Recenze a srovnání Atmos D 25 PX

Konečný verdikt:

Doporučujeme

Při nákupu v kategorii Automatické kotle na tuhá paliva

Datum doporučení: Červenec 2019

Klady:

Kompaktní konstrukce

Zápory:

Žádné výrazné nedostatky

77 000 Kč
orientační cena

Základní parametry

Zvláštností kotle Atmos D 25 PX je jeho kompaktní tvar. Přestože se jedná o automatický kotel, nezabere v kotelně příliš mnoho místa. Jeho zásobník je totiž integrovaný do těla kotle a nevyžaduje žádné další místo. Jako topivo se v tomto případě používají výhradně dřevěné peletky, kterých se do zásobníku vejde 215 dm3. Účinnost je o něco nižší, než u ostatních automatických kotlů v našem srovnání. Přesto ale můžeme hodnotu 91,8 % označit za slušnou. Maximální tepelný výkon tohoto modelu je 24 kW. Ve stejné sérii výrobce nabízí kotle od 10 kW. Příkon elektrické energie při provozu je 92 W, provoz je energeticky vysoce účinný, značí to známka A+, tedy druhá nejvyšší. Dobré výsledky má kotel také v hodnocení vypouštění emisí, spadá do nejvyšší třídy 5, splňuje také podmínky ekodesignu. 

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce Atmos
Spalované palivo  Dřevěné peletky
Emisní třída  5
Maximální výkon (kW)  24
Příkon (W)  92
Ohřev teplé užitkové vody  Externí
Třída sezónní energetické účinnosti při vytápění  A+
Ekodesign  Ano
Účinnost (%)  91,8
Velikost zásobníku na palivo (dm3)  215

Rozměry a hmotnost

I bez paliva a vody je kotel poměrně těžký, váží 418 kg. Dobře si proto rozmyslete, na jakou plochu jej umisťujete. Ta by měla být dostatečně pevná. Na výšku je kotel o něco větší, než je běžné – 141 centimetrů. Na šířku zabere 67 centimetrů. Poměrně nezvyklá je hloubka, která včetně všech instalačních prvků a vpředu umístěného hořáku činí 165 centimetrů. 

Parametr Tento produkt
Hmotnost kotle (kg)  418
Výška (cm) 141,1
Šířka (cm) 67,4
Hloubka (cm) 164,7

Závěr

Automatický kotel Atmos D 25 PX přijde vhod těm, kdo bojují  prostorem v kotelně. Díky integrovanému zásobníku paliva zabere do šířky pouze 67 cm. Téměř o metr víc má ale do hloubky. Jediným možným topidlem jsou dřevěné peletky, kterých se do zásobníku vejde až 215 dm3. Samozřejmostí je splnění podmínek ekodesignu a zařazení kotle do 5. emisní třídy, což zaručuje ekologické vytápění. Dobrých hodnot dosahuje i u sezónní energetické účinnosti, patří do třídy A+.

Jestliže nevyžadujete automatický kotel, ale chcete střídat paliva, mohl by vás zaujmout zplyňovací kotel stejné značky Atmos DC 18 SP.

Další recenze

Kompletní porovnání