Jak vybrat detektor kovů
Detektory kovů jsou zařízení, která reagují na kov. Ačkoli mohou mít rozličné uplatnění, některé jsou např. využívány armádou při hledání min, nás budou zajímat především přístroje pro běžné uživatele. Na co jsme se zaměřili v našem článku o výběru?
- Proč koupit kvalitní detektor kovů – zajistí vám spolehlivost, rozšíříte možnosti hledání, a to i do hloubky, přičemž budete moci využívat různé funkce a příslušenství.
- Nevýhody detektorů kovů – při jejich používání se lze dostat do křížku se zákonem, špičková zařízení navíc bývají dosti drahá a můžete potřebovat i hodně vybavení
- Vhodný typ – k dispozici máte hobby detektory pro začátečníky či pokročilé, ale také zařízení pro profesionály. Navíc existují analogové a digitální varianty, stejně jako speciální přístroje do vody či na hledání miniaturních zlatých nuggetů.
- Důležité parametry – při výběru vhodného detektorů kovů se lze zaměřit i na frekvenci, tónovou odezvu, hloubkový dosah, cívky, napájení nebo hmotnost
- Doplňkové funkce a příslušenství – některá zařízení umožňují nastavit citlivost, hlasitost či intenzitu a typ tónu. Pořídit si k nim navíc můžete i sluchátka, kryty a pouzdro nebo kopací nástroje a archeologické pomůcky.
- Oblíbené značky – detektory kovů máte k dispozici od různých výrobců, z nichž mezi nejpopulárnější patří Minelab, Nokta, Garrett, Bounty Hunter a XP Metal Detectors.
- Pořizovací cena – analogová zařízení bývají levnější než digitální přístroje, a to mnohdy dost výrazně, nebývají ale tak kvalitní. Finanční stránka je tedy rovněž důležitá.
Proč koupit kvalitní detektory kovů
Některé hobby detektory kovů seženete pod tisícovku, zatímco další mohou stát mnoho desítek tisíc korun. Ačkoli cena pochopitelně hraje roli, primárně byste na ni hledět neměli. Zaměřit se je spíše vhodné na kvalitní zařízení. Proč?
- Budete moci používat spolehlivý detektor – kvalitní zařízení dokážou kovy hledat dosti přesně, přičemž bývají opatřena i LCD displejem, který zobrazuje důležitá data.
- Rozšíříte si možnosti hledání – špičkové detektory kovů bývají multifrekvenční, mnohé z nich lze používat i ve vodě, přičemž některé jsou určeny k hledání zlata.
- Lze hledat ve větších hloubkách – některá zařízení mají hloubkový dosah i 40 a více centimetrů. Na hloubku detekce má hlavní vliv kvalitní procesor a výkonná cívka.
- Využít půjde různé funkce a příslušenství – kvalitní detektory kovů mohou mít různé funkce a příslušenství. Ty rozšiřují možnosti hledání, ale daná zařízení mohou být náročnější na ovládání.
Budete moci používat spolehlivý detektor
I hobby detektory mohou být vysoce kvalitní a spolehlivé. V současné době jsou využívána především digitální zařízení, která vyhledávají kovy za pomoci digitálního signálu, přičemž bývají opatřeny LCD displejem. Při hledání vám tudíž mohou poskytnout spoustu užitečných informací jako např. přesnou hloubku nalezeného předmětu. Musíme ovšem doplnit, že digitální varianty jsou dražší než analogové detektory, což je ovšem logické.
Rozšíříte si možnosti hledání
K dispozici máte detektory kovů s různou frekvencí, která může mít vliv na maximální hloubku nalezení předmětu, stejně jako na jeho velikost. Některá zařízení jsou ovšem multifrekveční, přičemž existují modely využívající všechny frekvence najednou. Mnohé kvalitní detektory kovů lze používat také ve vodě, a to někdy i v hloubce několika metrů. Zakoupit si lze i specializované (ovšem opravdu drahé) modely určené na hledání zlata.
