Skládací matrace - 10 nejlepších ve srovnání 2023 | Arecenze.cz
Menu

Skládací matrace - 10 nejlepších ve srovnání 2023

V kategorii doporučujeme

Fimex Sawana tmavě modrá Elegance

1 400 Kč

Orientační cena

Jakou skládací matraci vybrat dle srovnání

Doporučujeme
Orientační cena 1 400 Kč
Doporučujeme
Orientační cena 1 600 Kč
Doporučujeme
Orientační cena 1 900 Kč

Skládací matrace je praktickým doplňkem, pokud si chcete jednou za čas pozvat návštěvu a nabídnout jí nocleh. Pro občasná přespání slouží hned několik alternativ, kterými jsou např. nafukovací postele nebo spací pytle. Skládací matrace však nabízí větší komfort a v případě, že nepotřebujete lůžko přenášet mimo domov, jsou ideální volbou. Zaberou poměrně málo místa a dokážou obstojně nahradit klasickou matraci.

Největší výhodou skládacích matrací je snadnost používání. Matraci lze rozložit do pár vteřin. Stejně tak rychle se vám ji povede ráno schovat. Některé druhy matrací je možné použít ve složeném stavu také jako sedátko nebo je možné na rozložené matraci udělat dětem hrací plochu. Informace k výběru ideální skládací matrace se dozvíte v našem článku Jak vybrat skládací matrace.


Recenze Fimex Sawana tmavě modrá Elegance
Fimex Sawana tmavě modrá Elegance
Recenze Fimex Sawana šedá
Fimex Sawana šedá
Recenze Fimex Comfort
Fimex Comfort
Recenze Fimex Fun šedá
Fimex Fun šedá
Recenze Fimex Sawana
Fimex Sawana
Recenze e-matrace.com modrá
e-matrace.com modrá
Recenze MPO Praktika matrace
MPO Praktika matrace
Recenze Fimex Fun tmavě hnědá
Fimex Fun tmavě hnědá
Recenze e-matrace.com 1008
e-matrace.com 1008
Ocenění

Top 1

Top 2

Top 3

Top 4

Top 5

Top 6

Top 7

Top 8

Top 9

Orientační cena 1 400 Kč 1 600 Kč 1 900 Kč 1 200 Kč 1 400 Kč 1 800 Kč 2 500 Kč 1 200 Kč 1 800 Kč
Výrobce matrace Sawana Sawana Fimex Fimex Sawana Relaxin Praktika Fimex Relaxin
Barva matrace Tmavě modrá Šedá Červená Šedá Tmavě hnědá Modrá Bílá, béžová Tmavě hnědá Černá
Počet dílů 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Rozměry matrace - šířka, délka, výška (cm) 70 x 195 x 10 80 x 195 x 10 70 x 200 x 15 70 x 195 x 8 70 x 84 x 10 80 x 195 x 8 90 x 200 x 8 70 x 195 x 8 80 x 195 x 8
Materiál Polyuretanová pěna Polyuretanová pěna Polyuretanová pěna Polyuretanová pěna Polyuretanová pěna Polyuretanová pěna Polyuretanová pěna Polyuretanová pěna Polyuretanová pěna
Objemová hmotnost pěny (kg/m3) 18 18 18 Neuvedeno 18 Neuvedeno 28 Neuvedeno Neuvedeno
Možnost praní v pračce Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Potah na matraci Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Tuhost (na škále od 1 do 5) 3 3 3 3 3 4 Neuvedeno 3 4
Nosnost (kg) 120 120 120 100 120 120 100 100 120

Jak vybrat skládací matrace

Při výběru skládacích matrací je vhodné zohlednit následující faktory.

 • Základní dělení skládacích matrací – na trhu se nachází 3 hlavní druhy matrací, kterými jsou rolovací, pružinové a skládací taštičkové matrace. Od sebe se tyto druhy liší materiálem, poskytovaným komfortem či cenou.
 • Druhy skládacích matrací podle materiálu – materiály se liší kvalitou, praktičností či cenou. Nejpoužívanějším materiálem je polyuretanová, studená, paměťová či polyetherová pěna, molitan, latex či sendvičové matrace kombinující paměťovou a studenou pěnu.
 • Druhy skládacích matrací podle objemové hmotnosti pěny – tento parametr udává měkkost matrace. Hustota pěny je vyjádřena v kg/m3 a na její hodnotě je závislá kvalita modelu či jeho pohodlnost. Čím vyšší hodnotou matrace disponuje, tím je tvrdší.
 • Dílčí parametry při výběru skládací matrace – výběr ideální matrace je závislý na několika dílčích parametrech. Jsou jimi např. rozměry matrace, její tloušťka, nosnost, potah, tuhost a tvrdost matrace nebo materiál potahu.
 • Výběr skládací matrace podle rozměrů – ideální skládací matraci je nutné vybírat také dle rozměrů. Doporučovaná délka modelu je alespoň 190 cm, přičemž šířka se odvíjí od dostupného prostoru v místnosti a požadovaného pohodlí.
 • Ceny skládacích matrací – na výši ceny má vliv použitý materiál, jeho kvalita a rozměry modelu. Klasické matrace je možné sehnat od 1 500 Kč, propracované matrace na míru se mohou pohybovat až v částkách nad 2 500 Kč.

