Menu

UV záření ničí pokožku: 4 TIPY jak chránit tvář a dodat jí vše důležité

UV záření ničí pokožku: 4 TIPY jak chránit tvář a dodat jí vše důležité
Ilustrační obrázek

Ať už se zrovna chystáte k moři, na hory, nebo jen na procházku po okolí, nezapomínejte se chránit před slunečním zářením. I v našich podmínkách totiž může být nebezpečné pro pokožku obličeje i celého těla. Nejde jen o akutní zánět spojený s podrážděním, ale hlavně o dlouhodobé problémy se zdravím. Dáme vám 4 tipy, jak jim předcházet a poradíme, na co se zaměřit při výběru krémů a dalších produktů s SPF.

1. Připravte se na letní slunce s předstihem

Jaro je ideálním obdobím, kdy začít s přípravou na slunce. Velmi dobrými pomocníky vám budou betakaroten a vitamín C. Vitamín C má antioxidační účinky a působí proti stárnutí pleti. Betakaroten zase podporuje přirozené opálení, pokožka díky němu snadněji zhnědne a opálení vydrží déle. Záleží jen na vás, jestli přidáte do stravy čerstvé ovoce a zeleninu bohaté na tyto látky, nebo vsadíte na doplňky stravy s jejich obsahem.

Vitamín C najdete také v některých pleťových krémech a sérech. Nezapomínejte ale na to, že před sluněním a během dovolené potřebuje vaše pleť ještě více hydratace než obvykle, jen tak nebude suchá a náchylná k tvorbě vrásek. Důležité je tedy dodržovat pitný režim a používat skincare produkty, které v ní udrží vlhkost a hloubkově ji vyživí.

2. Vyhněte se polednímu slunci

Slunce vytváří hned tři typy ultrafialového záření – UVA, UVB a UVC. Poslední složku blokuje ozónová vrstva, důležitá je tedy ochrana před UVA a UVB. Přirozeně naše pokožka tvoří pigment melanin, který záření částečně blokuje, ale při vysoké intenzitě to zdaleka nestačí.

Vždy byste se měli vyhnout polednímu slunci. Příliš silné sluneční paprsky nejsou ale dobré ani pro tmavší nebo už opálenou pokožku. Mezi 12. a 15 hodinou si raději zajděte na oběd a relaxujte ve stínu, i když ani ten vás neochrání stoprocentně. A mimo tuto dobu používejte kvalitní opalovací přípravky. Ideální SPF vybírejte podle vašeho fototypu i oblasti, kde se pohybujete. Na obličej je ale jistotou SPF 50.

3. Používejte kvalitní kosmetiku s SPF

Produkty s SPF byste měli zařadit do každodenní péče o pleť, a to nejen na jaře a v létě. Určitě  se nemusíte bát, že by kvalitní krémy zanechávaly mastný bílý film. Většina z nich se krásně roztírá a vašemu vzhledu rozhodně neublíží, naopak. Spoustu z nich navíc můžete bez problému používat i jako podklad pod make-up. A pokud máte citlivou pleť, doporučujeme používat dermokosmetiku, kterou seženete v internetových i kamenných lékárnách.

Slunečním paprskům neutečete nikde. Uprostřed města se možná nespálíte tolik jako u moře nebo na horách, ale můžete se potýkat s problémy spojenými s předčasným stárnutím pleti, zejména vráskami nebo rozšířenými žilkami. I tady jsou tedy řešením denní krémy a make-upy s SPF, které chrání jak proti UVB, tak proti UVA záření.

4. Noste sluneční brýle a pokrývku hlavy

Nakonec myslete i na mechanickou ochranu obličeje a těla. Samozřejmostí by měly být kvalitní sluneční brýle s UV filtrem, ke kterým v horských slunečných dnech přidejte i klobouk nebo kšiltovku. Na procházky městem nebo přírodou jsou ideální trička a šaty s rukávy a k vodě se hodí pareo, které zakryje ramena i další rizikové partie.

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.