Recenze & Test 10 frézek | Nejlepší modely 2022 | Arecenze.cz
Menu

Recenze 10 nejlepších frézek z testu 2022

Aktualizováno:
Květen 2022

Některé nástroje mají v dílně své nezastupitelné místo. Copak byste si dokázali představit život bez pořádné vrtačky, pily, šroubováku nebo kladiva? Patrně nikoliv. Naproti tomu jiné pomocníky sice můžete s klidným svědomím oželet, s jejich pomocí je však přeci jen práce o mnoho snazší. A do této skupiny řadíme kupříkladu frézky, jimž věnujeme následující článek.

Ať již máte truhlařinu jen jako hobby, nebo patříte mezi hrdé profesionály, setkáte se bezesporu se situacemi, kdy kvalitní frézku oceníte. Jen si vzpomeňte na situaci, kdy potřebujete jemně obrousit hranu dřeva nebo vytvořit několikamilimetrovou drážku. Dovedete si představit, že byste se při tom mořili s klasickou úhlovou bruskou či pilou?

Vzhledem k tomu, že většina odborníků ani obchodů se těmto nástrojům příliš nevěnuje, rozhodli jsme se jim kouknout na zoubek sami a sepsali pro vás tento článek. Seznámíme vás se základními kritérii pro správný nákup frézky a neopomeneme ani na klasické cenové okénko. S jeho pomocí získáte alespoň rámcovou představu o tom, jak velký finanční obnos si připravit.


Nejlepší frézky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Makita RT0700CX2J
Makita RT0700CX2J 97 %
Počet recenzí: 91
6 700 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze PARKSIDE POF 1200 D3
PARKSIDE POF 1200 D3 89 %
Počet recenzí: 250
1 200 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Bosch GMF 1600 CE 0.601.624.002
Bosch GMF 1600 CE 0.601.624.002 94 %
Počet recenzí: 9
20 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze MAKITA RT0702C
MAKITA RT0702C 100 %
Počet recenzí: 2
3 600 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze MAKITA DRT50ZJX2
MAKITA DRT50ZJX2 100 %
Počet recenzí: 14
9 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze MAKITA PJ7000J
MAKITA PJ7000J 96 %
Počet recenzí: 19
7 900 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze DEWALT DW682K
DEWALT DW682K 93 %
Počet recenzí: 28
9 300 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Bosch GOF 130 0.601.6B7.000
Bosch GOF 130 0.601.6B7.000 100 %
Počet recenzí: 1
3 600 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Festool DOMINO XL DF 700 EQ-Plus 576426
Festool DOMINO XL DF 700 EQ-Plus 576426 100 %
Počet recenzí: 1
33 100 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze Bosch GKF 550 0.601.6A0.020
Bosch GKF 550 0.601.6A0.020 94 %
Počet recenzí: 14
2 500 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat frézku

Pojem frézka je užíván pro zastřešení hned několika samostatných nástrojů. Většinu vlastností mají společných, liší se ovšem jejich praktické uplatnění a úkoly. V zásadě lze rozlišit dva hlavní druhy, jimž věnujeme samostatnou kapitolu a tři úžeji zaměřené typy, které představíme jen krátce. Jedná se totiž spíše o náčiní pro profesionály a v kutilských dílnách se s ním nesetkáte.

Mezi hlavní parametry řadíme příkon určující sílu elektromotoru. Od něj se odvíjí hmotnost, která zase ovlivňuje obtížnost manipulace a ovládání. V potaz berte též počet otáček a neopomíjejte možnost jejich plynulé regulace. Bez ní se dostanete do situace, kdy zkrátka nebudete moci daný kus materiálu opracovat.

Zkontrolujte průměr upínací kleštiny, jakožto místa pro upevnění nástavců a nabídku dostupných šablon. Přeci byste nechtěli měřit všechno stále dokola? Kvalita nožového ústrojí a stopek u přímých frézek podstatným způsobem ovlivňuje, jak silný kus materiálu zvládnete. Třešničkou na dortu jsou dodatečné funkce usnadňující manipulaci a zvyšující využitelnost zařízení.

Finální část textu jako vždy obstarává cenový přehled. Dostupná zařízení jsme detailně rozebrali a rozčlenili do tří základních kategorií podle požadovaného finančního obnosu. Budete tak přesně vědět, jaké vlastnosti můžete za své peníze očekávat.

Vedle frézky by se vám do garáže nebo dílny mohl pro opracování různých povrchů hodit ještě například elektrický hoblík nebo úhlová bruska. Na obojí jsme se zaměřili na speciálních stránkách, kde najdete také návod pro výběr správného produktu.

Typ

Ještě předtím, než se vydáte do obchodu a začnete se prohrabávat technickými specifikacemi, rozhodněte se pro konkrétní typ frézky. V současné době nabídka čítá dva základní systémy lišící se účelem a technologickým provedením.

