Menu

Nejlepší příčníky 2025: Srovnání podle recenzí a testů

Příčníky neboli příčné nosiče. To je nepostradatelná výbava každého vozidla, se kterým chcete převážet věci na střeše. Právě tam se tento prvek instaluje a zároveň tvoří pevnou a stabilní základnu pro umístění nejrůznějšího příslušenství.

Příčné nosiče jsou hlavní střešní jednotkou samotných nosičů na kola, lyže, snowboardy a mnohé další věci. Příčníky můžete využít také k tomu, když chcete rozšířit zavazadlový prostor svého vozu a plánujete na střechu umístit střešní box.

Při výběru nových příčníků byste si měli dávat pozor na několik důležitých věcí, se kterými vás seznámíme v tomto článku. Vysvětlíme vám vše potřebné a navedeme vás tím správným směrem při výběru vhodných příčných nosičů.

Nejlepší příčníky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Nosnost (kg) Orientační cena Aktuální cena
Top 1 75 2 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 100 6 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 90 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 90 2 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 60 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 90 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 90 1 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 75 7 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 90 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 100 1 200 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat příčník

K výběru příčníků musíte přistupovat poměrně individuálně, jelikož na trhu existuje spousta těchto výrobků určených pro rozdílné typy vozů. A právě od toho se odvíjí základní typové rozdělení příčníků, se kterým vás seznámíme hned v úvodu článku.

Poté se zaměříme na bližší informace o způsobu uchycení, zmíníme se o nejčastějších výrobních materiálech a neopomeneme ani na potřebné rozměry. Dozvíte se, k čemu je dobré uzamykání takového prvku a v neposlední řadě nebude chybět ani orientační pořizovací cena. Zkrátka vše podstatné na jednom místě.

Typ příčníku

Jak už jsme naznačili v úvodu tohoto článku, na trhu existují odlišné typy vozů, které se liší především svou střešní konstrukcí. Hlavním rozlišovacím elementem je to, zda takové automobily disponují hagusy či nikoliv. Právě podle toho totiž budete volit ten správný typ příčníků. V tomto směru narazíte na trojí dělení.

  • Příčníky na hagusy
  • Příčníky na integrované hagusy
  • Příčníky pro vozy bez hagusů

Příčníky na hagusy

Ve své podstatě jde o jedno z nejuniverzálnějších řešení vůbec, protože velká spousta automobilů disponuje z výroby hagusy. To sebou přináší jednu podstatnou výhodu, která se skrývá hlavně v pohodlné a rychlé montáži. Nežli si vyberete ty správné příčné nosiče, nezapomeňte si u daného prodejce ověřit kompatibilitu s vaším vozem.

Příčníky na integrované hagusy

Klasické hagusy jsou jasně viditelnou součástí automobilu. Narazit však můžete na modely vozů s integrovanými hagusy, které jsou víceméně zapuštěné do střechy vozu. Takové provedení mají hlavně auta typu kombi a novější modely. Integrované řešení je po vizuální stránce méně viditelné.

Jinak rychlost a jednoduchost montáže v podstatě koresponduje s klasickými příčníky na hagusy. V tomto případě počítejte pouze s tím, že patky nosičů budou o něco užší. I proto je třeba volit příčníky pro integrované hagusy přesně na váš model automobilu.

Příčníky pro vozy bez hagusů

Nakonec je třeba zmínit poslední model příčníků, který je primárně určen pro vozy bez jakýchkoliv hagusů. Pokud jimi váš vůz nedisponuje, rozhodně nezoufejte, protože i pro vás existuje adekvátní řešení. Speciální příčné nosiče budete muset fixovat pod lem střechy, což sice nemusí být zcela komfortní řešení, ale je reálné a funkční.

Pro upevnění takových příčníků jsou připraveny speciální fixní body. Obvykle nejste svazováni přesnými typy příčníků pro konkrétní automobil a lze upotřebit univerzální typy.

Způsob uchycení

Při výběru příčných nosičů byste se neměli zajímat pouze o to, jak přichytíte příčníky k automobilu, ale také o to, jak připevnit střešní box a ostatní nosiče k samotným příčníkům. Toho lze docílit dvěma částečně odlišnými systémy.

  • Klasický U-profil
  • Systém s T-drážkou

Klasický U-profil

Pod tímto mechanismem si nesnažte představovat nic složitého. Ve své podstatě funguje na principu klasického visacího zámku. Tuto část ve tvaru písmene „U“ snadno provléknete kolem příčníků a jednoduše uzamknete.

Systém s T-drážkou

K připevnění jsou využívány speciální adaptéry. Toto řešení je považováno za pokročilejší a modernější. Speciální adaptér zasunete do drážky a provedete rychlé a nenáročné upevnění. V tomto směru je nutné hlídat pouze vzájemnou kompatibilitu mezi všemi používanými prvky.

Výrobní materiál

Pořizovací náklady a vůbec samotná životnost příčníků se mimo jiné odvíjí ještě od jednoho zásadního faktoru. A tím je výrobní materiál. Na trhu máte možnost vybírat hned z několika produktů rozdílného zpracování, a to v závislosti na tom, co od něj vlastně očekáváte.

