Menu

Nejlepší dioptrické brýle 2024: Srovnání podle testů a recenzí

Aktualizováno:
Autor:
Kateřina Šichová

Dioptrické brýle jsou praktickou pomůckou pro všechny, kdo trpí vadou zraku. To znamená dalekozrakost a krátkozrakost. Tento prvek vám umožní nejenom lepší vidění, ale může se stát i módní záležitostí. Dioptrické brýle můžete pohodlně kombinovat s nejrůznějšími typy oblečení a volit je na základě společenské události nebo činností, které budete vykonávat. V případě, že se chystáte někam, kde vám budou dioptrické brýle překážet, můžete je na čas vyměnit za kontaktní čočky, o kterých jsme sepsali samostatný článek Jak vybrat kontaktní čočky.

Při výběru nových dioptrických brýlí narazíte na několik poměrně důležitých věcí. Nejsou totiž brýle, jako brýle. Proto byste měli znát základní vlastnosti při nákupu. Ty vám pak otevírají neomezené možnosti výběru.

Dioptrické brýle se do určité míry stanou vaší nedílnou součástí, doplňkem zprostředkovávajícím lepší vidění a prvkem prozrazujícím vaši image. I proto jsme pro vás sepsali článek Jak vybrat dioptrické brýle, který vám pomůže s výběrem ideálních brýlí.


Nejlepší dioptrické brýle dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 Zatím nehodnoceno 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 Zatím nehodnoceno 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 90 %
Počet recenzí: 1
600 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Zatím nehodnoceno 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 Zatím nehodnoceno 70 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Zatím nehodnoceno 250 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Zatím nehodnoceno 3 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Zatím nehodnoceno 1 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 Zatím nehodnoceno 490 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat dioptrické brýle

Když se zahledíte na dioptrické brýle, první, čeho si všimnete budou bezpochyby obruby. Právě od nich se budou odvíjet naše první kapitoly zaměřené na druhy brýlových obrub a jejich výrobní materiál. Chybět nebude ani volba na základě jejich barevného provedení.

Pak přijdou na řadu ryze praktické informace týkající se nákupu dioptrických brýlí dle typu obličeje. Vhod vám budou údaje týkající se velikosti brýlí a informace usnadňující jejich nákup. V závěru článku se pak zmíníme o počtu dioptrií a také o cenách současných dioptrických brýlí.

Druhy brýlových obrub

Pojďme se do výběru dioptrických brýlí pustit nejprve z pohledu obecnějšího vzhledu. První, čeho si na vašich nových brýlích většina lidí všimne budou obruby. Ty jsou jasně viditelnou a nepřehlédnutelnou součástí jakéhokoliv obličeje. Existuje pochopitelně bezpočet nejrůznějších obrub nabývajících odlišných designů. To hlavní dělení je však trojí.

Obruby bez očnic

Nejméně nápadné dioptrické brýle jsou v provedení obruba bez očnice. To znamená, že přímo ke sklíčkům jsou připevněny boční straničky a nosník. Na něm sedí brýle na vašem nose. Kolem skel není žádná obruba, a to jak z vrchu, tak zespod. Tyto brýle jsou vhodné pro ty, kdo na ně jednoduše nechtějí moc upozorňovat. Při jejich používání je třeba dbát vyšší opatrnosti, protože konstrukce obrub bez očnic je více náchylnější. A to platí nejenom o sundávání a nandávání, ale také při uskladnění v pouzdře.

Obruby s očnicemi

Naprostým opakem obrub bez očnic jsou obruby s očnicemi. Ty vypadají jako nejtypičtější brýle. To znamená, že mají straničky, nosník a plné obruby kolem skel. Takové brýle určitě působí bytelnějším dojmem. Zároveň jsou výraznější v obličeji, protože obruby mohou mít libovolnou tloušťku, výrobní materiál i barevné provedení. Dalo by se říci, že obruby s očnicemi jsou nejenom praktickou, ale i módní záležitostí. Vyšší pevnost těchto obrub může být vykoupena trochu větší hmotností.

Poloobruby

Takovým pomyslným mezičlánkem jsou pak poloobruby. Jak už naznačuje jejich název, jde o model provedení brýlí, které mají obrubu jen kolem poloviny skel. Ve většině případů to bývá v horní části. Tato poloobruba pak plynule navazuje na straničky. Volba tohoto typu obrub je především o vkusu a o tom, co se vám líbí. Jde o hodně variabilní model obruby.

Výrobní materiál

Od druhů obrub se přesuneme k výrobnímu materiálu. Ten hraje také významnou roli, a to nejenom z pohledu vzhledu, ale i pevnosti, odolnosti a hmotnosti. V současné době máte možnost narazit na spoustu netradičních materiálů, jakými jsou rohovina, kůže a dřevo. Je však pravdou, že většina obrub na trhu se vyrábí ve trojím provedení.

