Test 10 nejlepších tablet a kapslí do myčky 2021 | Recenze & Jak vybrat |
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších tablet a kapslí do myčky

Aktualizováno:
Září 2021
Autor:
Karolína Šerá, Michaela Černá

Většina moderních domácností je vybavena myčkou nádobí, která v plném rozsahu nahrazuje jakékoliv ruční mytí zašpiněných skleniček, talířů, pekáčů a dalších věcí, a výrazně tak ulehčuje starost o domácnost. Její použití je velice jednoduché a rychlé. Aby bylo dosaženo kvalitního výsledku v podobě čistého nádobí, je zapotřebí použít tablety či kapsle do myčky.

Nenápadný doplněk odpovídajícího složení se stará především o uvolňování nečistot ze špinavého nádobí. Tím však úloha tablet a kapslí do myčky rozhodně nekončí. Závěrem může být ještě precizní vyleštění, a to hlavně v případě skla. Takže dokonale umyté i lesklé nádobí v podstatě bez práce.

Na této stránce vám nebudeme radit, jak vybrat tu správnou myčku nádobí, tohoto rádce najdete zde. Zaměříme se právě na tablety a kapsle do myčky, které jsou mnohdy podceňovaným doplňkem, ačkoli výsledek umytí záleží také na jejich správném výběru. V článku Jak vybrat tablety a kapsle do myčky zjistíte, jaké tablety či kapsle vám budou vyhovovat nejvíce. Vysvětlíme zde rozdíl mezi tabletami, prášky či gely, podíváme se na zoubek složení těchto přípravků a zmíníme také pár tipů, jak správně mýt nádobí v myčce.


Nejlepší tablety a kapsle do myčky dle hodnocení a recenzí uživatelů


Jak vybrat tablety a kapsle do myčky

Před nákupem tablet a kapslí do myčky byste měli vědět to, jaký je rozdíl mezi tabletami, kapslemi, práškem a speciálním gelem. Tyto mycí prostředky jsou totiž velkým konkurentem univerzálních tablet. Zaměříme se také na jejich přínos. Odlišovat je zapotřebí mycí a multifunkční tablety či kapsle.

Chybět nebude zmínka o detailnějším složení jednotlivých látek, abyste si udělali představu o tom, co vlastně vkládáte do myčky nádobí a co přispívá k tak krásně čistému nádobí. Dále se v tomto článku dočtete obecnější informace typu jaký počet zakoupených tablet nebo kapslí je nejvíce ekonomický a podobně.

Aby tento článek na téma, jak vybrat tablety a kapsle do myčky, byl skutečně kompletní, uvedeme i poměrně důležitou informaci o tom, jak správně mýt nádobí v myčce, protože i na ní v tomto ohledu záleží. V závěru článku se budeme zaobírat výší pořizovacích nákladů za tablety. Jestliže vás zajímá i naše srovnání myček nádobí, navštivte naši stránku určenou právě jim.

Tablety vs. prášek a gel

Na trhu máte možnost zakoupit vícero produktů určených k mytí nádobí v myčce. Tablety a kapsle jsou pouze jednou z možností, o které mimochodem bude pojednávat tento článek. Pro určitou komplexnost se proto zmíníme ještě o několika dalších variantách, abyste jednoduše věděli, z čeho lze dnes vybírat a jaké klady a zápory taková řešení přináší. Uvedeme také konkrétní rozdíly mezi tabletami a kapslemi.

 • Prášek do myčky
 • Gel do myčky
 • Tablety do myčky
 • Kapsle do myčky

Prášek do myčky

Zcela úmyslně začneme tím nejlevnějším druhem mycího prostředku do myčky. Tím je prášek. V jeho prospěch hovoří rozhodně nižší pořizovací náklady než u konkurenčních produktů. Díky sypké formě máte možnost nastavit si dávku dle vlastních potřeb. Nehledě na to, že prášek do myčky je také více šetrný k životnímu prostředí.

Nutno však zmínit, že jeho samotné použití vám nezajistí dokonale čisté nádobí. Může za to především absence některých látek. Samotný prášek na vše jednoduše nestačí, proto musíte kromě něj do myčky zajistit i odpovídající obsah soli a leštidla. Pak bude výsledek kompletní.

