Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších elektrických kytar

Ukázka produktu ve srovnání elektrických kytar

Elektrické kytary jsou oblíbeným hudebním nástrojem, ke kterému se váže více jak sedmdesátiletá historie. Tato dlouhá doba vedla k vývoji nejrůznějších typů elektrických kytar. Ve své podstatě jde o určité nadstavby akustických kytar jen s tím rozdílem, že tento druh nástroje připojíte k bohaté aparatuře.

Současné elektrické kytary jsou příslibem všestrannosti a téměř neomezených možností. Záleží pouze na vás, jakému typu dáte přednost. S elektrickými kytarami se nemusíte obávat žádného hudebního žánru od rocku, přes blues až po metal. Zahrajete s nimi jednoduše cokoliv.

Abyste nákupem elektrické kytary ukojili své hudební choutky, je dobré znát několik zásadních věcí spojených s konkrétním výběrem. A právě v tom vám pomůže článek Jak vybrat elektrickou kytaru.


Nejlepší elektrické kytary dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Počet pražců Orientační cena Aktuální cena
Recenze Cort M600 Cort M600 22 10 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fender Squier Bullet Strat Fender Squier Bullet Strat 21 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Epiphone Les Paul ULTRA III Epiphone Les Paul ULTRA III 22 20 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fender Squier Affinity Stratocaster Fender Squier Affinity Stratocaster 21 5 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Fender Squier Affinity Telecaster Fender Squier Affinity Telecaster 21 5 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Cort X-1 Cort X-1 24 5 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze ESP-LTD EC-256 ESP-LTD EC-256 22 10 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze WASHBURN WIN14 WASHBURN WIN14 22 4 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Ibanez GSA 60 Ibanez GSA 60 22 5 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze PRS SE Standard 24 2018 PRS SE Standard 24 2018 24 13 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat elektrickou kytaru

Návod na nákup elektrické kytary pojmeme nejprve z obecného úhlu pohledu. To znamená, že vás na začátku seznámíme se všemi hlavními částmi kytary. Teprve poté se přesuneme k jednotlivým výrobním materiálům.

Při pořízení elektrické kytary byste měli klást důraz na několik podstatných prvků, mezi které patří například snímače, kobylky a struny. Až po vysvětlení všech těchto pojmů přijde na přetřes hlavní dělení elektrických kytar podle samotného typu.

V rámci ucelenosti článku nebudou chybět ani kapitoly zaměřené na doplňkové příslušenství a orientační ceny těchto hudebních nástrojů.

Základní prvky elektrické kytary

Podobu elektrické kytary jistě není třeba komukoliv zdlouhavě představovat. V úvodní kapitole se nebudeme zajímat ani tak o konkrétní typ tohoto hudebního nástroje, jako spíše o to, z jakých částí se skládá. Je to z toho důvodu, abyste při čtení následujících řádků měli představu o tom, o čem se píše.

Elektrickou kytaru viděl na živo pravděpodobně každý. Základem všeho je tělo elektrické kytary. Na jeho dvou okrajových částech se nachází úchyty pro upevnění popruhu. Velkou dominantou je kobylka a snímače pod strunami. Všem těmto částem se budeme věnovat podrobněji v ostatních kapitolách. Vedle těchto prvků naleznete na těle elektrické kytary ještě další důležité věci.

 • Výstup pro připojení kabelu k aparatuře
 • Ovladač pro hlasitost a tónovou clonu
 • Přepínač snímačů
 • Vibrační páka

Na tělo elektrické kytary navazuje krk. V tomto případě jen zdůrazníme, že na trhu se vyrábí tyto hudební nástroje pro leváky i praváky, takže je třeba zvolit tu správou variantu podle vlastního vkusu. Součástí krku jsou tři důležité části.