Lze hledat ve větších hloubkách
Detektory kovů s kvalitním procesorem a výkonnou cívkou umožňují nacházet předměty ve větších hloubkách. Špičkové produkty mají hloubkový dosah i 40 a více centimetrů. Zařízení opatřená cívkou s průměrem nad 23 centimetrů jsou např. určena pro velké předměty ve větších hloubkách. Zaměřit se přitom lze i na detektory s koncentrickou cívkou, která bývá nejcitlivější, přičemž mívá největší detekční pole i hloubku detekce.
Využít půjde různé funkce a příslušenství
Kvalitní detektory kovů mají rozličné funkce. Patří sem diskriminace (umožňuje vyloučit určitý povrch vodivosti předmětu), nastavení citlivosti a hlasitosti, identifikace hloubky či dohledávací režim Pinpoint. Musíme ovšem doplnit, že zařízení s mnoha funkcemi mohou být poněkud náročnější na naučení. S mnoha z nich každopádně dostanete i různé příslušenství, mezi které mohou patřit sluchátka, cívky, kryty a pouzdra nebo kopací nástroje.
Nevýhody detektorů kovů
Detektory kovů nemusí být spojeny pouze s pozitivy, ale v souvislosti s nimi je možné narazit i na určité nevýhody. Za zmínku stojí především tři poměrně negativní vlastnosti. Jaké to jsou?
- Možné problémy se zákonem – používání detektorů kovů je sice v ČR legální, na druhou stranu se můžete v některých případech dostat do křížku se zákonem.
- Některá zařízení jsou dosti drahá – pokud si chcete pořídit skutečně špičkové zařízení, budete muset počítat s vyššímu výdaji, jež mohou začínat na 20 000 Kč.
- Můžete potřebovat hodně vybavení – efektivní hledání vyžaduje široký sortiment příslušenství, jež může mít vliv i na efektivitu či rozsah detektoru.
Možné problémy se zákonem
Ačkoli se může zdát hledání předmětů pod zemí jako velká zábava, při používání detektorů kovů se lze dostat do křížku se zákonem. V některých zemích je daná aktivita dokonce zcela zakázána. V České republice to sice neplatí, na druhou stranu si minimálně není možné ponechat žádný předmět, který je možné považovat za archeologický nález. Jako ideální řešení se proto jeví domluva na spolupráci se samotnými archeology.
Některé detektory jsou skutečně drahé
Na českém trhu seženete detektory kovů, které vás mohou vyjít sotva na tisícovku. Netřeba asi rozvádět, že taková zařízení neumožňují příliš přesné ani variabilní hledání a vesměs nedisponují žádnými funkcemi a příslušenstvím. Ačkoli i kvalitní model může stát pouze několik tisíc korun, pro skutečné nadšence, kteří hledají špičkové řešení, bude minimální cena činit 20 0000 Kč. Nejdražší detektory kovů ostatně mohou stát i přes čtvrt milionu.
Můžete potřebovat hodně vybavení
Tato vlastnost souvisí s předchozí. Pokud to totiž s používáním detektorů myslíte skutečně vážně, dané zařízení by nemělo být pouze spolehlivé a mít řadu funkcí, ale důležité je rovněž příslušenství. Nejenže budete potřebovat kvalitní sluchátka, ale hodit se mohou i variabilní cívky, díky nimž zvýšíte efektivitu či rozsah stávajícího zařízení. Hodit se vám mohou rovněž kryty a pouzdra, ale třeba také (skládací) lopatky, rýče, krumpáče, síta, špachtle či dláta.
Výběr detektoru kovů dle typu
Detektor kovu můžete vybírat podle zkušeností, které s hledáním kovů zatím máte. Určitou roli ovšem může hrát i skutečnost, jaké kovy vlastně chcete hledat, případně to v jakém prostředí, protože existují i různá speciální zařízení.
- Hobby detektory – optimální zařízení pro nadšence a děti, jež chtějí hledat mince, kovové předměty, nábojnice apod. Některé hobby detektory jsou určeny pro začátečníky, další pro pokročilejší uživatele. První varianta je snazší na používání, ve druhém případě umožňují dané produkty individuální nastavení a mívají i více funkcí.
