Srovnávací test nejlepších nosičů kol
 neboli cyklonosičů a jak je vybrat

Obrázek cyklonosiče

Cyklonosič neboli nosič kol je praktickým příslušenstvím, s jehož pomocí upevníte jízdní kolo na vnější část vašeho automobilu. Tím šetříte vnitřní zavazadlový prostor, kam s přehledem umístíte spoustu dalších věcí. Cyklonosič je jednoduchá pomůcka vhodná nejenom pro aktivní, ale také příležitostné cyklisty.

Nosiče jízdních kol se vyrábí hned v několika provedeních. V závislosti na typu, velikosti a tvaru vašeho automobilu můžete volit verzi cyklonosiče šitého v podstatě na míru. Nosiče jsou univerzální, ale i typové pro konkrétní modely automobilů.

Kvalitní cyklonosič rozšíří vaše možnosti při cestování, poznávání nových míst a přírodních krás. Právě s ním totiž můžete vozit jízdní kola neustále s sebou. A to nejenom jedno kolo, ale klidně čtyři pro celou rodinu. Pojďte se s námi podívat na to, jak vybrat moderní nosič jízdních kol.


Nejlepších 10 cyklonosičů dle recenzí a hodnocení uživatelů

Vzhled

Název cyklonosiče

Umístění

Maximální počet kol

Nosnost (kg)

Orientační cena

Aktuální cena

Malý náhled cyklonosiče Peruzzo Padova 3

Peruzzo Padova 3

zadní dveře

3

45

2 800 Kč

Malý náhled cyklonosiče Thule ProRide 591

Thule ProRide 591

střecha

1

20

2 100 Kč

Malý náhled cyklonosiče Hakr Speed ALU 0902

Hakr Speed ALU 0902

střecha

1

25

1 200 Kč

Malý náhled cyklonosiče Thule Freeride 532

Thule Freeride 532

střecha

1

17

1 300 Kč

Malý náhled cyklonosiče Wjenzek Alfa Plus 3+1

Wjenzek Alfa Plus 3+1

tažné zařízení

4

60

8 000 Kč

Malý náhled cyklonosiče Thule ProRide 598

Thule ProRide 598

střecha

1

20

2 600 Kč

Malý náhled cyklonosiče Peruzzo Siena 3

Peruzzo Siena 3

tažné zařízení

3

51

4 300 Kč

Malý náhled cyklonosiče Thule VeloCompact 926

Thule VeloCompact 926

tažné zařízení

3

60

13 000 Kč

Malý náhled cyklonosiče Peruzzo Padova Fe

Peruzzo Padova Fe

zadní dveře

3

45

2 600 Kč

Malý náhled cyklonosiče Thule Backpac 973

Thule Backpac 973

zadní dveře

2

60

7 000 Kč

Testování a recenze cyklonosičů pro tento rok

Podrobný test cyklonosičů v současnosti zpracováváme, jeho vydání předpokládáme v druhé polovině roku. V testu budou také detailní recenze nejlépe bodovaných cyklonosičů. Zatím jsme pro vás připravili tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o nosiče, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaký konkrétní nosič, o který se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat cyklonosič

1. Umístení cyklonosiče

2. Počet kol a nosnost

3. Uzamčení

4. Výrobní materiál

5. Elektroinstalace

6. Příslušenství

7. Zásady bezpečné jízdy

8. Cena

Cyklonosič je poměrně specifickým produktem. Jeho výběr byste proto měli přizpůsobit svým požadavkům. Nejprve se musíte rozhodnout, kde budete kola na vozidle přepravovat. Trh nabízí tři základní typy nosičů kol – nosiče na střechu vozu, nosiče na tažné zařízení a nosiče na zadní dveře

Volba konkrétního modelu s sebou samozřejmě nese jisté výhody a nevýhody. Právě s nimi vás seznámíme v našem článku „jak vybrat cyklonosič“. Zároveň dodáme i několik dalších praktických informací spjatých s přidruženými vlastnostmi, jako je elektroinstalace, nosnost, počet uložených jízdních kol a uzamčení.

