Chrániče na matrace - 10 nejlepších ve srovnání 2023 | Arecenze.cz
Menu

Chrániče na matrace - 10 nejlepších ve srovnání 2023

Aktualizováno:

Jaký chránič na matraci vybrat dle srovnání

Chránič na matraci je praktickým doplňkem do každé ložnice. Chrání matraci před znečištěním, ale také před mechanickým poškozením. Vytváří účinnou bariéru mezi prostěradlem a matrací, díky čemuž dochází k prodloužení životnosti matrace. Přispívá k vyššímu komfortu a zdravějšímu spánku, který je zaručen díky snadnější údržbě. Některé materiály navíc zabraňují množení roztočů.

Kvalitní spánek je důležitý pro správné fungování těla. Jeho dosažení je závislé na mnoha faktorech, přičemž některé z nich lze ovlivnit výběrem správného ložního vybavení. Chránič matrace může zajistit vyšší komfort, ale také hygieničtější podmínky díky eliminaci alergenů, bakterií či roztočů. Více informací k výběru vhodného chrániče na matraci se dozvíte v našem článku Jak vybrat chránič na matraci.


Recenze 4Home Chránič matrace Harmony 90×200
4Home Chránič matrace Harmony 90×200
Recenze 4Home Chránič matrace Harmony 180×200
4Home Chránič matrace Harmony 180×200
Recenze 4Home Aloe Vera nepropustný chránič matrace s lemem 180×200
4Home Aloe Vera nepropustný chránič matrace s lemem 180×200
Recenze Livarno Home Podložka matrace 90×200
Livarno Home Podložka matrace 90×200
Recenze 4Home Bamboo nepropustný chránič matrace s lemem 90×200
4Home Bamboo nepropustný chránič matrace s lemem 90×200
Recenze 4home Prošívaný chránič matrace Balance 180×200
4home Prošívaný chránič matrace Balance 180×200
Recenze Sensillo Nepromokavá podložka bílá 60×120
Sensillo Nepromokavá podložka bílá 60×120
Recenze Livarno Home Podložka matrace 140×200
Livarno Home Podložka matrace 140×200
Recenze Bonex Náhradní Potah matrace Aloe Vera 21 cm 90×200
Bonex Náhradní Potah matrace Aloe Vera 21 cm 90×200
Recenze 4Home Chránič matrace Harmony 80×200
4Home Chránič matrace Harmony 80×200
Ocenění

Top 1

Top 2

Top 3

Top 4

Top 5

Top 6

Top 7

Top 8

Top 9

Top 10

Orientační cena 300 Kč 400 Kč 500 Kč 700 Kč 470 Kč 500 Kč 170 Kč 900 Kč 750 Kč 250 Kč
Rozměry - šířka, výška (cm) 90x200 180x200 180x200 90x200 90x200 180x200 60x120 140x200 90x200 80x200
Materiál Froté bavlna, polyuretan Froté bavlna, polyuretan Polyester Polyester, polyuretan Bambus Mikrovlákno, polyester, polyuretan Bavlna, polyester Polyester, polyuretan Polyester Bavlna, polyuretan
Propustnost Ne Ne Ne Ano Ne Ne Ano Ano Ne Ne
Uchycení/zapínání 4 gumy 4 gumy Lem 4 gumy Lem 4 gumy 4 gumy 4 gumy Zip 4 gumy
Maximální výška matrace (cm) 30 30 30 Neuvedeno 30 30 Neuvedeno Neuvedeno Neuvedeno 30
Barva Bílá Bílá Bílá Bílá Bílá Bílá Bílá Bílá Bílá Bílá
Antibakteriální vlasnosti Ne Ne Ano Ne Ano Ne Ne Ne Ano Ne

Nejprodávanější chrániče na matraci dle Heureky

Pořadí Produkt Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
Top 1 98 %
Počet recenzí: 8
600 Kč Zobrazit nabídky
Top 2 94 %
Počet recenzí: 166
270 Kč Zobrazit nabídky
Top 3 89 %
Počet recenzí: 32
320 Kč Zobrazit nabídky
Top 4 97 %
Počet recenzí: 72
370 Kč Zobrazit nabídky
Top 5 98 %
Počet recenzí: 31
300 Kč Zobrazit nabídky
Top 6 92 %
Počet recenzí: 36
2 200 Kč Zobrazit nabídky
Top 7 99 %
Počet recenzí: 41
450 Kč Zobrazit nabídky
Top 8 97 %
Počet recenzí: 40
340 Kč Zobrazit nabídky
Top 9 94 %
Počet recenzí: 27
1 900 Kč Zobrazit nabídky
Top 10 Zatím nehodnoceno 250 Kč Zobrazit nabídky

Zobrazit další produkty


Jak vybrat chránič na matraci

Při výběru chrániče na matraci je vhodné zohlednit následující faktory.