- Detektory pro profesionály – tyto produkty mají špičkové vlastnosti, bývají velmi výkonné a přesné, a navíc umožňují široké využití. Zařadit mezi ně lze i speciální zařízení, která dovedou ve zdech objevit elektrické kabely nebo jiné vodiče.
Kvalitní detektory kovů je možné použít v různých prostředích
Analogové a digitální detektory
Detektory kovů se od sebe odlišují i podle způsobu, jakým předměty vyhledávají a jak vás na jejich nalezení upozorňují. V tomto ohledu lze tato zařízení rozdělit na analogová a digitální (číslicové).
- Analogové detektory – starší a obvykle také levnější řešení. Tato zařízení jsou vhodnější pro děti a začátečníky, existují ale i dražší produkty pro náročnější uživatele. Charakteristická je absence displeje. Na přítomnost kovu tedy upozorňují akustickým signálem, který se liší tónovou odezvou (viz níže). Bývají rychlejší, neumožňují ovšem znát přesnou hloubku, v jaké se nalezený předmět nachází.
- Digitální detektory – představují modernější řešení. Kovy vyhledávají za pomoci digitálního signálu a disponují LCD displejem. Výhodou je, že vám dosti přesně určí hloubku, v níž se nalezený předmět vyskytuje. Na druhou stranu oproti analogovým přístrojům bývají dražší. Není to ovšem pravidlem, protože můžete sehnat i levnější varianty, které ovšem bývají pomalejší a nemívají mnoho funkcí.
Analogový detektor kovu
Digitální detektor kovu
Speciální detektory
Zájemci mají k dispozici i speciální detektory, z nichž některé jsou určeny pro hledání zlata, další mají vodotěsnou cívku, díky čemuž umožňují vyhledávat kovy ve vodě.
- Detektory na zlato – tato zařízení bývají velmi drahá, mohou stát několik desítek tisíc, ale také několik set tisíc korun, protože musejí být velmi citlivá a schopná detekovat přírodního zlato, které se často objevuje ve formě miniaturních nuggetů. V České republice se přitom tento kov nachází téměř výhradně právě v této podobě.
- Detektory do vody – mezi těmito přístroji naleznete zařízení, která lze ponořit do hloubky tří metrů, přičemž jsou vhodná i pro hobby uživatele, neboť umožňují i hledání na souši. Existují nicméně produkty určené pro hloubkové potápění, jež využijí hlavně profesionální potápěči a pro hledání na souši se kvůli konstrukci a vysoké váze nehodí. Doplňme, že ne všechny specializované detektory jsou vhodné do slané vody.
Důležité parametry
Při výběru detektorů kovů lze zohlednit rozmanité vlastnosti, které se mohou týkat jak funkčnosti, tak náročnosti ovládání. Jaké parametry považujeme za opravdu důležité?
- Frekvence – parametr, který má vliv na detekci hledaných předmětů dle jejich velikosti a hloubky, v níž se nacházejí. Některá zařízení přitom umožňují frekvenci měnit.
- Tónová odezva – vlastnost určující, jaký může dané zařízení identifikovat druh kovu. K dispozici máte varianty jednotónové, dvoutónové, třítónové nebo multitónové.
- Hloubkový dosah – hraje roli v tom, v jaké hloubce je daný detektor kovu schopný předměty lokalizovat. Špičkové produkty mají hloubkový dosah i přes 40 centimetrů.
- Cívky – mají rovněž nemalý vliv na vyhledávání. Vybírat můžete z eliptických a kruhových cívek, které se mohou dosti lišit i velikostí a konfigurací.
- Napájení – nemusí být zdánlivě důležité, na druhou stranu se je možné zaměřit na dobu, po níž na jedno nabití baterie vydrží, případně na dobu a způsob nabíjení.
- Hmotnost – obvykle se pohybuje mezi 1 a 3 kilogramy. Těžší zařízení se pochopitelně mohou pronést. Detektory kovů pro děti obvykle váží 600 gramů.
Frekvence
Aktuálně můžete vybírat z detektorů kovů, které mohou pracovat v různých frekvencích. Některá zařízení umožňují frekvenci měnit, jiná nikoli. Obvykle se přitom její hodnota pohybuje od 3 do 30 kHz, může být nicméně i vyšší. Obecně se dá konstatovat, že čím vyšší frekvence, tím drobnější předměty dokáže detektor lokalizovat.
