Při výběru skládacích matrací je vhodné zohlednit následující faktory.
- Základní dělení skládacích matrací – na trhu se nachází 3 hlavní druhy matrací, kterými jsou rolovací, pružinové a skládací taštičkové matrace. Od sebe se tyto druhy liší materiálem, poskytovaným komfortem či cenou.
- Druhy skládacích matrací podle materiálu – materiály se liší kvalitou, praktičností či cenou. Nejpoužívanějším materiálem je polyuretanová, studená, paměťová či polyetherová pěna, molitan, latex či sendvičové matrace kombinující paměťovou a studenou pěnu.
- Druhy skládacích matrací podle objemové hmotnosti pěny – tento parametr udává měkkost matrace. Hustota pěny je vyjádřena v kg/m3 a na její hodnotě je závislá kvalita modelu či jeho pohodlnost. Čím vyšší hodnotou matrace disponuje, tím je tvrdší.
- Dílčí parametry při výběru skládací matrace – výběr ideální matrace je závislý na několika dílčích parametrech. Jsou jimi např. rozměry matrace, její tloušťka, nosnost, potah, tuhost a tvrdost matrace nebo materiál potahu.
- Výběr skládací matrace podle rozměrů – ideální skládací matraci je nutné vybírat také dle rozměrů. Doporučovaná délka modelu je alespoň 190 cm, přičemž šířka se odvíjí od dostupného prostoru v místnosti a požadovaného pohodlí.
- Ceny skládacích matrací – na výši ceny má vliv použitý materiál, jeho kvalita a rozměry modelu. Klasické matrace je možné sehnat od 1 500 Kč, propracované matrace na míru se mohou pohybovat až v částkách nad 2 500 Kč.
Základní dělení skládacích matrací
Skládací matrace je možné třídit do následujících druhů.
- Rolovací matrace – jedná se o model, který se uchovává srolovaný a zabírá tak poměrně hodně místa. Po roztažení chvíli trvá, než se pěna matrace napne. Rolovací matrace mají dlouhou životnost a jsou prodyšné.
- Pružinové matrace – jedná se o model, který je vybaven pružinami a vyznačuje se skvělou prodyšností. Po opotřebování však mohou některé pružiny vyčnívat a při spánku tlačit.
- Skládací taštičkové matrace – jedná se o moderní variantu pružinových matrací, přičemž jsou pružiny lépe ve struktuře chráněny. I přes to se však může stát, že po delším používání některé pružiny začnou vyčnívat.
Typ skládací matrace | Výhody | Nevýhody |
Rolovací matrace | + Širší výběr materiálů pěny
+ Širší výběr zpracování potahu + Vyšší komfort |
– Vyšší pořizovací cena
– Nelze využít jako sedák |
Pružinové matrace | + Prodyšnost a dobrá cirkulace vzduchu
+ Odpovídající pořizovací cena + Dlouhá životnost |
– Vyšší hmotnost
– Nevhodné pro dlouhodobější používání |
Skládací taštičkové matrace | + Nízká pořizovací cena
+ Snadné skládání a přenášení + Využitelná také jako sedák |
– Omezený výběr materiálu pěny
– Omezené množství výběru tvrdosti |
Druhy skládacích matrací podle materiálu
Skládací matrace se vyrábí z několika druhů materiálů, které se liší kvalitou, praktičností a také cenou. Některé modely jsou vyrobeny z kombinace několika druhů materiálů. Na trhu jsou dostupné následující materiály.
- PUR pěna – polyuretanová pěna je nejprodávanějším materiálem. Má vlastnosti dostačující na jednorázová přespání, je odolná a cenově dostupná.
- Studená pěna – tento materiál je rovněž označován jako HR pěna a vyznačuje se vysokou elasticitou, prodyšností a vysokou životností. Matrace vyrobené z tohoto materiálu dobře odvádí teplo.
- Paměťová pěna – tento materiál je rovněž označován jako líná pěna. Model vyrobený z tohoto materiálu kopíruje anatomii těla a přizpůsobuje se tělesnému teplu.
- Polyetherová pěna – jedná se o materiál používaný při výrobě některých rolovacích matrací. Jeho výhodou je dobrá elasticita, prodyšnost a tvarová stálost.
- Molitan – jedná se o materiál, který se hojně používal v dřívějších letech. V součastnosti je nahrazen vhodnějšími materiály, jelikož je považován za nehygienický a nevytváří z anatomického hlediska prostředí pro zdravý spánek.