 • Hmatník
 • Napínací šroub
 • Ladící mechanika

Snímače

Snímač tvoří velice důležitou součást elektrické kytary. Jak už bylo zmíněno v úvodu, nachází se na těle kytary pod strunami. Právě z nich dokáže snímat vibrace, které jsou následně přeformulovány do elektrického signálu a reprodukovány prostřednictvím zesilovače. Při pohledu na elektrické kytary se můžete setkat se dvěma opticky odlišnými typy snímačů.

 • Single snímače
 • Humbucker snímače

Základem každého snímače je především magnet, na kterém je namotána cívka. Tím dochází ke vzniku elektromagnetického pole, což umožňuje následné snímání vibrací ze strun.

Single snímače

Jinak označované jednocívkové snímače elektrických kytar. Ty mají sice slabší signál, ale naopak tomu dokáží přenášet cinkavější a jasnější zvuk. A to hlavně ve vyšších frekvencích. Z historického hlediska jde o starší řešení nacházející své primární uplatnění hlavně v žánrech, jakými jsou rock, pop nebo country.

Humbucker snímače

Dvoucívkové snímače jsou na první pohled širší než single snímače. Vývojově jde o mladší technologii, která se stará o to, že produkované zvuky jsou bez jakéhokoliv šumu. Ve prospěch humbucker snímačů hovoří především síla signálu. Docílit s nimi můžete kulatějších a středních zvuků. Čistota výstupu vybízí k použití dvoucívkového snímače například při nahrávání hudebních singlů. Pokud jde o hudební styl, tento typ snímače je ideální například pro blues, jazz, metal i hard rock.

Výrobní materiál

Když už víte, z čeho se skládá elektrická kytara, je nejvyšší čas přistoupit k volbě konkrétního výrobního materiálu. A to nejenom těla, ale i krku. Právě tato volba do určité míry vypovídá o tom, jak bude hudební nástroj znít. S výběrem výrobního materiálu dochází samozřejmě i ke změně pořizovací ceny.

U těl elektrických kytar objevíte nejčastěji tyto materiály.

Olše

Velice populární dřevina, která je oblíbená hlavně kvůli své zvýšené rezonanci. Ideální domovinou olše jsou především střední frekvence.

Jasan

Ten je takovou pomyslnou odnoží olše, protože svým zvukovým projevem je téměř totožný. Rozdíl však může být ve vzhledu, a to díky struktuře dřeva. Díky tomu si můžete pořídit designově originální elektrické kytary.

Lípa

I lípa se zaměřuje hlavně na preciznost středních frekvencí. Obecně ale nabízí poměrně výraznou dynamiku a bohatost produkovaných tónů. Tato dřevina spadá primárně mezi ty měkčí.

Mahagon

Ten je, co se týká tvrdosti dřeva naprostým opakem lípy. Jde o hustší a středně tvrdou dřevinu, která vám zaručí nejenom dokonalý zvuk středových frekvencí, ale dobře si poradí také s basy. Jeho velkou předností je silná odezva..

Agathis

Dřevina využívaná spíše u levnějších modelů elektrických kytar. I když je tu zvuková podobnost s olší, rezonance agathisu jsou podstatně nižší. Proto za něj nezaplatíte ani tak vysoké částky.

Níže uvádíme hlavní tři výrobní materiály používané na krky a hmatníky elektrických kytar.

Palisandr

Palisandr spadá do kategorie tvrdých dřevin, tudíž své přednosti dokáže nabídnout hlavně na hmatníku. Jde o tvrdou dřevinu s porózním povrchem.

Eben

Jedná se pravděpodobně o nejdražší volbu výrobního materiálu pro konstrukci krku elektrické kytary. Ve prospěch této dřeviny hovoří především povrchová jemnost na omak a vysoká tvrdost. Ta je samozřejmě spojena s požadovanou pevností.

Javor

Ten představuje zlatou střední třídu a jeho využití je hlavně díky vysoké tvrdosti dřeva. Své primární upotřebení nachází při vyšších frekvencích a pyšní se vynikající rezonancí.

