Menu

Nejlepší kiteboardy 2024: Srovnáváme podle recenzí a testů

Aktualizováno:
Autor:
Daniel Černý, Michaela Černá

Výrazem kiteboard je označováno speciální prkno, se kterým můžete jezdit na vodě. K pohybu vám poslouží tažný drak a vítr. Této zábavě se obecně říká kiteboarding a je velice populární především u moře.

Abyste si mohli užít tohoto adrenalinového a specifického sportu, potřebujete tu nejdůležitější věc. A tou je kiteboard. Čili deska nebo prkno odpovídající vašemu plánovanému stylu jízdy a fyzickým dispozicím. Kiteboard se stane vaší nosnou základnou, díky které si budete užívat neomezené jízdy v kombinaci s nejrůznějšími triky.

Před nákupem tohoto sportovního vybavení je ale důležité znát hlavní parametry výrobku. Prostřednictvím tohoto článku Jak vybrat kiteboard si ujasníte, jaký board bude pro vás nejlepší.


Nejlepší kiteboardy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 Zatím nehodnoceno 15 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 100 %
Počet recenzí: 2
15 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 Zatím nehodnoceno 10 100 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 Zatím nehodnoceno 24 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 Zatím nehodnoceno 2 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 Zatím nehodnoceno 24 400 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 Zatím nehodnoceno 22 700 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 Zatím nehodnoceno 23 000 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 Zatím nehodnoceno 13 500 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Zatím nehodnoceno 19 000 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat kiteboard

V popisování této vodní aktivity začneme trochu zeširoka a to tak, že si nejprve popíšeme typy kiteboardů. Seznámíme vás s délkami tohoto sportovního náčiní, ale také s výrobním materiálem, který při jízdě po vodě hraje podstatnou roli.

Při výběru kiteboardu hraje je zásadní průhyb prkna a ostatní důležité aspekty. I těm se budeme v průběhu tohoto článku podrobněji věnovat. Nakonec padne zmínka o tom, jaký si k boardu vybrat kite čili draka.

Nežli vyrazíte na nákupy kiteboardu, určitě se vám hodí také představa o tom, jaké jsou orientační pořizovací náklady tohoto náčiní.

Nejen v chladných oblastech přijde vhod provozovat tento sport v neoprenu – i článek Jak vybrat neopren jsme pro vás připravili. Případně vám můžeme doporučit ještě článek Jak vybrat paddleboard, který se zabývá dalším sportovním náčiním vhodným na vodu a se kterým si přeci jen poradí i úplní začátečníci.

Typy kiteboardu

Když se rozhlédnete po produktových nabídkách jednotlivých výrobců zjistíte, že na trhu lze zakoupit vzhledově odlišné typy kiteboardů. A opravdu tomu tak je. Tyto odlišnosti jsou spojeny s tím, jaký styl jízdy na vodě budete preferovat. Vybírat si můžete z těchto modelových řad.

 • Twip-Tip
 • Wake-style
 • Wave
 • Race

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ kiteboardu, neopomínejte ani na jeho design. Vzhledem k tomu, že budete jezdit ve vlnách i několik desítek metrů od břehu, je lepší, když budete dostatečně vidět. Proto volte spíše výraznější zabarvení boardu. A to především z praktických důvodů.

Twip-Tip

Pod tímto názvem si můžete představit ten nejtypičtější kiteboard. Tedy prkno s „useknutou“ špičkou a zadní částí. Takový model boardu upotřebíte nejčastěji při stylu jízdy, jakým je freestyle nebo freeride. Vhodný je jak pro amatéry a naprosté začátečníky, tak pro profesionální jezdce. Užívat si s nimi budete nejenom řadu nejrůznějších triků. Oddávat se můžete i běžnému rekreačnímu ježdění.

Mezi přednosti patří určitě kompaktnost, jednoduchost ovládání a fakt, že není nutné přepínat nohy vždy, když změníte směr jízdy. Ideálně se hodí do mělké vody. Naopak pro vlny vám bude chybět pravděpodobně dostatečná forma.

Wake-style

Obdobou twip-tipu je wake-style. Amatér si na první pohled možná ani nepovšimne některých rozdílů, ale jsou tam. Wake-style prkna jsou především tužší a disponují větším rockerem neboli průhybem kiteboardu. Díky vybraným konstrukčním prvkům jsou tyto výrobky vhodnější spíše na jízdu ve speciálních vodních parcích, kde se mimo jiné nachází i překážky. K tažení tohoto kiteboardu se používá také motorový člun.