Gel do myčky

Alternativou prášku je gel do myčky. V podstatě se jedná o jeho tekutou podobu. I mezi jeho hlavní výhody patří velice snadné dávkování a rychlé rozpouštění i při mytí nádobí na nižší teploty. S gelem se pojí také lepší mycí účinek při zbavování se opravdu zašlých a hůře rozpustných skvrn na nádobí.

Ani v případě gelů do myčky se však neobejdete bez dvou výše zmíněných přidružených látek. Mezi ně patří leštidlo a sůl. Dalším určitým negativem je také vyšší pořizovací cena oproti prášku do myčky.

Tablety do myčky

A nyní se dostáváme ke stěžejnímu mycímu doplňku, o kterém pojednává tento článek. Tablety můžete zakoupit v nejrůznějším provedení, včetně variant, kdy je součástí mycí látky také leštidlo a sůl. Vedle kvalitního mycího účinku oceníte i vyšší ochranu proti vodnímu kameni a korozi. To samozřejmě přispívá k delší životnosti vaší myčky nádobí.

S tím si řada uživatelů vystačí, ovšem odborníci doporučují doplňovat do myčky sůl i přes používání kombinovaných tablet. Sůl z rozpuštěné tablety se totiž nedostane do všech míst, kde je potřebná, a nemusí docházet k efektivnímu změkčování vody.

Co se leštidla týče, tam jde spíše o otázku preferencí a vaši spokojenost s konkrétními výrobky. Někdy může leštidlo v kapsli zcela stačit, jindy se ani tak nevyhnete šmouhám na nádobí a je vhodné nějaký ten specializovaný přípravek přece jen přidat.

Kapsle do myčky

Kapsle jsou alternativou tablet do myčky, obsahují tedy kromě mycího prostředku také leštidlo a sůl. Rozdíl je v tom, že se jedná o tekutý prostředek v obalu. Ten není potřeba nijak sundávat. Kapsle stačí vložit do myčky i s obalem a on se v průběhu mycího cyklu rozpustí. Závadnost pro životní prostředí tak zůstává otázkou.

Jejich výhody jsou stejné jako u gelů do myčky, tedy snadnější rozpuštění přípravku i při mytí na nižší teplotu.

Vlastnosti jednotlivých přípravků do myčky jsme shrnuli níže v tabulce:

Přípravek Výhody Nevýhody
Prášek do myčky + Cenově nejnižší

+ Vlastní dávkování

+ Absence plastu

– Nutno doplňovat zvlášť sůl

– Nutno doplňovat zvlášť leštidlo

Gel do myčky + Vlastní dávkování

+ Dobrá rozpustnost i při nízkých teplotách

+ Dobrý mycí účinek

– Nutno doplňovat zvlášť sůl

– Nutno doplňovat zvlášť leštidlo

– Vyšší cena

Tablety do myčky + Dobrý mycí účinek

+ Varianty i se solí a leštidlem

+ Ochrana proti vodnímu kameni a korozi

– Sůl ani leštidlo v tabletách nemusí dostačovat

– Sůl vhodné doplňovat zvlášť

– Stanovená dávka

Kapsle do myčky + Tekutá alternativa tablet

+ Obsahují sůl i leštidlo

+ Dobrá rozpustnost i při nízkých teplotách

– Plastový obal se rozpouští do vody

– Vyšší cena

– Stanovená dávka

Mycí vs. multifunkční tablety

Při nákupu tablet do myčky se vám dostane pestrého výběru odlišných tablet. Záleží především na jejich složení, respektive na obsahové stránce těch nejdůležitějších prvků. V tomto směru si můžete vybírat z následujících produktů.

 • Mycí tablety
 • Multifunkční tablety
 • Ekologické tablety

Mycí tablety

Jejich název je jasně vypovídající. Vložená tableta do myčky nádobí obsahuje řadu látek zbavujících vaše nádobí nežádoucích nečistot. Pakliže se vám však stane, že z myčky vyndáte i lehce šmouhaté sklenice nebo jiné kuchyňské náčiní, má to jediný důvod. A tím je absence leštidla a soli. Aby byl proces mytí nádobí úplný, nesmíte zapomenout ani na tyto dva přípravky, které je třeba do myčky neustále doplňovat. Teprve pak bude mít mycí tableta stoprocentní účinek.

