Test a recenze nejlepších
diktafonů a jak je vybrat

Obrázek diktafonu

Potřebujete zaznamenat rozhovory, své myšlenky nebo třeba zajímavou přednášku? Pokud přemýšlíte, na jaký přístroj nahrávat, zařaďte do svého hledáčku diktafon, který je věrným společníkem nejen pro všechny novináře, ale i studenty a zvídavé lidi, kteří si chtějí uchovat zvukové záznamy z nejrůznějších akcí a příležitostí.

V dnešní době má sice funkci nahrávání téměř každý mobilní telefon, ale jak to tak bývá, zařízení, které je určené přímo k této aktivitě funguje lépe. Diktafon zapnete a můžete se věnovat dalším činnostem, bez obav vzít do ruky například mobilní telefon, fotoaparát či tužku a papír. Nahrávku pak můžete kdykoliv zapnout a vrátit se k záznamům vždy když bude potřeba.

Diktafonů je na trhu celá řada. Každý je něčím specifický a není možné vybrat univerzální produkt, který by vyhovoval všem. V následujícím článku vám tedy poradíme, jak vybrat výrobek přesně podle vašich představ, tak, aby splnil všechny vaše požadavky.


Nejlepších 10 diktafonů dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Mikrofonní vstup

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled diktafonu Olympus VN-541PC

Olympus VN-541PC

ano

1 000 Kč

Náhled diktafonu Eltrinex V12Pro

Eltrinex V12Pro

ano

4 700 Kč

Náhled diktafonu Olympus WS-852

Olympus WS-852

ano

1 500 Kč

Náhled diktafonu ZOOM H1

ZOOM H1

ano

2 500 Kč

Náhled diktafonu Zoom H6

Zoom H6

ano

9 400 Kč

Náhled diktafonu Olympus LS12

Olympus LS12

ano

3 000 Kč

Náhled diktafonu Sony ICD-UX560B

Sony ICD-UX560B

ano

2 300 Kč

Náhled diktafonu TASCAM DR-05 V2

TASCAM DR-05 V2

ano

2 400 Kč

Náhled diktafonu Olympus VP-10

Olympus VP-10

ne

2 000 Kč

Náhled diktafonu Philips DVT 2000

Philips DVT 2000

ano

1 400 Kč

Testování a recenze diktafonů pro letošní rok

Podrobný porovnávací test diktafonů zpracováváme a vydání máme naplánované koncem tohoto roku. V testu budou detailně rozepsané recenze produktů s nejlepším hodnocením. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejoblíbenějších diktafonů podle hodnocení uživatelů. Doporučujeme ale  přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké diktafony o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat diktafon

1. Digitální vs. Analogový diktafon

2. Kapacita paměti

3. Formát nahrávání

4. Citlivost mikrofonu

5. Baterie

6. Připojení k PC

7. Funkce

8. Ceny

Diktafony umožňují nahrávat hovory, přednášky i koncerty. Můžou se vám hodit jak v profesionálním, tak osobním životě. Záleží, k jaké příležitosti chcete záznamník využívat. Důležitým parametrem je velikost paměti. Pokud ji podceníte a vyberete přístroj s nízkou kapacitou, může se vám stát, že nebudete mít kam nahrávku uložit.

Důležitá je i výdrž baterie. Není nic nepříjemnějšího, než když přijdete připraveni na nějakou důležitou událost, schůzku či konferenci a zjistíte, že je váš pomocník vybitý. Existují diktafony napájené bateriemi typu AAA ale také dobíjecími akumulátory a jejich kapacita se liší v řádu desítek hodin.

Existuje také několik mikrofonů s různou citlivostí. Čím bude mikrofon kvalitnější, tím bude nahrávka lepší bez zbytečných šumů a zkreslení. Za vyšší kvalitu si ovšem připlatíte. Jestli si nejste jisti, jak při výběru diktafonu postupovat, předčtěte si podrobněji jednotlivé kapitoly, které vám poradí, čeho se při nákupu držet a na co dát pozor.


1. Digitální vs. Analogový diktafon

Pokud si chcete pořídit diktafon, nejprve si rozmyslete, zda preferujete analogový nebo digitální.

