Recenze nejlepších motoalarmů | Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze nejlepších motoalarmů z testu 2023

Aktualizováno:
Srpen 2022
Autor:
Daniel Černý, Kamila Lorenzová

Každý rok v České republice dojde ke krádeži zhruba 500 – 700 jednostopých motorových vozidel. Policii se ovšem posléze podaří najít asi 20 % z nich, zbytek jejich majitelé už nikdy neuvidí (Zdroj: MVCR.cz). Zvláště v případě, že má váš plechový miláček trochu vyšší hodnotu, může se škoda vyšplhat na desítky i stovky tisíc. Navíc o oblíbenou motorku nechce přijít snad nikdo. Při uložení vozidla i pravidelných výjezdech proto nezapomínejte na dostatečné zabezpečení před krádeží.

Jak ale svého věrného společníka nejlépe ochránit? Poctivou klasiku představují nejrůznější mechanické zámky a překážky, které zloděje možná nezastaví, ale aspoň notně zpomalí. Ti méně zkušenější dokonce mohou od svého záměru upustit úplně. V posledních letech potom stále rychleji roste obliba motoalarmů. Jejich hlavní úkol nespočívá v zastavení výtečníka, ale upozornění kolemjdoucích či samotného majitele na probíhající nekalost.

Uvažujete, že byste přeci jen ochranu svého motocyklu zvýšili i vy? Začtěte se s chutí do následujících řádků, na nichž vás provedeme výběrem vhodného motoalarmu. Seznámíme vás s těmi nejdůležitějšími kritérii, podle nichž se vyplatí při nákupu řídit.


Nejlepší motoalarmy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze M-Style R08
M-Style R08 96 %
Počet recenzí: 13
390 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze M-Style ON OFF
M-Style ON OFF 98 %
Počet recenzí: 18
700 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze M-Style Basic
M-Style Basic 98 %
Počet recenzí: 19
600 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze ABUS Detecto 7000 RS1
ABUS Detecto 7000 RS1 94 %
Počet recenzí: 22
3 800 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze SPY 18
SPY 18 70 %
Počet recenzí: 3
1 400 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze FIXED Smile
FIXED Smile
Počet recenzí: 1
290 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Motoalarm PMA-11
Motoalarm PMA-11 Zatím nehodnoceno 700 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze POSITREX COMPACT TRACKER
POSITREX COMPACT TRACKER Zatím nehodnoceno 3 500 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze POSITREX TOTAL TRACKER
POSITREX TOTAL TRACKER Zatím nehodnoceno 5 000 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze SPY 15
SPY 15 93 %
Počet recenzí: 1
1 500 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat motoalarm

V prvé řadě považujeme za důležité alespoň krátce poreferovat o principech fungování motoalarmů. Vzhledem k tomu, že se jedná o fenomén posledních deseti let, některým možná jeho existence zcela unikla.

Nejdůležitější krok spočívá ve volbě jednoho ze tří základnách typů zabezpečení. Nabídka čítá jednocestné, dvoucestné motoalarmy a systémy vybavené GPS lokalizací. Liší se zejména cenou a nabízenými vlastnostmi. Taktéž zkontrolujte hlasitost zařízení, která musí být co nejvyšší, aby se jí dařilo úspěšně upozornit vás či okolostojící. Nezapomínejte ani na rozumné nastavení citlivosti. Tedy za předpokladu, že se vám nechce panikařit při každém silnějším poryvu větru.

Poslední část článku věnujeme klasickému cenovému okénku, v němž vás seznámíme s výsledky cenové analýzy. Nabízené přístroje jsme rozčlenili do tří základních cenových intervalů, v nichž naleznete modely podobných vlastností.

Princip fungování

Princip fungování motoalarmů je velice jednoduchý. Senzor namontujete na kteroukoliv část motocyklu a připojíte do 12V zásuvky. Zařízení vozidlo neustále monitoruje a na jakýkoliv pohyb či změnu naklonění zareaguje zvukovou a světelnou signalizací. Hlavní devízou oproti mechanickým bezpečnostním prostředkům je právě ona signalizace. Alarm buď upozorní přímo vás, nebo zloděje alespoň vystraší a ten krádež vzdá.

