Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších motoalarmů

Aktualizováno:
Červenec 2020
Autor:
Daniel Hrbolka

Ukázka produktu ve srovnání motoalarmů

Hrdí majitelé silných motorek na svůj životní styl nedají dopustit a tráví na sedadle svého plechového kamaráda desítky hodin brouzdáním po silnicích a poznáváním nových oblastí. Neméně často se dostanou do situace, kdy je zapotřebí „seskočit ze sedla“ a načerpat nové síly v hotelovém pokoji, či objednat vydatný oběd ve vyhlášené restauraci. Bohužel právě v těchto momentech dochází k největšímu množství krádeží velmi drahých vozidel.

Jak tedy svého věrného společníka ochránit? Poctivou klasiku představují nejrůznější mechanické zámky a překážky, které zloděje možná nezastaví, ale aspoň notně zpomalí. Ti méně zkušenější dokonce mohou od svého záměru upustit úplně. V posledních letech potom stále rychleji roste obliba motoalarmů. Jejich hlavní úkol nespočívá v zastavení výtečníka, ale upozornění kolemjdoucích či samotného majitele na probíhající nekalost.

Uvažujete, že byste přeci jen ochranu svého motocyklu zvýšili i vy? Začtěte se s chutí do následujících řádků, na nichž vás provedeme výběrem vhodného motoalarmu. Seznámíme vás s těmi nejdůležitějšími kritérii, podle nichž se vyplatí při nákupu řídit.


Nejlepší motoalarmy dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Výrobce Orientační cena Aktuální cena
Recenze Abus Detecto 7000 RS1
Abus Detecto 7000 RS1 Abus 3 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze SPY 19
SPY 19 STU Alarm 750 Kč Zobrazit nabídky
Recenze SPY 2-WAY
SPY 2-WAY STU Alarm 2 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze SPY 15
SPY 15 STU Alarm 1 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Keetec TS MOTO
Keetec TS MOTO Keetec 2 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Pandora MOTO EU
Pandora MOTO EU Pandora 5 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Abus 345 Trigger
Abus 345 Trigger Abus 1 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Abus 350 Trigger
Abus 350 Trigger Abus 1 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze SPY 18
SPY 18 STU Alarm 1 250 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Abus Granit Detecto X-Plus 8077
Abus Granit Detecto X-Plus 8077 Abus 3 200 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat motoalarm

V prvé řadě považujeme za důležité alespoň krátce poreferovat o principech fungování motoalarmů. Vzhledem k tomu, že se jedná o fenomén posledních deseti let, některým možná jeho existence zcela unikla.

Nejdůležitější krok spočívá ve volbě jednoho ze tří základnách typů zabezpečení. Nabídka čítá jednocestné, dvoucestné motoalarmy a systémy vybavené GPS lokalizací. Liší se zejména cenou a nabízenými vlastnostmi. Taktéž zkontrolujte hlasitost zařízení, která musí být co nejvyšší, aby se jí dařilo úspěšně upozornit vás či okolostojící. Nezapomínejte ani na rozumné nastavení citlivosti. Tedy za předpokladu, že se vám nechce panikařit při každém silnějším poryvu větru.

Poslední část článku věnujeme klasickému cenovému okénku, v němž vás seznámíme s výsledky cenové analýzy. Nabízené přístroje jsme rozčlenili do tří základních cenových intervalů, v nichž naleznete modely podobných vlastností.

Princip fungování

Princip fungování motoalarmů je velice jednoduchý. Senzor namontujete na kteroukoliv část motocyklu a připojíte do 12V zásuvky. Zařízení vozidlo neustále monitoruje a na jakýkoliv pohyb či změnu naklonění zareaguje zvukovou a světelnou signalizací. Hlavní devízou oproti mechanickým bezpečnostním prostředkům je právě ona signalizace. Přeci jen asi žádný zloděj nechce, když o jeho skutku ví desítky lidí v okolí.

Některé pokročilejší modely jsou osazeny též takzvaným imobilizérem – systémem blokujícím ovládání motocyklu. To lze znovu zpřístupnit pouze zadáním odpovídajícího kódu, případně na dálku prostřednictvím mobilní aplikace.

Ačkoliv představují motoalarmy samy o sobě poměrně efektivní ochranný prostředek, vyplatí se je kombinovat s dalšími typy zabezpečení. Důležité také je, aby byl motoalarm odolný vůči vodě a dalším vnějším vlivům počasí, protože je umístěný přímo na motorce, kde může být vystavený i extrémním podmínkám.

Typ zabezpečení

V zásadě nejdůležitější volba před vámi stojí hned na samém počátku nákupu. Podle ceny a náročnosti konstrukčního řešení je zapotřebí zvolit zástupce jedné ze tří základních skupin motoalarmů:

  • jednocestné motoalarmy
  • dvoucestné motoalarmy
  • motoalarmy s GPS.