  • přímá frézka
  • horní frézka

Jelikož se jedná o poměrně bohatě zastoupené kategorie, považujeme za důležité věnovat každému typu samostatnou kapitolu. Činíme tak i s ohledem na poměrně výrazně konstrukční rozdíly.

Kromě dvou výše zmíněných druhů se v praxi užívá několik dalších úžeji zaměřených typů frézek. Mnohdy je lze užít podobně jako horní, jejich hlavní pracovní náplň ovšem spočívá v precizní úpravě detailů. Jedná se o tuto trojici:

  • jednoruční frézka – bez pružinového stojanu, určena k úpravě hran, na dřevo nebo plasty
  • lamelovací frézka – pro tvorbu spojů
  • ohraňovací frézka – široká základna, k tvorbě dokonalých hran.

Přímá frézka

Do první rozsáhlé kategorie spadají přímé frézky, někdy označované též jako přímé brusky. Jedná se o drobné nástroje určené k úpravě povrchu po hrubém broušení či řezání. Díky svým drobným rozměrům se dostanou prakticky kamkoliv a umožní vám povrch dokonale srovnat. Jelikož se nástavce nazývají též stopky, mnohdy se setkáte i s třetím označením – stopkové frézky.

Zásadní výhoda tohoto systému spočívá v univerzálnosti. Přímá frézka pojme různé druhy stopek lišících se svou kvalitou i určením. Snadno se postaráte o srovnání dřeva, plastu, hliníku nebo nerezové oceli.

Horní frézka

Nestačí vám drobné stopky určené pro dokončovací práce? Potřebujete vyřezat ornamenty do kusu dřeva nebo jej naopak seřezat do roztodivných tvarů? Poohlédněte se po horní frézce, technologicky navržené k zařezávání hran, tvorbě ornamentů, reliéfů nebo jemných drážek. Jsou to právě horní frézky, které nemohou chybět v žádné truhlářské dílně, přičemž jsou určeny zejména na dřevěný materiál.

Příkon

Frézky fungují na elektrickou energii. A základním parametrem každého elektrického přístroje je příkon. Udává množství spotřebované energie ve wattech a naznačuje, s jakým výkonem můžete při práci počítat. U drobnějších přímých brusek se maximum pohybuje okolo 500 W, horní nástroje jsou výrazně výkonnější.

Horní frézky určené do dílen domácích kutilů se obvykle pyšní příkonem od 1 000 do 1 500 W, profesionálové by se měli poohlédnout po alespoň 500 W navíc. Výši příkonu věnujte odpovídající pozornost a zohledněte zejména druh opracovávaného dřeva. Čím více wattů máte, s o to tvrdším a náročnějším materiálem můžete pracovat.

Hmotnost

Ještě nikomu se bohužel nepodařilo vyvinout lehký a zároveň výkonný elektromotor. Hmotnost se prostě vždycky zvyšuje úměrně se stoupajícím příkonem. Snažte se proto vybírat vyvážený poměr mezi silou a snadným ovládáním. Je jasné, že profesionálové si budou muset poradit s těžšími kusy, je to ostatně jejich práce. V domácí dílně neoceníte nutnost přenášet z místa na místo desetikilogramový nástroj nebo robustní stůl.

Rychlost a regulace otáček

Bez otáček by to nešlo. Před nákupem si dobře zkontrolujte, zda je vámi zvolený model vybaven systémem jejich plynulé regulace. Nejlevnější výrobky neznámých firem totiž tuto možnost obvykle nemají, čímž je jejich využití omezeno na jediný druh materiálu.

Optimální nastavení otáček má rozhodující vliv na kvalitu práce. Před prvním zakousnutím do dřeva doporučujeme zkusit opracovat kus odpadu. Bude-li rotace příliš rychlá, začne se dřevo pálit. Příliš pomalý pohyb nožů naopak povede ke zbytečnému třepení dřevěných vláken a zahlcení břitů. Elektromotory obecně raději pracují na vysoké otáčky a dosahují hodnot okolo 30 000 ot./min.

Průměr upínací kleštiny

Bez možnosti upnout různé nástavce by se frézky zařadily do skupin zbytečných nástrojů na jedno použití. Z toho důvodu bývají, podobně jako vrtačky, vybaveny speciálními kleštinami na konci těla. Jejich velikost dosahuje u hobby modelů obvykle 6 nebo 8 mm, profesionálové mohou počítat s až 12 milimetry. Valná většina dražších modelů je vybavena rychloupínacím systémem, výjimkou ale nebývá ani nutnost manuální výměny pomocí šroubováku nebo sklíčidla.

Berte na vědomí fakt, že zatímco do kleštiny většího průměru snadno upnete i drobnější nástavec, opačně to nefunguje. Vaše možnosti jsou s 12 milimetry prakticky neomezené, u kleštin polovičních rozměrů to zase taková hitparáda nebude. Počítejte však s tím, že cena roste úměrně s počtem mm.

