Test a recenze nejlepších
tablet / gelů do myčky

a jak je vybrat

Obrázek tablet do myčky

Většina moderních domácností je vybavena myčkou nádobí, která v plném rozsahu nahrazuje jakékoliv ruční mytí zašpiněných skleniček, talířů, pekáčů a dalších věcí. Její použití je velice jednoduché a rychlé. Aby bylo dosaženo kvalitního výsledku, je zapotřebí použít tablety do myčky.

Nenápadný doplněk odpovídajícího složení starající se především o uvolňování nečistot. Tím však úloha kapslí do myčky rozhodně nekončí. Závěrem může být ještě precizní vyleštění, a to hlavně skla. Takže dokonale umyté nádobí bez práce.

Tento článek vám nebude radit, jak vybrat tu správnou myčku nádobí, ale zaměří se na tablety do myčky, které jsou mnohdy podceňovaným doplňkem. Zjistěte, jaké tablety vám budou vyhovovat nejvíce.


Nejlepších 10 tablet / gelů do myčky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Druh

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled tablet do myčky Jar kapsle Platinum Yellow Box

Jar kapsle Platinum Yellow Box

kapsle

300 Kč

Náhled tablet do myčky Calgonit Finish All in1 Max Mega Box

Calgonit Finish All in1 Max Mega Box

tablety

300 Kč

Náhled tablet do myčky Calgonit Finish Classic

Calgonit Finish Classic

tablety

300 Kč

Náhled tablet do myčky Somat mega classic

Somat mega classic

tablety

300 Kč

Náhled tablet do myčky Jar Fairy Professional All in

Jar Fairy Professional All in

kapsle

450 Kč

Náhled tablet do myčky Sanytol 4 v 1

Sanytol 4 v 1

tablety

200 Kč

Náhled tablet do myčky Calgonit Finish Powerball Quantum max

Calgonit Finish Powerball Quantum max

tablety

250 Kč

Náhled tablet do myčky Calgonit Finish Powerball Quantum max apple lime blast

Calgonit Finish Powerball Quantum max apple lime blast

tablety

200 Kč

Náhled tablet do myčky Cink ALL IN 1 Citron

Cink ALL IN 1 Citron

tablety

200 Kč

Náhled tablet do myčky Sunlight Classic

Sunlight Classic

tablety

300 Kč

Testování a recenze tablet a kapslí do myčky pro letošek

Podrobný srovnávací test tablet a kapslí do myčky zpracováváme a jeho vydání máme naplánované v průběhu roku. V testu budou detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných produktů. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe hodnocených tablet a kapslí do myčky na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o výrobky, které jsou již prověřené množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké tablety a kapsle do myčky, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat tablety a kapsle do myčky

1. Tablety vs. prášek a gel

2. Mycí vs. multifunkční tablety

3. Obsahové složení

4. Počet kapslí

5. Jak správně mýt v myčce nádobí?

6. Ceny

Před nákupem tablet do myčky byste měli vědět to, jaký je rozdíl mezi tabletami, práškem a speciálním gelem. Tyto mycí prostředky jsou totiž velkým konkurentem univerzálních tablet. Zaměříme se také na jejich přínos. Odlišovat je zapotřebí mycí a multifunkční tablety.

Chybět nebude zmínka o detailnějším složení jednotlivých látek, abyste si udělali představu o tom, co vlastně vkládáte do myčky nádobí a co přispívá k tak krásně čistému nádobí. Dále už to budou obecnější informace typu počet zakoupených kapslí.

Aby tento článek na téma „jak vybrat tablety do myčky“ byl skutečně kompletní, uvedeme i poměrně důležitou informaci o tom, jak správně mýt nádobí v myčce. V závěru se budeme zaobírat výši pořizovacích nákladů za tablety.


1. Tablety vs. prášek a gel

Na trhu máte možnost zakoupit vícero produktů určených k mytí nádobí v moderní myčce. Tablety jsou pouze jednou z možností, o které mimochodem bude pojednávat tento článek. Pro určitou komplexnost se proto zmíníme ještě o dvou dalších variantách, abyste jednoduše věděli, z čeho lze dnes vybírat a jaké klady a zápory taková řešení přináší.

 • Prášek do myčky
 • Gel do myčky
 • Tablety do myčky

Prášek do myčky

Zcela úmyslně začneme tím nejlevnějším druhem mycího prostředku do myčky. Tím je prášek. V jeho prospěch hovoří rozhodně nižší pořizovací náklady než u konkurenčních produktů. Díky sypké formě máte možnost nastavit si dávku dle vlastních potřeb. Nehledě na to, že prášek do myčky je také šetrný k životnímu prostředí.