Vzhledem k poměrně závažným rozdílům ve funkčnosti a efektivitě jednotlivých řešení považujeme za důležité, věnovat každému z nich samostatnou kapitolu.

Jednocestné motoalarmy

Vlastníte postarší motorku nebo skútr? Nevjíždíte při svých cestách do nebezpečných míst, kde by hrozilo zvýšené riziko odcizení stroje? V tom případě si zcela vystačíte s jednocestnými motoalarmy, které poskytují jen základní stupeň ochrany.

Přístroj lze namontovat na kterékoliv místo na motocyklu, neboť reaguje na změny v náklonu vozidla či nastartování. Po sepnutí spustí zvukovou signalizaci, která by měla upozornit všechny kolem na nekalou činnost. Kromě 12V napájení bývají alarmy osazeny i záložními akumulátory, které dodávají energii v případě, kdy se na motocyklu pravidelně nejezdí. Za samozřejmou považujte i ochranu proti působení vody a prachu. Pokročilejší modely umožňují plynule nastavit citlivost tak, aby se alarm nespínal při každém drcnutí.

Dvoucestné motoalarmy

Dvoucestné motoalarmy již řadíme mezi poněkud pokročilejší systémy. Kromě samotného senzoru naleznete v balení také dálkový ovladač s praktickým LCD displejem. V případě narušení dojde k jeho aktivaci a spuštění vibrací a zvukových signálů. Takto zjistíte, že je váš plechový miláček v nebezpečí, ačkoliv jej zrovna nemáte ve svém zorném poli.

Detektor signálu navíc umožňuje zjistit pohyb motorky. Můžete tak alespoň částečně sledovat, zda stroj zůstává na svém místě, či jestli jej zloděj úspěšně uvedl do chodu.

Motoalarmy s GPS

Vyžadujete za všech okolností to nejlepší? Pohybujete se v nebezpečných oblastech a potřebujete přesně vědět, kde se vaše motorka nachází? Potom nezbývá než si pořídit motoalarm s vestavěným GPS lokátorem. Ten je propojen s mobilní aplikací a neustále sleduje polohu vašeho stroje. Dojde-li k narušení, okamžitě dostanete SMS zprávu s oznámením a odkazem na sledování. Stačí si jej rozkliknout na displeji a v reálném čase lze pozorovat, kam se vaše motorka se svým nezvaným pánem vydává.

Hlasitost sirény

Během nákupu doporučujeme pořádně prohlédnout balení, na němž naleznete informaci o hlasitosti sirény. Samozřejmě platí, že čím více decibelů přístroj vydá, tím lépe. V případě nouze potřebujete, aby byl signál co nejhlučnější a pomohl zloděje odradit. Za jakési minimum je považováno 80 decibelů, efektivně použitelné sirény ovšem začínají až na 100 dB.

Je-li to aspoň trochu možné, doporučujeme nechat si motoalarm předvést. Někteří výrobci hodnoty hlasitosti záměrně zkreslují tak, aby jejich model působil efektivněji. Data uvedená na balení vycházejí z testů ve speciálně upravených podmínkách, v nichž dochází k zesílení zvuku. Pozor si dávejte hlavně na neznačkové přístroje pocházející od neznámých firem bez historie.

Citlivost

Stačí poryv větru a váš alarm začne hulákat jako o život? Stává se něco podobného tak často, že už na signalizaci vlastně ani nereagujete? Potom byste měli zvolit jiný způsob zabezpečení, nebo pozměnit nastavení citlivosti. Příliš časté spínání automaticky snižuje naši pozornost a může se stát, že mávnete rukou nad skutečným nebezpečím. Podobně zařízení, které začne vydávat zvuk až po nastartování a několika desítkách ujetých metrů, je také k ničemu.

Poohlédněte se po alarmu umožňujícím plynulou regulaci citlivosti. Vhodným nastavením zajistíte, že se tón rozezvučí jen v případě nebezpečí a dostatečně brzy na to, abyste mohli adekvátně reagovat.

Další bezpečnostní prvky

Jak jsme již zmínili, motoalarm je dobré spojit s dalšími dostupnými bezpečnostními řešeními. Odborníci a členové bezpečnostních sborů doporučují takzvanou trojkombinaci alarmů, řetězů a zámků na brzdy a řídítka (některé zámky dokonce mívají zabudovaný alarm). S takto rozsáhlou ochranou se nebude chtít potýkat ani ten nejzkušenější zloděj. Pojďme se tedy na další podívat na jednotlivá zařízení trochu blíže.