Kobylky

Kobylka je další nepostradatelnou součástí elektrické kytary. Narazit na ni můžete pod cizojazyčným označením bridge. Její úloha je celkem zřejmá. Drží napnuté struny a zároveň přenáší jejich vibrace při hraní. U nákupu elektrické kytary si můžete vybrat ze tří odlišných typů kobylek.

 • Pevná kobylka
 • Jednozvratné tremolo
 • Dvojzvratné tremolo

Pevná kobylka

Nejzákladnější model kobylky. Jde o kobylku pevně přichycenou ke kytaře, se kterou nemůžete dále pracovat. Tuto nevýhodu samozřejmě střídají mnohé klady. Pevná kobylka je víceméně nenáročná na jakékoliv seřizování elektrické kytary. Díky tomu zaručuje poměrně stabilní ladění. Jestliže s tímto hudebním nástrojem teprve začínáte, bude pevná kobylka ideální volbou právě pro vás.

Jednozvratné tremolo

Součástí kobylky je viditelná páka, kterou můžete mírně pohybovat ke středu kytary. Tím dochází ke změně tónu. Vhodné řešení pro zkušenější kytaristy vyžadující během hraní snižování výšky tónu. Tento prvek nachází své největší uplatnění hlavně u hraní sól.

Dvojzvratné tremolo

Nadstavbou jednozvratného tremola je dvojzvratné tremolo. Páka na elektrické kytaře vám v tomto případě umožní dva typy pohybů na obě strany, takže během hraní můžete tóny nejenom snižovat, ale také zvyšovat. To přináší podstatně větší možnosti při hraní. Tato technologie je však vykoupena nutností mít hudební nástroj dokonale naladěný, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku.

Struny

Možná vám to jako čerstvému majiteli tohoto hudebního nástroje nepřipadá důležité, ale správná volba strun má při hře na elektrickou kytaru celkem velký význam. Volte především kovové struny, které mohou být opatřeny nejrůznějšími povrchovými úpravami.

 • Nerez
 • Poniklovaná ocel
 • Slitina niklu a železa
 • Ostatní kovy

Dalším důležitým faktorem je tloušťka spodní struny, tedy struny „E“. Zde můžete vybírat ze dvou hlavních kategorií. Každá z nich je určena pro jiný typ hráčů.

 • Struny s průměrem 0,09 až 0,1 milimetrů – Měkčí typ strun, které nemají tak silný zvukový projev. Na druhou stranu se velice lehce mačkají.
 • Struny s průměrem 1,1 až 1,2 milimetrů – Na omak jsou sice tvrdší, docílíte s nimi však mnohem tvrdšího a silnějšího zvuku.

V případě strun se můžete setkat také s výrazem menzura. Pod ním si představte aktivní délku struny. Zde platí jednoduché pravidlo. Čím delší je menzura, tím delší jsou vzdálenosti mezi jednotlivými pražci a naopak. Délka menzury se pohybuje od 570 milimetrů do 864 milimetrů. Pro úplnost ještě doplníme, že dvanáct pražců odpovídá jedné oktávě.

Typ elektrické kytary

Nyní když o elektrických kytarách víte vše potřebné, respektive to zásadní, je nejvyšší čas přistoupit k dělení tohoto hudebního nástroje na základě typu. Na trhu se lze setkat hned s několika variantami elektrických kytar lišících se svou velikostí, tvarem a zpracováním. Každý z těchto produktů přináší trochu jiný zvuk a je vhodný pro odlišný typ hraní.

Stratocaster

Tento typ elektrické kytary označovaný zkratkou ST patří k těm nejuniverzálnějším vůbec. I proto je ideální volbou především pro začátečníky. Hrát s nimi můžete v podstatě jakýkoliv hudební žánr. O možnostech elektrické kytary Stratocaster vypovídají i její slavní uživatelé, mezi které patří David Gilmour nebo Eric Clapton.

