Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších páječek

Ukázka produktu ve srovnání páječek

Páječka je nepostradatelným pomocníkem každého domácího kutila. Je schopna prostřednictvím vysokých teplot spojit odlišné kovové materiály k sobě. Tento proces je způsoben vyšším proudem a zahřátím příslušné části páječky. Ta následně roztaví slitinu cínu a olova a provede náležitý spoj, zmiňovaná slitina se nazývá pájka.

Páječky nachází své uplatnění nejenom v domácnosti, ale také v oborech, jakými jsou elektrotechnika a elektronika. Abyste dosáhli požadovaného spoje, musíte vlastnit odpovídající náčiní, se kterým vás v tomto článku seznámíme trochu podrobněji.

Pokusíme se vám usnadnit nákup nové páječky tím, že vám popíšeme jednotlivé druhy a části takového náčiní. Díky několika kapitolám se dozvíte vše, co potřebujete.


Nejlepší páječky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Příkon (W) Orientační cena Aktuální cena
Recenze TUSON - EP300 TUSON - EP300 300 700 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Transformátová páječka ETP5 Transformátová páječka ETP5 125 550 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Stamos Soldering S-LK-2 Stamos Soldering S-LK-2 60 890 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Toolcraft PT- 509 Toolcraft PT- 509 120 880 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Weller Pyropen WP 60 K Weller Pyropen WP 60 K 60 2 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze NUBA T-K-75W-U NUBA T-K-75W-U 75 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze T310 KONRÁD T310 KONRÁD 100 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze T345 KONRÁD T345 KONRÁD 250 1 800 Kč Zobrazit nabídky
Recenze EXTOL INDUSTRIAL 8794520D EXTOL INDUSTRIAL 8794520D - 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze EXTOL CRAFT 9922 EXTOL CRAFT 9922 175 300 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat páječku

Páječky jsou pro značnou spoustu lidí velkou neznámou. Většina z vás zná pouze klasickou trafopáječku. To se však změní po přečtení hned první kapitoly, ve které vás seznámíme i s ostatními druhy páječek. Zaměříme se na ty nejdůležitější technické parametry. Mezi ně patří hlavně příkon a teplota tání.

Dozvíte se, jakými doplňky mohou být vybaveny vámi pořizované páječky a zjistíte, jaké příslušenství lze ještě dokoupit. S pomocí tohoto článku vás naučíme, jak správně používat tento nástroj a dosáhnout ideálního pájecího procesu. Nebude chybět ani informace o tom, kolik stojí jednotlivé modely páječek.

Nutné je také zmínit rozdíl v názvosloví u pájek a páječek. Zatímco páječkou je míněný přístroj, který taví spojovací materiál, tak právě slitina kovů (nejčastěji cín a olovo), jež při práci vytváří spoj, se nazývá pájka. Často je ale pojem páječka i pájka používán právě pro tavící přístroj.

Typy páječek

Při nákupu páječky rozhodně nespoléhejte na to, že přijdete do krámu a řeknete, chci „páječku“. Uvědomit si musíte to, že tento sortiment se dělí minimálně do čtyř kategorií, které zahrnují modely s trochu odlišnou funkčností. Vybírat si můžete z následujících produktů.

 • Trafopáječky
 • Hrotové páječky
 • Plynové páječky
 • Pájecí stanice

Trafopáječky

Tento typ páječky je pravděpodobně nejznámější. Jde o klasickou pistolovou páječku ve tvaru pistole. Tu můžete pohodlně uchopit do ruky stejně, jako například vrtačku. Tyto produkty se obvykle vyznačují ergonomickým vzhledem a komfortním užíváním. To vám přijde vhod hlavně při dlouhodobějším pájení. Hlavním zdrojem energie je v tomto případě elektrická síť, do které musí být trafopáječka nepřetržitě připojena.

Hrotové páječky

Ty fungují na obdobném principu jako trafopáječky jen s tím rozdílem, že jde o tvarově odlišně koncipované modely. Mnohdy jsou tyto páječky označovány, jako pájecí „pero“. Jejich provedení je totiž menší a má tvar klasického ručního pera. Tento typ páječky je primárně využíván hlavně při drobnějším pájení, kdy lze docílit mnohem přesnějších spojů. To je zapříčiněno tenkou špičkou na konci páječky. Jejich základní domovinou je hlavně elektrotechnika.

Plynové páječky

Plynová páječka je tak trochu jiným typem páječky než ta, na kterou jsme běžně zvyklí. Jak už prozrazuje název této skupiny výrobků, hlavním zdrojem tepla pro zahřátí hrotu je plyn ve spojení s piezoelektrickým zapalováním. Tento druh páječky je velice podobný hrotovým páječkám. V případě použití musíte počítat s tím, že plynová páječka má omezenou dobu hoření v řádu desítek minut.

Plynové páječky lze v některých variantách označit za multifunkční, protože dokáží zajistit i procesy smršťování, řezání za tepla, vypalování do dřeva nebo svařování.

Pájecí stanice

Pájecí stanice jsou robustnějším typem zařízení, které kromě hrotové páječky obsahuje také základnu o požadovaných rozměrech. Součástí této varianty je stojánek pro odložení páječky. Samotná stanice pak přináší možnost širší regulace, než je běžná u klasické páječky. Součástí pájecích stanic bývá obvykle i pestré příslušenství v podobě odkládací plochy s houbičkou a dalších praktických prvků. Jejich cena patří k těm vyšším.

