Jak vybrat tablety a kapsle do myčky
Před nákupem tablet a kapslí do myčky byste měli vědět to, jaký je rozdíl mezi tabletami, kapslemi, práškem a speciálním gelem. Tyto mycí prostředky jsou totiž velkým konkurentem univerzálních tablet. Na začátku vám proto všechny druhy představíme, uvedeme jejich výhody a nevýhody a zaměříme se také na jejich přínos.
Dále se v článku budeme věnovat rozlišení mycích a multifunkčních tablet či kapslí a chybět nebude ani zmínka o detailnějším složení jednotlivých typů. Díky tomu si snáze uděláte představu o tom, co vlastně vkládáte do myčky nádobí a co přispívá k tak krásně čistému nádobí. Dočtete se také obecnější informace, například jaký počet zakoupených tablet nebo kapslí je nejvíce ekonomický nebo kteří výrobci těchto prostředků patří mezi osvědčené.
Aby tento článek na téma, jak vybrat tablety a kapsle do myčky, byl skutečně kompletní, uvedeme i poměrně důležitou informaci o tom, jak správně mýt nádobí v myčce. V závěru článku se pak budeme zaobírat také výší pořizovacích nákladů za tablety a kapsle. A jestliže vás zajímá i naše srovnání myček nádobí, navštivte naši stránku určenou právě jim.
Jak vybrat tablety a kapsle do myčky stručně:
- Zvažte, zda jsou kapsle či tablety do myčky skutečně to pravé. Jejich používání je sice komfortnější, avšak dávku si nelze flexibilně upravit dle množství a znečištění nádobí.
- Při výběru se zaměřte na účinek. Mycí tablety nádobí sice vyčistí, ale neobsahují soli ani leštidla, které je nutné dávkovat zvlášť. Multifunkční tablety a kapsle již obsahují k mytí vše potřebné.
- Preferujete-li výrobky šetrné k přírodě, pak zvažte pořízení ekologických tablet či kapslí do myčky. Neobsahují fosforečnany a bývají balené do recyklovatelných obalů.
- Nezapomeňte dokoupit také sůl a leštidla. Odborníci je doporučují občasně používat i přesto, že myjete pomocí multifunkčních tablet či kapslí.
- Zaměřte se na obsahové složení a funkce. Tablety i kapsle mohou obsahovat látky, které zvyšují lesk, chrání nerez či stříbro, mají dezinfekční účinky nebo zajišťují příjemnou vůni nádobí.
- Sledujte počet kapslí/tablet v balení. Ekonomičtějším řešením je pochopitelně pořízení většího množství najednou, protože s rostoucím počtem kapslí v balení klesá cena za jedno mytí nádobí.
- Stanovte si rozpočet a určete, z jakého cenového rozpětí budete vybírat.
- Zvolte několik kandidátů a před nákupem si raději přečtěte recenze a zkušenosti zákazníků, kteří produkt zakoupili před vámi.
Druhy mycích prostředků
Na trhu máte možnost zakoupit vícero produktů určených k mytí nádobí v myčce. Tablety a kapsle jsou pouze jednou z možností, o které mimochodem bude pojednávat tento článek. Pro určitou komplexnost se ale zmíníme ještě o několika dalších variantách, abyste jednoduše věděli, z čeho lze dnes vybírat a jaké klady a zápory taková řešení přináší. Uvedeme také konkrétní rozdíly mezi tabletami a kapslemi.
- Prášek do myčky
- Gel do myčky
- Tablety do myčky
- Kapsle do myčky
Prášek do myčky
Zcela úmyslně začneme tím nejlevnějším druhem mycího prostředku do myčky. Tím je prášek. V jeho prospěch hovoří rozhodně nižší pořizovací náklady než u konkurenčních produktů. Díky sypké formě máte navíc možnost nastavit si dávku dle vlastních potřeb a dle aktuálního množství a znečištění nádobí. Prášek do myčky je také více šetrný k životnímu prostředí. Na mytí jemného a křehkého nádobí už ale příliš vhodný není.
Nutno však zmínit, že jeho samotné použití nestačí a nezajistí vám dokonale čisté nádobí. Může za to především absence některých látek. Kromě samotného prášku proto musíte při mytí zajistit i odpovídající obsah soli a leštidla. Až pak bude výsledek kompletní. K pořizovacím nákladům za prášek do myčky je tedy potřeba připočíst ještě sůl a leštidlo.