Telecaster

Pomyslná odnož elektrických kytar Stratocaster. V tomto případě jde však o model s jedním výřezem nesoucí označení T. Právě tento tvar kytary je předzvěstí velice čistého a mírně zkresleného zvuku. Designová elegance se pojí s použitelností při hraní lehčích žánrů, jakými jsou country a pop.

Les Paul

Provedení elektrické kytary Les Paul je nepřehlédnutelné. Jemné vykrojení v dolní části a zakulacená horní strana. Kytary tohoto typu mají i humbucker snímač, takže se pyšní silným, výrazným a zakulaceným zvukem. Jejich primární domovinou jsou spíše tvrdší žánry, jako je metal a hard rock, poradí si ale i s bluesem. Svou oblibu získali u hudebníků Jimmy Page z Led Zepellin nebo Slash z Guns N´Roses

Super Strat

Tento typ elektrické kytary částečně vychází z typu Stratocaster. Výsledný design je ale daleko ostřejší a řezanější. Zcela charakteristické je užší tělo a krk, velké výřezy nahoře i dole a špičaté hrany. Díky použití humbucker snímače a agresivnímu vzhledu jsou tyto elektrické kytary využívány pro tvrdší žánry – hard rock a metal.

SG

Elektrické kytary označované SG jsou kvůli svému vzhledu snadno rozpoznatelné. Mají totiž stejné tělo nahoře i dole, takže jsou souměrné. Dva decentní výřezy, kvalitní zpracování a dokonalý zvuk. To mimochodem oceňuje i jejich slavný uživatel Angus Young z AC/DC.

Hard and Heavy

Modely elektrických kytar určených primárně pro hard rock, metal a jim podobné tvrdé žánry. Vzhled těchto hudebních nástrojů se do jisté míry vymyká standardům. K vidění jsou designy ve tvaru hvězd, ostré hrany, prodloužené výřezy a podobné věci.

Vícestruné kytary

Kapitolou samou o sobě jsou 7strunné a 8strunné elektrické kytary, které díky strunám navíc přináší mnohem širší možnosti hraní. S těmito kytarami se můžete oddávat nekonečným riffům a budete schopni hrát podstatně hlouběji.

Aparatura

Abyste v maximální možné míře využili potenciál elektrické kytary, budete si muset kromě ní zakoupit také příslušnou aparaturu. Právě s tou dochází k produkování požadovaného zvuku. V tomto směru máte na výběr.

 • Kytarové kombo
 • Zesilovač a reprobox zvlášť

Je vhodné, aby součástí takové aparatury bylo i několik zvukových efektů, protože ty dělají z elektrické kytary bohatý a všestranný hudební nástroj.

Kytarové kombo

Univerzální řešení, díky kterému si pořídíte pouze jeden typ produktu. Kytarové kombo v sobě zahrnuje jak zesilovač, tak reprobox. Jde bezpochyby o univerzální provedení s pohodlným úchopem pro přenášení a potřebnými ovládacími prvky. Vybírat si můžete nejenom z vzhledově a velikostně odlišných variant, ale také z rozdílných výkonů. Jestliže máte potenciál stát se součástí nějaké kapely, pořiďte si alespoň 60 W kytarové kombo. Ideální volba pro začátečníky.

Zesilovač a reprobox zvlášť

V případě, že od hraní na elektrickou kytaru vyžadujete něco více a cílíte na široké možnosti hraní, zakupte zesilovač a reprobox zvlášť. U každého z produktů se můžete zaměřit na konkrétní parametry, výkon, vzhled i další rozšíření. Počítat však musíte s tím, že tyto vlastnosti jsou vykoupeny minimálně dvěma přístroji navíc. Ve výsledku za takovou kvalitnější sestavu zaplatíte i více, jak za kytarové kombo. Vhodné spíše pro pokročilejší a náročnější hráče.

