Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších ponožek

Ponožky jsou něčím, co v dnešní době bereme jako naprostou samozřejmost. Je to nedílná součást našeho každodenního oblečení. Jejich originální design může do jisté míry souviset i s módou a odlišovat nás od ostatních.

K ponožkám bychom však neměli přistupovat pouze jako k outfitu. Tento textilní materiál odvádí na našich nohách i poměrně významný kus práce. A to tak, že odvádí pot z nohy a tím pádem eliminuje jakýkoliv zápach v botách.

Když se rozhodnete pořídit si nové ponožky možná budete překvapeni, co všechno vám současný trh v tomto směru nabízí. A právě díky rozmanitému výběru tohoto doplňku vám odpovíme na poměrně jednoduchou otázku „jak vybrat ponožky“.Jak vybrat ponožky

Při nákupu ponožek neočekávejte nic složitého. Hned v úvodu článku vás seznámíme s těmi nejdostupnějšími typy ponožek. A možná byste se divili, ale na trhu jich je hned několik. Potom se zaměříme na další důležitou věc. Tou je pochopitelně výrobní materiál. I zde existuje pár variant s trochu odlišnými vlastnostmi, o kterých byste měli vědět.

Nákup ponožek je pochopitelně doprovázen vhodně zvolenou velikostí a výsledným vzhledem. V rámci komplexnosti těchto prezentovaných informací nezapomeneme ani na přehled orientačních cen za nové ponožky.

Až dokončíte výběr ponožek, podívejte se na podobný článek Jak vybrat trenky/pánské spodní prádlo.

Typy ponožek

V první kapitole se budeme věnovat tomu nejzákladnějšímu rozdělení ponožek. A to v závislosti s tím, k čemu ponožky budete potřebovat, kde je budete nosit a co od nich očekáváte. Představíme vám základní střihy a tvary dostupné na trhu. Tohle všechno lze kulantně zaobalit do typového rozdělení ponožek.

Klasické ponožky

Každý asi správně tuší, že začneme tím nejběžnějším modelem ponožek. Ty obvykle dosahují podobné velikosti. To znamená, že končí v odlišné výšce nad kotníky, takže když sedíte a povytáhnou se vám kalhoty nahoru, není vidět holá noha. Klasické ponožky lze označit za univerzální, protože je můžete nosit ke společenským oblekům, riflím, ale také k domácím teplákům. Je pravdou, že v rámci domácího pohodlí spousta lidí volí spíše huňatější a hřejivější provedení ponožek. Zkrátka takové, které zamezí pronikání chladu od podlahy do vašeho těla. Tyto ponožky jsou příjemné na omak.

Nízké ponožky

Tento typ ponožek je velice často označován jako kotníčkové ponožky. Svým vzhledem a zpracováním v podstatě vychází z klasických ponožek jen s jedním zásadním rozdílem. Ten prozrazuje samotný název tohoto typu ponožek. Nízké ponožky končí u kotníků, to znamená, že je bez problému schováte do bot a není v podstatě vidět, že byste nějaké ponožky měli. Své hlavní upotřebení nachází hlavně v horkých letních měsících.

V případě nízkých ponožek se můžete setkat s termínem „neviditelné“ ponožky. Jde o nižší ponožky nežli ty kotníčkové. Využívají je především dámy v hodně nízkých botách, jakými jsou baleríny a podobně.

Podkolenky

A nyní se pojďme zaměřit na opak nízkých ponožek. Pokud máte potřebu nosit ponožky ještě větší nežli ty klasické, přicházejí v potaz podkolenky. Ty vytáhnete bez problému do půlky lýtek nebo až pod kolena. V některých zemích jde dokonce o slušnost a zvyk nosit takové typy ponožek. U nás je lidé volí buď kvůli lepšímu pocitu tepla nebo v kombinaci s vybranou sportovní činností.

Sportovní a funkční ponožky

Předchozí odstavec v podstatě plynuje navazuje na tento. Dalším typem ponožek jsou ty sportovní a mnohdy označované jako funkční. Využívány jsou především v rámci sportovních aktivit. Pojem funkční prozrazuje to, že důraz je kladený na větší odvod potu od těla pryč, vyšší hřejivost, ale také antibakteriální účinky.

Sportovní ponožky se používají do běžeckých bot, na cyklistiku, do kopaček, na badminton, fitness, snowboard a lyže, běžky a ostatní sporty. Jednotlivé modely se obvykle liší svou velikostí, ale i odolností, protože jsou podstatně více zatěžovány. Podle vámi provozovaného sportu si můžete vybrat ponožky zakrývající správnou část nohy, ale také ty bezešvé. Ty při dlouhodobější aktivitě nezpůsobují žádné nepříjemné puchýře a odřeniny na chodidlech.