Základní dělení skládacích matrací

Skládací matrace je možné třídit do následujících druhů.

 • Rolovací matrace – jedná se o model, který se uchovává srolovaný a zabírá tak poměrně hodně místa. Po roztažení chvíli trvá, než se pěna matrace napne. Rolovací matrace mají dlouhou životnost a jsou prodyšné.
 • Pružinové matrace – jedná se o model, který je vybaven pružinami a vyznačuje se skvělou prodyšností. Po opotřebování však mohou některé pružiny vyčnívat a při spánku tlačit.
 • Skládací taštičkové matrace – jedná se o moderní variantu pružinových matrací, přičemž jsou pružiny lépe ve struktuře chráněny. I přes to se však může stát, že po delším používání některé pružiny začnou vyčnívat.
Typ skládací matrace Výhody Nevýhody
Rolovací matrace + Širší výběr materiálů pěny

+ Širší výběr zpracování potahu

+ Vyšší komfort

– Vyšší pořizovací cena

– Nelze využít jako sedák

Pružinové matrace + Prodyšnost a dobrá cirkulace vzduchu

+ Odpovídající pořizovací cena

+ Dlouhá životnost

– Vyšší hmotnost

– Nevhodné pro dlouhodobější používání

Skládací taštičkové matrace + Nízká pořizovací cena

+ Snadné skládání a přenášení

+ Využitelná také jako sedák

– Omezený výběr materiálu pěny

– Omezené množství výběru tvrdosti

Druhy skládacích matrací podle materiálu

Skládací matrace se vyrábí z několika druhů materiálů, které se liší kvalitou, praktičností a také cenou. Některé modely jsou vyrobeny z kombinace několika druhů materiálů. Na trhu jsou dostupné následující materiály.

 • PUR pěna – polyuretanová pěna je nejprodávanějším materiálem. Má vlastnosti dostačující na jednorázová přespání, je odolná a cenově dostupná.
 • Studená pěna – tento materiál je rovněž označován jako HR pěna a vyznačuje se vysokou elasticitou, prodyšností a vysokou životností. Matrace vyrobené z tohoto materiálu dobře odvádí teplo.
 • Paměťová pěna – tento materiál je rovněž označován jako líná pěna. Model vyrobený z tohoto materiálu kopíruje anatomii těla a přizpůsobuje se tělesnému teplu.
 • Polyetherová pěna – jedná se o materiál používaný při výrobě některých rolovacích matrací. Jeho výhodou je dobrá elasticita, prodyšnost a tvarová stálost.
 • Molitan – jedná se o materiál, který se hojně používal v dřívějších letech. V součastnosti je nahrazen vhodnějšími materiály, jelikož je považován za nehygienický a nevytváří z anatomického hlediska prostředí pro zdravý spánek.
 • Latex – jedná se o jeden z nejoblíbenějších materiálů. S vyšším obsahem přírodního kaučuku je spojená vyšší kvalita a pohodlí matrace. Přestože se jedná o poměrně měkký materiál, vyznačuje se latex dlouhou životností.
 • Sendvičová matrace – jedná se o model, který je vyroben z několika vrstev materiálů, přičemž je nejčastěji zastoupena paměťová pěna a studená pěna.

Druhy skládacích matrací podle objemové hmotnosti pěny

Hustota neboli objemová hmotnost pěny je jedním z důležitých parametrů při výběru pěnových matrací. Čím je její hodnota nižší, tím je pěna měkčí. S vyššími hodnotami je pak matrace kvalitnější, má delší životnost, je odolnější a tvarově stálejší. Hustota pěny je vyjádřena v kg/m3. Objemová hustota jednotlivých pěn se liší následovně.

 • PUR pěna – matrace tohoto typu mají nejmenší objemovou hmotnost, a to od 20 do 30 kg/m3.
 • Studená pěna – objemová hmotnost se u těchto druhů matrací pohybuje od 30 do 50 kg/m3.
 • Paměťová pěna – matrace tohoto typu mají široké rozpětí objemové hmotnosti, a to od 20 do 80 kg/m3. Vyšší hodnota navíc mnohdy značí také kvalitnější zpracování modelu.