Vzhledem k tomu, že cyklonosič budete využívat při cestování automobilem po veřejných komunikacích, hodí se určitě i pár rad spojených se zásadami bezpečné jízdy. Začtěte se do našeho článku a vyberte si cyklonosič vhodný právě pro vás.


1. Umístění cyklonosiče

Pravděpodobně nejzásadnějším faktorem ve vašem rozhodování bude místo, kam cyklonosič nainstalujete. K tomu se nabízí střecha, tažné zařízení nebo dveře automobilu. Každé umístění má své výhody a nevýhody a bude více či méně vhodné v závislosti na modelu auta a vašich preferencích.

Nosiče na střechu vozu

Prvním popisovaným typem cyklonosiče bude nosič kol na střechu vozu. Pojmenování této kategorie produktů je jistě výstižné. Tento výrobek vám umožní připevnit jízdní kolo na střechu automobilu. Jedná se o ekonomické řešení, které nezabírá téměř žádné místo, pokud jej zrovna nepoužíváte.

Nosiče na střechu vozu jsou ve většině případů univerzálními výrobky, takže je bez sebemenšího problému namontujete na vůz libovolné značky. V souvislosti s tím si však musíte uvědomit, že instalace je možná pouze na vůz vybavený příčnými nosiči. Počítat proto musíte i s případnou investicí navíc.

Po krátké době využívání tohoto příslušenství oceníte fakt, že kola se vám na střeše tolik neušpiní, jako kdybyste je přepravovali v zadní části automobilu.

Po prezentaci kladů musí přijít i seznam záporů. Vzhledem k tomu, že montáž probíhá na střeše dopravního prostředku, může být tento proces fyzicky náročný a pro majitele vyšších vozů téměř nerealizovatelný. S jízdními koly na střeše počítejte s trochu vyššími provozními náklady promítajícími se do celkové spotřeby benzínu. Omezeni můžete být i při průjezdu některých míst nebo při parkování v podzemních garážích, protože vzroste vaše celková výška.

Nosiče na tažné zařízení

Druhou variantou umístění jízdních kol na automobilu přináší nosiče na tažné zařízení. Tažná zařízení jsou situovaná v zadní části dopravního prostředku, konkrétně na kouli neboli závěsu. Z toho tedy plyne povinnost vlastnit tento doplněk, popřípadě do něj investovat.

Výhodou zadních nosičů na tažná zařízení je hlavně jednoduchost montáže. Při této práci se díky nízké výšce při upevnění kola téměř vůbec nenadřete. Zároveň odbouráte negativa nosiče na střechu vozu, například při parkování v garážích a otázce aerodynamiky. Univerzální nosiče na tažné zařízení dokáží pojmout až čtyři kola. I tohle všechno je ale vykoupeno jistými negativy. Jedním z nich je vyšší pořizovací cena.

Pak je to také omezenější výhled ve zpětném zrcátku. Kvůli tomu tomu, že tyto cyklonosiče zakryjí státní poznávací značku na vozidle, musíte si pořídit ještě třetí, kterou umístíte právě na nosič kol. Za nevlídného a mokrého počasí počítejte s tím, že kola na tomto místě budou daleko náchylnější k jakémukoliv ušpinění.

Nosiče na zadní dveře

Určitou alternativou nosiče na tažné zařízení jsou nosiče na zadní dveře, jinak nazývané jako nosiče na páté dveře. Cenově se pohybují někde mezi dvěma výše uvedenými. Charakter přepravy je obdobný, jako ten na kouli. Jen s tím rozdílem, že nosič je přichycen k zadním dveřím vozu. To do jisté míry eliminuje použití u sedanů a některých modelů automobilů.

Snadný přístup, nižší cena, přeprava až třech kol najednou a téměř neměnná výška automobilu. To jsou klady, kterým není možné cokoliv vytknout. Před pořízením nosiče na zadní dveře byste si však měli uvědomit, že hrozí zvýšené riziko poškrábání laku na pátých dveřích. Ty jsou zároveň vlivem hmotnosti kol daleko více namáhány.