Některé pokročilejší modely jsou osazeny též takzvaným imobilizérem – systémem blokujícím ovládání motocyklu. To lze znovu zpřístupnit pouze zadáním odpovídajícího kódu, případně na dálku prostřednictvím mobilní aplikace.

Ačkoliv představují motoalarmy samy o sobě poměrně efektivní ochranný prostředek, vyplatí se je kombinovat s dalšími typy zabezpečení. Důležité také je, aby byl motoalarm odolný vůči vodě a dalším vnějším vlivům počasí, protože je umístěný přímo na motorce, kde může být vystavený i extrémním podmínkám.

Typ zabezpečení

V zásadě nejdůležitější volba před vámi stojí hned na samém počátku nákupu. Podle ceny a náročnosti konstrukčního řešení je zapotřebí zvolit zástupce jedné ze tří základních skupin motoalarmů:

  • jednocestné motoalarmy
  • dvoucestné motoalarmy
  • motoalarmy s GPS.

Vzhledem k poměrně závažným rozdílům ve funkčnosti a efektivitě jednotlivých řešení považujeme za důležité, věnovat každému z nich samostatnou kapitolu.

Jednocestné motoalarmy

Vlastníte postarší motorku nebo skútr? Nevjíždíte při svých cestách do nebezpečných míst, kde by hrozilo zvýšené riziko odcizení stroje? V tom případě si zcela vystačíte s jednocestnými motoalarmy, které poskytují jen základní stupeň ochrany.

Přístroj lze namontovat na kterékoliv místo na motocyklu, neboť reaguje na změny v náklonu vozidla či nastartování. Po sepnutí spustí zvukovou signalizaci, která by měla upozornit všechny kolem na nekalou činnost.

Kromě 12V napájení bývají alarmy osazeny i záložními akumulátory, které dodávají energii v případě, kdy se na motocyklu pravidelně nejezdí. Za samozřejmou považujte i ochranu proti působení vody a prachu. Pokročilejší modely umožňují plynule nastavit citlivost tak, aby se alarm nespínal při každém drcnutí.

Dvoucestné motoalarmy

Dvoucestné motoalarmy již řadíme mezi poněkud pokročilejší systémy. Kromě samotného senzoru naleznete v balení také dálkový ovladač s praktickým LCD displejem. V případě narušení dojde k jeho aktivaci a spuštění vibrací a zvukových signálů. Takto zjistíte, že je váš plechový miláček v nebezpečí, ačkoliv jej zrovna nemáte ve svém zorném poli.

Detektor signálu navíc umožňuje zjistit pohyb motorky. Můžete tak alespoň částečně sledovat, zda stroj zůstává na svém místě, či jestli jej zloděj úspěšně uvedl do chodu.

Motoalarmy s GPS

Vyžadujete za všech okolností to nejlepší? Pohybujete se v nebezpečných oblastech a potřebujete přesně vědět, kde se vaše motorka nachází? Potom nezbývá než si pořídit motoalarm s vestavěným GPS lokátorem. Ten je propojen s mobilní aplikací a neustále sleduje polohu vašeho stroje. Dojde-li k narušení, okamžitě dostanete SMS zprávu s oznámením a odkazem na sledování. Stačí si jej rozkliknout na displeji a v reálném čase lze pozorovat, kam se vaše motorka se svým nezvaným pánem vydává.

Tento typ alarmu se nejlépe hodí pro případy, že máte motorku uloženou někde mimo zastavěnou oblast, zcela mimo váš dohled a samotný akustický alarm by nepomohl. Musíte ovšem počítat s vyšší pořizovací cenou. Investice se vám ale v případě krádeže může mnohonásobně vrátit.

Hlasitost sirény

Během nákupu doporučujeme pořádně prohlédnout balení, na němž naleznete informaci o hlasitosti sirény. Samozřejmě platí, že čím více decibelů přístroj vydá, tím lépe. V případě nouze potřebujete, aby byl signál co nejhlučnější a pomohl zloděje odradit. Za jakési minimum je považováno 80 decibelů, efektivně použitelné sirény ovšem začínají až na 100 dB.