Příslušenství

I hra na elektrickou kytaru vyžaduje nákup určitého příslušenství, které vám nejenomže umožní samotné hraní, ale přijde vhod v nejrůznějších situacích a rozšíří možnosti využívání tohoto hudebního nástroje. Při nákupu elektrické kytary proto přemýšlejte i o dalších vhodných doplňcích.

 • Trsátka a prstýnky – Slouží pro hraní na elektrickou kytaru, popřípadě k vybrnkávání jednotlivých tónů.
 • Ladička – Přináší snazší a rychlejší naladění elektrické kytary. Vybírat si můžete mezi ladičkami klasickými, pedálovými nebo klipovými.
 • Obal na kytaru – V případě cestování se vyplatí investovat do vhodného textilního obalu. Ten je určitě velice pohodlný. Pokud chcete docílit vyšší bezpečnosti při přepravě, volte pevný kufr.
 • Popruhy a řemeny – Jejich primárním účelem je zavěšení kytary přes rameno. To vám umožní hrát ve stoje. Tyto produkty jsou vyráběny z nylonového, textilního, koženkového a koženého materiálu.
 • Stojany – Prvek, do kterého lze odložit elektrickou kytaru v okamžiku, kdy na ni právě nehrajete.
 • Kabel a kytarová vysílačka – Doplňky vhodné pro připojení elektrické kytary ke kytarovému kombu či samotnému zesilovači s reproboxem. Využít můžete drátovou i bezdrátovou variantu.

Hodně kamenných a internetových obchodů nabízí i spoustu dalších doplňků, jakými jsou stoličky na hraní, metronomy pro držení správného tempa, slidery a tonebary, kapodastry, přídavné snímače, špunty do uší nebo kytarovou kosmetiku pro pravidelnou údržbu hudebního nástroje.

Cena

Elektrické kytary započínají se svými cenami zhruba na hranici 3 000 Kč za ty nejlevnější modely. Cena samozřejmě roste s přidanou kvalitou a rozšířenými možnostmi tohoto hudebního nástroje. V okamžiku, kdy to s hraním myslíte opravdu vážně a chcete si užívat patřičného zvukového výstupu a pohodlné hry na kytaru, vsaďte na prověřené značky. Ty jsou do jisté míry zárukou precizního zpracování a dokonalého zvuku. Patří mezi ně například Ibanez, Fender, Cort, Schecter, ESP-LTD, Stagg, Gibson, Vintage, Yamaha a Jackson.

Cena do 10 000 Kč

Při nákupu levnější elektrické kytary do 10 000 Kč si přijdou na své především začátečníci. Vybírat si budete moci hlavně z modelů s tělem vyrobeným z lípy či mahagonu. Krk takových kytar bude zhotoven nejčastěji z javoru. Menzura se bude pyšnit průměrnými parametry 648 – 650 milimetrů.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

U masivního dřevěného provedení těla kytary si musíte jednoduše připlatit. Do výběru se vám dostanou modely s 21 – 22 pražci, palisandrovým hmatníkem a tělem například z olše. Vybírat si budete i mezi jednotlivými typy elektrických kytar.

Cena od 20 000 Kč do 40 000 Kč

Elektrické kytary určené pro milovníky hry na tento hudební nástroj. Vyšší investice se sebou samozřejmě přináší i lepší zvukovou výbavu. Na té se budou podepisovat hlavně kvalitní výrobní materiály. Pořídit si dokonce můžete kytary s menzurou nad 685 milimetrů. Výjimkou není ani 24 hmatníků a více.

Cena nad 40 000 Kč

Cenová kategorie protnutá bezpočtem kvalitních a značkových výrobců. Těm jednoznačně vévodí Fender, Gibson a Ibanez. Za ty nejlepší modely s originálními vzhledy a dokonalým zvukovým projevem zaplatíte i více, jak 400 000 Kč.