 • Proč si koupit chránič na matraci – chránič na matraci chrání matraci před znečištěním a mechanickým poškozením. Některé typy nepropouští tekutiny a eliminují výskyt alergenů, bakterií a virů, což může mít vliv na kvalitu spánku.
 • Důležité parametry při výběru chrániče na matraci – při výběru chrániče na matraci je vhodné se zaměřit na jeho materiál, rozměry a potřeby či požadavky cílové osoby.
 • Druhy chráničů na matraci podle typu – chrániče na matrace se dělí na dva typy, přičemž první z nich zakrývá celou délku postele a druhý slouží pouze k překrytí ohrožených částí matrace.
 • Materiál chrániče na matraci – materiál chrániče by měl být kvalitní a příjemný na dotek. Nejčastěji používaným materiálem je bavlna, polyester, bambus a polyuretan.
 • Výběr chrániče na matraci podle propustnosti – chrániče na matraci se liší mírou propustnosti tekutin. Jedná se o praktickou vlastnost, jelikož během spánku dochází k pocení a poté usazování nečistot do ložního prádla. Nepropustná vrstva se vyrábí z polyuretanu, PVC nebo materiálů na bázi gumy.
 • Výběr chrániče na matraci dle specifických požadavků – při výběru je vhodné kromě hlavních parametrů posuzovat specifické parametry jako např. tepelnou izolaci, pratelnost, omyvatelnost či prodyšnost chrániče.
 • Ceny chráničů na matraci – na výši ceny má vliv především použitý materiál, jeho kvalita a typ chrániče. Cenové rozpětí sahá od 300 do 2 000 Kč.

Proč si koupit chránič na matraci

Chránič na matraci je praktickým doplňkem do ložnice, který chrání matraci před znečištěním. Matrace díky chrániči není vystavena kontaktu s nečistotami, potem nebo jinými tekutinami. Při používání chrániče nedochází k mechanickému poškození matrace, čímž se prodlužuje její životnost.

Důležité parametry při výběru chrániče na matraci

Při hledání ideálního chrániče na matraci je vhodné se zaměřit na následující parametry.

 • Materiál chrániče chrániče vyrobené z různých materiálů se liší v propustnosti tekutiny, příjemnosti materiálu na dotek a měkkosti.
 • Cílová osoba výběr chrániče by měl být přizpůsobený cílové osobě. Pro děti a seniory jsou vhodné chrániče nepropouštějící tekutiny, dlouhodobě nemocní ležící ocení nepropustný materiál, který je prodyšný.
 • Rozměry chrániče velikost chrániče by měla odpovídat přesným rozměrům matrace. Nedoporučuje se pořizovat menší, ani větší chránič, aby nedocházelo k jeho natahování nebo shrnování.

Druhy chráničů na matraci podle typu

Chrániče na postel se liší dle velikosti a míry pokrytí plochy matrace na následující typy.

 • Celkový chránič matrace – zakrývá matraci po celé její délce a lze jej zachytit gumičkami v rozích matrace. Tento typ se dále dělí na chrániče zakrývající pouze horní část matrace, na chrániče zakrývající také boky matrace a na chrániče obalující celou matraci.
 • Částečný chránič na matraci – zakrývá jen nejvíce ohroženou část matrace. Výměna chrániče je snadná, při pohybu však může docházet k jeho shrnování.

Materiál chrániče na matraci

Chránič na matraci by měl být vyrobený z kvalitního materiálu, který je příjemný na dotek a odpovídá požadavkům cílové osoby i parametrům matrace.

Materiál potahu Výhody Nevýhody
Bavlna + Ochrana před znečištěním

+ Příjemná na dotek

+ Obsahuje nepropustnou vrstvu

– Nízká odolnost vůči plísním

– Náchylná k pomačkání

Polyester + Příjemný na dotek

+ Pružný materiál

+ Vysoká kvalita

– Neprodyšný

– Citlivý na vysoké teploty

Bambus + Odolný vůči prodření

+ Chladivý efekt

+ Příjemný na dotek

+ Má antibakteriální vlastnosti

+ Voděodolný

+ Prodyšný

– Vyšší cena

– Ztráta pevnosti při namočení

Polyuretan + Příjemný na dotek

+ Jemnost

+ Pohlcování zápachu

+ Vysoká savost

– Obsahuje zdraví škodlivé látky

Výběr chrániče na matraci podle propustnosti

Materiály používající se k výrobě chráničů matrací jsou propustné, zachovávají si však prodyšnost a vytváří pocit pohodlí. Nepropustné chrániče jsou vybaveny vrstvou, jež způsobuje nižší propustnost a která se vyrábí z následujících materiálů.