Pokud se rozhodnete pro nosič kol na zadní dveře, informujte se nejprve u prodejce, zda je takový cyklonosič vůbec kompatibilní s vaším automobilem.


2. Počet kol a nosnost

Nyní když tušíte, mezi jakými typy cyklonosičů můžete vybírat, je nejvyšší čas přistoupit k volbě dalších důležitých parametrů.

Počet jízdních kol

Před nákupem byste měli mít představu o tom, kolik kol budete pravidelně přepravovat. Na střechu se vejdou až čtyři kola. Takže tato nosiče kupujete vlastně podle toho, jak přibývají kola ve vaší domácnosti.

U nosiče na tažné zařízení je to trochu jiné. Tam už pořizujete nosič na předem určený počet kol. Nejčastěji jsou to cyklonosiče na 2-4 kola. Investovat můžete i do takových modelů, u nichž lze za příplatek dokoupit segment, se kterým si rozšíříte prostor o další úložné místo.

U nosiče kol na zadní dveře počítejte s uložením až třech kol. Tam je omezen počet jízdních kol hlavně kvůli nosnosti pátých dveří.

Nosnost cyklonosiče

Nosnost neboli maximální zatížení je samozřejmě také velice důležitým parametrem. Tento údaj rozhoduje o bezpečném a bezproblémovém převážení jízdních kol. Nejvyšší nosnosti dosahují nosiče na tažné zařízení, kde může být nosnost až 60 Kg pro všechna převážená kola.

Nejméně je to u nosičů na střechu vozu, kde se počítá s malou hmotností jednoho kola. V tomto směru byste se měli zaměřit také na nosnost střechy dopravního prostředku, popřípadě maximální zatížení nosníků.


3. Uzamčení

Jestliže dopředu víte, že s koly budete podnikat pravidelné výlety a v cizím prostředí je necháte často upevněné na autě, rozhodně investujte do varianty se zámkem. Ta je dostupná pro všechny výše zmiňované typy cyklonosičů.

Obecně se však doporučuje kola nenechávat na voze připevněná delší dobu, protože i přes vybavení zámkem lze hrubou silou nosiče rozbít a jízdní kola ukrást.

Z hlediska typu uzamčení můžete narazit na dvojí provedení:

  • Uzamčení kola k nosiči
  • Uzamčení nosiče k automobilu

4. Výrobní materiál

Od materiálu se ve velké míře ovíjejí pořizovací náklady nosiče. Levnější jsou samozřejmě cyklonosiče ocelové. Dražší jsou ty hliníkové, v jejichž prospěchu hovoří mnohem nižší hmotnost a možná i lepší manipulovatelnost.

Co se týče použitého materiálu, setkat se můžete i s řadou plastových úchytek a gumových částí. Ty jsou obvykle použity v místech, kde dochází ke styku kola a nosiče kol, tak, aby nebyl poškrábán rám jízdního kola.


5. Elektroinstalace

Tato část se věnuje pouze nosičům na tažné zařízení, které primárně zakrývají osvětlení zadní části vozu. Při nákupu takového cyklonosiče si pohlídejte, jaký typ elektroinstalace je použit u daného produktu. Narazit můžete nejčastěji na dva typy zapojení.

  • Sedmipólová koncovka
  • Třináctipólová koncovka

Ač jde na první pohled o dvě stejné koncovky, nějaký rozdíl se přece jenom najde. Třináctipólová koncovka je oproti té sedmipólové vybavena aktivním couvacím světlem.


6. Příslušenství

Moderní cyklonosiče jsou samozřejmě nabízeny s nejrůznějšími vychytávkami, které příjemným způsobem rozšiřují funkčnost nosičů kol.

