Recenze a porovnání Atmos D 25 PX | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Atmos D 25 PX

Výborné Celkové hodnocení

Vítěz srovnání v kategorii Automatické kotle na tuhá paliva

Klady

  • Kompaktní konstrukce
  • Nejlepší emisní třída 5

Zápory

  • Spaluje pouze dřevěné peletky
  • Vyšší cena
105 000 Kč Orientační cena

Základní parametry

Zvláštností kotle Atmos D 25 PX je jeho kompaktní tvar. Přestože se jedná o automatický kotel, nezabere v kotelně příliš mnoho místa. Jeho zásobník je totiž integrovaný do těla kotle a nevyžaduje žádné další místo. Jako topivo se v tomto případě používají výhradně dřevěné peletky, kterých se do zásobníku vejde 215 dm3.

Účinnost je o něco nižší, než u ostatních automatických kotlů v našem srovnání. Přesto ale můžeme hodnotu 91,8 % označit za slušnou. Maximální tepelný výkon tohoto modelu je 24 kW. Ve stejné sérii výrobce nabízí kotle od 10 kW. Příkon elektrické energie při provozu je 92 W, provoz je energeticky vysoce účinný, značí to známka A+, tedy druhá nejvyšší. Dobré výsledky má kotel také v hodnocení vypouštění emisí, spadá do nejvyšší třídy 5, splňuje také podmínky ekodesignu.

Tabulka zobrazuje přehled nejdůležitějších parametrů

Parametr Tento produkt
Výrobce

Atmos

Spalované palivo

Dřevěné peletky

Emisní třída

5

Maximální výkon (kW)

24

Příkon (W)

92

Ohřev teplé užitkové vody

Externí

Třída sezónní energetické účinnosti při vytápění

A+

Ekodesign

Ano

Jmenovitá účinnost 50/30 °C (%)

91,8

Velikost zásobníku na palivo (dm3)

215

Rozměry a hmotnost

I bez paliva a vody je kotel poměrně těžký, váží 418 kg. Dobře si proto rozmyslete, na jakou plochu jej umisťujete. Ta by měla být dostatečně pevná. Na výšku je kotel o něco větší, než je běžné – 141 centimetrů. Na šířku zabere 67 centimetrů. Poměrně nezvyklá je hloubka, která včetně všech instalačních prvků a vpředu umístěného hořáku činí 165 centimetrů.

Parametr Tento produkt
Hmotnost kotle (kg)

418

Výška (cm)

141,1

Šířka (cm)

67,4

Hloubka (cm)

164,7

Hlavní klady, zápory a zajímavosti oproti jiným produktům

Výhodou kotle Atmos je bezesporu jeho kompaktní konstrukce, s tou se u automatických kotlů nesetkáváme často. Velikost zásobníku tím ale nijak netrpí. Pozitivně hodnotíme také nejvyšší emisní třídu 5, kotel je tedy opravdu ekologický. Některým uživatelům by ale mohlo vadit omezení spalovaného paliva, v tomto případě se jedná o kotel pouze na dřevěné peletky. Od jeho koupě by vás mohla odradit také vyšší cena.

Závěr

Automatický kotel Atmos D 25 PX přijde vhod těm, kteří bojují s nedostatkem místa v kotelně. Díky integrovanému zásobníku paliva zabere do šířky pouze 67 cm. Téměř o metr víc má ale do hloubky. Jediným možným topidlem jsou dřevěné peletky, kterých se do zásobníku vejde až 215 dm3. Samozřejmostí je splnění podmínek ekodesignu a zařazení kotle do 5. emisní třídy, což zaručuje ekologické vytápění. Dobrých hodnot dosahuje i u sezónní energetické účinnosti, patří do třídy A+.

Jestliže nevyžadujete automatický kotel, ale chcete střídat paliva, mohl by vás zaujmout zplyňovací kotel stejné značky Atmos DC 18 SP.

105 000 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Atmos D 25 PX | Hodnocení: Výborné
Kateřina zjišťuje aktuální informace o kotlích na tuhá paliva a legislativě spojené s jejich provozem. Poradí, které kotle a v jakých termínech je nutno přestat používat. Má přehled o jednotlivých druzích kotlů a ví, které typy jsou zastaralé a kterými naopak můžete ještě s klidem léta topit. Srovnává jednotlivé modely především podle výkonu a emisních limitů, které by měl kotel splňovat a které udávají jeho šetrnost k životnímu prostředí. Mezi její další zpracované kategorie patří sporáky na tuhá paliva, fotopasti nebo třeba airsoftové zbraně.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Atmos D 25 PX

Atmos D 25 PX

105 000 Kč Orientační cena