Kovové obruby

Ve prospěch kovových obrub hovoří určitě to, že jsou pevné a do jisté míry dostatečně odolné. Pořídit je můžete v mnoha variantách vyhotovení včetně plastových prvků. Spousta výrobků je obohaceno o nikl. Při nákupu kovové obruby počítejte s tím, že na obličeji budete nosit trochu těžší brýle. To může být vlastnost, která nebude vyhovovat každému.

Titanové obruby

Jestliže jsou vám kovové obruby blízké a sympatické, ale nevyhovuje vám jejich vyšší hmotnost, nezoufejte. Vsadit totiž můžete na alternativu v podobě titanového výrobního materiálu. Ten je hypoalergenní a velice trvanlivý. Jeho kvalita je navíc kombinována s vyšší pevností. Takže i když pořídíte tenké a decentní obruby, máte záruku jejich flexibility. Počítat musíte pouze s tím, že za nikl si trochu připlatíte.

Plastové obruby

V dnešní době jsou velice populární plastové obruby. V jejich prospěch hovoří cenová dostupnost a možnost volit nejrůznější barevná a designová provedení. Z pohledu vzhledu se vám dostane asi největšího výběru. Plast působí na obličeji viditelnějším dojmem. Současní výrobci mimo jiné dodávají materiály odolné proti mechanickému poškození.

Barva obruby

Někdo si možná řekne, že barva dioptrických brýlí nehraje zásadní roli. Jenže takové tvrzení není pravdivé. Ať už se rozhodnete pro dioptrické brýle kovové, titanové nebo plastové, barva je vždy něčím, co může dokonale změnit vizáž celého vašeho obličeje. V okamžiku, kdy budete volit barvu přihlížejte i k takovým detailům, jakými jsou například barva očí, vlasů a oblečení, které často nosíte a podobně. Je spousta barev korespondujících mezi sebou.

  • Žlutá s fialovou
  • Oranžová s modrou
  • Žlutooranžová s modrofialovou
  • Červenooranžová s modrozelenou
  • Zelená s červenou
  • Červenofialová se žlutozelenou

Brýle podle typu obličeje

Jestliže po přečtení výše uvedených informací stále tápete nad tím, jaký zvolit styl dioptrických brýlí, potažmo jakým obrubám dát přednost, poradíme vám. Tento praktický doplněk může být volen také na základě toho, jaký tvar obličeje máte. Je obecně dokázáno, že pro odlišně stavěnou tvář jsou vhodné ty či ony dioptrické brýle.

Oválný typ obličeje

Pokud máte souměrný oválný typ obličeje pak věřte, že zrovna vaší tváři budou slušet pravděpodobně jakékoliv dioptrické brýle. Takový tvar obličeje je vhodný pro použití libovolných modelů. Jediné, na co byste si v tomto případě měli dávat pozor je to, ať zvolíte jejich správnou velikost.

Kulatý typ obličeje

Lidé s kulatým obličejem by měli dbát na zvýraznění jeho délky, respektive se musí snažit prodloužit jeho rysy. K tomu slouží například poloobruby. Nejčastěji však padá volba na hranatější tvary plastových brýlových obrub. Nebojte se v tomto případě vsadit na viditelnější a výraznější brýle.

Srdcový tvar obličeje

Jestliže váš obličej připomíná tvar trojúhelníku, zaměřte se především na hranatější obruby. Klidně volte ty do pravého úhle padnoucí vaší tváři, jako ulité. Obávat se nemusíte ani oválných a větších tvarů. Nikdy si však nekupujte dioptrické brýle kopírující tvar obličeje, tedy ty připomínající trojúhelník.

Čtvercový tvar obličeje

U obdélníkových a čtvercových tvarů obličejů by měly dioptrické brýle spíše zjemňovat tyto rysy. Toho docílíte oválnějšími a zakulacenými obrubami. Nemusíte se bát volit ani obruby větší, které budou dokonce přesahovat přes vaši tvář. Obecně platí, že hranatý obličej není vhodné kombinovat s hranatými obrubami. U obdélníkového tvaru naopak nejsou v kurzu moc výrazné obroučky.

Velikost dioptrických brýlí

Od designu je to jenom kousek k praktickým informacím, které při nákupu dioptrických brýlí pochopitelně nesmíte podceňovat. Jde především o údaje spojené s volbou odpovídající velikosti. V tomto směru narazíte na několik parametrů udávaných v milimetrech. Pokud si budete v některém kamenném nebo spíše v internetovém obchodě vybírat dioptrické brýle, můžete spatřit podobné označení (45 – 22 – 140). Nyní si pojďme vysvětlit, co si pod takovou velikostí vlastně představit.

