Menu

Recenze a test E-shop Zara

5. místo
82,6 % Celkové hodnocení
 • Lhůta na vyzvednutí 15 dní
 • Velmi hezké balení
 • Horší dostupnost informací o nákupu
 • 7,6/10
  Hodnocení přehlednosti webu a responzivity
 • 8,4/10
  Hodnocení nákupu a doručení
 • 9,1/10
  Hodnocení vrácení zboží a peněz
 • 82,6 %
  Celkové
  hodnocení

Přehlednost webu a responzivita

Webové stránky e-shopu Zara jsou poměrně minimalistické a designově povedené. Po levé straně je jednoduchý rozcestník, v pravém horním rohu vyhledávání. Web má ovšem i své mouchy, negativně hodnotíme zejména velmi snadno přehlédnutelný odkaz na informace o nákupu. Ten je pouze ve formě drobného nápisu „info“ pod rozcestníkem. Druhou nevýhodou (ovšem možná i designovým záměrem) je, že při posunu dolů zmizí nejen nápis info, ale nakonec i celý rozcestník, bílé písmo se totiž ztratí na bílém pozadí.

Když už se ovšem přes prvotní komplikace dostanete k samotnému průvodci nákupem, čeká na vás přehledný a obsáhlý návod, jak při nákupu postupovat, ve kterém se snadno zorientujete. To je v podstatě ideální situace, která ovšem není nutně pravidlem, u řady e-shopů vás v nákupním průvodci čeká poměrně složité hledání potřebných informací.

Stejně jako úvodní stránka, i stránky s produkty působí velmi esteticky a stránka je plná poměrně velkých fotografií. To může být i lehce na škodu, stránka je tak o něco méně přehledná a scrollováním strávíte docela dost času. Na mobilu už je zobrazení fotek o něco přívětivější a mezi produkty se orientuje lépe. V případě mobilního zobrazení ale není možné filtrovat produkty. U klasického webu najdete základní filtr, který se skládá z ceny, barvy velikosti, značky a typu produktu. Není problém volit několik parametrů najednou, což je vždy výhoda. Nevýhodou je naopak nemožnost řazení produktů, například podle ceny. Pokud tedy hledáte co nejlevnější variantu, budete se jí muset zkrátka dopátrat, web vám v tomto případě nepomůže.

Na stránce samotného produktu nechybí dostatek fotografií ani informací, součástí je také kalkulátor velikosti, který by vám měl s nákupem pomoci. Možná by neuškodila i klasická tabulka s mírami, ale to už je spíše otázka osobních preferencí. Při delším brouzdání stránkami e-shopu vám také vyskočí okénko chatu, kde můžete požádat o radu. V době testování šlo o jediný e-shop, u kterého se tato možnost objevila, nevylučujeme ale, že je touto vychytávkou vybavený i některý jiný web a pouze se v době našeho testování neprojevila. Kladně hodnotíme také možnost zjistit dostupnost zboží na prodejně, s tou jsme se setkali ještě například u e-shopu Reserved a H&M.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Náhledy na postavě

Zpravidla ano

67 % Zpravidla ano, 22 % Zpravidla ne, 11 % Někdy ano, někdy ne
Prohlížení několika fotek v náhledu

Ne

44 % Ne, 44 % Ano, dvě fotografie, 11 % Ano, více fotografií
Přehledný rozcestník

Při scrollování mizí

78 % Ano, 11 % Při scrollování mizí, 11 % Hodně proklikávání
Responzivita na mobilním telefonu

Chybí možnost filtrovat

56 % Bez problému, 22 % Horší filtrace, 11 % Chybí možnost filtrovat, 11 % Nepřehledné
Dostupnost informací o nákupu

Info velmi malým písmem, při scrollování zmizí

Filtrace

Přehledná, dostatečný počet parametrů

Průvodce velikostmi

Kalkulačka

56 % Tabulka velikostí, 22 % Kalkulačka, 11 % Kalkulačka (včetně postavy a věku), 11 % Tabulka s kalkulačkou pro spodní prádlo