 • Polyuretanová vrstva – jedná se o nepropustnou vrstvu skládající se z tkaniny a zátěru z polyuretanu. Eliminuje následky pocení, napomáhá prevenci proleženin či opruzenin a zároveň zachovává prodyšnost.
 • PVC a materiály na bázi gumy – jedná se o materiály tvořící nepropustnou vrstvu skládající se z tkaniny a vrstvy PVC či jiného materiálu na bázi gumy. Výhodou je spolehlivé zadržení tekutin, které je však příčinou neprodyšnosti chrániče, jež může způsobovat pocení.

Výběr chrániče na matraci dle specifických požadavků

Při výběru chrániče na matraci je vhodné se zaměřit nejen na hlavní parametry, ale také na ty specifičtější, které Vám mohou usnadnit starost o chránič i výběr ideálního modelu.

 • Tepelná izolace – chránič na matraci může podpořit tepelnou izolaci při nižší teplotě vzduchu. Některé typy materiálů však mohou vytvářet chladivý efekt, který je příjemný především v letních měsících.
 • Cílová osoba – výběr chrániče by měl být vždy přizpůsobený potřebám osoby, která jej bude používat. Pro malé děti a osoby s inkontinencí je vhodný nepropustný chránič na matraci, alergikové ocení chrániče z hypoalergenních materiálů a osoby upoutané na lůžko snadno čistitelný a prodyšný chránič.
 • Snadná pratelnost – většinu chráničů na matraci lze prát v pračce, není však doporučeno je dávat do sušičky. Chránič je potřeba prát ideálně každý měsíc, takže je vhodné cílit na praktické materiály, které lze snadno vyprat a které rychle schnou.
 • Omyvatelnost – nečistoty z některých typů chráničů je možné utírat navlhčeným hadříkem. Tento typ chráničů se používá nejčastěji u matrací určených pro osoby s problematickou hybností.
 • Prodyšnost – ideální chránič na matraci by měl být co nejvíce prodyšný. Chrániče obsahující nepropustnou vrstvu mají však prodyšnost nižší. Při požadavku obou parametrů je proto potřeba najít vhodný kompromis.
 • Antialergická složka – pro osoby trpící alergií jsou vhodné chrániče s antibakteriálními složkami. Ty jsou vybavené ionty stříbra, impregnované probiotiky nebo potažené dřevní celulózou, která absorbuje vlhkost.

Ceny chráničů na matraci

Ceny chráničů na matraci se liší v závislosti na použitém materiálu, jeho kvalitě, typu chrániče a rozměrech. Nejlevnější klasické chrániče je možné sehnat od 300 Kč, kvalitnější a propracovanější chrániče je možné sehnat až za 2 000 Kč. Od levnějších modelů se liší přítomnými složkami a vrstvami podporujícími vlastnosti chrániče.

Často kladené dotazy k chráničům na matraci

Jak vybrat chránič na matraci?

Při výběru chrániče na matraci je vhodné se nejprve zaměřit na materiál chrániče, jeho rozměry a potřeby osoby, která bude chránič využívat. Dále je možné filtrovat chrániče dle typu nebo dle propustnosti. Mezi specifičtější požadavky lze pak řadit míru tepelné izolace, pratelnost, omyvatelnost chrániče, jeho prodyšnost nebo přítomnost antialergické složky.

Jaké jsou výhody chrániče matrací s nanotkaninou?

Nejpřínosnější výhodou chrániče s nanotkaninou je jeho ochrana před roztoči a zajištění zdravějšího spánku. V matracích se vyskytuje velké množství roztočů, kteří svými výkaly způsobují alergické reakce projevující se chronickou rýmou, kašlem, únavou apod. Vrstva nanotkaniny v chrániči pro ně působí jako neprostupná bariéra, díky které se do matrace nemohou dostat.

Jak se používá chránič na matraci?

Používání chrániče na matraci je velmi snadné. Chránič lze uchytit pomocí gumových popruhů, které se navlékají na čtyři rohy postele, případně se vyrábí také chrániče, do nichž se matrace zabalí a zapne zipem. Na matraci s chráničem se následovně navlékne prostěradlo, které tvoří první ochrannou vrstvu postele. Chránič je vhodné alespoň jednou měsíčně prát, přičemž je možné jej prát v pračce, sušení v sušice doporučeno není.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.6 z 10 hlasů