Wave

Wave riding, přesně tak je označována jízda na tomto specifickém boardu připomínajícím klasické surfové prkno, které je vybaveno špičkou a klasickou zadní částí. Přesto nejde o zcela plnohodnotný surf, ale o kiteboard přizpůsobený právě kiteboardingu. Mnohdy se jízda právě na tomto prkně označuje jako waveboarding.

Díky lepší geometrii budete s prknem schopni jezdit delší vzdálenosti a problémem pro vás nebude ani jízda proti větru. Tvar prkna ve vás vyvolá pocit, že se probijete jakoukoliv vlnou. Na druhou stranu bude obtížnější změnit směr jízdy, jen výjimečně si na této desce zaskáčete, a hlavně můžete mít kvůli velikosti problémy s přepravou.

Race

Na první pohled tato deska připomíná spojení modelů twip-tip a wave. To znamená surfařská špička a zadní „uříznutá“ část. Jak už prozrazuje název tohoto kiteboardu, race desky jsou primárně určeny hlavně pro rychlou jízdu. To znamená, že mají větší hmotnost a jsou delší.

Délka

Kiteboard musíte vybírat nejenom podle stylu jízdy, ale také na základě vašich fyzických dispozic. I proto jsou na trhu prezentována libovolně dlouhá prkna. Hlavním vodítkem při výběru délky kiteboardu se pro vás stane vaše celková tělesná hmotnost. Pro představu vám nastíníme několik váhových kategorií s optimální délkou boardu.

Hmotnost jezdce Délka kiteboardu
50 kg 127 – 130 cm
60 kg 130 – 132 cm
70 kg 132 – 135 cm
80 kg 135 – 138 cm
90 kg 138 – 140 cm
100 kg 140 – 147 cm

Z obecného hlediska lze tvrdit, že čím větší prkno si pořídíte, tím snadněji se vám na něm bude jezdit.

Materiál

Podceňovat byste neměli ani výrobní materiál kiteboardu. Ve většině případů jde o dřevěná prkna, která jsou tvořena několika vrstvami desek. Jejich poskládání pak ovlivňuje celkovou pevnost a tvrdost boardu. S kvalitnějším materiálem docílíte mnohem znamenitějších vlastností produktu.

Pokud chcete, aby váš kiteboard byl dostatečně pevný, lehký a zároveň pružný, pak zvolte variantu s karbonovými vrstvami. Tenké karbonové prkno dokáže svými parametry překonat silnější a těžší dřevěnou desku. Musíte ale počítat s tím, že karbon můžete mnohem dříve poškodit, respektive poškrábat o nejrůznější kameny ve vodě.

Průhyb

Při výběru nového kiteboardu velice často narazíte na výraz rocker neboli průhyb kiteboardu. Velikost rockeru ovlivňuje samotný styl jízdy a patří k hlavním charakteristikám prkna. V současné době objevíte jen výjimečně rovné desky. Všechny se pyšní jistým průhybem, který velice snadno změříte tak, že prkno položíte vzhůru nohama a odměříte výšku od podložky bez tloušťky prkna.

Průhyb kiteboardu velice úzce souvisí také s tvrdostí desky. Je totiž logické, že u měkčího prkna musíte počítat s tím, že při postavení se na něj dojde k lehkému narovnání, a tedy snížení velikosti rockeru.

Pokud budete volit průhyb do 5 cm, tak počítejte s tím, že daná prkna využijete především na freeride. Jestliže vyberete větší průhyb mezi 5 až 6 cm, tak máte ideální předpoklady pro freestylovou jízdu. Je tedy na vás, co od budoucího kiteboardu očekáváte.

Důležité prvky a informace

Při výběru kiteboardu se samozřejmě musíte zaměřovat i na ostatní zásadní prvky, které s boardem souvisí. Níže uvádíme ty nejdůležitější z nich, včetně podrobnějšího vysvětlení pojmů.