Určitou odnoží sportovních ponožek jsou určitě kompresní. Jejich účelem je snížit svalovou únavu. Díky tomu budete schopni docílit lepších výkonů. Pokud se o tento druh zajímáte více do detailu, doporučujeme vám tyto recenze funkčních ponožek.

Výrobní materiál

Když si jdete kupovat ponožky, měli byste vědět, o jaký typ tohoto produktu máte zájem. Tou druhou podstatnou informací bude výrobní materiál. Ten o vlastnostech libovolných ponožek vypovídá opravdu mnohé. Vybírat si můžete hned z několika materiálů a přísad.

Ponožky z bavlny

Bavlna má spoustu kladných vlastností. Mezi ně určitě patří jemnost a příjemný pocit na omak. Vypíchnout lze její celkovou pevnost v tahu a odolnost proti oděru. Na druhou stranu se musíte smířit s kratší životností kvůli menší stálosti stejného tvaru. Proto se většina bavlněných ponožek vyrábí s přísadou syntetických vláken, které tento neduh eliminují.

Polypropylen

Pokud jde o syntetické materiály, tento je pravděpodobně nejpoužívanější a mezi zákazníky asi nejoblíbenější. Polypropylen je hodně pružný, jemný na dotek a teplý. Zároveň je schopen odvádět v podstatě všechnu vodu a jakoukoliv vlhkost. Zmínit lze i antialergické vlastnosti a odolnost proti oděru. Právě díky těmto předpokladům se z polypropylenu velice často vyrábí funkční ponožky.

Odnoží polypropylenu je ještě polyamid s trochu kratší životností. Dále se používá polyester, který je velice často kombinován s přírodními materiály. Díky tomu se odstraňují nedostatky obou těchto materiálů.

Hedvábí

Přírodní hedvábí vás potěší svou výraznou hřejivostí, a to i při slabé vrstvě. Mezi jeho výhody se řadí nízká hmotnost, pevnost a vynikající izolační vlastnosti. Tento typ materiálu v současné době nejvíce bojuje se syntetickými vlákny.

Vlna

Největší doménou vlny je pochopitelně teplo, které vám ponožka zajistí od nohou. Jehněčí vlna má dokonalé izolační vlastnosti. Její jedinou nevýhodou je pouze to, s jakou rychlostí absorbuje vlhkost (pomaleji ji odvádí). I v tomto případě však stačí drobná příměs syntetických vláken a vlna bude schopna rázem odvádět všechnu vlhkost. A právě kvůli tomu lze tyto ponožky zařadit do kategorie těch funkčních.

Viskóza

Jde o levnější napodobeninu hedvábí. Viskóza se vyznačuje svou vynikající savostí a příjemným pocitem na omak. Hlavní vlastnosti jsou hodně srovnatelné s přírodním hedvábím jen s tím rozdílem, že viskóza není tak drahá. Také u viskózy dochází k častému mísení s ostatními materiály od bavlny až po syntetiku.

Akryl

Akryl je materiál podobný přírodní vlně, akorát v tomto případě jde o umělé vlákno. K jeho přednostem patří vyšší hřejivost, měkkost a pružnost. U akrylu můžete počítat s tím, že se bude méně srážet. Oproti syntetickému vláknu se připravte na malou pevnost.

Ostatní materiály

Kromě výše uvedených základních výrobních materiálů ponožek se můžete setkat i se speciálními moderními prvky, které byly technologicky vyvinuty některými značkami nebo pro jejich nadstandardní vlastnosti. Zde jsou ty nejznámější.

  • Optex – Elastické vlákno kombinované s řadou běžných materiálů. Optex naleznete především u bandáží a lemů ponožek. Jde o obchodní značku společnosti Pega.
  • Outlast – Narazit na něj můžete spíše u zahraničních výrobců ponožek. Materiál, který udržuje optimální teplotu nohy. Na základě mnoha faktorů zvyšuje a snižuje teplotu předávanou do lidského těla.
  • Coolmax – Speciální kanálové vlákno zajišťující kvalitní odvod vlhka od nohy. Tento typ materiálu se využívá při zátěžových aktivitách a sportech.
  • Bambus –  Celulózové vlákno používané pro ponožky z přírodního bambusu. Hlavní výhodou tohoto materiálu je pružnost a odolnost. Díky tomu má poměrně široké možnosti využití.