  • Válečkové/článkové zámky, lana – Podobné klasickým zámkům na kolo, tyto však mají bytelnější konstrukci. Skládají se z k sobě spojených odolných válečků či jiných článků nebo ocelového lana, to vše je obaleno například tužším plastem. Součástí je samozřejmě odolný zámek. Jsou většinou poměrně krátké, občas se s nimi hůře manipuluje. Vhodné jsou také k připevnění přilby k motorce.
  • Bezpečnostní motořetěžy – Velmi vyhledávaný bezpečnostní prvek. Jde o řetěz z velmi odolného kovu, který je obalený ještě silnou látkou. Výhodou je dobrá manipulace při zamykání, o bezpečí s stará silný zámek. Běžnou nevýhodou tohoto řešení je vysoká hmotnost a horší skladnost. Často se řetězové zámky schovávají pod sedlo, ale ne všechny stroje zde mají místo.
  • U-zámky – Tyto zámky se podobají klasickým visacím zámkům, odlišují se ale daleko bytelnější konstrukcí. Rameno zámku je vyhotoveno z jednoho kusu tlustého kovu, zacvakává se do mohutné základny.
  • Kotva – Vždy je dobré, pokud můžeme zámek obtočit například okolo nějaké trubky a podobně, aby zloději nemohli celý stroj naložit a odvézt (často se ale zámky používají pouze jako imobilizér, uživatel je zkrátka umístí do kola, aby se se strojem nedalo odjet). Pokud ale například u svého domu nemáme takovou možnost, můžete ji vytvořit. Kotva je vlastně kovové oko, které je určené pro připevnění do země nebo do zdi pomocí šroubů (případně lze navařit). Do oka je poté možné zámek připevnit před zaklapnutím. Jde o vhodný prvek do garáže.
  • Zámky na kotoučovou brzdu – Poměrně častá varianta vyhledávaná kvůli skladnosti, snadnosti manipulace a nízké ceně. Jde o speciálně tvarovaný kovový zámek, který se připojí na kotouč brzdy. Bohužel nejde o nejbezpečnější variantu, pokud je zámek upevněný pouze na přední kotouč (zloděj tak může kolo nadzvednout a motocykl odvléct). Vhodné je zámek použít na obě kola, stejně ale takto nezabráníte variantě, kdy zloděj například motorku naloží na korbu auta a odjede.
  • Zámek řízení – Vedlejší bezpečnostní systém, který se připojuje na řidítka tak, že se strojem nejde odjet.

Cena

Poslední kapitola článku je již tradičně věnována cenám. Hned v jejím úvodu musíme s radostí konstatovat, že pořízení motoalarmu rozhodně nepatří k příliš nákladným položkám. Díky tomu si mohou vhodné zabezpečení dovolit i méně movití majitelé starších strojů. V rámci cenové analýzy jsme dostupné modely rozdělili do tří základních skupin, které se prakticky kryjí se třemi výše naznačenými kategoriemi podle typu.

Cena do 1 000 Kč

Rádi byste svůj motocykl adekvátně ochránili, ale nechcete za pořízení bezpečnostních systémů platit více, než je nezbytně nutné? Potom si vyberte zástupce ze základní třídy s cenovkou nepřesahující 1 000 korun. Naleznete v ní jednocestné motoalarmy, které spustí varovný tón při nastartování nebo změně polohy vozidla. Za samozřejmou považujte efektivní ochranu proti vodě a prachu.

Během výběru v nabídce levných zařízení buďte opravdu obezřetní. Pozor si dávejte hlavně na neznačkové výrobce, jejichž produkty naleznete v množství jednoho kusu na pultech supermarketů. Vždy se snažte renomé firmy ověřit, abyste nebyli překvapeni, když se z proklamované síly 100 decibelů vyklube pouhá polovina.

Cena od 1 000 do 2 000 Kč

Jestliže byste rádi přeci jen svému plechovému mazlíkovi dopřáli vyšší míru bezpečnosti, vyberte si svého favorita ve střední třídě. Kromě samotného alarmu v balení naleznete také praktický pager, který budete mít neustále u sebe. Zařízení vás při krádeži okamžitě upozorní vibrováním či rozezněním LCD ovladače a je jen na vás, jakým způsobem zasáhnete.

V této kategorii již obvykle najdete výrobky pocházející z dílny známých a ověřených firem. Díky tomu si můžete být jisti, že informace uvedené na přebalu nelžou a daných vlastností přístroj skutečně dosahuje.

Cena nad 2 000 Kč

Vydáváte se na cestu kolem světa a počítáte s průjezdem oblastmi, v nichž nepanuje zrovna dobrá bezpečnostní situace? Neradi byste něco ponechali náhodě a chcete mít dokonalý přehled nad tím, kde vaše motorka zrovna je? V tom případě vám nezbude nic jiného, než si připravit alespoň 2 000 Kč a investovat do pořízení motoalarmu s GPS lokalizací.

Valnou většinu zařízení lze navíc propojit s mobilním telefonem nebo tabletem prostřednictvím praktické aplikace. S její pomocí můžete svůj stroj sledovat prakticky nepřetržitě. Aplikace vás samozřejmě aktivně upozorní na jakoukoliv změnu pozice.