Test 10 nejlepších bouracích kladiv 2022 | Recenze & Jak vybrat |
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších bouracích kladiv

Aktualizováno:
Leden 2022
Autor:
Daniel Černý

Bourací kladiva představují specifickou kategorii stavebního náčiní, které sice nemusí být tak využívané, na druhou stranu za vás odvede spoustu práce. Jak už prozrazuje jejich název, nástroje tohoto typu slouží primárně k bourání.

Při jejich použití dochází hlavně k pohybu sekání, není proto výjimkou, když narazíte na označení sekací kladiva. Na rozdíl od vrtacích kladiv nedochází k rotaci nástroje. Rozhodně s bouracím kladivem nebudete vrtat díry. I když jsou na trhu k dostání kombinované varianty, bourací předpoklady jsou u takových modelů téměř zanedbatelné.

Výběr bouracího kladiva vyžaduje znalosti z daného oboru. Minimálně představu o tom, kde jej budete používat a co od něj očekáváte. Tento článek se stane vaší pomůckou při nákupu bouracího kladiva odpovídajících kvalit.


Nejlepší bourací kladiva dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hmotnost (kg) Příkon (W) Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Scheppach AB 1600
Scheppach AB 1600 17 1 600 4 500 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze Scheppach DH 1200 MAX
Scheppach DH 1200 MAX 6 1 050 3 700 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Makita HM1213C
Makita HM1213C 10,8 1 500 15 000 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Makita HM1214C
Makita HM1214C 12,3 1 500 18 000 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Bosch GSH 16-28
Bosch GSH 16-28 17,9 1 750 30 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze Makita HM1307C
Makita HM1307C 15,3 1 510 19 500 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze Bosch GSH 16-30
Bosch GSH 16-30 16,5 1 750 29 000 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Metabo MHE 5
Metabo MHE 5 6,6 1 300 12 000 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Makita HM0870C
Makita HM0870C 5,1 1 100 8 500 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze PARKSIDE PAH 1700 C4 TOP 4 PARKSIDE PAH 1700 C4
PARKSIDE PAH 1700 C4 TOP 4 PARKSIDE PAH 1700 C4 11,7 1 700 3 700 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat bourací kladivo

Při volbě bouracího kladiva se budete orientovat podle několika technických parametrů, se kterými vás v následujících řádcích seznámíme. Od základního popisu ergonomie tohoto pracovního nástroje se přesuneme k těm důležitějším údajům.

Mezi ně bude patřit například typ pohonu, celková hmotnost, příkon a síla úderu. Z těchto informací vyčtete mnohé o tom, jaké bourací kladivo by bylo ideální právě pro vás. Seznámíme vás také s odlišnými typy upínacích mechanismů. Zjistíte, jak vysoké jsou zhruba pořizovací náklady bouracího kladiva a na jaké prověřené výrobce byste se měli zaměřit.

Bourací kladiva jsou vzdáleně příbuzná také s vrtacími kladivy, která dokážou proniknout do opravdu tvrdých materiálů. Rozdíl mezi oběma přístroji je v tom, že v bouracím kladivu nástroj nerotuje, ale opakovaně se vysouvá a zasouvá v rámci celého mechanismu přístroje. Mezi „jemnější“ nářadí na stavbu se dají zařadit příklepové vrtačky, aku vrtačky, aku šroubováky a jim podobné rázové utahováky.

Pohon

Pokud se zaměříme na kategorii bouracích a sekacích kladiv, objevíme v ní různé typy. Jednotlivé nástroje se dají dělit podle pohonu, kde každý má svá specifika, výhody a nevýhody.

Drtivě nejčastějším typem pohonu, se kterým se u bouracích kladiv setkáte, je napájení z elektrické sítě, proto se jim také primárně věnuje tento článek. Elektrické nástroje mají výhodu v možnosti relativně nepřetržité práce a solidním výkonu. Za negativum se dá považovat nutnost přístupu k elektřině, navíc elektrický kabel a prodlužovačky občas mohou překážet.

Pro některé případy může být řešením také akumulátorový nebo benzínový pohon, jde ale o okrajové možnosti. Oba dva typy mají výhodu v absenci kabelu a tedy velmi dobré mobilitě, není nutné mít také přístup k elektrické síti. Akumulátorové přístroje jsou menší a méně výkonné, navíc je potřeba přerušovat práci kvůli nabíjení, řešením může být pořízení většího počtu baterií. Benzínové stroje jsou naopak mohutné a velmi výkonné, negativem je nutnost doplňování pohonných látek a také produkování spalin.