Analogový diktafon

Výhoda analogového záznamníku spočívá v jeho kvalitě nahrávání. Tento typ diktafonu je určený pro dokonalé zaznamenání zvuku, který je nahráván na magnetickou pásku kazety. Je často využívaný při pořizování důkazních materiálů. Musíte počítat s vysokou cenou, která se pohybuje okolo deseti tisíc korun.

Digitální diktafon

Digitální diktafon je modernější a levnější variantou, který je obvykle naprosto dostačujícím řešením. Na trhu najdete nejrůznější diktafony, od základních po profesionální. Pokud potřebujete přístroj na zaznamenávání zvuku pro své potřeby, bude digitální diktafon ideálním řešením. Následující článek se věnuje především digitálním zařízením.


2. Kapacita paměti

Kapacita paměti rozhoduje o tom, kolik materiálu se na diktafon vejde. Pokud budete diktafon využívat pouze občas na kratší nahrávky, pak vám bude stačit přístroj s menší kapacitou. V případě, že chcete diktafon využívat denně a potřebujete nahrávky uchovávat delší dobu, volte výrobek s vyšší kapacitou paměti.

Kapacita se udává v gigabajtech, značka GB. Dbejte na to, aby měl přístroj alespoň 4 GB. Dražší výrobky pak mají i 16 GB. Takové diktafony se chodí především pro novináře, kteří s produktem pracují každý den a nahrávají velké množství zvukových materiálů. Pro ty, kteří chtějí nahrát čas od času kratší nahrávku je tato kapacita zbytečně velká.

Některé diktafony umožňují použití paměťové karty, která rozšíří kapacitu paměti. Není to ale samozřejmostí každého přístroje. Pokud se rozhodnete vybrat diktafon s nižší pamětí, zkuste vybrat takový, který rozšíření nabízí. V případě, že zjistíte že kapacita vašeho výrobku je nedostatečná, koupíte pouze paměťovou kartu a nebudete muset běžet pro nový diktafon.


3. Formát nahrávání

Většina mikrofonů v současné době nabízí nahrávání ve formě MP3 a WMA. Výhoda těchto formátů spočívá především v jejich kapacitě paměti. Zaberou málo místa, a přitom příliš neklesne kvalita zvukového záznamu. Modernější přístroje nabízí i další formáty, například WAVE, kde je uchovávaná kvalita zvuku na vyšší úrovni. Soubory pak samozřejmě zabírají více místa v úložišti.

K běžnému používání vám stačí základní formáty. Pokud vyžadujete nějaký z novějších formátů, pak budete muset sáhnout po dražším výrobku.


4. Citlivost mikrofonu

Je dobré se dopředu rozhodnout, v jakém prostředí a na jakou vzdálenost budete diktafon využívat nejčastěji. Pro každou příležitost se totiž hodí mikrofon s jinou citlivostí.

Monofonní mikrofon

Pro běžné záznamy hovoru si vystačíte s monofonním mikrofonem. Musíte ale počítat, že jeho kvalita bude o něco horší. Výhodou je jeho nižší pořizovací cena.

Stereofonní mikrofon

Požadujete-li mít záznamy nahrané v reálnější podobě, pak bude vhodnější stereofonní mikrofon. Je o něco kvalitnější než monofonní, ale za jeho kvalitu si připlatíte i několik tisíc korun.

Záznamník s citlivým mikrofonem

Pro zaznamenání přednášek, konferencí a různých meetingů, tedy situací, kdy nahráváte řečníka, jenž stojí od vás ve větší vzdálenosti, bude nejvhodnější variantou diktafon s citlivým mikrofonem. K většině záznamníků lze dokoupit a připojit klopový mikrofon. Tím docílíte nejlepší možné kvality nahrávání.


5. Baterie

Jedním z nejdůležitějších parametrů diktafonu je jeho doba provozu. Když jdete někam nahrávat, pravděpodobně potřebujete, aby diktafon vydržel v provozu co nejdéle. Vyplatí se tedy investovat do přístroje s vyšší výdrží baterie.

Vyberte takový diktafon, který vydrží v provozu alespoň 10 až 15 hodin. Modernější zařízení nabízí nepřetržitou dobu provozu až několik set hodin.

Na trhu naleznete jak nabíjecí přístroje, tak záznamníky na baterky. Protože jsou diktafony obvykle malých rozměrů, napájí se ve většině případů bateriemi typu AAA.