Nutno však zmínit, že jeho samotné použití vám nezajistí dokonale čisté nádobí, jak by si kdo mohl myslet. Může za to především absence některých látek. Proto musíte kromě prášku do myčky zajistit i odpovídající obsah soli a leštidla. Pak bude výsledek kompletní.

Gel do myčky

Alternativou prášku je gel do myčky, takže v podstatě taková tekutá podoba. I mezi její hlavní výhody patří velice snadné dávkování a rychlé rozpouštění i při mytí nádobí na nižší teploty. S gelem se pojí také lepší mycí účinek při zbavování se opravdu zašlých a hůře rozpustných skvrn na nádobí.

Ani v případě gelů do myčky se však neobejdete bez dvou výše zmíněných přidružených látek. Mezi ně patří leštidlo a sůl. Dalším určitým negativem je také vyšší pořizovací cena oproti prášku do myčky.

Tablety do myčky

A nyní se dostáváme ke stěžejnému mycímu doplňku, o kterém vlastně pojednává tento článek. Tablety můžete zakoupit v nejrůznějším provedení, včetně toho, kdy je součástí mycí látky také leštidlo a sůl. Tím odpadá jakékoliv přidružené doplňování. Navíc si nemusíte lámat hlavu s dávkováním, protože tableta má jasně daný tvar a poměr jednotlivých látek. Vedle kvalitního mycího účinku oceníte i vyšší ochranu proti vodnímu kameni a korozi. To samozřejmě přispívá k delší životnosti vaší myčky nádobí.

Jasně dané dávkování se samozřejmě může pro někoho stát negativem. U tablet do myčky je s tím ale třeba počítat. Jako jediný výraznější zápor lze zmínit snad jenom použití další soli navíc, a to hlavně u velice tvrdé vody. To je už individuální záležitostí každé domácnosti.


2. Mycí vs. multifunkční tablety

Při nákupu tablet do myčky se vám dostane pestrého výběru odlišných tablet. Záleží především na jejich složení, respektive na obsahové stránce těch nejdůležitějších prvků. V tomto směru si můžete vybírat z následujících produktů.

 • Mycí tablety
 • Multifunkční tablety
 • Ekologické tablety

Mycí tablety

Jejich název je jasně vypovídající. Vložená tableta do myčky nádobí obsahuje řadu látek zbavujících vaše nádobí nežádoucích nečistot. Pakliže se vám však stane, že z myčky vyndáte i lehne šmouhaté sklenice nebo jiné kuchyňské náčiní, má to jediný důvod. A tím je absence leštidla a soli. Aby byl proces mytí nádobí úplný, nesmíte zapomenout ani na tyto dva přípravky, které je třeba do myčky neustále doplňovat. Teprve pak bude mít mycí tableta stoprocentní účinek.

Výhodou tohoto řešení je určitě nízká pořizovací cena tablet, na druhou stranu musíte koupit ještě balení leštidla a soli a zároveň se starat o jejich dosýpání a dolévání.

Multifunkční tablety

Pokud se chcete zbavit starostí s doplňováním leštidla a soli, pak využijte multifunkční tablety. Ty jsou samozřejmě dražší, avšak obsahují vše podstatné. V jejich prospěch tak hovoří celková jednoduchost a rychlost přípravy před mytím nádobí v myčce. Multifunkční tablety jsou mnohdy označovány pojmem 3v1.

Pokud budete mít tvrdší vodu, stejně se přídavku soli nevyhnete, takže s tím je třeba také počítat.

Ekologické tablety

Asi nejdražším typem tablet do myčky jsou ty ekologické. V jejich případě počítejte s ještě vyšší cennou než u dvou zmíněných variant. A to především díky tomu, že jsou ekologicky šetrnější. Největší vliv na to má absence fosforečnanů. To se však může negativně promítat hlavně do celkové účinnosti tablet a požadovaného výsledku. Je to do určité míry kompromis.


3. Obsahové složení

Složení tablet do myčky, to je celkem slušná alchymie, kterou si brání pravděpodobně každý výrobce. Pokud chcete mít alespoň částečnou představu o tom, jaké látky se starají o dokonalé mytí vašeho nádobí, přinášíme vám výčet těch nejznámější a ve své podstatě i nejúčinnějších.