Frekvence |
Využití |
3 až 4 kHz |
Velmi nízká frekvence, která umožňuje využití i při hledání předmětů hluboko v zemi. |
Do 8 kHz |
Umožňuje hledat předměty různých velikostí, jedná se tedy o univerzální frekvenci. |
Do 19 kHz |
Vyšší frekvence, s jejíž pomocí je možné hledat i menší předměty. |
Do 25 kHz |
Vysoká frekvence, díky níž můžete najít i opravdu drobné předměty. |
Do 48 kHz |
Nejvyšší frekvence, kterou mohou disponovat např. výše zmíněné detektory pro hledání zlata. |
Upozorňujeme: pořídit si můžete i detektory kovů, které jsou tzv. multifrekvenční. Umožňují tedy využívat více frekvencí najednou a některé dokonce úplně všechny. To je při hledání praktické, na druhou stranu musíte počítat s vyšší pořizovací cenou.
Tónová odezva
O této vlastnosti jsme se již zmínili výše u analogových detektorů. Zjednodušeně lze konstatovat, že tónová odezva určuje, jaký může dané zařízení identifikovat druh kovu, protože nález vždy oznámí jiným druhem tónu. V tomto ohledu existují v podstatě čtyři varianty, o kterých můžete při výběru uvažovat.
Tónová odezva |
Využití |
Jednotón |
Při správném nastavení oznámí pouze nález barevných kovů, železo naopak vynechá. |
Dvoutón |
Nález železa oznámí zařízení hlubokým tónem, barevný kov zase vysokým tónem. |
Třítón |
Při nálezu železa detektor použije hluboký tón, naopak střední tón u kovu se střední vodivostí a vysoký tón u barevného kovu. |
Multitón |
Tato zařízení umožňují širokou škálu nastavení pro různé kovy či předměty. Existují i přístroje s mnoha desítkami tónů, pochopitelně jsou ale dražší. |
Hloubkový dosah
Tento parametr rozhoduje o tom, v jaké hloubce je daný detektor schopný kovy lokalizovat. Obecně platí, že pokud má kvalitní procesor a výkonnou cívku, bude nacházet předměty ve větších hloubkách. Taková zařízení však pochopitelně bývají dražší.
Navíc je nutné doplnit, že v tomto ohledu hraje roli i velikost předmětu, stejně jako typ půdy či další faktory (např. přítomnost drátů vysokého napětí). Špičkové produkty mají hloubkový dosah i 40 a více centimetrů, u většiny produktů je ovšem hloubka výrazně nižší.
Upozorňujeme: u hobby detektorů většinou výrobci ani prodejci konkrétní hloubkový dosah neuvádějí. Přesto by měla být hloubka, ve které je ještě dané zařízení schopné detekovat objekty, alespoň zmíněna, abyste věděli, co od něj můžete konkrétně očekávat.
Cívky
Při výběru detektoru kovů je možné zohlednit i druh cívky, kterou jsou jednotlivá zařízení opatřena. Existuje jich totiž hned několik a mohou mít vliv na samotné vyhledávání. Cívky se mohou v prvé řadě lišit tvarem.
- Eliptické cívky – zaručují lepší ovládání a obvykle poskytují i větší pokrytí.
- Kruhové cívky – nejběžnější tvar. Mohou zajistit nálezy ve větší hloubce a poskytují o něco vyšší citlivost v nemineralizované půdě.
Velikost
Cívky se ovšem mohou lišit rovněž velikostí, na kterou se lze při nákupu rovněž zaměřit.
- Malé cívky – mají průměr do 15 centimetrů, jsou vhodné pro detekci velmi malých předmětů, na druhou stranu mají menší pokrytí při pohybu.
- Střední cívky – mají průměr do 23 centimetrů, zaručují dostatečnou hloubku detekce, největší rozsah velikostí cílů i snadné ovládání.
- Velké cívky – mají průměr nad 23 centimetrů. Optimální volba pro velké předměty ve větších hloubkách. Problémem ovšem může být detekce více cílů najednou.