Je-li to aspoň trochu možné, doporučujeme nechat si motoalarm předvést. Někteří výrobci hodnoty hlasitosti záměrně zkreslují tak, aby jejich model působil efektivněji. Data uvedená na balení vycházejí z testů ve speciálně upravených podmínkách, v nichž dochází k zesílení zvuku. Pozor si dávejte hlavně na neznačkové přístroje pocházející od neznámých firem bez historie.

Citlivost

Stačí poryv větru a váš alarm začne hulákat jako o život? Stává se něco podobného tak často, že už na signalizaci vlastně ani nereagujete? Potom byste měli zvolit jiný způsob zabezpečení, nebo pozměnit nastavení citlivosti. Příliš časté spínání automaticky snižuje naši pozornost a může se stát, že mávnete rukou nad skutečným nebezpečím. Podobně zařízení, které začne vydávat zvuk až po nastartování a několika desítkách ujetých metrů, je také k ničemu.

Poohlédněte se po alarmu umožňujícím plynulou regulaci citlivosti. Vhodným nastavením zajistíte, že se tón rozezvučí jen v případě nebezpečí a dostatečně brzy na to, abyste mohli adekvátně reagovat.

Napájení alarmu a spotřeba

Menší alarmy fungují na samostatnou baterii, jiné se zapojují k baterii motocyklu. V prvním případě se nemusíte starat o složitou instalaci, určitě si ale před koupí přístroje zkontrolujte, jak dlouho vydrží fungovat a jak často budete muset baterie měnit.

Pokud se jedná o motoalarm, který se napojuje přímo na baterii v motorce, montáž bude o něco těžší. Většinou v návodu najdete podrobné schéma zapojení a zkušenější kutilové by to mohli zvládnout svépomoci. Pokud byste si s instalací nevěděli rady, obraťte se na nějaký moto servis, kde vám alarm zapojí.

Před zakoupením přístroje fungující na motobaterii si dejte pozor na jeho spotřebu. Někteří prodejci vám možná budou tvrdit, že na motorku můžete zapojit i klasický autoalarm, to by byla ale velká chyba. Ten má totiž často mnohem vyšší spotřebu a je přizpůsobený na vyšší kapacitu baterie. Po jeho napojení na motorku byste ji po pár dnech nemuseli vůbec nastartovat.

Další bezpečnostní prvky

Jak jsme již zmínili, motoalarm je dobré spojit s dalšími dostupnými bezpečnostními řešeními. Odborníci a členové bezpečnostních sborů doporučují takzvanou trojkombinaci alarmů, řetězů a zámků na brzdy a řídítka (některé zámky dokonce mívají zabudovaný alarm). S takto rozsáhlou ochranou se nebude chtít potýkat ani ten nejzkušenější zloděj. Pojďme se tedy na další podívat na jednotlivá zařízení trochu blíže.