Konstrukční provedení

Při nahlédnutí do kategorie výrobků označených jako bourací kladiva se vám zobrazí poměrně široký výběr sortimentu, a to především z hlediska výsledného vzhledu. Jednu část produktů budou tvořit kladiva podobná klasickým vrtačkám, jen v podstatně robustnějším provedení. Zbývající modely budou naopak středního až většího vyhotovení připomínající klasické sbíječky. Rozdíl je samozřejmě v parametrech a použití bouracích kladiv.

Ať už se rozhodne pro jakýkoliv model, myslete na to, že úkolem tohoto nástroje je sekání a bourání. Jde o činnosti, při kterých vznikají poměrně velké vibrace. Důraz by proto měl být kladen na ergonomickou rukojeť. Ta musí v maximální možné míře eliminovat jakékoliv vibrace a otřesy. V lepším případě být vybavena anti-vibračním systémem.

Bourací kladivo vám musí padnout dokonale do ruky, protože s ním budete provádět celkem namáhavou práci. Pohlídejte si také použití výrobních materiálů, kde se jednoznačně prolínají tvrzené plastové materiály s nejrůznějšími druhy slitin. I běžná konstrukce vám na omak prozradí mnohé o kvalitách produktu.

Hmotnost

Oproti jiným článkům tohoto typu zcela úmyslně zařazujeme hmotnost bouracího kladiva na přední místa, nikoliv mezi méně podstatné parametry. Důvod je jasný. Právě váha sekacího kladiva rozhoduje o tom, v jakých podmínkách jej budete moci využívat. Nehledě na to, že celkové hmotnosti odpovídá i výše zmiňovaná robustnost konstrukce.

Hmotnost bouracích kladiv lze dělit do tří kategorií:

Hmotnost do 5 kilogramů

Na spodní hranici se drží vrtací kladiva a základní lehčí sekací kladiva, která se stanou vaší praktickou pomůckou hlavně při vysekávání obkladů. Takovou činnost už nemusíte dělat ručně, nejnamáhavější práci za vás odvede právě sekací kladivo. Díky menší hmotnosti a s ní spojenému nižšímu výkonu lze kladivo využít také pro vysekávání drážek pro vodovodní trubky, hadice, elektroinstalaci a mnohé další.

Hmotnost od 5 do 11 kilogramů

Zlatá střední třída, ve které se nachází už poměrně těžší modely s robustním a bytelným tělem předurčené pro lehkou až středně těžkou práci. To je předzvěstí mnohem širšího uplatnění. Se sekacími kladivy tohoto typu se bez rozmyslu můžete pustit nejenom do sekání drážek, ale dokonce celého zdiva. Bourací kladiva v této váhové třídě si poradí i s odsekáváním betonu.

Hmotnost nad 11 kilogramů

V tomto případě lze narazit na bourací kladiva přesahující celkovou hmotnost až 30 kilogramů. Jde o mohutné pracovní náčiní, se kterým budete provádět ty nejtěžší bourací práce. Takto těžké modely obvykle patří k těm cenově nejnákladnějším a používají se spíše pro profesionální práci.

Příkon

Vzhledem k tomu, že bourací kladiva jsou elektrickými stavebními pomocníky, je potřeba při jejich výběru hledět i na údaj zvaný příkon. Ten je udáván ve wattech pod písmenem „W“ a odvozují se od něj energetické nároky celého zařízení. Rozsah příkonu může být od 900 W až po modely nad 2 000 W. I zde platí úměra mezi nárůstem příkonu, větší hmotností a velikostí stroje. Je to celkem pochopitelné, protože je využíván větší elektromotor.

Při práci tohoto nářadí dochází k určitým ztrátám energie, pokud příkon spojíme s údajem o účinnosti, vyjde nám efektivní výkon kladiva. Častěji se ale ve specifikacích udává jen příkon, o efektivitě hovoří parametr síly úderu.

Také hodnotu příkonu lze dělit do tří základních kategorií souvisejících s výsledným použitím bouracího kladiva.

Příkon Vlastnosti
do 1 000 W levná a lehká kladiva – hobby modely, nenáročné bourací práce
od 1 000 W do 1 900 W střední a univerzální třída, široké možnosti využití, náročnější práce
nad 1 900 W profesionální stroje pro nejnáročnější bourací práce

U příkonu platí obecné pravidlo, že je lepší jej volit vždy o něco vyšší, než je ten předpokládaný. Vyhnete se tím nežádoucím situacím, kdy stroj nebude odpovídat požadavkům, bude se mu přehřívat motor a práce se tak stane velmi nepříjemnou. Nehledě na to, že tím budete snižovat životnost nářadí.