  • Šířka čočky – Prvním číslem je šířka čočky 45 milimetrů. Ta prezentuje tu největší šířku. Společně s ní přihlížejte také k výšce čočky, která se standardně pohybuje kolem 32 milimetrů. U extravagantních a větších dioptrických brýlí to může být pochopitelně více.
  • Šířka nosníku – Druhé číslo prozrazuje, že šířka nosníku bude 22 milimetrů. Jde o rozměr vnitřní strany brýlí od jedné čočky k té druhé. Nosník je část dioptrických brýlí, kterou si následně položíte na nos. U nabízeného sortimentu se setkáte s rozmezím od 12 do 26 milimetrů.
  • Délka stranic – Poslední a největší číslo 140 milimetrů patří straničkám a jejich délce. Tato informace udává prostor mezi začátkem a koncem stranice.

Údaje vhodné při nákupu

Při nakupování dioptrických brýlí buďte pochopitelně důslední a tento výběr nezapomeňte spojit i s vyhledáním několika dalších technických parametrů, které jsou celkem zásadní. Pokud před návštěvou obchodu navštívíte optiku, tak zrovna tam se dozvíte většinu těchto údajů. Na jejich základě pak dochází k dotvoření vašich dioptrických brýlí, respektive ke správnému upravení skel.

  • Vzdálenost zornic – Tento parametr se udává pod zkratkou PD. Definuje vzdálenost mezi vašimi zornicemi, potažmo jejich středy. Zapisován je v milimetrech a nejčastěji nabývá hodnoty 25 – 38 milimetrů.
  • Cylinder – S tímto parametrem se setkáte v okamžiku, kdy trpíte oční vadou zvanou astigmatismus. Cylindr je značen zkratkou CYL.
  • Osa cylindru – Tento údaj prozrazuje přesné zarovnání čočky, respektive směr a stupeň astigmatismu. Rozmezí této hodnoty je 0° až 180° a označuje se Axis/A/ACH.

Pokud si půjdete nechat dělat nové dioptrické brýle, měli byste znát pravděpodobně i ten nejdůležitější parametr vůbec. A tím jsou dioptrie, které potřebujete. Označovány jsou znaménky „+“ a „-“ podle toho, jakou oční vadou trpíte.

  • Krátkozrakost je označována symbolem „–“
  • Dalekozrakost je označována symbolem „+“

Číslo spojené s tímto znaménkem následně prezentuje mohutnost čočky, kterou budete potřebovat. Na trhu jsou k dispozici nejrůznější typy čoček. Ty mají například minimální tloušťku i při vyšších dioptriích a mohou dosahovat odlišných vlastností. Dioptrická skla mohou být tvrzená, antireflexní, antistatická, asférická, hydrofobní, oleofóbní a s UV ochranou.

Cena

Pořizovací náklady na nové dioptrické brýle se hodně liší podle toho, jaké máte nároky. Zároveň je třeba počítat s tím, že kompletní dioptrické brýle se skládají nejenom z obroučků tvořících jednu část ceny, ale také ze samotných skel. Ty mohou být při vyšší kvalitě dokonce dražší nežli obroučky. Ať už sháníte pánské, dámské nebo dětské brýle, zaměřujte se na kvalitní značky. Ty jsou zárukou unikátního designu, a hlavně vyšší odolnosti. Mezi takové výrobce se řadí Ray Ban, Tommy Hilfiger, Marc Jacobs, Michael Kors, Alexander McQueen, Miu Miu, Oakley, Bottega Veneta, Persol, Carrera, Dolce & Gabbana, Emporio Armani, Safilo a mnohé další.

Cena do 1 000 Kč

Při takto nízké investici musíte počítat s tím, že si pořídíte spíše „obyčejnější“ dioptrické brýle, a to hlavně v podobě kovových obroučků. Pro nenáročné zákazníky existují brýle dokonce od 150 Kč. Je však pravdou, že kvalita skel a obrub je hodně nízká.

Cena od 1 000 Kč do 3 000 Kč

Modernější vzhled, volba z několika výrobních materiálů a spousta tvarů obrub. Taková je cenová kategorie do 3 000 Kč. V rámci ní by si měli přijít na své běžní zákazníky, kteří od brýlí vyžadující něco více než jen praktický doplněk.

Cena od 3 000 Kč do 10 000 Kč

Toto cenové rozpětí uspokojí pravděpodobně většinu zákazníků. A to díky tomu, že do hledáčku se vám dostane řada módních a kvalitních značek. V jejich případě můžete investovat do stylových a extravagantních modelů. V tomto směru se vám otevírají možnosti lepšího a odolnějšího zasklení obrub.

Cena nad 10 000 Kč

Ti nejnáročnější budou muset sáhnout trochu hlouběji do peněženky. Jestliže chcete na své obličeji nosit brýle od Dior, Cartier a Tag Heuer, tak si musíte jednoduše připlatit. Hodně drahé kousky mohou dosahovat hodnoty přes 25 000 Kč.

Kateřina Šichová

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 58 hlasů

Další oblíbené testy a recenze