Gel do myčky
Alternativou prášku je gel do myčky. V podstatě se jedná o jeho tekutou podobu. I mezi jeho hlavní výhody patří velice snadné dávkování a rychlé rozpouštění i při mytí nádobí na nižší teploty. S gelem se oproti prášku pojí také lepší mycí účinek při zbavování se opravdu zašlých a hůře rozpustných skvrn na nádobí. Zároveň je gel poměrně šetrný k jemným a křehkým materiálům.
Ani v případě gelů do myčky se však neobejdete bez dvou výše zmíněných přidružených látek. Mezi ně patří leštidlo a sůl, které je potřeba k mycímu gelu dokoupit. Dalším určitým negativem je také vyšší pořizovací cena oproti prášku do myčky. Vzhledem ke svým vlastnostem se ale gely pohybují někde mezi prášky a tabletami a cenově spadají do zlatého středu.
Tablety do myčky
A nyní se dostáváme ke stěžejnímu mycímu doplňku, o kterém pojednává tento článek. Tablety do myčky jsou jedním z neoblíbenějších řešení pro mytí nádobí. Prakticky se dávkují a dají se dnes sehnat za poměrně nízkou cenu. Dávkování však není tak flexibilní jako u gelů či prášků a nevýhodou také je, že se některé tablety hůře rozpouští. Navíc se většinou musí před použitím vyjmout z plastového obalu.
Tablety můžete zakoupit v nejrůznějším provedení, včetně takzvaných All-in-one variant, kdy je součástí mycí látky také leštidlo a změkčující sůl. Vedle kvalitního mycího účinku oceníte i vyšší ochranu proti vodnímu kameni a korozi. To samozřejmě přispívá k delší životnosti vaší myčky nádobí. S tím si řada uživatelů vystačí, ovšem odborníci doporučují doplňovat do myčky sůl i přes používání kombinovaných tablet.
Sůl z rozpuštěné tablety se totiž nedostane do všech míst, kde je potřebná, a nemusí docházet k efektivnímu změkčování vody. Co se leštidla týče, tam jde spíše o otázku preferencí a vaši spokojenost s konkrétními výrobky. Někdy může leštidlo v kapsli zcela stačit, jindy se ani tak nevyhnete šmouhám na nádobí a je vhodné nějaký ten specializovaný přípravek přece jen přidat.
Kapsle do myčky
Kapsle jsou alternativou tablet do myčky, obsahují tedy kromě mycího prostředku také leštidlo a sůl. Rozdíl je v tom, že se jedná o tekutý prostředek v obalu. Ten ale není potřeba nijak sundávat. Kapsle stačí vložit do myčky i s obalem a on se v průběhu mycího cyklu rozpustí. Závadnost pro životní prostředí však zůstává otázkou.
Jejich výhody jsou stejné jako u gelů do myčky, tedy snadnější rozpouštění přípravku i při mytí na nízkou teplotu a snadné a pohodlné dávkování. Nevýhodou ale je, že dávkování není flexibilní a množství prostředku nelze přizpůsobit množství a znečištění nádobí. Faktem taky je, že kapsle jsou spolu s tabletami do myčky obecně dražší než gely a prášky.
Vlastnosti jednotlivých přípravků do myčky jsme shrnuli níže v tabulce:
Přípravek |
Výhody |
Nevýhody |
Prášek do myčky |
+ Cenově nejnižší
+ Vlastní dávkování
+ Absence plastu |
– Nutno doplňovat zvlášť sůl
– Nutno doplňovat zvlášť leštidlo
– Nevhodný na mytí jemného a křehkého nádobí |
Gel do myčky |
+ Vlastní dávkování
+ Dobrá rozpustnost i při nízkých teplotách
+ Dobrý mycí účinek |
– Nutno doplňovat zvlášť sůl
– Nutno doplňovat zvlášť leštidlo
– Vyšší cena |
Tablety do myčky |
+ Dobrý mycí účinek
+ Varianty i se solí a leštidlem
+ Ochrana proti vodnímu kameni a korozi |
– Sůl ani leštidlo v tabletách nemusí dostačovat
– Sůl vhodné doplňovat zvlášť
– Stanovená dávka |
Kapsle do myčky |
+ Tekutá alternativa tablet
+ Obsahují sůl i leštidlo
+ Dobrá rozpustnost i při nízkých teplotách |
– Plastový obal se rozpouští do vody
– Vyšší cena
– Stanovená dávka |
Mycí vs. multifunkční tablety
Při nákupu tablet do myčky se vám dostane pestrého výběru odlišných značek. Záleží však především na složení, respektive na obsahové stránce těch nejdůležitějších prvků, od kterých se odvíjí výsledný efekt mytí. V tomto směru si můžete vybírat z následujících produktů.