Síla a počet úderů

Ryze bourací kladiva vám přinesou pouze pohyb sekání, nikoliv vrtání. Proto se dalším důležitým parametrem při nákupu vhodného modelu stává síla (energie) úderu. Ta je prezentována v joulech označovaných písmenem „J“. Jde ve své podstatě o to, jak velkou silou je kladivo schopno narážet na daný povrch a tím způsobovat potřebné osekávání. Při výběru kladiva se můžete držet níže uvedeného informativního rozdělení.

Síla úderů Vlastnosti
kolem 5 J malá bourací kladiva, opravdu základní lehké úkony
od 15 do 20 J střední třída, rozsáhlejší a náročnější bourací práce
nad 30 J pro nejtěžší a náročnou profesionální práci na stavbě, dosahuje až 60 J

I zde platí, že s rostoucí sílou úderu roste také robustnost a hmotnost bouracího kladiva.

Na efektivitu práce má vliv také počet úderů kladiva. Tento parametr se většinou udává při chodu bez odporu. Pokud byste sledovali nejčastější hodnoty, objevíte na trhu přístroje od 1 500 do 5 000 úderů za minutu. V ideální případě narazíte na kladivo s regulovatelným počtem úderů.

Upínání nástroje

Při nákupu bouracího kladiva narazíte vedle výše uvedených technických parametrů i na způsob uchycení sekáče. Mechanismus hraje při jakékoliv práci podstatnou roli, protože právě skrze něj je upevněn sekáč a zároveň přenášena potřebná energie. Na trhu se nachází řada bouracích kladiv se dvěma odlišnými typy upínacích mechanismů.

SDS-Plus mechanismus

Tento typ upínání je typický spíše pro levnější modely bouracích kladiv. S jeho pravidelným používáním se pojí především dlouhá životnost, ale také možnost vkládat do upínáku odlišné druhy sekáčů. Tím se samozřejmě rozšiřují možnosti vaší práce.

Vzhledem k nižší pořizovací ceně SDS-Plus mechanismu musíte počítat s trochu omezenějším přenosem energie. Na to má ostatně vliv i to, že se tento upínák užívá hlavně u lehčích sekcích kladiv.

SDS-Max mechanismus

Součástí dražších bouracích kladiv je SDS-Max mechanismus, který ve své podstatě eliminuje jakékoliv nedostatky SDS-Plus upínání. Takže je docíleno skutečně nadstandardních přenosů energie. I zde platí možnost upnutí nejrůznějších druhů sekáčů, i proto se tento mechanismus používá u profesionálních bouracích kladiv.

Pokud si pořídíte těžké sekací kladivo s tímto upínáním, setkáte se ještě s dalším typem uchycení za pomoci šestihranu. V takovém případě jde o ruční upnutí a je s ním docíleno vyšší přídržnosti.

Jedinou výtkou je pouze vyšší pořizovací cena.

Hlučnost

I hlučnost bouracího kladiva je parametr, na který byste měli při výběru vhodného přístroje brát v úvahu. Jasné je jedno – toto nářadí nadělá opravdu dost hluku, proto vždy používejte ochranné pomůcky, zejména tlumicí sluchátka, aby nedošlo k poškození ušního bubínku.

Hodně závisí na tom, s jakým materiálem pracujete a kde jej bouráte. Pokud budete pouze odstraňovat kachličky ze stěny, ani zdaleka nenaděláte tolik hluku jako při bourání betonového bloku. Zkrátka, čím tvrdší materiál, tím vyšší intenzita hluku. Není výjimkou, že se hlučnost práce s bouracím kladivem vyšplhá přes 100 dB.

Funkce a příslušenství

Při výběru bouracího, potažmo sekacího kladiva narazíte na různé technologické vychytávky, které vám práci usnadní nebo zpříjemní:

 • anti-vibrační systém – mechanismus, který zabraňuje přenosu silných vibrací do rukou uživatele; oceníte jej hlavně při dlouhé práci se silnějším strojem
 • nastavení rychlosti a síly úderů – některé modely dovolují nastavit přesný charakter úderů
 • vyměnitelné upínání – z kombinovaných kladiv jde sejmout upínání pro sekání a přetvořit zařízení na vrtací kladivo
 • odsávání – možnost připojení systému odsávání prachu a dalších pevných částic z pracovního místa
 • signalizace opotřebení uhlíků – uhlíkové motory se musí jednou za čas servisovat a tato funkce upozorňuje, že je nejvyšší čas; nutnost starosti o motor odpadá u modernějších a dražších bezuhlíkových motorů.