Navíc existují čtyři základní druhy cívek z hlediska konfigurace. V tomto ohledu byste se měli orientovat podle druhu hledaných cílů a půdních podmínek.
- Koncentrické cívky – bývají nejcitlivější, navíc mají největší detekční pole i hloubku detekce. Ve zmineralizované půdě ale může docházet ke zkreslení a ztrátě přesnosti.
- Mono cívky – jedná se vlastně o variantu koncentrických cívek, jsou ovšem určeny pouze pro pulsně-indukční detektory (druh technologie).
- DD cívky – mají tvar písmene „D“. Představují ideální řešení pro hledání předmětů ve zmineralizované půdě či slané vodě, mimo tato prostředí jsou ovšem méně přesné.
- Dvoucívky – zaručují vysoký výkon. Hodí se tedy pro větší hloubky, detekují ovšem jen větší předměty (zhruba nad 8 centimetrů), což ale nemusí být vždy na škodu.
Upozorňujeme: výše zmíněné mineralizované půdy mohou obsahovat spoustu rozpuštěných solí, stejně jako rozličné ionty kovů, což může mít negativní vliv na hledání.
Napájení
Zájemci o detektory kovů by se při výběru měli soustředit rovněž na typ napájení. V tomto ohledu máte k dispozici zařízení, která pohání baterie či akumulátor, který lze nabíjet. U takových přístrojů se můžete zaměřit i na dobu, po níž na jedno nabití vydrží, případně jak dlouho se bude zdroj energie nabíjet. Doplňme, že některé lepší modely je možné dobíjet za pomoci USB kabelu, což může být v některých situacích velmi praktické.
Hmotnost
Vzhledem k tomu, že budete mít detektor kovu po celou dobu hledání v ruce, může se toto zařízení poněkud pronést. Proto se určitě zaměřte i na jeho hmotnost. Jistě, žádný přístroj neváží desítky kilogramů, ale při dlouhém používání může činit i 1 či 3 kilogramy značný rozdíl v komfortu. Obecně platí, že těžší jsou profesionální detektory kovů a nejlehčí bývají zařízení určená primárně pro děti, která obvykle váží okolo 600 gramů.
Některé detektory kovů jsou vhodné pro děti
Funkce
Jednotlivé detektory kovů se mohou lišit i počtem doplňkových funkcí, z nichž některé jsou velmi praktické. Další se nemusí zdát tak zásadní, nicméně se alespoň někdy mohou při hledání rovněž hodit.
- Diskriminace – díky této funkci lze vyloučit určitý povrch vodivosti předmětu. Při používání tedy nebudete rušeni signalizací u kovů, které hledat nechcete.
- Nastavení citlivosti – tato funkce má vliv na dosah a stabilitu daného zařízení a určuje stupeň vyhodnocení signálu.
- Nastavení hlasitosti – v některých místech se může hodit, bude-li detektor hlásit objev hlasitěji, anebo naopak tišeji.
- Nastavení intenzity a typu tónu – o této funkce jsme se už částečně rozepsali výše u tónové odezvy. Některá zařízení umožňují nastavit pro každý kov jiný tón.
- Identifikace hloubky – pokud zvolíte dražší digitální zařízení, jeho součástí může být i tato funkce, jež umožňuje graficky znázornit, v jaké hloubce se předmět nalézá.
- Pinpoint – dohledávací režim, který pomáhá přesně určit polohu předmětu, neboť zajišťuje zúžení oblasti jeho výskytu.
- Možnost složení – mnohé detektory kovů je možné složit, což usnadňuje jejich převoz či přenášení.
Příslušenství
Součástí detektorů kovů může být i různé příslušenství. Pokud jej balení neobsahuje, obvykle si ho lze dokoupit. Jaké doplňky si je tedy možné společně s detektorem nejčastěji pořídit?
- Sluchátka – k dispozici máte řadu sluchátek speciálně určených pro detektory kovů. S jejich pomocí vás nebude při hledání rušit okolí a zachycené signály uslyšíte opravdu zřetelně.
- Cívky – v případě poškození cívky nemusíte znovu kupovat kompletní detektor. Novou hledací cívku si lze pořídit i v případě, chcete-li vylepšit efektivitu či rozsah stávajícího zařízení.