6. Připojení k PC

Připojení diktafonu k počítači není samozřejmostí. Někomu může vyhovovat zařízení, které pouze nahrává, jiný si rádi přesunou zaznamenanou zvukovou stopu do svého počítače, kde s ní dále pracují.

Diktafon bez připojení k počítači se hodí zejména v případě, že nechcete vypisovat poznámky rukou, potřebujete si je jednorázově či krátkodobě připomenout a víte, že se k nim v budoucnu nebudete vracet.

Pokud s nahraným souborem chcete dále pracovat upravovat jej nebo byste ho rádi uložily do počítače a později se k němu vrátily, pak pro vás bude vhodnější záznamník s možností připojení k PC.


7. Funkce

Některé diktafony umožňují kromě základní funkce nahrávání několik doplňků a schopností, které zlepšují a usnadňují práci.

  • Displej – Moderní zařízení obvykle mají LCD nebo OLED displej, na kterém můžete zobrazit čas, spravovat záznamy a celkově si usnadnit práci s přístrojem.
  • Vestavěné hodiny a kalendář – Funkce, která umožňuje sestavit plán nahrávání.
  • Připojení sluchátek – Umožňuje připojit sluchátka přímo k diktafonu a poslouchat tak zvukový záznam z přístroje a nerušit tak poslechem své okolí. Sluchátkový výstup se taky může hodit v rušnějším okolí, kdy je záznam hůře slyšet.
  • Mikrofonní vstup – Umožňuje připojení externího mikrofonu pro kvalitnější zachycení zvuku.
  • Detekce zvuku – Diktafon bude nahrávat pouze v případě, že je v okolí nějaký zvuk nebo hluk, který přesahuje hranici slyšitelnosti. Funkce zamezí nahrávání ticha, což ušetří místo v poměti přístroje.
  • Šifrování – Některé přístroje nabízí ochranu přístroje pomocí hesla, takže se k němu nedostane žádná nepovolaná osoba.
  • Maskované diktafony – Na trhu existuje celá řada přístrojů, které jsou maskované. Zaznamenávat pak můžete například na propisku nebo karabinu, aniž by někdo zjistil, že cokoliv nahráváte.

8. Cena

Důležitou roli při výběru diktafonu hraje i jeho pořizovací cena. Je tedy dobré si stanovit částku, kterou jste za diktafon ochotni dát a podle toho vybírat. Cena záznamníku se může pohybovat od několika stovek po několik tisíc. Na ceně se odráží výdrž baterie, kapacita paměti, kvalita mikrofonu a tak dále. Proto pokud víte, že bude diktafon využívat častěji, vyplatí se zainvestovat do kvalitnějšího přístroje, který může sloužit řadu let. Pokud nemáte ucelenou představu o pořizovací ceně, následující kategorie vám nastíní, v jakých částkách se diktafony pohybují.

Cena do 1 000 Kč

Za tuto cenu pořídíte nejlevnější diktafony na trhu. Výdrž baterie bývá kratší a kapacita paměti menší. Diktafon do 1 000 Kč se hodí především pro nenáročné uživatele, kteří ho chtějí využívat jen zřídka a nepožadují velikou kvalitu zvukového záznamu.

Cena od 1 000 Kč do 2 000 Kč

Chcete lepší přístroj, jehož pořizovací cena nebude příliš vysoká? Pak sáhněte po diktafonech v této cenové relaci. Záznamníky obvykle mají velký LCD displej, monofonní mikrofon a kapacitu okolo 4 GB.

Cena od 2 000 Kč do 5 000 Kč

Jste ochotni do diktafonu investovat větší částku a požadujete vyšší kvalitu zvukových záznamů? Rozhlédněte se po výrobcích z této cenové kategorie. Profesionální přístroje jsou vhodné na každodenní používání, většinou mají stereofonní mikrofon a kapacitu paměti kolem 16 GB.

Cena nad 5 000 Kč

Nejdražší přístroje se mohou vyšplhat až na cenu okolo 10 000 Kč. Takové diktafony jsou však pro běžného uživatele zbytečně drahé. Hodí se spíše na profesionální využití.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Diktafony
Průměrné hodnocení 4.6 z 21 hlasů