Mycí tablety
Jejich název je jasně vypovídající. Vložená tableta do myčky nádobí obsahuje řadu látek zbavujících vaše nádobí nežádoucích nečistot. Pakliže se vám však stane, že z myčky vyndáte i lehce šmouhaté sklenice nebo jiné kuchyňské náčiní, má to jediný důvod. A tím je absence leštidla a soli. Aby byl proces mytí nádobí s těmito tabletami úplný, nesmíte zapomenout na tyto dva přípravky, které je třeba do myčky neustále doplňovat.
Výhodou tohoto řešení je určitě nízká pořizovací cena tablet. Na druhou stranu musíte přikoupit ještě balení leštidla a soli a zároveň se starat o jejich dosypávání a dolévání. Mycí tablety jsou tedy na první pohled výhodná koupě, avšak nutnost přidávat zvlášť sůl a leštidlo výslednou cenu mytí navýší.
Multifunkční tablety
Bývají označované jako 2v1 nebo 3v1 (také all-in-one) a obsahují také leštidlo a/nebo sůl do myčky. Jak jsme již zmínili v předchozích odstavcích, někdy je i přesto vhodné sůl do myčky doplňovat zvlášť, u leštidla tato povinnost s multifunkčními tabletami často odpadá.
Multifunkční tablety mívají sice o něco vyšší cenu, avšak zpravidla jsou naplněné kvalitním mycím prostředkem, který zajistí efektivní výsledky. Skrze složení může těmto tabletám někdy trvat déle, než se zcela rozpustí. tento problém však můžete jednoduše vyřešit změnou mycího cyklu, kdy stačí nastavit vyšší teplotu, případně delší program mytí.
Ekologické tablety
Pravděpodobně nejdražším typem tablet do myčky jsou ty ekologické. V jejich případě počítejte s ještě vyšší cenou než u dvou zmíněných variant. A to především díky tomu, že jsou ekologicky šetrnější. Největší vliv na to má absence fosforečnanů. To se však může negativně promítat hlavně do celkové účinnosti tablet a požadovaného výsledku. Je to do určité míry kompromis a v každém případě volba ohleduplná k životnímu prostředí.
Srovnání Španělské spotřebitelské organizace OCU však ukázalo, že ekologické označení produktu není zárukou jeho šetrnosti k přírodě (Zdroj: dTest). Například výrobek značky Finish bez ekologické certifikace byl testem vyhodnocen jako spolehlivý, naopak certifikované kapsle Flopp Eco v sobě nesly konzervační látky, které jsou nebezpečné pro životní prostředí. Sháníte-li ekologicky šetrnou variantu, je důležité číst složení přípravků.
Sůl a leštidla
Při mytí nádobí představují sůl a leštidla doslova nezbytné pomocníky. Sůl je totiž potřebná ke změkčování vody, což je třeba zejména v oblastech s tvrdou vodou. Vysoká tvrdost vody má totiž neblahý vliv na výkon i životnost spotřebiče. Sůl zabraňuje usazování vodního kamene, čímž zefektivňuje účinek mytí a prodlužuje životnost myčky. Leštidla naopak zbaví nádobí všech zbytků, zamezí vzniku map po mycích prostředcích a zajistí výsledný lesk.
Leštidlo do myčky
Sůl do myčky
Kdy a jak používat sůl a leštidla?
Jestliže si zakoupíte mycí prostředek bez obsahu soli a leštidel, pak je jasné, že je budete muset dávkovat zvlášť. V tomto případě postupujte podle návodu ke spotřebiči a prostředky nalejte/nasypte do určených zásobníků, myčka už si je poté dávkuje sama. Většina myček dnes navíc disponuje automatickými ukazateli, prostřednictvím kterých vás v případě potřeby na doplnění sama upozorní.