- Kryty a pouzdra – toto příslušenství může zajistit, že vám detektor kovů vydrží déle. Chránit lze cívku či hledací jednotku.
- Kopací nástroje a archeologické pomůcky – pro efektivní hledání nalezených předmětů si lze pořídit (skládací) lopatky, rýče, krumpáče, ale třeba také síta, špachtle nebo dláta.
Některé detektory dostanete s rozličným příslušenstvím
Oblíbené značky
Na českém trhu jsou oblíbené především detektory kovů některých značek. Zřejmě nejpopulárnější jsou přitom výrobky Minelab, ale pozitivně hodnocena jsou i další zařízení.
- Minelab – světová jednička mezi výrobci detektorů kovů. Její zařízení jsou velmi spolehlivá a mnohá se snadno ovládají. Nejde však o nejlevnější zařízení na trhu.
- Nokta – turecká společnost, která nabízí variabilní detektory kovů, které se liší kvalitou hledání i náročností ovládání. Vesměs jsou ale velmi dobré v poměru kvalita/cena.
- Garrett – společnost vyvíjecí detektory kovů s dosti odlišnými vlastnostmi i pořizovací cenou. K dispozici přitom máte desítky zařízení z různých modelových řad.
- Bounty Hunter – značka detektorů kovů, které se vyrábějí v americkém Texasu. Přesto velmi dobře snoubí poměr kvalita/cena. Pořídit si lze i zařízení pro děti.
- XP Metal Detectors – francouzská společnost, která nabízí dražší detektory kovů. Jedná se ovšem o vysoce kvalitní zařízení s 5letou zárukou a někdy i variabilním příslušenstvím.
Minelab
Minelab lze označit za světovou jedničku mezi výrobci detektorů kovů. Společnost ostatně existuje už od roku 1985, kdy vyvinula první model Goldseekers 15000. Od té doby spatřily světlo světa desítky a desítky dalších produktů, které jsou populární díky vysoké přesnosti hledání a často i jednoduché obsluze. Aktuálně oblíbené jsou modelové řady Vanquish, Equniox nebo Go Find. Musíme ovšem doplnit, že se nejedná o nejlevnější zařízení na trhu.
Nokta
Společnost Nokta vznikla v Turecku v roce 2001, přičemž v roce 2014 došlo k fúzi s dalším výrobcem detektorů kovů, Makro Detectors. Aktuálně přitom působí ve více než 150 zemí světa, přičemž na českém trhu si lze pořídit desítky produktů s touto značkou. K dispozici máte detektory kovů, které jsou velmi dobré v poměru kvalita/cena, mohou se ovšem lišit kvalitou hledání i náročností ovládání. Na druhou stranu je u většiny produktů dosti intuitivní.
Garrett
Společnost Garrett se soustředí na bezpečnostní detektory kovů pro profesionální ochranu vstupních prostor, ale především na hobby zařízení pro hledače pokladů. V tomto sortimentu máte k dispozici desítky různých produktů, které se mohou dosti lišit svými vlastnostmi i pořizovací cenou. Pořídit si lze např. detektory kovů ze začátečnické řady Ace, ale také špičkové modely z řad Axiom či ATX. Kromě toho si lze pořídit i různé dohledávací detektory.
Bounty Hunter
Bounty Hunter je další značka velmi známá a oblíbená mezi hledači pokladů. Dané detektory kovů se vyrábějí v Texasu, tedy za Atlantikem. Přesto se jedná o zařízení, která velmi dobře snoubí poměr kvalita/cena. Žádné z nich nestojí desetitisíce korun. Pokud navíc sháníte detektor kovů pro děti, můžete se zaměřit na model Bounty Hunter Junior, který mladé hledače pokladů zaujme jednoduchým ovládáním, nízkou hmotností, stejně jako funkčností.