Příkon

Vzhledem k tomu, že většina dostupných páječek na trhu tvoří elektrické zařízení, měli byste si při výběru konkrétního produktu pohlídat jeden velice důležitý parametr. Tím je příkon páječky. Jeho hodnota je udávána ve wattech a označována zkratkou „W“. V tomto případě se můžete držet základního pravidla. Čím vyšší příkon páječka bude mít, tím rychleji dojde k nahřátí hrotu na požadovanou teplotu. Setkat se můžete s několika rozsahy příkonů.

 • Příkon od 30 do 90 W – Tento příkon je typický hlavně pro hrotové páječky neboli pájecí pera. V závislosti na velikosti příkonu počítejte s ohřevem hrotu kolem jedné až tří minut.
 • Příkon od 100 W a výše – Parametr ideální pro klasické pájecí pistole, respektive trafopáječky. U nich dochází vlivem vyššího příkonu k rychlejšímu zahřání hrotu v řádu deseti až dvaceti vteřin.

Teplota tání

Při pájení pracujete především s teplem, které je soustředěno do hrotu páječky, proto pro vás bude při nákupu nového produktu důležitou veličinou také teplota tání spojovacího materiálu. I na základě této hodnoty lze dělit pájky na dva typy.

 • Pájky měkké
 • Pájky tvrdé

Měkké pájky jsou nízkotavitelné kovy, protože pracují při teplotách pod 450 °C. V tomto případě se používají slitiny cínu a olova. Výjimkou není ani příměs kadmia a bizmutu. Tyto pájky jsou vhodné hlavně při použití elektrických páječek.

Tvrdé pájky jsou naopak využívány u mechanicky namáhaných spojů, proto se tavitelná teplota pohybuje nad 450 °C. Zde už ale hovoříme o pájkách pro propracovanější a výkonnější zařízení, mezi které může spadat třeba i autogen.

Jak velkou potřebujete teplotu tání?

V první řadě je vhodné zmínit, že vybírat můžete mezi páječkami bez regulace a s regulací teploty. Ať už je to v krocích nebo plynule. Ty nejlevnější páječky nemají žádnou regulaci. Ty nejdražší naopak obsahují plynulou regulaci teplot. Pro představu vám uvádíme několik teplotních rozsahů abyste věděli, k čemu všemu lze páječku použít.

 • Teplota od 70 °C do 200 °C je ideální pro řezání plastů
 • Teplota od 200 °C do 350 °C je vhodná pro běžné pájení kovů
 • Teplota od 350 °C do 500 °C slouží k vypalování do dřeva

Doplňky a příslušenství

Páječky jsou samozřejmě vybaveny nejrůznějšími prvky zpříjemňujícími a usnadňujícími výslednou práci. Dokoupit dokonce můžete i řadu praktického příslušenství, se kterým vám půjde práce lépe od ruky.

 • Pogumovaná ergonomická rukojeť – Příjemná na omak. Zajistí vám pevnější a stabilnější stisk páječky. Díky tomu docílíte mnohem přesnější manipulace s ní.
 • LED svítilna – Při stisku páječky se v přední části rozsvítí LED svítilna, která míří přímo na pájené místo. Tím získáte daleko lepší nasvícení pracovního prostoru.
 • Pájecí hrot – Prvek umístění v přední části páječky sloužící k tavení cínu. Vybírat si můžete z různých typů hrotů, ať už odlišné délky nebo tloušťky.
 • Pájecí cín – Doplněk zajišťující pevný spoj mezi dvěma kovovými částmi.
 • Kalafuna – Přípravek usnadňující proces pájení. Tato hmota je destilačním zbytkem z pryskyřice borovic. Namáčí se do ní pájecí hrot před a během pájení.

Jak správně pájet

Ať už si pořídíte jakýkoliv typ páječky, postup práce s ní bude velice obdobný. Aby se vám podařilo vytvořit kvalitní a pevný spoj, měli byste se držet několika zásad.

 • Nejprve proveďte důkladné očištění spoje.
 • Následuje nahřátí spoje.
 • Před pájením a při pájením namáčejte hrot v kalafuně.
 • K nahřátému spoji přiložte cín, který vytvoří požadovaný spoj.

Cena

Pořizovací náklady páječek se vždy odvíjí od toho, jak moc jste nároční, co od daného výrobku očekáváte a co s ním budete pájet. Mezi prověřené páječky patří značky Extol, CNR, Asist, PowerPlus, Dremel, ToolCraft a Dema.

Cena do 500 Kč

Mezi nejlevnější produkty patří hrotové páječky s nižším příkonem kolem 30 – 60 W. Tyto produkty se pyšní univerzálním pájecím hrotem. V některých případech mohou obsahovat dokonce i stojánek. Za cenu do 500 Kč pořídíte také klasickou trafopáječku.

Cena od 500 Kč do 1 500 Kč

Když si připlatíte, získáte kvalitní plynové páječky a výkonnější pájecí soupravy. Obvykle jsou to výrobky s příkonem kolem 100 W, které mohou být součástí praktické sady obsahující řadu dalšího příslušenství ve snadno přenosném kufru.

Cena nad 1 500 Kč

K nejdražším modelům patří pájecí stanice. Ty jsou určeny pro profesionálnější a kvalitnější pájení. Tyto produkty mají velký rozsah teplot. Zajišťují bezpečné pájení citlivých bodů a umožňují plynulou regulaci teploty.