Výhodou tohoto řešení je určitě nízká pořizovací cena tablet, na druhou stranu musíte koupit ještě balení leštidla a soli a zároveň se starat o jejich dosypávání a dolévání.

Multifunkční tablety

Bývají označované jako 2v1 nebo 3v1 a obsahují také leštidlo a/nebo sůl do myčky. Jak jsme již zmínili v předchozích odstavcích, je přesto vhodné sůl do myčky doplňovat i zvlášť, u leštidla tato povinnost s multifunkčními tabletami často odpadá.

Ekologické tablety

Asi nejdražším typem tablet do myčky jsou ty ekologické. V jejich případě počítejte s ještě vyšší cenou než u dvou zmíněných variant. A to především díky tomu, že jsou ekologicky šetrnější. Největší vliv na to má absence fosforečnanů. To se však může negativně promítat hlavně do celkové účinnosti tablet a požadovaného výsledku. Je to do určité míry kompromis a v každém případě volba ohleduplná k životnímu prostředí.

Srovnání Španělské spotřebitelské organizace OCU však ukázalo, že ekologické označení produktu není zárukou jeho šetrnosti k přírodě (Zdroj: dTest). Například výrobek značky Finish bez ekologické certifikace byl testem vyhodnocen jako spolehlivý, naopak certifikované kapsle Flopp Eco v sobě nesly konzervační látky, které jsou nebezpečné pro životní prostředí. Je proto důležité pečlivě číst složení přípravků, sháníte-li ekologicky šetrnou variantu.

Obsahové složení

Složení tablet a kapslí do myčky, to je celkem slušná alchymie, kterou si brání pravděpodobně každý výrobce. Pokud chcete mít alespoň částečnou představu o tom, jaké látky se starají o dokonalé mytí vašeho nádobí, přinášíme vám výčet těch nejznámější a ve své podstatě i nejúčinnějších.

 • Sůl – Sůl slouží k regeneraci iontoměničového filtru, který najdete v myčce. V tabletách je jí však většinou málo, je proto vhodné ji přisypávat také dodatečně.
 • Fosforečnany – Ty zbavují nádobí těch nejzašlejších a nejvýraznějších skvrn. Fosforečnany se mimo jiné starají také o úpravu pH vody.
 • Bělící činidla – Název skupiny těchto látek prozrazuje více než dost. Bělidla zbavují nádobí skvrn prostřednictvím procesu bělení. To se týká například zaschlé kávy nebo čaje na hrníčku, který má bílý podklad.
 • Enzymy – Tyto látky jsou velkým protivníkem vaječného žloutku, zbytků ovesné kaše a podobných nečistot. Jednoduše řečeno, starají se primárně o rozklad škrobu a bílkovin. Bývají však velmi častým alergenem.
 • Povrchově aktivní látky – Látky, které se postarají o rozpuštění nečistot ve vodě, například i odolné mastnoty.
 • Fosfonáty – Látky, které zajistí, že na umytém nádobí nebudou žádné skvrny, a to díky stabilizaci bělících látek.
 • Polykarboxyláty – Slouží jako doplňková složka, která upravuje pH vody.
 • Aromata – Ta přináší vůni umytého nádobí.

Dodatečné funkce

Některé tablety či kapsle toho zvládnou i více než například uváděné 3v1, tedy složení v podobě mycího přípravku, leštidla a soli. Řada výrobků svým obsahem dále nabízí:

 • Ochranu stříbra či nerezu
 • Neutralizaci pachů
 • Rychlé rozpuštění tablety
 • Mytí při nízkých teplotách
 • Dezinfekční účinky.