Pokud se rozhodnete k používání multifunkčních tablet či kapslí s obsahem soli a leštidel, pak dbejte na doporučení odborníků a čas od času přejděte na klasickou kombinaci – práškový či gelový mycí prostředek, sůl a leštidlo zvlášť. Takto dávkovaná sůl se totiž lépe postará o útroby myčky.
Ideální je při mytí nádobí využívat funkci pro tablety, kterou všechny současné myčky nádobí běžně disponují. Funkce šetří spotřebu soli a leštidel ze zásobníku myčky v případě, kdy nádobí myjete pomocí tablety či kapsle. Naopak pokud pro mytí budete chtít využít všechny tři zmíněné prostředky samostatně, necháte funkci pro tablety vypnutou a myčka si vše ze zásobníku nadávkuje sama.
Obsahové složení
Složení tablet a kapslí do myčky, to je celkem slušná alchymie, kterou si brání pravděpodobně každý výrobce. Pokud chcete mít alespoň částečnou představu o tom, jaké látky se starají o dokonalé mytí vašeho nádobí, přinášíme vám výčet těch nejznámější a ve své podstatě i nejúčinnějších.
- Sůl – Sůl slouží ke změkčování vody a regeneraci iontoměničového filtru, který najdete v myčce. V tabletách je jí však většinou málo, je proto vhodné ji přisypávat také dodatečně. Rozhodně nezbytná je v oblastech s tvrdou vodou.
- Fosforečnany – Ty zbavují nádobí těch nejzašlejších a nejvýraznějších skvrn. Fosforečnany se mimo jiné starají také o úpravu pH vody. Zpravidla je nenajdete v ekologických mycích prostředcích.
- Bělící činidla – Název skupiny těchto látek prozrazuje více než dost. Bělidla zbavují nádobí skvrn prostřednictvím procesu bělení. To se týká například zaschlé kávy nebo čaje na hrníčku, který má bílý podklad.
- Enzymy – Tyto látky jsou velkým protivníkem vaječného žloutku, zbytků ovesné kaše a podobných nečistot. Jednoduše řečeno, starají se primárně o rozklad škrobu a bílkovin. Bývají však velmi častým alergenem.
- Povrchově aktivní látky – Látky, které se postarají o rozpuštění nečistot ve vodě, poradí si například i s odolnou mastnotou.
- Fosfonáty – Látky, které zajistí, že na umytém nádobí nebudou žádné skvrny, a to díky stabilizaci bělících látek.
- Polykarboxyláty – Slouží jako doplňková složka, která upravuje pH vody.
- Aromata – Ta přináší vůni umytého nádobí a pomáhají předcházet nepříjemnému zápachu z myčky.
Funkce mycích prostředků
Základním úkolem mycího prostředku je pochopitelně zbavit nádobí mastnoty, zbytků jídla a dalších nečistot. Některé tablety či kapsle do myčky toho dnes ale zvládnou mnohem více. Nejpopulárnější jsou takzvané All-in-one tablety obsahující také nezbytné leštidlo a sůl. K dodatečným funkcím multifunkčních mycích prostředků tak může patřit také:
- změkčování vody,
- možnost mytí při nízkých teplotách,
- ochrana před vznikem vodního kamene a koroze,
- neutralizace pachů,
- dezinfekční účinky,
- zářivý lesk nádobí,
- ochrana nerezu a stříbra.
Počet kapslí v balení
Vybírat si samozřejmě můžete tablety či kapsle do myčky v libovolně velkých baleních. Z logiky věci vyplývá, že nejekonomičtější cestou je nákup většího množství, kdy cena za jednu tabletu nebo kapsli lehce klesá. Většina dostupných produktů obsahuje do 45 tablet.
Výjimkou však nejsou ani větší balení, ve kterých naleznete i přes 100 tablet. A to už je dostatečné množství mycích cyklů, abyste se nějakou dobu nemuseli starat o nákup tablet či kapslí do myčky. V každém případě doporučujeme nejdříve mycí prostředky vyzkoušet. Zakupte si nejprve menší balení a vyčkejte, jaké budou výsledky.