Dílčí parametry při výběru skládací matrace

Při výběru je vhodné se zaměřit také na dílčí parametry, které jsou následující.

 • Tloušťka matrace – čím vyšší výšku matrace má, tím je pohodlnější. Násobí se však také její rozměry a je proto nutné vybírat matrace dle praktičnosti při úspoře místa. S výškou matrace se zvyšuje také tvrdost a objemová hmotnost.
 • Nosnost – u většiny rozkládacích matrací je uváděna maximální hmotnost okolo 80 kg. Lze však také najít modely, jejichž nosnost přesahuje 100 kg.
 • Potah matrace – většina skládacích matrací je opatřena ochranným potahem. Ten by měl být snadno odnímatelný a pro vyšší pohodlnost pratelný v pračce. Čištění potahů přišitých k matraci může být velmi nepraktické.
 • Tuhost matrace – každému vyhovuje jinak tvrdá matrace v závislosti na váze či výšce. Tento parametr vyjadřuje tuhost modelu, přičemž stupeň H1 označuje nejměkčí a H5 nejtužší matrace. U skládacích matrací se doporučuje pořizovat univerzální stupeň H3, který vyhovuje většině lidem.
 • Tvrdost matrace – jedná se o parametr, který rovněž vyjadřuje tuhost modelu. Rozdíl je pouze v označení, a to v tomto případě na škále od 1 do 10. Matrace označené od 1 do 4 jsou měkké, od 5 do 7 se jedná o středně tvrdé matrace a čísly 8 až 10 se označují tvrdé matrace.
 • Materiál potahu – potah by měl být vyroben z odolného materiálu, který je příjemný na dotek. Nejčastěji se používá bavlna, polyester nebo jejich kombinace.
 • Délka záruky – záruka je rozdílná u každého modelu. Většinou se však pohybuje od 2 do 5 let.

Výběr skládacích matrací podle rozměrů

Skládací matrace jsou dostupné v mnoha velikostech. Vhodnou délku a šířku je potřeba vybírat dle plánovaného způsobu využívání matrace. Matrace pro dospělé osoby by měla mít délku alespoň 190 cm, aby vyhovovala každému hostovi. Šířka matrace se pak vybírá mimo jiné dle dostupného prostoru, přičemž širší matrace nabízí vyšší komfort při spánku. Matrace typu Duo jsou určeny pro dvě osoby.

Cena skládací matrace

Ceny skládacích matrací se liší v závislosti na použitém materiálu, jeho kvalitě či rozměrech modelu. Klasické základní matrace s jádrem z komfortní pěny je možné sehnat do 1 500 Kč. Propracovanější skládací matrace nebo rolovací matrace ve standardních rozměrech se studenou pěnou lze sehnat v rozmezí 1 500 až 2 500 Kč. Mezi modely nad 2 500 Kč se řadí rozmanité typy rolovacích i skládacích matrací, které odpovídají specifičtějším požadavkům.

Často kladené dotazy ke skládacím matracím

Jak vybrat skládací matrace?

Při výběru skládací matrace je vhodné se nejprve zaměřit na požadovaný typ matrace. Důležitým parametrem je volba materiálu, z něhož je matrace vyrobena. Ten ovlivňuje pohodlnost při spánku a v případě pěnových matrací je vhodné se zaměřit také na objemové hmotnosti pěny. Následně je možné výběr filtrovat dle dílčích parametrů, jakými jsou např. rozměry, tloušťka matrace, nosnost, druh a materiál potahu, tuhost matrace atd.

Jaké jsou výhody a nevýhody skládacích matrací?

Skládací matrace slouží především pro občasné přespání a nejsou vhodnou náhradou za klasickou matraci. Její výhodou může být nízká hmotnost, variantnost využití, snadné přenášení, nízká cena či prostorová úspornost. Nevýhodou je pak poměrně nízká životnost, absence ortopedických vlastností zajišťujících zdravý spánek, tloušťka nepřesahující 10 cm nebo fakt, že nejsou tak kvalitní jako klasické matrace.

Jak by se měla správně skladovat skládací matrace?

Skládací matrace ve složeném stavu zabírá poměrně málo místa, a proto je možné ji skladovat téměř kdekoliv. Nedoporučuje se však skladovat skládací matrace pod postelí, a to především kvůli uchování proudění vzduchu pod postelí a odvádění vlhkosti z matrace. Při balení je vhodné skládací matraci zabalit ideálně do přiloženého obalu nebo igelitového pytle, aby se na ni zbytečně neprášilo.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 5 z 6 hlasů