Jak vybrat robotický čistič oken
Robotické čističe oken jsou zařízení, která mohou mýt skleněné povrchy zcela samy prakticky bez vaší asistence. Ačkoli se hodí především pro větší plochy, jedná se o praktické pomocníky do každé domácnosti. U menších oken ovšem budou přeci jen častěji potřebovat vaši asistenci. Určeny jsou totiž pouze na rovné povrchy, takže neumyjí rámy a neporadí si ani s většími nečistotami. Pro odstranění prachu a vyleštění povrchu skel jsou ovšem optimální.
V tomto článku jsme zohlednili všechny parametry, které je při výběru robotického čističe potřeba sledovat. Zvolit totiž musíte nejen vhodný typ (existují kulaté a hranaté varianty), ale také velikost a hmotnost. Každý robotický čistič oken má také určenou minimální plochu, kterou zvládne vyčistit. Zaměřili jsme se ale i na napájení, neboť někomu může vyhovovat zařízení s kabelem a další dá přednost bezdrátovému řešení.
Opomenout jsme nemohli ani další vlastnosti, mezi které patří kvalita motoru i bezpečnostní prvky, jež zaručují, že se robot při vybití baterie či poruše nezřítí na zem. Jednotlivé produkty se mohou lišit také funkcemi a doplňkovými vlastnostmi, jež jsme na následujících řádcích rovněž zohlednili. V neposlední řadě jsme se zaměřili i na pořizovací ceny, podle nichž jsme robotické čističe oken rozdělili do tří základních kategorií.
Jak vybrat robotický čistič oken stručně:
- Zvolte vhodný typ. K dispozici máte hranaté roboty, které se dostanou i do rohů, ale někdy nestačí na silně znečištěné plochy. Kulaté roboty jsou zase velmi účinné, nicméně se nedostanou až do rohů.
- Zohledněte velikost a hmotnost. Na klasická okna se hodí menší zařízení, zatímco pro větší plochy jsou určeny rozměrnější čističe. S váhou by u moderních přístrojů neměl být žádný problém.
- Vyberte vhodné napájení. Zařízení s kabelem jsou limitována délkou přívodního kabelu, bezdrátové roboty zase fungují jen s nabitou baterií, a to 30 až 60 minut.
- Zaměřte se na motor. Při výběru patří mezi důležité parametry i kvalita motoru, která má vliv na sací výkon, rychlost pohybu nebo hlasitost při práci.
- Soustřeďte se na bezpečnostní prvky. Do této kategorie patří záložní baterie, jakož i bezpečnostní lano či řetěz, jež zajišťují a chrání proti případnému pádu.
- Nepodceňujte funkce a doplňkové vlastnosti. Některé robotické čističe oken je možné ovládat mobilním telefonem, další disponují i hlasovým modulem.
Pokud hledáte i další pomocníky na čištění oken, mohlo by se vám hodit také naše srovnání klasických čističů oken nebo parních čističů.
Typ
Robotické čističe oken jsou v současné době dostupné v několika provedeních. Obvykle se jedná o zařízení, která zvládnou práci ve svislé poloze i na šikmých plochách a umožňují i čištění oken na mokro a leštění na sucho. Vlastností, kterou se od sebe na první pohled odlišují, je ovšem tvar. V tomto ohledu existují dvě základní varianty – hranaté a kulaté. V tabulce najdete výhody a nevýhody obou možností.
Typ robota |
Výhody |
Nevýhody |
Hranaté roboty |
+ Při čištění se dostanou i do rohů
+ Lze je využít i k čištění skleněných stropů (pohybují se za pomoci pásů)
+ Čistí za pomoci utěrek |
– Některá zařízení nestačí na silně znečištěné plochy |
Kulaté roboty |
+ Velmi účinné čištění díky rotačním hlavicím, takže zvládnou i silně znečištěné plochy |
– Nedostanou se až do rohů, což může být při čištění oken problematické |
Velikost a hmotnost
Při výběru robotického čističe oken hraje roli i jeho velikost. Pokud chcete vyčistit větší skleněné plochy bez lišt a rámů, můžete si pořídit rozměrnější přístroj, zatímco na klasická okna se hodí spíše menší zařízení. Ta navíc budou potřebovat vaši asistenci při přenášení na další sklo. Doplňme, že každý robotický čistič oken má určenou minimální plochu, která nejčastěji činí 30 × 30 cm, 40 x 40 cm nebo 50 x 50 cm.
Ačkoli se na to často zapomíná, zaměřit byste se měli také na hmotnost daných zařízení, která se obvykle pohybuje od 1 do 3 kg. Obecně však platí, že by s váhou neměl být problém, což ovšem nemusí být pravidlem za všech okolností. Kupříkladu čištění starších a tenkých skel s těmito pomocníky už není tak úplně bez rizika. Pokud si tedy nejste jistí, raději se při výběru soustřeďte i na minimální tloušťku skla, pro kterou je daný robot určen.
Upozorňujeme: Některé přístroje jsou sice vhodné pouze na sklo, další si ale poradí i s keramikou, zrcadlem a některé dokonce i s hladkým dřevěným povrchem.
Napájení
Jednotlivé robotické čističe oken se od sebe mohou lišit i napájením. V tomto ohledu existují dvě varianty, které mají své kladné i záporné vlastnosti.
- Roboty s kabelem – Tato zařízení jsou limitována délkou přívodního kabelu. Na druhou stranu jeho délka může činit i osm metrů. Přístroje navíc mohou pracovat neustále, je-li v dosahu elektrická zásuvka.