Tyto přístroje jsou velice často prodávány i s řadou nejrůznějších doplňků pro efektivnější práci a větší komfort.

 • přídavné rukojeti – upevňují se do přední části kladiva a slouží lepšímu úchopu a stabilitě stroje, zvyšují přesnost a ergonomii a snižují namáhavost
 • transportní kufr – praktický kufr na bourací kladivo a případně i sadu nástrojů a další nářadí; zajistí dobrou ochranu proti vnějším vlivům včetně prachu
 • náhradní sekáče – nejrůznější nástroje pro sekání a bourání, mohou být vyrobeny z odolnějších materiálů a mají různé tvary, se zpevněnou špicí a podobně; nástroje je vhodné střídat podle materiálu, který uživatel zpracovává
 • bezpečnostní pomůcky – bourací kladivo je už poměrně těžký a silný přístroj, určitě se sluší opatřit si bezpečnostní pomůcky jako pracovní rukavice, roušku, ochranné brýle a tlumicí sluchátka

Tipy na práci s bouracím kladivem

V závěru našeho článku jsme pro vás připravili několik tipů, kterých byste se měli držet, aby práce s bouracím kladivem byla efektivní a bezpečná.

 • Příprava: Při nastavení přístroje jej nikdy nemějte připojený v elektrické síti. Vytáhněte dláto nebo sekáč z upínací hlavy a naneste slabou vrstvu mazadla, poté nástroj vložte zpět do pouzdra a upevněte. Nezapomeňte používat vhodný typ sekáče vzhledem k materiálu. Nastavte si pomocnou rukojeť podle potřeby a upravte polohu dláta a dorazu. Poté můžete zapojit kladivo do zásuvky.
 • Nasaďte si ochranné pomůcky (sluchátka, brýle, rukavice, rouška).
 • Zapněte kladivo spínačem a namiřte dláto na vybrané místo (je dobré jej předtím označit a zjistit, jestli zde nevedou elektrické rozvody). Používejte pouze mírný, maximálně střední tlak, nechte bourací kladivo pracovat. Přílišným tlakem můžete poškodit vnitřní mechanismus zodpovědný za údery.
 • Dávejte pozor, ať se vám nářadí nepřehřívá, dělejte při delší práci pauzy.
 • Sekáč nenechte zaseknout příliš hluboko do materiálu tak, že tam uvízne. Pokud se to stane, snažte se jej opatrně vytáhnout, silné páčení může poškodit jak upínací mechanismus, tak upnutý nástroj.
 • Po dokončení úkolu spínačem přístroj vypněte a hned vytáhněte ze zásuvky.
 • Kladivo očistěte, oprašte a umístěte jej na vhodné místo, ideálně do speciálního kufru, pokud jej máte.

Cena

Bourací kladiva můžete pořídit od spousty výrobců. Ve všech ohledech je lepší vsadit na prověřené značky, kam spadá například Bosch, Makita, Milwaukee, DeWalt, Hitachi, Narex a Scheppach. Tím eliminujete nákup nekvalitních produktů s krátkou životností a vysokou poruchovostí.

Cena do 10 000 Kč

Nejlevnější bourací kladiva seženete od 3 500 Kč, musíte však počítat s minimálním výkonem. Většina těchto produktů bude mít příkon do 1 000 W se sílou úderu kolem 5 joulů. Pokud jde o hmotnost, budete vybírat spíše z lehčích modelů do 7 až 10 kilogramů. Pro domácí a nenáročné užití může jít o naprosto dokonalou variantu.

Cena od 10 000 do 30 000 Kč

V této cenové skupině si na své přijdou jak pokročilí hobby uživatelé, tak méně nároční profesionální řemeslníci. Taková zlatá střední třída, která je spojena s příkony kolem 1 500 W, sílou úderu 26 až 35 joulů a s hmotností mezi 16 až 25 kilogramy. Ve prospěch těchto modelů bude hovořit i kvalitní zpracování a dlouhá životnost.

Cena nad 30 000 Kč

Jestliže budete bourací kladivo využívat k pravidelné a náročné práci, respektive jako profesionální řemeslníci, rozhodně se vyplatí investovat do dražších modelů. Teprve ty vám zajistí příkon nad 2 000 W a sílu úderu nad 60 joulů. U těchto špičkových strojů musíte počítat i s velkou hmotností nad 30 kilogramů.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.5 z 39 hlasů