Recenze kvalitních diktafonů | Jak vybrat & Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze kvalitních diktafonů z testu
nejlepších 2023

Aktualizováno:
Autor:
Iveta Polášková

Potřebujete zaznamenat rozhovory, své myšlenky nebo třeba zajímavou přednášku? Pokud přemýšlíte, na jaký přístroj nahrávat, zařaďte do svého hledáčku diktafon, který je věrným společníkem nejen pro všechny novináře, ale i studenty a zvídavé lidi, kteří si chtějí uchovat zvukové záznamy z nejrůznějších akcí a příležitostí.

V dnešní době má sice funkci nahrávání téměř každý mobilní telefon, ale jak to tak bývá, zařízení, které je určené přímo k této aktivitě, funguje lépe. Diktafon zapnete a můžete se věnovat dalším činnostem, bez obav vzít do ruky například mobilní telefon, fotoaparát či tužku a papír. Nahrávku pak můžete kdykoliv zapnout a vrátit se k záznamům vždy, když bude potřeba. Záznamníky jsou navíc často vybaveny funkcemi, které obyčejnému mobilu chybí.

Diktafonů je na trhu celá řada. Každý je něčím specifický a není možné vybrat univerzální produkt, který by vyhovoval všem. V následujícím článku vám tedy poradíme, jak vybrat diktafon přesně podle vašich představ, aby splnil všechny vaše požadavky. A prohlédnout si také můžete následující žebříček aktuálně nejoblíbenějších diktafonů.


Nejlepší diktafony dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 90 %
Počet recenzí: 3
1 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 89 %
Počet recenzí: 29
5 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 97 %
Počet recenzí: 2
1 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 93 %
Počet recenzí: 29
2 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 93 %
Počet recenzí: 22
4 800 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 84 %
Počet recenzí: 8
2 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 89 %
Počet recenzí: 8
5 300 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 100 %
Počet recenzí: 1
4 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 86 %
Počet recenzí: 3
7 600 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 95 %
Počet recenzí: 2
8 400 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat diktafon

Diktafony umožňují nahrávat hovory, přednášky i koncerty. Můžou se vám hodit jak v profesionálním, tak osobním životě. Záleží, k jaké příležitosti chcete záznamník využívat. Důležitým parametrem je velikost paměti. Pokud ji podceníte a vyberete přístroj s nízkou kapacitou, může se vám stát, že nebudete mít kam nahrávku uložit.

Důležitá je i výdrž baterie. Není nic nepříjemnějšího, než když přijdete připraveni na nějakou důležitou událost, schůzku či konferenci a zjistíte, že je váš pomocník vybitý. Existují diktafony napájené bateriemi typu AAA, ale také dobíjecími akumulátory, jejich kapacita se liší v řádu desítek hodin.

Existují také diktafony s různou citlivostí mikrofonu. Čím bude mikrofon kvalitnější, tím bude nahrávka lepší, bez zbytečných šumů a zkreslení. Za vyšší kvalitu si ovšem připlatíte. Jestli si nejste jisti, jak při výběru diktafonu postupovat, přečtěte si podrobněji jednotlivé kapitoly, které vám poradí, čeho se při nákupu držet a na co dát pozor.

Digitální vs. analogový diktafon

Pokud si chcete pořídit diktafon, nejprve si rozmyslete, zda preferujete analogový, nebo digitální.

Analogový diktafon

Výhoda analogového záznamníku spočívá v jeho kvalitě nahrávání. Tento typ diktafonu je určený pro dokonalé zaznamenání zvuku, který je nahráván na magnetickou pásku kazety. Je často využívaný při pořizování důkazních materiálů. Musíte počítat s vysokou cenou, která se pohybuje okolo deseti tisíců korun.

Digitální diktafon

Digitální diktafon je modernější a levnější variantou, která je obvykle naprosto dostačujícím řešením. Proto také postupně vytlačuje dražší analogové modely (Zdroj: Wikipedie). Na trhu najdete nejrůznější diktafony, od základních až po profesionální. Pokud potřebujete přístroj na zaznamenávání zvuku pro své potřeby, bude digitální diktafon ideálním řešením. Následující článek se věnuje právě především digitálním zařízením.