  • Válečkové/článkové zámky, lana – Podobné klasickým zámkům na kolo, tyto však mají bytelnější konstrukci. Skládají se z k sobě spojených odolných válečků či jiných článků nebo ocelového lana, to vše je obaleno například tužším plastem. Součástí je samozřejmě odolný zámek. Jsou většinou poměrně krátké, občas se s nimi hůře manipuluje. Vhodné jsou také k připevnění přilby k motorce.
  • Bezpečnostní motořetězy – Velmi vyhledávaný bezpečnostní prvek. Jde o řetěz z velmi odolného kovu, který je obalený ještě silnou látkou. Výhodou je dobrá manipulace při zamykání, o bezpečí se stará silný zámek. Běžnou nevýhodou tohoto řešení je vysoká hmotnost a horší skladnost. Často se řetězové zámky schovávají pod sedlo, ale ne všechny stroje zde mají místo.
  • U-zámky – Tyto zámky se podobají klasickým visacím zámkům, odlišují se ale daleko bytelnější konstrukcí. Rameno zámku je vyhotoveno z jednoho kusu tlustého kovu, zacvakává se do mohutné základny.
  • Kotva – Vždy je dobré, pokud můžeme zámek obtočit například okolo nějaké trubky a podobně, aby zloději nemohli celý stroj naložit a odvézt (často se ale zámky používají pouze jako imobilizér, uživatel je zkrátka umístí do kola, aby se se strojem nedalo odjet). Pokud ale například u svého domu nemáme takovou možnost, můžete ji vytvořit. Kotva je vlastně kovové oko, které je určené pro připevnění do země nebo do zdi pomocí šroubů (případně lze navařit). Do oka je poté možné zámek připevnit před zaklapnutím. Jde o vhodný prvek do garáže.
  • Zámky na kotoučovou brzdu – Poměrně častá varianta vyhledávaná kvůli skladnosti, snadnosti manipulace a nízké ceně. Jde o speciálně tvarovaný kovový zámek, který se připojí na kotouč brzdy. Bohužel nejde o nejbezpečnější variantu, pokud je zámek upevněný pouze na přední kotouč (zloděj tak může kolo nadzvednout a motocykl odvléct). Vhodné je zámek použít na obě kola, stejně ale takto nezabráníte variantě, kdy zloděj například motorku naloží na korbu auta a odjede.
  • Zámek řízení – Vedlejší bezpečnostní systém, který se připojuje na řidítka tak, že se strojem nejde odjet.

Cena

Poslední kapitola článku je již tradičně věnována cenám. Hned v jejím úvodu musíme s radostí konstatovat, že pořízení motoalarmu rozhodně nepatří k příliš nákladným položkám. Díky tomu si mohou vhodné zabezpečení dovolit i méně movití majitelé starších strojů. V rámci cenové analýzy jsme dostupné modely rozdělili do tří základních skupin, které se prakticky kryjí se třemi výše naznačenými kategoriemi podle typu.

Cena do 1 000 Kč

Rádi byste svůj motocykl adekvátně ochránili, ale nechcete za pořízení bezpečnostních systémů platit více, než je nezbytně nutné? Potom si vyberte zástupce ze základní třídy s cenovkou nepřesahující 1 000 korun. Naleznete v ní jednocestné motoalarmy, které spustí varovný tón při nastartování nebo změně polohy vozidla. Za samozřejmou považujte efektivní ochranu proti vodě a prachu.

Během výběru v nabídce levných zařízení buďte opravdu obezřetní. Pozor si dávejte hlavně na neznačkové výrobce, jejichž produkty naleznete v množství jednoho kusu na pultech supermarketů. Vždy se snažte renomé firmy ověřit, abyste nebyli překvapeni, když se z proklamované síly 100 decibelů vyklube pouhá polovina.

Cena od 1 000 do 2 000 Kč

Jestliže byste rádi přeci jen svému plechovému mazlíkovi dopřáli vyšší míru bezpečnosti, vyberte si svého favorita ve střední třídě. Kromě samotného alarmu v balení naleznete také praktický pager, který budete mít neustále u sebe. Zařízení vás při krádeži okamžitě upozorní vibrováním či rozezněním LCD ovladače a je jen na vás, jakým způsobem zasáhnete.

V této kategorii již obvykle najdete výrobky pocházející z dílny známých a ověřených firem. Díky tomu si můžete být jisti, že informace uvedené na přebalu nelžou a daných vlastností přístroj skutečně dosahuje.

Cena nad 2 000 Kč

Vydáváte se na cestu kolem světa a počítáte s průjezdem oblastmi, v nichž nepanuje zrovna dobrá bezpečnostní situace? Neradi byste něco ponechali náhodě a chcete mít dokonalý přehled nad tím, kde vaše motorka zrovna je? V tom případě vám nezbude nic jiného, než si připravit alespoň 2 000 Kč a investovat do pořízení motoalarmu s GPS lokalizací.

Valnou většinu zařízení lze navíc propojit s mobilním telefonem nebo tabletem prostřednictvím praktické aplikace. S její pomocí můžete svůj stroj sledovat prakticky nepřetržitě. Aplikace vás samozřejmě aktivně upozorní na jakoukoliv změnu pozice.

 


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 21 hlasů