- Latex – jedná se o jeden z nejoblíbenějších materiálů. S vyšším obsahem přírodního kaučuku je spojená vyšší kvalita a pohodlí matrace. Přestože se jedná o poměrně měkký materiál, vyznačuje se latex dlouhou životností.
- Sendvičová matrace – jedná se o model, který je vyroben z několika vrstev materiálů, přičemž je nejčastěji zastoupena paměťová pěna a studená pěna.
Druhy skládacích matrací podle objemové hmotnosti pěny
Hustota neboli objemová hmotnost pěny je jedním z důležitých parametrů při výběru pěnových matrací. Čím je její hodnota nižší, tím je pěna měkčí. S vyššími hodnotami je pak matrace kvalitnější, má delší životnost, je odolnější a tvarově stálejší. Hustota pěny je vyjádřena v kg/m3. Objemová hustota jednotlivých pěn se liší následovně.
- PUR pěna – matrace tohoto typu mají nejmenší objemovou hmotnost, a to od 20 do 30 kg/m3.
- Studená pěna – objemová hmotnost se u těchto druhů matrací pohybuje od 30 do 50 kg/m3.
- Paměťová pěna – matrace tohoto typu mají široké rozpětí objemové hmotnosti, a to od 20 do 80 kg/m3. Vyšší hodnota navíc mnohdy značí také kvalitnější zpracování modelu.
Dílčí parametry při výběru skládací matrace
Při výběru je vhodné se zaměřit také na dílčí parametry, které jsou následující.
- Tloušťka matrace – čím vyšší výšku matrace má, tím je pohodlnější. Násobí se však také její rozměry a je proto nutné vybírat matrace dle praktičnosti při úspoře místa. S výškou matrace se zvyšuje také tvrdost a objemová hmotnost.
- Nosnost – u většiny rozkládacích matrací je uváděna maximální hmotnost okolo 80 kg. Lze však také najít modely, jejichž nosnost přesahuje 100 kg.
- Potah matrace – většina skládacích matrací je opatřena ochranným potahem. Ten by měl být snadno odnímatelný a pro vyšší pohodlnost pratelný v pračce. Čištění potahů přišitých k matraci může být velmi nepraktické.
- Tuhost matrace – každému vyhovuje jinak tvrdá matrace v závislosti na váze či výšce. Tento parametr vyjadřuje tuhost modelu, přičemž stupeň H1 označuje nejměkčí a H5 nejtužší matrace. U skládacích matrací se doporučuje pořizovat univerzální stupeň H3, který vyhovuje většině lidem.
- Tvrdost matrace – jedná se o parametr, který rovněž vyjadřuje tuhost modelu. Rozdíl je pouze v označení, a to v tomto případě na škále od 1 do 10. Matrace označené od 1 do 4 jsou měkké, od 5 do 7 se jedná o středně tvrdé matrace a čísly 8 až 10 se označují tvrdé matrace.
- Materiál potahu – potah by měl být vyroben z odolného materiálu, který je příjemný na dotek. Nejčastěji se používá bavlna, polyester nebo jejich kombinace.
- Délka záruky – záruka je rozdílná u každého modelu. Většinou se však pohybuje od 2 do 5 let.
Výběr skládacích matrací podle rozměrů
Skládací matrace jsou dostupné v mnoha velikostech. Vhodnou délku a šířku je potřeba vybírat dle plánovaného způsobu využívání matrace. Matrace pro dospělé osoby by měla mít délku alespoň 190 cm, aby vyhovovala každému hostovi. Šířka matrace se pak vybírá mimo jiné dle dostupného prostoru, přičemž širší matrace nabízí vyšší komfort při spánku. Matrace typu Duo jsou určeny pro dvě osoby.
Cena skládací matrace
Ceny skládacích matrací se liší v závislosti na použitém materiálu, jeho kvalitě či rozměrech modelu. Klasické základní matrace s jádrem z komfortní pěny je možné sehnat do 1 500 Kč. Propracovanější skládací matrace nebo rolovací matrace ve standardních rozměrech se studenou pěnou lze sehnat v rozmezí 1 500 až 2 500 Kč. Mezi modely nad 2 500 Kč se řadí rozmanité typy rolovacích i skládacích matrací, které odpovídají specifičtějším požadavkům.
Diskuze, komentáře a vaše zkušenosti
Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud potřebujete naši odpověď, využijte spíše email.