Velikost

Při nákupu nových ponožek je důležité zvolit také jejich správnou velikost. Je to naprosto stejné, jako u oblečení nebo bot. To znamená, že byste měli vědět, jak velké ponožky na vlastní nohu potřebujete. Aby to nebylo tak snadné, přinášíme vám trojí číslování. Každý výrobce či prodejce vám může nabídnout zcela jinou prezentaci velikosti ponožek, takže buďte připraveni na ledacos.

  • Velikosti jako u oblečení – Asi nejméně praktická a nejméně vypovídající hodnota určení velikosti ponožek. Jen málokdo si dokáže představit velikost ponožky podle číselného označení S, M a L. Možná tak v případě, že ponožku můžete vzít do ruky a roztáhnout ji pro optickou kontrolu.
  • Metrické číslování – Tuto prezentaci velikosti ponožek lze označit za českou. Číselné označení totiž charakterizuje skutečnou délku chodidla uváděnou v centimetrech. A to si dokáže každý člověk změřit. Metrické číslování je proto znázorněno třeba jako 26, 27, 30, apod.
  • Sdružené číslování – Číslování prozrazující rozpětí velikosti nohy. To lehce naznačuje určitou univerzálnost ponožky. Číslování vypadá takto 26-27, 28-29, atd.
  • Francouzské číslování – Jinými slovy by se dalo říci číslování Evropské unie. Ve své podstatě koresponduje se stejným číslováním jako je u bot. Takže když znáte svou velikost, máte vyhráno. Je to 36, 40, 43, 45 a další.

Barva

Ponožky samozřejmě nemusí být jen praktickou součástí nohy. I když jsou obvykle celé schované v botě, stejně v určitých situacích kouká jejich část. A právě to může nahrávat vaší kreativitě při volbě toho správného zabarvení. Ponožky se mohou stát nepřehlédnutelnou ikonou. Někdo vsadí na extravagantní zabarvení, jiný dá přednost dokonalému sladění s ostatními oděvními prvky. Třeba s kravatou, kapesníčkem nebo podobným svrškem.

Vybírat si nemusíte pouze z jednobarevných vzorů, jak by si mohl, kdo myslet. K dostání je nejrůznější kreativní prošívání a křiklavé či nápadité vzory. Těmi se prezentuje například hodně populární švédská společnost Happy Socks. Meze se v tomto směru rozhodně nekladou.

Cena

Náklady na pořízení ponožek určitě nelze považovat za příliš vysoké. Jde řádově o desítky až stovky korun. Nutno však podotknout, že cenové odlišnosti mezi jednotlivými značkami, výrobními materiály a celkovou kvalitou daného kusu mohou být znatelné. Při nákupu nových ponožek se spoléhejte na pohodlí a precizní zpracování. Takovými předpoklady se pyšní společnosti jako Lasting, Happy Socks, Adidas, Voxx, Nike, Pearl Izumi, Rebook, Pesail, Pondy, Alpine Pro, Puma, Progress, Haven a ostatní.

Cena od 100 Kč

Pokud se vydáte tou nejlevnější cestou zjistíte, že ponožky můžete zakoupit už od 15 Kč. Půjde o nízké kotníkové ponožky z horšího materiálu, u kterých jistě nemůžete počítat s žádným lepším odvodem potu z nohou. Těsně pod 100 Kč už budete schopni zakoupit značkové produkty s lepšími vlastnostmi.

Cena od 100 Kč do 200 Kč

V této cenové kategorii budou jistě převládat klasické ponožky. Ty budete moci zakoupit buď samostatně nebo ve větších baleních. U množstevních variant počítejte s horší kvalitou zpracování. Samostatný výběr ponožek přináší hlavně kvalitní syntetické materiály, tedy funkční ponožky.

Cena od 200 Kč do 400 Kč

Tato vyšší cenová třída je spojena především s prodejem většího množství kusů naráz. Balení po třech kusech nejsou žádnou výjimkou. Pořídit si pochopitelně můžete i speciální typy ponožek, ať už jde o sportovní podkolenky či kompresní ponožky. S přehledem si vybere každý, kdo potřebuje ponožky pro cyklistiku, běh, fitness a ostatní aktivity.

Cena nad 400 Kč

Vyžadujete-li od ponožek ty nejlepší vlastnosti, určitě si musíte připlatit. Nejdražší modely ponožek jsou obvykle zhotoveny z těch nejlepších vláken, mají integrované topné systémy, vyznačují se dokonalou tvarovatelností a poslouží vám v náročných terénech, při expedicích a extrémních sportech. Dost často jsou to právě vyšší podkolenky. Jejich ceny se mohou šplhat až k 7 000 kč.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4 z 17 hlasů