marketingový trik
Ilustrační obrázek

Temu, populární čínský marketplace, v posledních dnech láká na jarní slevy až 90 %. Před ani ne dvěma týdny jsem zde nakoupila pro osobní potřeby několik produktů do domácnosti a pro děti. Ceny položek z tehdejší objednávky jsem porovnala s aktuálními akčními cenami a zjistila jsem, že většina zakoupeného zboží naopak podražila.

Temu a cenová politika

Temu má svou marketingovou politiku jasně nastavenou. Hraje především na nízké ceny, slevové akce, dopravu zdarma a 90 dní na vrácení zboží. Některé zboží je zde v porovnání například s AliExpressem trochu dražší, jiné naopak o něco levnější. Celkově jsou ale ceny dost srovnatelné a záleží vždy na konkrétních nabídkách. Oproti konkurenci Temu vyniká dopravou zdarma na vše a vždycky. Minimální cena objednávky je ale 330 Kč.

Porovnání cen před jarními slevami a nyní

Na začátku března jsem na Temu nakoupila ve více objednávkách několik drobností pro moje osobní potřeby. Jednalo se například o plastové misky, box na papírové ubrousky, samolepky pro děti či poličku na kořenky. V sortimentu akční jarní nabídky (kde je zdá se veškeré zboží) jsem vyhledala stejné položky od téhož výrobce a porovnala jejich aktuální cenu s cenou před dvěma týdny. Ceny jsem zanesla do tabulky.

Nákupní seznam Cena před jarní akcí Aktuální cena v jarní akci Výše jarní slevy podle Temu Reálná sleva/navýšení
Kuchyňská polička na koření 293 Kč 188 Kč -68 % -35,8 %
Jednoduchý stojan na boty 189 Kč 246 Kč -34 % +30,2 %
Sada 8 misek 0,7 l 230 Kč 164 Kč -67 % -28,7 %
Sada 8 misek 0,33 l 289 Kč 293 Kč -68% +1,4 %
Bambusová krabička na ubrousky 77 Kč 228 Kč -42 % +196,1 %
Náhradní hadr na mop 58 Kč 63 Kč -70 % +8,6 %
Přezka na opasek ze zinkové slitiny 48 Kč 48 Kč -44% 0 %
Dětské samolepky 500 kusů stavební stroje 47 Kč 58 Kč -68 % +23,4 %
Dětské samolepky 500 kusů zemědělská technika 47 Kč 58 Kč -80 % +23,4 %
Dětské samolepky 500 kusů zvířátka 45 Kč 56 Kč -69 % +24,4 %
Tabulka růstu pro děti 199 Kč 200 Kč -44 % +0,5 %
Celkem 1 522 Kč 1 602 Kč Až -90 % +5,3%

 

*Screeny všech porovnávaných položek z Temu s aktuální cenou najdete v galerii na konci článku.

Mnohé položky naopak zdražily

Z tabulky je patrné, že jen dvě položky z mých objednávek skutečně výrazně zlevnily (kuchyňská polička a sada větších misek). Většina produktů ale zdražila a některé dokonce výrazně (např. box na ubrousky či stojan na boty). Proto se minimálně u tohoto zboží nedá hovořit o akci se slevami až 90 %.

Uváděnou výši slevy lze považovat za zavádějící, protože nelze určit, z jaké původní ceny vychází. Výsledný nákup se stejnými položkami by byl aktuálně dokonce o 80 Kč dražší (+5,3%) než byl v době před 14 dny. Nutno ale podotknout, že při vybírání zboží do mé objednávky jsem preferovala tehdy co nejvýhodnější nabídky s co nejvyšším uživatelských hodnocením.

Oproti nabídce před 14 dny Temu nyní nabízí velké množství velikonočního sortimentu. Jedná se především o různé velikonoční dekorace a doplňky. Ceny položek se zdají být velmi výhodné. Skutečnou výši slevy ale nemám s čím porovnat.

Pár rad jak ušetřit

Totéž nebo velmi podobné zboží na Temu často nabízí více obchodníků. Prakticky kdykoliv někteří z nich prodávají danou položku výrazně levněji než ostatní. Pokud tedy chcete co nejvíce ušetřit, můžete si dát práci s prohlížením nabídek a porovnáním jejich cen. 

Zde ale platí stejné doporučení jako při nakupování na všech čínských e-shopech. Dejte přednost nabídkám s největším počtem pozitivních uživatelských hodnocení (4 a více hvězdiček, stovky až tisíce recenzí). Zdánlivě totéž zboží od dvou různých obchodníků může vypadat na fotce stejně, ale skutečná kvalita může být odlišná.

Závěr

Temu nabízí různé akce prakticky neustále. Z uvedené studie vyplývá, že se jedná minimálně v tomto případě jen o marketingový trik. Časově omezené velké slevové akce proto berte s rezervou a  nenechte se jimi strhnout.

Obchodní trik je také časově omezená nabídka dopravy zdarma. Doprava je na Temu zdarma pořád a protože se jedná o jedno z hlavních lákadel, nejspíš ji hned tak nezruší. Co se týče dalších extra slev, aplikace Temu neustále nabízí nějaké časově omezené nabídky či slevové kuponu. Ty jsem ale zatím nevyužila a nemohu je hodnotit.

Galerie

Související články

Recenze Temu dle analytiků: „Nejnebezpečnější široce stahovaná aplikace roku 2024.“

 

 

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Já Temu jsem ušetřil 5000 Kč a vždycky mě přišlo co jsem si objednal.

Rys Karel

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.