XP Metal Detectors
XP Metal Detectors je francouzská společnost, která existuje od roku 1998 a sídlí ve městě Toulouse. V současné době působí ve více než 50 zemích světa. Nabízí přitom detektory kovů v různých modelových řadách, na které poskytuje prodlouženou záruku v délce 5 let. Jedná se o vysoce kvalitní zařízení, která však často stojí desetitisíce korun. Na druhou stranu může jít o sety, jejichž součástí jsou různé cívky, dohledávačky nebo sluchátka.
Značka |
Specifikace |
Cenová kategorie |
Které druhy nabízí |
Komu značku doporučujeme |
Minelab |
Světová jednička mezi výrobci detektorů kovů |
Spíše vyšší |
Detektory kovů s vysokou přesností hledání a často i snadnou obsluhou |
Jedincům, kteří hledají skutečnou kvalitu bez ohledu na vyšší cenu |
Nokta |
Turecká společnost existující od roku 2001 |
Spíše střední |
Variabilní detektory kovů s různou kvalitou hledání i náročností ovládání |
Jedincům, kteří hledají detektory kovů ve velmi dobrém poměru kvalita/cena |
Garrett |
Společnost nabízející hobby i profesionální detektory kovů |
Všechny cenové kategorie |
Detektory kovů různých vlastností za různou cenu |
Jedincům, kteří chtějí mít při výběru detektoru kovů skutečně na výběr |
Bounty Hunter |
Značka detektorů kovů, které se vyrábějí v americkém Texasu |
Spíše střední |
Detektory kovů pro mladé i dospělé hledače pokladů |
Jedincům, kteří hledají detektory kovů ve velmi dobrém poměru kvalita/cena, a to včetně zařízení vhodných pro děti |
XP Metal Detectors |
Francouzská společnost, která existuje od roku 1998 |
Spíše střední a vyšší |
Vysoce kvalitní detektory s pětiletou zárukou a často i s rozmanitým příslušenstvím |
Jedincům, kteří shánějí vysoce kvalitní detektory kovů, případně i široký sortiment příslušenství |
Cena
Při nákupu detektoru kovu je pochopitelně nutné zohlednit i pořizovací cenu. Některým jedincům může bohatě stačit zařízení za pár tisíc korun, pro pokročilejší hledače však nemusí být dostatečný ani výrazně dražší přístroj. Peníze mohou ovlivňovat kvalitu detektoru, stejně jako jeho možnosti. Po analýze trhu jsme tato zařízení rozdělili do tří základních cenových kategorií, podle nichž se můžete orientovat.
Cena do 5 000 Kč
Nejlevnější detektory kovů lze sehnat i pod 1 000 Kč. Jedná se ovšem o méně kvalitní či dětská zařízení. I v cenové kategorii do 2 500 Kč si nicméně můžete pořídit zajímavé přístroje, půjde však především o analogové detektory vhodné pro děti či příležitostné hledače, Kolem 5 000 Kč už seženete spolehlivější zařízení, jen nesmíte očekávat žádné nadstandardní funkce či možnosti individuálního nastavení.
Cena od 5 000 Kč do 20 000 Kč
V této cenové kategorie se nacházejí přístroje pro náročnější hobby hledače, kteří už mají s jejich používáním nějaké zkušenosti, ačkoli to nemusí být nezbytně nutným pravidlem. Tyto detektory kovu bývají vesměs digitální, navíc disponují větší cívkou, širokým příslušenstvím, stejně jako možností indiciálního nastavení. Navíc jsou často vodotěsné, takže je lze používat za každého počasí a mnohé i ve vodě.
Cena nad 20 000 Kč
20 a více tisíc korun zřejmě zaplatí už jen opravdoví nadšenci. Detektory kovů v této cenové kategorii jsou prvotřídní a nabízejí celou řadu využití. Pořídit si tu už samozřejmě lze i profesionální zařízení s vysokou přesností, mnoha funkcemi a kvalitní konstrukcí. Nejdražší detektory kovů mohou stát i přes čtvrt milionu korun, takové přístroje však bývají určeny především pro hledání miniaturního přírodního zlata.
Dobrý den. Pořídil jsem si detektor kovů a teprve pak si přečetl, že se kvůli tomu můžu dostat do křížku se zákonem. Přečetl jsem několik článků o této problematice a stále mi není jasné, jestli je používání takového přístroje legální nebo ne.