Kapacita paměti

Kapacita paměti rozhoduje o tom, kolik materiálu se na diktafon vejde. Pokud budete diktafon využívat pouze občas na kratší nahrávky, pak vám bude stačit přístroj s menší kapacitou než v případě, že chcete diktafon využívat denně a potřebujete nahrávky uchovávat delší dobu.

Kapacita se udává v gigabajtech značených GB. Dbejte na to, aby měl přístroj alespoň 4 GB. Dražší výrobky pak mají i 16 GB. Takové diktafony se hodí především pro novináře, kteří s produktem pracují každý den a nahrávají velké množství zvukových materiálů. Pro ty, kteří chtějí nahrát čas od času kratší nahrávku, je tato kapacita zbytečně velká.

Některé diktafony umožňují použití paměťové karty, která rozšíří kapacitu paměti. Není to ale samozřejmostí každého přístroje. Pokud se rozhodnete vybrat diktafon s nižší kapacitou, zkuste najít takový, který rozšíření nabízí. V případě, kdy zjistíte, že kapacita vašeho výrobku je nedostatečná, koupíte pouze paměťovou kartu a nebudete muset běžet pro nový diktafon.

Formát nahrávání

Většina diktafonů v současné době nabízí nahrávání ve formě MP3 a WMA. Výhoda těchto formátů spočívá především v jejich nízké náročnosti na kapacitu paměti. Zaberou málo místa, a přitom příliš neklesne kvalita zvukového záznamu. Modernější přístroje nabízí i další formáty, například WAVE, kde je uchovávaná kvalita zvuku na vyšší úrovni. Soubory pak ale samozřejmě zabírají více místa v úložišti.

K běžnému používání vám stačí základní formáty. Pokud vyžadujete nějaký z novějších formátů, pak budete muset sáhnout po dražším výrobku.

U některých diktafonů si můžete také vybrat z několika typů nahrávky, a to podle kvality, kterou od přístroje vyžadujete, a podle kapacity paměti, kterou nahrávka zabere.

  • SP – Označuje standardní mód nahrávání
  • LP – Mód „Long Play“ prodlužuje čas, po který můžete diktafon používat. Nahrávka zabere méně místa, sníží se však její kvalita.
  • HQ – Mód „High Quality“ působí přesně opačně. Nahrávka bude sice v lepší kvalitě, nahrávací doba diktafonu se však poněkud zkrátí.

Mikrofon

Jednou z nejdůležitějších součástí diktafonu je bezesporu mikrofon. V balení různých nahrávacích přístrojů jich můžete najít větší počet, což oceníte, zejména pokud používáte diktafon jako muzikant, nebo dokonce kapela.

Důležitými vlastnostmi, kterým je třeba věnovat pozornost, jsou citlivost a směr snímání mikrofonu. Proto je užitečné dopředu vědět, v jakém prostředí a na jakou vzdálenost budete diktafon využívat nejčastěji. Pro každou příležitost se totiž hodí mikrofon s jinou citlivostí.

Monofonní (směrový) mikrofon

Pro běžné záznamy hovoru si vystačíte s monofonním mikrofonem. Ten využívá jednu mikrofonní kapsli a zaznamenává zvuk do jedné stopy. Kapsle se zaměřuje jedním určeným směrem, ze kterého mikrofon vnímá zvuk s nejvyšší citlivostí. Z ostatních stran však naopak příliš detailů nezaznamená. Je tedy ideální na nahrávání zpěvu bez rušivých elementů nebo osobních rozhovorů. Výhodou je navíc jeho nižší pořizovací cena.

Stereofonní (všesměrový, všestranný) mikrofon

Požadujete-li mít záznamy nahrané v reálnější podobě, pak bude vhodnější stereofonní mikrofon. Je o něco kvalitnější než monofonní, ale za jeho kvalitu si připlatíte i několik tisíc korun. Tento mikrofon absorbuje zvuky ze všech stran mnohem rovnoměrněji, neboť obsahuje dvě mikrofonní kapsle a nahrává do dvou stop. Použijete jej tedy například pro zaznamenání průběhu meetingu, kdy je důležité, aby snímal hlasy všech zúčastněných.

Přepínací mikrofon

Přepínací mikrofon naleznete na kvalitnějších a dražších přístrojích. Lze je přepínat a používat oběma způsoby, což je činí univerzálními.

