Menu

Vyzkoušeli jsme Samsung Galaxy A55! Lidovka s prémiovou konstrukcí a ochranou dat na úrovni státu

Vyzkoušeli jsme Samsung Galaxy A55! Lidovka s prémiovou konstrukcí a ochranou dat na úrovni státu
Modely Samsung Galaxy A55 na prezentaci výrobce, Foto: Jakub Gulec

Začátek roku se typicky nese ve znamení nových mobilních telefonů téměř všech značek. Jednou z nejoblíbenějších řad mobilů v ČR je přitom dlouhodobě série Samsung Galaxy A. Tento článek věnuji modelu Samsung Galaxy A55, který jsem si měl možnost vyzkoušet ještě před oficiálním představením. Jaké udělal jihokorejský výrobce pokroky oproti předchozí generaci a co se mění?

Rovněž jsme napsali:

Samsung Galaxy A55 v rukou našeho redaktora, Zdroj: Samsung

Konečně prémiová konstrukce

Rozumím tomu, že to může znít poněkud zvláštně a možná i trochu ‚‚lacině‘‘, ale osobně vnímám jako největší přínos nové generace přechod na prémiové materiály. Samsung Galaxy A55 má rámečky vyvedené v broušeném hliníku, takže konečně působí jako model na půli cesty mezi nižší třídou a vlajkovými loděmi výrobce. Kov je odolnější, příjemnější v ruce a designově díky němu působí telefon také lépe.

Rámečky jsou rovné a v hranách mírně zaoblené, aby se telefon dobře držel v ruce a nezařezával do kůže, jak to umí některá konkurenční zařízení. Technicky vzato se výrobce letos zaměřil na design poměrně specifickým způsobem. Telefon má větší displej, sjednocuje se tak s levnějším modelem A35. Na zádech se vyjímají 3 čočky fotoaparátů po vzoru řady Galaxy S, ve srovnání s ní se ale dočkáte pouze lesklých zad.

Překvapení přichází v podobě něčeho, co nazývá Samsung pojmem ‚‚Key Island‘‘. Pod tímto jistě kreativním pojmem se ve skutečnosti skrývá vystouplý tvar rámečku v oblasti tlačítek. Sám se nedokážu rozhodnout, jestli se mi tato inovace líbí, nebo ne. Mohu ale s jistotou říci, že ničemu nevadí. Telefon se drží dobře v ruce a ‚‚Klíčový ostrov‘‘ mi v dlani nikterak nepřekážel.

Nejen vyšší, ale také stabilnější výkon

Samsung Galaxy A55 dostává do vínku nový procesor Exynos 1480. Výrobce slibuje nárůst výkonu procesoru přibližně o 15 %, v případě grafických výpočtů pak dokonce přes 30 %. To samo o sobě asi nikoho moc nepřekvapí – bylo by zvláštní, kdyby k žádnému posunu nedošlo. Kladně proto hodnotím zejména zásadně vylepšené chlazení.

Chladič tvořený odpařovací komorou nabobtnal o celých 74 %, je tedy prakticky jisté, že bude telefon pracovat i při náročných úlohách stabilněji a dlouhodobě při vyšším výkonu, než jak tomu bylo u předchozí generace.

Výkon GeekBench 6
Jednojádrový výkon
GeekBench 6
Mnohojádrový výkon
AnTuTu
Celkový test výkonu
Samsung Galaxy A55 1 160 3 400 714 000
Samsung Galaxy A54 1 000 2 750 595 000

Fotoaparát je potají lepší

Při prvním pohledu na parametry fotoaparátů jsem nabyl dojmu, že se nic nemění a byl jsem trochu zklamaný. Když se ke mě ale dostala informace, že byl osazen modernější hlavní snímač, tyto nejistoty se rozplynuly. Hlavní fotoaparát má tedy stejné rozlišení, optika stejnou světelnost, plocha snímače je stejná, ale díky pokročilejší technologii by si měl vést telefon lépe ve dne i v noci.

Na prezentaci výrobce jsem neměl možnost fotoaparát detailně otestovat a porovnat s konkurencí, takže unáhlené závěry dělat rozhodně nebudu. S tím si počkám, až nám telefon dorazí do redakce na detailní testy. Pokud bych měl pominout změnu snímače a zatím nejasné vylepšení kvality fotek, určitě stojí za zmínku nové funkce natáčení videa.

Samsung Galaxy A55 obdržel oblíbenou funkci z řady Galaxy S, nově totiž dovede natáčet souběžně zadní i selfie kamerou. Uživatel si pouze zvolí, jestli chce mít záběr ze selfie kamery ‚‚zapečený‘‘ do záznamu, nebo se mají videa ukládat zvlášť.