- Bezdrátové roboty – Lze je používat prakticky kdekoliv, a to i v místech bez elektrické zásuvky. Musíte nicméně počítat s tím, že je baterii třeba dobíjet. Na jedno nabití přitom fungují zhruba 30 až 60 minut.
Většina kvalitních zařízení ovšem kombinuje oba zdroje energie, disponuje jak kabelem, tak záložní baterií, což je důležité pro bezpečnost při práci (viz níže).
Motor
Robotické čističe oken mívají výkonný motor, který vytváří podtlak, čímž dané zařízení udrží na čištěném povrchu. Vliv má ale i na další parametry. Kvalita motoru totiž určuje nejen sací výkon, ale také rychlost pohybu. Ta se u kvalitních produktů pohybuje kolem 2,5 min/m2.
Určovat nicméně může i hlasitost, která u předních produktů obvykle nepřesahuje 65 dB. Nejedná se tedy o přespříliš hlučná zařízení, neboť maximum činí 70 dB, což zhruba odpovídá fénu nebo vysavači. Kvalitní produkty každopádně snoubí vysoký výkon s nízkou hlučností, což je pro většinu jedinců žádoucí kombinace.
Bezpečnostní prvky
Robotické čističe oken by měly být opatřeny také bezpečnostními prvky. Do této kategorie můžeme zařadit dvě důležité položky, které byste měli rovněž zohlednit při výběru.
- Záložní baterie – Udrží kabelové varianty 15 až 30 minut na okně, pokud dojde k přerušení dodávky elektrické energie, což zabraňuje pádu.
- Bezpečnostní lano či řetěz – Kvalitní zařízení mají i tuto pojistku. V případě, že by daný robot z okna přeci jen spadnul (např. při poruše), bude zajištěn a ochráněn.
Funkce a doplňkové vlastnosti
V současné době můžete volit z širokého sortimentu produktů. Proto byste se měli při výběru zaměřit i na funkce a doplňkové vlastnosti, jimiž se mohou jednotlivá zařízení dosti lišit. Některé z nich možná nevyužijete, další vám ovšem značně usnadní práci, i když se jejich přítomnost může projevit na pořizovací ceně (viz níže).
- Ovládání mobilním telefonem – Robotické čističe oken je možné ovládat dálkovým ovládání, jež je součástí balení, anebo pomocí přednastavených programů. Některá zařízení ovšem mohou být ovládána i chytrým telefonem (přes Bluetooth) se systémem iOS či Android, pro které si lze zdarma stáhnout aplikaci.
- Technologie umělé inteligence – Navigační systém, který vypočítává dráhu čištění a vyčistí celý povrch, a to nejefektivnějším způsobem.
- Single-Side-Cleaning – Systém, jenž umožňuje čištění skel jakékoliv tloušťky a rozmanité typy skleněných povrchů.
- Automatické rozprašovače vody – S touto doplňkovou vlastností není nutné okna předem nastříkat vodou, ale voda je rozprašována automaticky při čištění.
- Hlasový modul – Některé robotické čističe oken s vámi mohou komunikovat i za pomoci hlasu, a to i v češtině. Taková zařízení vás budou průběžně informovat o aktuální situaci, takže je možné mít vše vždy pod kontrolou.
- Detekce okrajů – Senzory detekce okrajů jsou vhodné pro zařízení, které budete chtít využít pro bezproblémový úklid na oknech bez rámů.
Cena
Speciální utěrky na okno vás vyjdou pouze na pár set korun, přičemž poměrně levně si můžete pořídit i stěrky. Drahé navíc nejsou ani vysavače na okna, což jsou jednoduché přístroje, které fungují na principu mokrého vysávání znečištěné vody.
Robotické čističe oken naopak nepatří mezi nejlevnější zařízení, takže při jejich nákupu budete muset sáhnout hlouběji do peněženky. Na základě průzkumu trhu jsme tato zařízení rozdělili do tří cenových kategorií, ze kterých můžete vybírat.
Cena do 5 000 Kč
Už v této cenové kategorii máte k dispozici kvalitní robotické čističe oken, i když se vesměs jedná o zařízení pouze se základním vybavením. Přesto mohou mít výkonný motor, spolehlivé bezpečnostní prvky a některé je možné ovládat i za pomoci mobilní aplikace. Hodí se obvykle především pro menší a středně velká okna. Nejlevnější zařízení stojí kolem 3 000 Kč.
Cena od 5 000 do 7 500 Kč
Tyto přístroje mohou rychle a precizně vyčistit okna, ale vhodné jsou i pro různé druhy dalších skleněných povrchů, které mohou mít rozličnou tloušťku i velikost. Některé lze využít rovněž na čištění dlažeb a obkladů. Můžete je přitom ovládat chytrým telefonem, ale samozřejmostí jsou i bezpečnostní prvky, stejně jako rozmanité funkce.
Cena nad 7 500 Kč
Nejdražší robotické čističe oken disponují mnoha praktickými funkcemi i technologiemi. Díky tomu mohou opravdu kvalitně umýt okna a další skleněné povrchy, přičemž se obvykle hodí i pro větší plochy. Některé navíc i mluví, a to česky. Můžete je ovládat chytrým telefonem. Nejdražší zařízení na trhu mohou stát i více než 15 000 Kč. Ta jsou ovšem výjimkou.