Počet kapslí

Vybírat si samozřejmě můžete tablety či kapsle do myčky v libovolně velkých baleních. Z logiky věci vyplývá, že nejekonomičtější cestou je nákup většího množství, kdy cena za jednu tabletu nebo kapsli lehce klesá. Většina dostupných produktů obsahuje do 45 tablet. Výjimkou však nejsou ani větší balení, ve kterých naleznete přes 100 tablet. A to už je dostatečné množství mycích cyklů, abyste se nějakou dobu nemuseli starat o nákup tablet či kapslí do myčky.

Cena

Tablety a kapsle do myčky můžete zakoupit od nejrůznějších výrobců, v odlišných modelových řadách a s rozdílným složením. V tomto směru se meze rozhodně nekladou a každý si bude schopen zvolit produkt vyhovující jeho nárokům. Přednost byste měli dávat především známým a prověřeným značkám těchto mycích prostředků. Mezi ně rozhodně patří Finish, Jar, Somat, Calgonit, Winterhalter, Sunlight, Klee nebo Q-power.

Cena do 100 Kč

Při této ceně počítejte s omezeným množstvím tablet a kapslí. Výběr sortimentu určitě nebude tak bohatý. Levnější tablety do myčky budou obsahovat maximálně 20 až 30 kusů tablet. Narazit můžete také na speciální tablety pro čištění myčky, které se prodávají maximálně po 2 až 3 kusech.

Cena od 100 Kč do 200 Kč

Využít můžete výhodnější investice do větších balení tablet. Zároveň přibývají produkty kvalitnějších a známějších výrobců. Obsahové balení má kolem 50 až 70 tablet, takže náklady na jedno mytí v myčce se trochu snižují.

Cena od 200 Kč do 400 Kč

V této cenové kategorii téměř ve všech případech narazíte na multifunkční tablety a kapsle do myčky, nebo chcete-li tablety 3v1. Důraz je kladen na lepší mycí účinek. Vyšší cena je spojena s obsahově robustnějším a početnějším balením, které může čítat až 115 tablet.

Cena nad 400 Kč

Pokud jde o tablety do myčky pro domácí užití, jednoznačně vedou výrobci Jar a Somat nabízející jejich nejvyšší a nejúčinnější řadu. Průměrně získáte 70 až 100 tablet s důrazem kladeným na co největší mycí účinky.

Jak správně mýt v myčce nádobí?

Abyste dosáhli dokonalého mycího účinku, je zapotřebí vybrat nejenom vhodné tablety či kapsle do myčky, ale vědět i to nejzákladnější – jak správně mýt v myčce nádobí. A právě na to vám odpoví několik následujících bodů zaměřených na to nejdůležitější.

 • O vaši myčku nádobí se pravidelně starejte, to znamená, čistěte její filtry, mycí ramena, popřípadě využívejte samočistící program. Hlídejte si stále doplněnou sůl a leštidlo v myčce.
 • Nikdy do myčky nádobí nevkládejte toto kuchyňské náčiní: slabé plastové nádobí, dřevěné nádobí, křišťálové nádobí, nádobí znečištěné voskem nebo ředidlem.
 • Nádobí do myčky vložte tak, aby stálo pevně, a při jejím napouštění i mytí tak nedošlo k jeho uvolnění a poškození jiného vloženého nádobí.
 • Vkládané nádobí zbavte větších kusů jídla a nečistot, které by mohly zanést filtr.
 • Před každým mytím nádobí do myčky vložte novou tabletu či kapsli.

Může se samozřejmě stát i to, že vámi vybrané tablety nebo kapsle do myčky jednoduše neplní očekávaný výsledek. Potom se zamyslete nejenom nad tím, jaký používáte program a zda máte hodnoty myčky nastaveny správně. Nebojte se experimentovat a pořídit si třeba jiné tablety. Ty vám svým složením totiž mohou více vyhovovat.

Použité a další zajímavé zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/My%C4%8Dka_n%C3%A1dob%C3%AD

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1304101-mycky-nadobi-produkuji-ohromne-mnozstvi-fosfatu

STRNADOVÁ, Eva. Vliv zákazu použití prostředků s obsahem fosforu do myček na kvalitu odpadních vod. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. 2018. Dostupné z: https://dspace.vsb.cz/bitstream/handle/10084/129948/STR0365_HGF_B2102_3904R005_2018.pdf?sequence=1


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.1 z 133 hlasů