Cena
Tablety a kapsle do myčky můžete zakoupit od nejrůznějších výrobců, v odlišných modelových řadách a s rozdílným složením. V tomto směru se meze rozhodně nekladou a každý si bude schopen zvolit produkt vyhovující jeho nárokům. Přednost byste měli dávat především známým a prověřeným značkám těchto mycích prostředků. Mezi ně rozhodně patří Finish, Jar, Somat, Calgonit, Winterhalter, Sunlight, Klee nebo Q-power.
Cena do 100 Kč
Při této ceně počítejte s omezeným množstvím tablet a kapslí. Výběr sortimentu určitě nebude tak bohatý a je potřeba počítat s tím, že v levných tabletách obvykle nenajdete sůl ani leštidlo. Levnější balení tablet do myčky bude obsahovat maximálně 20 až 30 kusů. Narazit ale můžete také na speciální tablety pro čištění myčky, které se prodávají maximálně po 2 až 3 kusech.
Cena od 100 Kč do 200 Kč
Využít můžete výhodnější investice do větších balení tablet. Zároveň v této cenové relaci přibývají produkty kvalitnějších a známějších výrobců. Obsahově má balení kolem 50 až 70 tablet, takže náklady na jedno mytí v myčce se trochu snižují.
Cena od 200 Kč do 400 Kč
V této cenové kategorii téměř ve všech případech narazíte na multifunkční tablety a kapsle do myčky, nebo chcete-li tablety 3v1. Důraz je kladen na lepší mycí účinek. Vyšší cena je spojena s obsahově robustnějším a početnějším balením, které může čítat až 115 tablet. Jde o uživatelsky nejoblíbenější kategorii, ve které najdete obrovskou spoustu výrobků.
Cena nad 400 Kč
Pokud jde o tablety do myčky pro domácí užití, jednoznačně vedou výrobci Jar a Somat nabízející jejich nejvyšší a nejúčinnější řadu. Průměrně získáte 70 až 100 tablet s důrazem kladeným na co největší mycí účinky. Pod tuto částku se pak obvykle nedostanete při koupi ekologických mycích prostředků, které mají šetrnější složení.
Jak používat tablety či kapsle do myčky?
V oblasti jednoduchosti použití mycích prostředků do myčky tablety a kapsle jednoznačně vedou. Jediné, co je potřeba udělat, je vytáhnout kapsli či tabletu z balení a vložit ji do myčky. Tableta se nejčastěji vkládá přímo do zásobníku. Některé druhy je sice možné vložit i na dno myčky, avšak toto řešení se příliš nedoporučuje, protože účinnost mytí pak není tak vysoká. Gelové kapsle nikdy nepropichujte, jejich rozložitelný obal se sám rozpustí.
Jak správně mýt v myčce nádobí?
Abyste dosáhli dokonalého mycího účinku, je zapotřebí vybrat nejenom vhodné tablety či kapsle do myčky, ale vědět i to nejzákladnější – jak správně mýt v myčce nádobí. A právě na to vám odpoví několik následujících bodů zaměřených na to nejdůležitější.
- O vaši myčku nádobí se pravidelně starejte, to znamená: čistěte její filtry, mycí ramena, popřípadě využívejte samočistící program. Hlídejte si stále doplněnou sůl a leštidlo v myčce.
- Nikdy do myčky nádobí nevkládejte toto kuchyňské náčiní: slabé plastové nádobí, dřevěné nádobí, křišťálové nádobí, nádobí znečištěné voskem nebo ředidlem.
- Nádobí do myčky vložte tak, aby stálo pevně, a při jejím napouštění i mytí tak nedošlo k jeho uvolnění a poškození jiného vloženého nádobí.
- Vkládané nádobí zbavte větších kusů jídla a nečistot, které by mohly zbytečně zanést filtr a následně způsobovat zápach.
- Před každým mytím nádobí do myčky vložte novou tabletu či kapsli. Nerozpuštěné zbytky mycího prostředku vždy vyhoďte.
Může se samozřejmě stát i to, že vámi vybrané tablety nebo kapsle do myčky jednoduše neplní očekávaný výsledek. Potom se zamyslete také nad tím, jaký používáte program a zda máte hodnoty myčky nastaveny správně. Nebojte se experimentovat, vyzkoušejte třeba jiného výrobce nebo si pořiďte jinou řadu tablet či kapslí. Ty vám svým složením totiž mohou více vyhovovat.