Šablony

Vyrábíte domácí nábytek a potřebujete mít několik kusů naprosto stejného tvaru? Jistě oceníte praktické šablony, s jejichž pomocí lze dané míry neustále kopírovat. Profesionálové nedají dopustit při tvorbě naprosto přesných pravidelných tvarů nebo ornamentálních výjevů. Po jejich užití se nebudete muset obávat, že byste vyráběli nějaké atypické kusy, které nebudou nikde pasovat.

Právě kopírování představuje jednu ze základních funkcí frézek. Po vložení kopírovacího kroužku můžete vytvářet naprosto shodné tvary. V kombinaci s vhodnou šablonou docílíte naprosté dokonalosti. Během nákupu buďte obezřetní – některé výrobky tuto funkci nemají, čímž obrovsky ztrácejí na využitelnosti.

Nože a stopky

Bez kvalitních frézovacích nožů a stopek by to zkrátka nešlo. I zde platí pravidlo, že za kvalitu se platí. Levné hobby nástroje jsou vybaveny nožovým ústrojím, které si poradí pouze s měkkým dřevem. Při práci s náročnějším materiálem zkrátka nemáte šanci a nezbude vám než si pořídit kvalitní sestavu vyrobenou z jakostní oceli, často obohacené o další prvky.

Netrapte se zbytečně, jestliže zjistíte, že si vaše nože s velmi tvrdým materiálem neporadí. Zbytečným úsilím dosáhnete akorát zničení nožového ústrojí a nebezpečného přehřátí motoru. Někdy se zkrátka vyplatí poohlédnout se po opravdové kvalitě, třebaže za vyšší finanční obnos.

Dodatečné funkce

Bez kapitoly věnované doplňkovým funkcím si nedovedeme představit žádný z textů. Ani frézky nejsou žádnou výjimkou, ačkoliv škála doplňků nebývá v jejich případě příliš široká. Pro horní a přímé frézky se příliš neliší a jejich hlavním úkolem je usnadnění manipulace a zvýšení rychlosti a efektivity práce:

  • vestavěné osvětlení – pro snadnější orientaci v zatemněných prostorách a dokonalý přehled o šablonách
  • beznástrojová výměna – možnost výměny nástavců bez použití šroubováku nebo sklíčidla
  • přípojka k odsávání – možnost propojení s vysavačem odsávajícím prach a odpadky vzniklé při práci
  • plynulý start – omezení malých pohybů při startu, zajištění dokonalé přesnosti a bezpečnosti práce

Cena

Závěr patří jako vždycky cenám. Psát tuto kapitolu pro nástroje, u nichž minimum začíná na pár tisícovkách a končí v šesticiferných sumách, není nikdy jednoduché. Nám se i přes tento fakt podařilo stanovit tři základní intervaly, v nichž se budete během nákupu pohybovat:

Cena do 5 000 Kč

Potřebujete opracovat měkké dřevo? Vyrábíte hračky pro děti nebo drobné dekorační předměty? Pak si vystačíte s nejlevnější skupinou přístrojů, jež je k mání za cenovku nepřesahující hranici 5 000 korun. Výkon se pohybuje okolo 1 000 W, u levných stopkových brusek potom dosahuje 250 W.

Upínací kleština o průměru 6 mm dovoluje umístění menšího množství nástavců. Nepatříte-li k nejsilnějším jedincům, potěší vás nízká hmotnost nepřesahující 4 kilogramy. Budete tak mít jistotu snadné manipulace za všech okolností.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Zdatní kutilové, kteří se s frézkami umějí otáčet, ale práce s nimi je neživí, se budou nejspíše poohlížet ve druhé cenové třídě. Příkon v rozmezí od 1 000 do 1 500 W zajistí dostatek energie pro opracování silnějších materiálů. Dávejte si pozor na velmi tvrdé a sukovité dřevo, s nímž by motor mohl mít velké problémy. Samozřejmostí je plynulá regulace otáček podle potřeb.

Upínací kleština o průměru 8 mm patří k průměru. Výjimkou už ale nejsou ani 12mm kleštiny umožňující upnutí široké škály nástavců. Bývají přítomny u modelů pohybujících se u horní hranice intervalu.

Cena nad 10 000 Kč

Jsme si vědomi, že do jedné skupiny zařazujeme model v hodnotě 10 000 korun vedle přístroje s cenovkou přesahující 100 000 Kč. Některé parametry však mají společné. Příkon přesahující 2 000 wattů se postará o rychlý a spolehlivý zářez do prakticky jakéhokoliv materiálu. Regulace otáček je naprosto plynulá. Vysoká hmotnost vyžaduje použití speciálních stolů či držáků na materiál. Počítejte s rozsáhlou nabídkou nástavců a šablon umožňujících přesné opracování materiálu.

Dvanáctimilimetrová kleština podporuje všechny dostupné nástavce na trhu. Výrobci standardně ke svým výrobkům přidávají do krabice sadu šablon a kopírovacích kotoučů, bez nich se neobejde žádný profesionál.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 36 hlasů