Nejlevnější je pochopitelně plast. V jeho případě se však připravte na to, že nemusí být spojen s dlouhou životností, a to především na základě toho, jak často jej používáte a zatěžujete. Právě nosnost je do jisté míry omezujícím faktorem u plastových příčných nosičů.

Mnohem vylepšenější variantou jsou příčníky ocelové, potažmo hliníkové. Ty kromě dostatečné odolnosti mají i menší hmotnost. Takže ideální spojení vlastností, které je ale vykoupené vyššími pořizovacími náklady. Nejvíce peněz zaplatíte pravděpodobně za aerodynamické příčníky. Ty jsou promyšlené do nejmenšího detailu a myslí také na odpor vzduchu při jízdě.

Nosnost

Vzhledem k tomu, že padla zmínka o přímé úměře mezi použitým výrobním materiálem a nosností, je vhodné zmínit i přesné parametry tohoto typu. Levné příčníky si dokáží poradit se zatížením kolem 50 kilogramů. Pokud však vsadíte na preciznější a hliníkové konstrukce, můžete docílit celkové nosnosti až kolem 120 kilogramů.

Rozměry

Rozměr příčníku obvykle vychází ze správně zvoleného typu pro váš model automobilu. To je jeden z nejzásadnějších požadavků při samotném nákupu. Vždy kupujte jen příčné nosiče kompatibilní s vaším vozem.

Poznáte to tak, že délka příčníku bude optimální, to znamená od fixního bodu jedné strany vozu k fixnímu bodu druhé strany vozu. V žádném případě nesmí být příčníky zbytečné široké, aby výrazně přesahovaly celkovou šířku automobilu, což je mimochodem i značně nebezpečné.

Pokud při nákupu příčných nosičů vyberete typ pro správný model auta, žádné rozměrové nuance vám rozhodně nehrozí.

Barva

Někteří zájemci o nové příčníky mohou řešit i barevné provedení takého prvku. Jde přece jenom o nepřehlédnutelnou součást automobilu a pokud s příčnými nosiči budete jezdit delší dobu, může to pro vás být celkem důležitý faktor při nákupu. Nejčastěji se setkáte s těmito barevnými variantami.

  • Stříbrná
  • Černá
  • Černo-stříbrná

Funkce a doplňky

Samotné příčníky na automobily jsou poměrně jednoduše vypadajícím typem příslušenství, které neobsahuje nic dalšího a složitého. I přesto se můžete zaměřit na několik užitečných věcí. Ty vám totiž mohou přijít vhod.

  • Možnost uzamčení – Jestliže chcete mít jistotu, že vám příčníky ze střechy nikdo neukradne, zaměřujte se při výběru modelových řad především na produkty uzamykatelné. Možná byste se divili, ale dnes vám mohou z auta ukrást vše, co není zamčené. Uzamčení je obvykle prováděno za pomoci jednoduchého zámku.
  • Montážní kity – Narazit můžete také na speciální montážní kity, které obsahují obvykle jen omezené množství dílů pro výslednou instalaci střešních nosičů.

K příčným nosičům máte možnost zakoupit i speciální adaptéry alu tyčí, elektrické zásuvky a řadu dalších prvků souvisejících už s konkrétními nosiči.

Cena

Příčníky patří obecně k cenově dostupnějším a nabízí poměrně velký výběr. Náklady na jejich pořízení se liší dle požadavků zákazníka na celkové zpracování konkrétního typu příčného nosiče, ale také od toho, na jaký vůz jej zakoupíte. Abyste byli spokojeni s kvalitou zpracování a celkovou životností, investujte do prověřené preciznosti vyhotovení. Tu zaručují takové značky, jakými jsou Thule, Hakr, Menabo, Compass, Neumann a LaPrealpina.

Cena do 1 200 Kč

Nejlevnější příčníky pořídíte těsně pod cenou 1 200 Kč. Půjde o základní model s malou nosností od 50 kilogramů. Ve většině případů se setkáte s levnějšími výrobními materiály, mezi které se řadí plast. Uzamykání očekávejte jen u některých modelů.

Cena od 1 200 Kč do 3 000 Kč

Kvalitnější příčné nosiče instalované pod lem, ale také na hagusy. Nosnost těchto výrobků se pomalu zvedá k hranici 75 kilogramů. Výrobním materiálem bude s největší pravděpodobností kombinace oceli a plastu. Počítat můžete s praktickým uzamykáním.

Cena od 3 000 Kč do 5 000 Kč

Hliníkové příčníky s nosností až 90 kilogramů, které lze zakoupit pro nejrůznější typy vozů. Spolehnout se můžete na praktické uchycení za pomoci T-drážky a na možnost pestrého výběru – příčníky na hagusy nebo příčníky na integrované hagusy.

Cena nad 5 000 Kč

Aerodynamický tvar, nízký profil, vysoká nosnost a možnost volby barevného provedení. Pokud si připlatíte za nové příčníky, můžete si vybrat funkční a esteticky zajímavý model vyhovující vašim náročným potřebám.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 32 hlasů

Další oblíbené kategorie