Záznamník s extra citlivým mikrofonem

Pro zaznamenání přednášek, konferencí a různých meetingů, tedy situací, kdy nahráváte řečníka, jenž stojí od vás ve větší vzdálenosti, bude nejvhodnější variantou diktafon s citlivým mikrofonem. K většině záznamníků lze dokoupit a připojit klopový mikrofon. Tím docílíte nejlepší možné kvality nahrávání.

Typ mikrofonu Vnímání zvuku Určení
Monofonní Z jedné strany Na osobní rozhovory
Stereofonní Z více stran Nahrávání ve skupinách
Přepínací Dle potřeby Univerzální

Baterie

Jedním z nejdůležitějších parametrů diktafonu je jeho doba provozu. Když jdete někam nahrávat, pravděpodobně potřebujete, aby diktafon vydržel v provozu co nejdéle. Vyplatí se tedy investovat do přístroje s vyšší výdrží baterie.

Vyberte takový diktafon, který vydrží v provozu alespoň 10 až 15 hodin. Modernější zařízení nabízí nepřetržitou dobu provozu až několik set hodin.

Na trhu naleznete jak nabíjecí přístroje, tak záznamníky na baterky. Protože jsou diktafony obvykle malých rozměrů, napájí se ve většině případů bateriemi typu AAA.

Připojení k PC

Připojení diktafonu k počítači není samozřejmostí. Někomu může vyhovovat zařízení, které pouze nahrává, jiní si rádi přesunou zaznamenanou zvukovou stopu do svého počítače, kde s ní dále pracují.

Diktafon bez připojení k počítači se hodí zejména v případě, že nechcete vypisovat poznámky rukou, potřebujete si je jednorázově či krátkodobě připomenout a víte, že se k nim v budoucnu nebudete vracet.

Pokud s nahraným souborem chcete dále pracovat, upravovat jej nebo byste ho rádi uložili do počítače a později se k němu vrátili, pak pro vás bude vhodnější záznamník s možností připojení k PC.

Zabezpečení

Výrobci diktafonů počítají také s tím, že někteří uživatelé mohou na diktafony nahrávat citlivý obsah. Jejich přístroje tak nabízejí širokou škálu zabezpečení, která snižují riziko zneužití.

  • Šifrování – Některé přístroje nabízí ochranu přístroje pomocí hesla, takže se k němu nedostane žádná nepovolaná osoba.
  • Čtečka otisku prstu – Pokud vám heslo nestačí, můžete si pořídit diktafon, který se odemkne až s vaším dotykem.
  • Maskované diktafony – Na trhu existuje celá řada přístrojů, které jsou maskované. Zaznamenávat pak můžete například na propisku nebo karabinu, aniž by někdo zjistil, že cokoliv nahráváte.

Funkce

Diktafony jsou obvykle vybaveny také několika technickými výdobytky, které zvyšují komfort uživatele a usnadňují mu práci.

Možnosti připojení

Připojením dalších periferií rozšiřujete možnosti využití, nebo zkvalitňujete pořizovaný záznam.

  • Připojení sluchátek – Umožňuje připojit sluchátka přímo k diktafonu, poslouchat  zvukový záznam z přístroje a nerušit tak poslechem své okolí. Sluchátkový výstup se taky může hodit v rušnějším okolí, kdy je záznam hůře slyšet.
  • Mikrofonní vstup – Umožňuje připojení externího mikrofonu pro kvalitnější zachycení zvuku.
  • Linkový vstup – Zpřístupní přímé nahrávání z jiného média (televize, rádio).
  • Bluetooth – S technologií Bluetooth můžete diktafon propojit s mobilním telefonem. Budete pak schopni nahrávat záznam z telefonního hovoru nebo pomocí aplikace diktafon ovládat na dálku.

Uživatelský komfort

Prvky zvyšující komfort uživatele mohou pomoci intuitivnímu ovládání, usnadňují orientaci v nahrávkách nebo pomohou lépe si zorganizovat práci s nimi.