 • ABS hrana – Speciální hrana chránící dřevěné jádro prkna. Tento prvek přináší své výhody především při nájezdu na kámen či jinou překážku. ABS hrana takový náraz roznese, popřípadě se poškodí, nezničí se však samotné prkno.
 • Profilované dno – Dno kiteboardu má speciální prolisy, které se kladným způsobem podepisují na lepších jízdních vlastnostech a ovladatelnosti. Musíte ale počítat s tím, že za profilované dno si připlatíte.
 • Konkávy – Prvek kiteboardu zajišťující lepší stoupavost.
 • Šířka prkna – Šířka prkna je úměrná jeho délce. To znamená, čím delší kiteboard si pořídíte, tím bude širší, a to samé platí zase naopak. Průměrné šířky se pohybují mezi 40 až 45 cm. Těžší jezdci budou potřebovat širší desku. Širší prkno se samozřejmě udrží delší dobu nad vodou.
 • Síla větru – Berte v potaz průměrnou hodnotu z místa, kde se budete s kiteboardem nejčastěji pohybovat. V tomto směru platí, že silný vítr vám umožní využít menší desku, naopak pro slabý vítr je lepší větší deska vůči hmotnosti jezdce.

Vzhledem k tomu, že budete jezdit v odlišném ročním období, nezapomínejte ani na vhodný neoprenový oblek, který může nabývat nejrůznějších délek. Společně s tímto základním prvkem lze zakoupit i neoprenové boty, rukavice, kukly nebo speciální ochranné helmy a plovací vesty.

Kite

Za výrazem kiteboard se toho však skrývá daleko více než pouhé prkno označované výrazem board neboli kiteboard. Samostatný název „kite“ naopak prezentuje létajícího draka, se kterým budete kiteboarding vlastně realizovat. Pro úplnost tedy zmíníme ještě možnost výběru tohoto nepostradatelného doplňku. Kite může nabývat odlišných podob.

 • Nafukovací kite – Nafukovací drak se vyznačuje svojí pevnou konstrukcí. Díky tomu, že dochází k jeho nafouknutí, máte jistotu, že se vám nepotopí.
 • Komorový drak s otevřenou náběžnou hranou – Ten není úplně ideální volbou pro vodní hladinu, přesto zmíníme jeho přednosti. Mezi ně patří vyšší odolnost, důmyslný systém komor a rychlost strojení.
 • Komorový drak s uzavřenou náběžnou hranou – V případě tohoto modelu si pohlídejte, aby byl drak určen na vodní hladinu. Mezi jeho hlavní charakteristické vlastnosti patří uzavřené komory a náběžné hrany. Pokud vám spadne do vody, nehrozí natékání vody do komor.
 • Single skin kite – Jedna vrstva látky s vyztuženou náběžnou hranou. To je kite bez jakýchkoliv komor. Využít jej mimo jiné lze také na vodu.

Zapomínat byste neměli ani na velikost kitu, která je přímo úměrná délce boardu a celkové hmotnosti jezdce. Pro příklad uvedeme několik velikostí pro jeden kite k prknu o délce 136 – 140 cm při průměrné rychlosti větru 6 – 10 m/s.

Hmotnost jezdce Velikost kitu
60 – 70 kg 9 až 11 m2
70 – 80 kg 10 až 12 m2
80 – 90 kg 11 až 12 m2
90 – 100 kg 12 až 13 m2

Cena

Bohatost výběru kiteboardů lze označit za dostatečnou. Díky prověřeným výrobcům máte možnost volby mezi cenově odlišnými modely, takže na své si přijde dozajista každý. Jestliže si chcete pořídit board s dlouhou životností a dobrými fyzickými vlastnostmi, pak se zaměřujte za značky Aplinefoil, Nobile, Flysurfer, Naish, Weatherflow, Peter Lynn a jim podobné.

Cena do 10 000 Kč

Nejlevnější kvalitní kiteboardy zakoupíte lehce pod hranicí 10 000 Kč, kde na vás budou čekat především modely pro začátečníky a příznivce jízdního stylu freeride. Prkna se se svou délkou budou pohybovat mezi 138 až 140 cm a s šířkou do 44 cm.

Cena od 10 000 do 30 000 Kč

Podstatně větší výběr kiteboardů, mezi které se zařadí také ty pro freestyle, včetně několika profesionálních modelů. Dopřávat si můžete větších délek prken až 146 – 160 cm a šířky do 46 – 50 cm, takže na své si přijde kdokoliv. Dostupné jsou i výrobky pro wake style.

Cena nad 30 000 Kč

Nejdražší budou pravděpodobně kiteboardy označované jako Hydrofoil. Ty se kromě dokonale propracované desky vyznačují speciálním dlouhým plovákem. Přednosti těchto prken jsou vhodné pro freeride styl.

Daniel Černý
Michaela Černá

Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.8 z 17 hlasů