Funkce fotoaparátů Samsung Galaxy A55
Zvýšení kvality Ano
Mazání objektů Ano
Efekt pozadí Ano
Dlouhá expozice fotografie Ano
Změnit a přidat efekt portrétu Ano
Barevné odlišení Ano
Odebrat moaré efekt Ano
Odstranění odrazů Ano
Odstranění stínů Ano
24 hodinové období Ano
Zvýšení kvality GIFu Ano
Režim Superpomalý Ano
Stopy hvězd Ano
Video s dlouhou expozicí Ano

Displej zcela bez inovací

Nerad bych vedl někoho k mýlce – Samsung používá pro řadu Galaxy A jednoznačně kvalitní obrazovky a říkat opak by bylo zákeřné a neoprávněné. Druhým dechem je ovšem potřeba říci, že se displej od předchozí generace vyjma větší úhlopříčky prakticky nikam neposunul. Stále nabízí rozlišení FullHD, maximální svítivost (HBM) na úrovni 1 000 nitů a obnovovací frekvenci 120 Hz.

Samsung Galaxy A55 (žlutý) a Samsung Galaxy S24 (stříbrný)

Jeden z nejbezpečnějších telefonů na trhu

Samsung už léta využívá vlastní systém Knox pro hardwarové šifrování citlivých dat u své nejvyšší řady Galaxy S. Tentokrát se bezpečnostního trezoru pro hesla a platební karty ovšem dočkáte i u modelu Galaxy A55. Chybí sice hardwarové šifrování biometrických údajů, hesla, PIN, platební údaje a kontakty jsou ovšem v bezpečí.

Bezpečnostní řešení Knox Vault má certifikaci EAL5+, tedy nejvyšší možnou ochranu dat. Pro představu je zabezpečení na této úrovni způsobilé využití ve státní sféře. Ochrana prostřednictvím čidel dovede rozpoznat napadení prostřednictvím kolísání napětí, teplot, laseru a dalšími způsoby, které hackeři využívají. Pokud je napadení detekováno, trezor okamžitě data uzamkne a ochrání vás před jejich odcizením.

Srovnání modelů Samsung Galaxy A55 a Galaxy A54

V tabulce níže najdete srovnání parametrů nového modelu Samsung Galaxy A55 versus jeho předchůdce Galaxy A54. Zajímavý je například nárůst výdrže baterie, který výrobce přislíbil.

Parametry Samsung Galaxy A55 Samsung Galaxy A54
Vzhled Doplníme Doplníme
Procesor Exynos 1480 Exynos 1380
Hmotnost (g) 213 202
Materiál rámečku Hliník Plast
Odolnost vůči prachu a vodě IP67
Displej AMOLED 6,6″ AMOLED 6,4″
Rozlišení displeje (px) 2 340 x 1 080
Obnovovací frekvence 120 Hz
Maximální jas (nitů) 1 000
Čtečka otisků prstů Optická v displeji
Odolné sklo Gorilla Glass Victus Gorilla Glass 5
Stereo reproduktory Ano
Hlavní fotoaparát Modernější snímač

Rozlišení 50 MPx

Světelnost f/1,8

Velikost snímače 1/1,56″

Starší snímač

Rozlišení 50 MPx

Světelnost f/1,8

Velikost snímače 1/1,96″

Ultraširoký fotoaparát Rozlišení 12 MPx

Světelnost f/2,2

Velikost snímače 1/3,06″

Zoomovací fotoaparát Rozlišení 5 MPx

Světelnost f/2,4

Selfie fotoaparát Rozlišení 32 MPx

Světelnost f/2,2

Velikost snímače 1/2,74″

Baterie Li-Ion 5 000 mAh

Nabíjení 25 W

Sledování videí 28 hodin

Li-Ion 5 000 mAh

Nabíjení 25 W

Sledování videí 21 hodin

Ochrana dat hardwarovým šifrováním Ano Ne

Cena Samsung Galaxy A55

V posledních letech zažíváme bezprecedentní období inflace. Očekávalo se tedy, že Samsung navýší u nové řady Galaxy A ceny tak, aby inflaci reflektovaly. To se naštěstí nestalo a my tak dostáváme k dispozici nový a v lecčem lepší telefon, který ovšem stojí stejně, jako stál při vydání jeho předchůdce.

TIP: Pokud zakoupíte a zaregistrujete model Galaxy A55 do 7. 4. 2024, obdržíte od Samsungu jako dárek také sluchátka Galaxy Buds FE. Podrobné podmínky najdete na webu výrobce, akci zprostředkovává Samsung.

Model Velikost úložiště Cena Dárek při objednávce do 7.4.2024
Galaxy A54 8 GB/256 GB 13 000 Kč
8 GB/128 GB 12 000 Kč
Galaxy A55 8 GB/256 GB 13 000 Kč Sluchátka Galaxy Buds FE
8 GB/128 GB 12 000 Kč

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.

Zapojte se do diskuze

Odeslat

Zveřejňujeme každý slušný a přínosný komentář.