 • Fosforečnany – Ty zbavují nádobí těch nejzašlejších a nejvýraznějších skvrn. Fosforečnany se mimo jiné starají také o úpravu pH vody.
 • Bělící činidla – Název skupiny těchto látek prozrazuje více než dost. Bělidla zbavují nádobí skvrn prostřednictvím procesu bělení. To se týká například zaschlé kávy nebo čaje na hrníčku, který má bílý podklad.
 • Enzymy – Tyto látky jsou velkým protivníkem proti vaječnému žloutku, zbytkům ovesné kaše a podobným nečistotám. Jednoduše řečeno, starají se primárně o rozklad škrobu a bílkovin.
 • Fosfonáty – Látky zajistí, že na umytém nádobí nebudou žádné skvrny, a to díky stabilizaci bělících látek.
 • Polykarboxyláty – Sloučí jako doplňková složka, která upravuje pH vody.
 • Aromata – Ta přináší vůni umytého nádobí.

4. Počet kapslí

Vybírat si samozřejmě můžete tablety do myčky v libovolně velkých baleních. Z logiky věci vyplývá, že nejekonomičtější cestou je nákup většího množství, kdy cena za jednu tabletu lehce klesá. Většina dostupných produktů obsahuje do 45 tablet. Výjimkou však nejsou ani větší balení, ve kterých naleznete přes 100 tablet. A to už je dostatečné množství mycích cyklů, kdy se nemusíte starat o nákup tablet do myčky.


5. Jak správně mýt v myčce nádobí?

Abyste dosáhli dokonalého mycího účinku, je zapotřebí vybrat nejenom vhodné tablety do myčky, ale vědět i to nejzákladnější. Jak mýt v myčce nádobí. A právě na to vám odpoví několik následujících bodů zaměřených na to nejdůležitější.

 • O vaši myčku nádobí se pravidelně starejte, to znamená, čistěte její filtry, mycí ramena, popřípadě využívejte samočistící program. Hlídejte si stále doplněnou sůl a leštidlo v myčce.
 • Nikdy do myčky nádobí nevkládejte toto kuchyňské náčiní – slabé plastové nádobí, dřevěné nádobí, křišťálové nádobí, nádobí znečištěné voskem nebo ředidlem.
 • Nádobí do myčky vložte tak, aby stálo pevně a při jejím napouštění a čištění nedošlo k jeho uvolnění a poškození jiného vloženého nádobí.
 • Vkládané nádobí zbavte větších kusí jídla a nečistot, které by mohly zanést filtr.
 • Před každým mytím nádobí do myčky vložte novou tabletu.

Může se samozřejmě stát i to, že vámi vybrané tablety do myčky jednoduše neplní očekávaný výsledek. Potom se zamyslete nejenom nad tím, jaký používáte program a zda máte hodnoty myčky nastaveny správně, ale nebojte se experimentovat a pořídit si třeba jiné tablety. Ty vám svým složením totiž mohou více vyhovovat.


6. Cena

Tablety do myčky můžete zakoupit od nejrůznějších výrobců, v odlišných modelových řadách a s rozdílným složením. V tomto směru se meze rozhodně nekladou a každý si bude schopen zvolit produkt vyhovující jeho nárokům. Přednost byste měli dávat především známým a prověřeným značkám těchto mycích prostředků. Mezi ně rozhodně patří Finish, Jar, Somat, Calgonit, Winterhalter, Sunlight, Klee nebo Q-power.

Cena do 100 Kč

Při této ceně počítejte s omezeným množstvím tablet. Výběr sortimentu určitě nebude tak bohatý. Levnější tablety do myčky budou obsahovat maximálně 20 – 30 kusů tablet. Narazit můžete také na speciální tablety pro čištění myčky, které se prodávají maximálně ve 2 – 3 kusech.

Cena od 100 Kč do 200 Kč

Využít můžete výhodnější investice do větších balení tablet. Zároveň přibývají produkty kvalitnějších a známějších výrobců. Obsahové balení má kolem 50 – 70 tablet, takže náklady na jedno mytí v myčce se trochu snižují.

Cena od 200 Kč do 400 Kč

V této cenové kategorii téměř ve všech případech narazíte na multifunkční tablety do myčky nebo chcete-li tablety 3v1. Důraz je kladen na lepší mycí účinek. Vyšší cena je spojena s obsahově robustnějším a početnějším balením, které může čítat až 115 tablet.

Cena nad 400 Kč

Pokud jde o tablety do myčky pro domácí užití, jednoznačně vedou výrobci Jar a Somat nabízející jejich nejvyšší a nejúčinnější řadu. Průměrně získáte 70 – 100 tablet s důrazem kladeným na co největší mycí účinky.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Tablety a kapsle do myčky
Průměrné hodnocení 4.3 z 29 hlasů