  • Ochranné obaly - Tyto doplňky primárně chrání přepravovaná kola. Tím výrazně eliminujete jejich znečištění při převozu. Obaly se prodávají také přímo na nosiče kol.
  • Sklopení naložených kol - Jde o funkci nosičů na tažné zařízení, které sklopíte i s koly a pohodlně se dostanete do prostor kufru.
  • Systém jednoho klíče - Nosiče kol některých výrobců jsou uzpůsobeny tak, že k jakékoliv montáži si vystačíte pouze s jedním klíčem pro utažení či povolení všech částí cyklonosiče.
  • Rychloupínací popruhy - Způsob uchycení kol, ke kterému nepotřebujete žádné nářadí. Tato varianta šetří především drahocenný čas při nakládání a sundávání.

7. Zásady bezpečné jízdy

V okamžiku, kdy využijete cyklonosič k přepravě jízdních kol, měli byste se v silničním provozu pohybovat tak, jako když přepravujete náklad odpovídající velikosti a hmotnosti.

Rozhodně dodržujte dopravní předpisy z pohledu rychlosti. Snažte se kola při střešním uložení umístit co nejvíce rovnoměrně, aby nedocházelo ke zhoršení jízdních vlastností a zbytečnému nárůstu spotřeby paliva.

Velký důraz musí být kladen na odstranění všech volných částí kola, které mohou během jízdy ulétnout a někomu ublížit či způsobit dopravní nehodu. Typickým příkladem jsou nejrůznější brašny, držáky, plastové lahve a jim podobné doplňky.


8. Cena

Pořizovací náklady jsou jistě údajem, který zajímá každého. V případě cyklonosičů se mohou výrazným způsobem lišit. Vliv na to má hlavně odlišné provedení nosiče kol. Ty nejnižší výdaje započínají u několika stokorun, ty nejvyšší se bez problému vyšplhají přes hranici 50 000 Kč.

U nákupu cyklonosiče byste měli dbát hlavně na kvalitu výroby, protože právě s ní do jisté míry koresponduje také celková bezpečnost tohoto přepravního doplňku. Mezi prověřené značky patří Hakr, Thule, Menabo, Peruzzo, Wjenzek, Uebler a Buzz Rack.

Jestliže uvažujete o investici do tohoto typu příslušenství, budou vám nápomocny tyto cenové kategorie:

Cena do 1 000 Kč

Za cenu do 1 000 Kč pořídíte v podstatě jen nosiče kol na střechu. Vždy půjde o produkt pro uložení jednoho jízdního kola. Počítat nemůžete s žádnou nadstandardní kvalitou, ale spíše s nosností do 30 Kg a s upevněním za pomoci nářadí.

Cena od 1 000 Kč do 4 000 Kč

V této kategorii už začínáte mít na výběr. Mezi nosiči na střechu vozu se začnou objevovat i levnější značky cyklonosičů na zadní dveře nebo tažné zařízení. Za tyto peníze lze s přehledem koupit nosič pro 2-3 kola. Jeho nosnost bude kolem 35 – 45 Kg. Výjimkou samozřejmě není ani možnost uzamčení kola k nosiči.

Cena od 4 000 Kč do 7 000 Kč

Skupina produktů, u kterých už máte na výběr z pohledu výsledné kvality provedení nosiče kol. Za tuto cenu zakoupíte výrobky s možností sklopení naložených kol u varianty na tažné zařízení nebo zamčení nosiče k vozidlu u verze na střechu. Průměrná nosnost cyklonosičů tohoto typu se pohybuje kolem 50 – 55 Kg.

Cena nad 7 000 Kč

Investujete-li do nosiče kolem 10 000 Kč až 15 000 Kč, máte záruku, že pořizujete cyklonosič s vysokou odolností a dlouhou životností. Uložení až čtyř kol pro celou rodinu, nosnost cca 60 – 65 Kg, kvalitní hliníkový materiál a upevnění bez nutnosti jakéhokoliv nářadí. Ty nejdražší modely přesahující částku 50 000 Kč jsou primárně určeny pro karavany nebo dodávky.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Cyklonosiče
Průměrné hodnocení 4.6 z 17 hlasů