Nákup a doručení

Zobrazení balení zásilky z eshopu Zara

Při nákupu v Zara e-shopu není potřeba registrace a nemusíte se s ní proto zdržovat, pokud o ni nestojíte. Při výběru dopravy můžete volit z doručení na prodejnu (zdarma), nebo domů (129 Kč, při objednávce nad 1 400 Kč zdarma), popřípadě máte také možnost expresního doručení za 279 Kč. My jsme zvolili doručení na prodejnu, kde se zásilka objevila 1.8. Ze všech testovaných e-shopů jsme objednávali současně, 30.7. a právě 1.8. byl termín doručení drtivé většiny z nich. Rychlejší byl pouze Zoot, naopak výrazně pomalejší byl e-shop H&M.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Nutnost registrace

Ne

78 % Ne, 11 % Ano, po registraci se vymaže košík, 11 % Ano
Možnosti a cena dopravy

Prodejna: zdarma/Standardní doručení: 129 Kč / Expresní doručení: 279 Kč

Minimální částka pro dopravu zdarma [Kč]

1 400

1 023,63
Doručení na pobočku

Ano

56 % Ano, 33 % Ne, 11 % Ano (Praha, Brno)
Možnost vyzkoušení na pobočce

Ne

67 % Ne, 22 % Ano, 11 % Ano (Praha, Brno)
Avizovaná doba doručení

3-7 dní

Reálná doba doručení [počet dní vč. víkendu]

2

3,00
Lhůta na vyzvednutí

15 dní

Možnosti platby

Karta, PayPal

Zvolená platba

Kartou

67 % Kartou, 33 % Hotově na pobočce

Vrácení zboží a peněz

Stejně jako u řady testovaných e-shopů, i v případě Zary jsme využili možnosti bezplatného vrácení na kamenné prodejně. Jako druhá možnost se nabízí odeslání kurýrní službou, opět zdarma (shodné podmínky nabízí i e-shop Reserved). Lhůta na vrácení byla 30 dní, jak je u většiny e-shopů obvyklé (ačkoliv se najdou i výjimky, které nabízejí až 90 dnů na rozmyšlenou). My jsme zásilku vraceli přímo v kamenné prodejně a peníze nám přišly zpátky na účet za jeden den. V tom se Zara shoduje s Mangem a v rychlosti je předběhl pouze e-shop Tchibo, který nám vrátil peníze v hotovosti při převzetí.

Parametr Tento produkt Průměr všech námi srovnávaných produktů
Možnosti a ceny vrácení

Prodejna/Zdarma kurýrní službou

Lhůta na vrácení [počet dní]

30

78 % 30, 22 % 90
Možnost bezplatného vrácení

Ano

78 % Ano, 11 % Ano (s výjimkou některých kolekcí), 11 % Ne
Zvolený způsob vrácení

Na pobočce

67 % Na pobočce, 11 % Česká pošta, 11 % DPD, 11 % ParcelShop
Reálné vrácení peněz [počet dní]

1

7,89

Naše hodnocení a závěr

V podstatě jedinou zásadnější nevýhodou, oproti některým konkurenčním e-shopům, je nemožnost zkoušení oblečení. Jinak je ale nákup v Zaře velmi komfortní a naše sympatie si obchod získal také velmi estetickým balením a dlouhou lhůtou na vyzvednutí. Pokud patříte k zákazníkům, kteří věčně nestíhají, u Zary vám rozhodně nehrozí, že byste si pro balíček nestihli zajít. Vracení oblečení je potom otázka chvilky a peníze jsme na účtu měli hned druhý den, což je opět vynikající výkon.

Autor: Odborná redakce | Datum: | Produkt: E-shop Zara | Hodnocení: 82,6 %

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Pred 14-ti dny jsem v prodejne vratila zbozi a dodnes nemam penize. Kdyz jsem jim napsala tak pry mam kontaktovat mejakou platebni branu či co myslim aple play ze pry za to nemuzou, ze mi nepize neprisly? Ze pry prnize vrstili. Jedna se asi o 2 tis nemam ani penize ani nevim na koho se obratit….

D. Smetanova

Dobrý den, pro řešení konkrétních problémů můžete zkusit https://www.vasestiznosti.cz/, kde je i telefon na bezplatnou právní poradnu.

Jakub Havelka, redaktor

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze E-shop Zara

E-shop Zara

5. místo  v porovnání