  • Displej – Moderní zařízení obvykle mají LCD nebo OLED displej, na kterém můžete zobrazit čas, spravovat záznamy a celkově si usnadnit práci s přístrojem.
  • Časovač – Pomocí časovače dopředu nastavíte, za jak dlouho má diktafon začít nahrávat. To se hodí, pokud například potřebujete nahrát televizní pořad v době, kdy nebudete doma, nebo o sobě víte, že na spuštění nahrávání zapomínáte.
  • Vestavěné hodiny a kalendář – Funkce, která umožňuje sestavit plán nahrávání. Díky kalendáři si můžete ukládat nahrávky se záznamem času a data. Pomocí funkce vyhledávání později vše snadno najdete.
  • Indexové značky – Usnadňují orientaci v záznamech. Indexem označíte důležité místo, ke kterému se posléze můžete rychle vrátit.

Další funkce

Některé diktafony nabízejí vskutku zajímavé možnosti, které zkvalitňují záznamy nebo šetří paměť přístroje.

  • Detekce zvuku – Diktafon bude nahrávat pouze v případě, že je v okolí nějaký zvuk nebo hluk, který přesahuje hranici slyšitelnosti. Funkce zamezí nahrávání ticha, což ušetří místo v paměti přístroje.
  • Scénické režimy – Nastavují nahrávání podle situace, ve které se nacházíte (konference, osobní rozhovor). Některé přístroje na trhu mají i deset režimů.
  • Low-cut filter – Odstraňuje zvuky s frekvencí nižší, než je nastavená hodnota. Tím dochází k odstraňování nežádoucího šumu.
  • Ochrana před smazáním – U záznamů, na kterých vám záleží, si můžete nastavit, že nepůjdou smazat. Tuto funkci však najdete spíš u dražších přístrojů.
  • One-touch recording – Funkce umožňující okamžitý start nahrávání, a to i v případě, že je diktafon vypnutý. Tato vychytávka pomáhá v nepředvídatelných situacích, kdy šetří čas.

Cena

Důležitou roli při výběru diktafonu hraje i jeho pořizovací cena. Je tedy dobré stanovit si částku, kterou jste za diktafon ochotni dát, a podle toho vybírat. Cena záznamníku se může pohybovat od několika stovek po několik tisíc korun. V ceně se odráží výdrž baterie, kapacita paměti, kvalita mikrofonu a tak dále. Proto pokud víte, že budete diktafon využívat častěji, vyplatí se zainvestovat do kvalitnějšího přístroje, který může sloužit řadu let. Pokud nemáte ucelenou představu o pořizovací ceně, následující kategorie vám nastíní, v jakých částkách se diktafony pohybují.

Cena do 1 000 Kč

Za tuto cenu pořídíte nejlevnější diktafony na trhu. Výdrž baterie bývá kratší a kapacita paměti menší. Diktafon do 1 000 Kč se hodí především pro nenáročné uživatele, kteří ho chtějí využívat jen zřídka a nepožadují velikou kvalitu zvukového záznamu.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Chcete lepší přístroj, jehož pořizovací cena nebude příliš vysoká? Pak sáhněte po diktafonech v této cenové relaci. Záznamníky obvykle mají velký LCD displej, monofonní mikrofon a kapacitu okolo 4 GB.

Cena od 2 000 Kč do 5 000 Kč

Jste ochotni do diktafonu investovat vyšší částku a požadujete lepší kvalitu zvukových záznamů? Rozhlédněte se po výrobcích z této cenové kategorie. Profesionální přístroje jsou vhodné na každodenní používání, většinou mají stereofonní mikrofon a kapacitu paměti kolem 16 GB.

Cena nad 5 000 Kč

Nejdražší přístroje se mohou vyšplhat až na cenu okolo 10 000 Kč. Takové diktafony jsou však pro běžného uživatele zbytečně drahé. Hodí se na profesionální využití.

Iveta Polášková
Redaktorka
Iveta je studentkou oboru management v kultuře na Masarykově univerzitě v Brně, kde čerpá zkušenosti s psaním recenzí na kulturní akce. Vlastně něco píše skoro pořád – básničky, cestovní deníky, i šuplíková veledíla. Mimo to je členkou ochotnického divadla, navštěvuje baletní lekce pro dospělé a po večerech se učí hrát na akordeon. S jejími texty se u nás na webu nejčastěji setkáte u zahradního vybavení a outdoorových potřeb.

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.4 z 57 hlasů