Bourací kladiva představují specifickou kategorii stavebního náčiní, které sice nemusí být tak využívané, na druhou stranu za vás odvede spoustu práce. Jak už prozrazuje název těchto výrobků, elektrická kladiva tohoto typu slouží primárně k bourání. Při jejich použití dochází hlavně k pohybu sekání.

Není proto výjimkou narazit na označení sekací kladiva. Na rozdíl od těch vrtacích nabízí bourací kladiva pouze tento pohyb a žádný jiný. Rozhodně s nimi nebudete vrtat díry. I když jsou na trhu k dostání kombinovatelné varianty, bourací předpoklady jsou u takových modelů téměř zanedbatelné.

Výběr bouracího kladiva vyžaduje znalosti z daného oboru. Minimálně představu o tom, kde jej budete používat a co od něj očekáváte. Tento článek se stane vaší pomůckou při nákupu bouracího kladiva odpovídajících kvalit.


Nejlepší bourací kladiva dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Hmotnost (kg) Příkon (W) Orientační cena Aktuální cena
Recenze Scheppach AB 1600 Scheppach AB 1600 17 1 600 5 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Scheppach DH 1200 MAX Scheppach DH 1200 MAX 6 1 050 4 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze DWT BH-1200 VS BMC DWT BH-1200 VS BMC 7 1 200 4 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze MAKITA HM1213C MAKITA HM1213C 10,8 1 500 16 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze MAKITA HM1214C MAKITA HM1214C 12,3 1 500 19 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BOSCH GSH 16-28 BOSCH GSH 16-28 17,9 1 750 27 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze MAKITA HM1307C MAKITA HM1307C 15,3 1 510 19 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze POWERPLUS POWX1195 POWERPLUS POWX1195 7,5 1 500 2 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze BOSCH GSH 16-30 BOSCH GSH 16-30 16,5 1 750 25 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze METABO MHE 5 METABO MHE 5 6,6 1 300 1 100 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat bourací kladivo

Při volbě bouracího kladiva se budete orientovat podle několika technických parametrů, se kterými vás v následujících řádcích seznámíme. Od základního popisu ergonomie tohoto pracovního nástroje se přesuneme k těm důležitějším údajům.

Mezi ně bude patřit například celková hmotnost, příkon a síla úderu. Z těchto informací vyčtete mnohé o tom, jaké bourací kladivo by bylo ideální právě pro vás. Seznámíme vás také s odlišnými typy upínacích mechanismů.

Zjistíte, jak vysoké jsou zhruba pořizovací náklady bouracího kladiva a na jaké prověřené výrobce byste se měli zaměřit.

Bourací kladiva jsou vzdáleně příbuzná také s vrtacími kladivy, které dokážou proniknout do opravdu tvrdých materiálů. Jestliže potřebujete i „jemnější“ nářadí na stavbu, zpracovali jsme hned několik témat. Zaměřili jsme se například na příklepové vrtačky, aku vrtačky, aku šroubováky a jim podobné rázové utahováky.

Konstrukční provedení

Při nahlédnutí do kategorie výrobků označených bourací kladiva se vám zobrazí poměrně široký výběr sortimentu, a to především z hlediska výsledného vzhledu. Jednu část produktů budou tvořit kladiva podobná klasickým vrtačkám jen v podstatně robustnějším provedení. Zbývající modely budou naopak středního až většího vyhotovení připomínající klasické sbíječky. Rozdíl je samozřejmě v parametrech a použití bouracích kladiv.

Ať už se rozhodne pro jakýkoliv model, myslete na to, že úkolem tohoto nástroje je sekání a bourání. Jde o činnosti, při kterých vznikají poměrně velké vibrace. Důraz by proto měl být kladen na ergonomickou rukojeť. Ta musí v maximální možné míře eliminovat jakékoliv vibrace. V lepším případě být vybavena anti-vibračním systémem.

Bourací kladivo vám musí padnout dokonale do ruky, protože s ním budete provádět celkem namáhavou práci. Pohlídejte si také použití výrobních materiálů, kde se jednoznačně prolínají tvrzené plastové materiály s nejrůznějšími druhy slitin. I běžná konstrukce na omak vám prozradí mnohé o kvalitách produktu.

Hmotnost

Oproti jiným článkům tohoto typu zcela úmyslně zařazujeme hmotnost bouracího kladiva na přední místa, nikoliv níže mezi méně podstatné parametry. Důvod je jasný. Právě váha sekacího kladiva rozhoduje o tom, v jakých podmínkách jej budete moci využívat. Nehledě na to, že celkové hmotnosti odpovídá i výše zmiňovaná robustnost konstrukce.

Hmotnost bouracích kladiv lze dělit do tří kategorií.

 • Hmotnost do 3 kilogramů
 • Hmotnost od 3 do 11 kilogramů
 • Hmotnost nad 11 kilogramů

Hmotnost do 3 kilogramů

Tato lehčí bourací kladiva se stanou vaší praktickou pomůckou hlavně při vysekávání obkladů. Takovou činnost už nemusíte dělat ručně. Tu nejnamáhavější práci za vás odvede právě sekací kladivo. Díky menší hmotnosti a s tím spojenému i nižšímu výkonu lze kladivo využít také pro vysekávání drážek pro vodovodní trubky, hadice, elektroinstalaci a mnohé další.

Hmotnost od 3 do 11 kilogramů

Zlatá střední třída, ve které se nachází už poměrně těžší modely s robustním a bytelným tělem. To je předzvěstí mnohem širšího uplatnění. Se sekacími kladivy tohoto typu se bez rozmyslu můžete pustit nejenom do sekání drážek, ale dokonce celého zdiva. Bourací kladiva v této váhové třídě si poradí i s odsekáváním betonu.

Hmotnost nad 11 kilogramů

V tomto případě lze narazit na bourací kladiva přesahující celkovou hmotnost až 30 kilogramů. Jde o mohutné pracovní náčiní, se kterým budete provádět ty nejtěžší bourací práce. Takto těžké modely obvykle patří k těm cenově nejnákladnějším a používají se spíše pro profesionální užití.

Příkon

Vzhledem k tomu, že bourací kladiva jsou elektrickými stavebními pomocníky, je potřeba při jejich výběru hledět i na údaj zvaný „příkon“. Ten je udáván ve Wattech pod zkratkou „W“. Jeho rozsah může být od 900 W až po modely s příkonem nad 2 000 W. I zde platí úměra mezi nárůstem příkonu, větší hmotností a velikostí stroje. Je to celkem pochopitelné, protože je využíván větší elektromotor.

Také hodnotu příkonu lze dělit do tří základních kategorií souvisejících s výsledným použitím bouracího kladiva.

 • Příkon do 1 000 W – Do této kategorie patří levná a zároveň levná kladiva vhodná pro nenáročné domácí bourací práce. Jde o tzn. „hobby“ modely.
 • Příkon od 1 000 W do 1 900 W – Střední a zároveň univerzální třída, která vám přináší podstatně širší možnosti užití. Pustit se můžete do mnohem náročnějších sekacích prací.
 • Příkon nad 1 900 W– Tyto výrobky jsou určeny k těm nejtěžším bouracím pracím a uplatnění nachází spíše u profesionálního užití.

U příkonu platí obecné pravidlo, že je lepší volit jej vždy o něco vyšší, než je ten předpokládaný. Vyhnete se tím nežádoucím situacím, kdy se vám bude při práci zahřívat motor a práce se tak stane velmi nepříjemnou. Nehledě na to, že tím budete snižovat životnost stroje.

Síla úderu

Ryze bourací kladiva vám přinesou pouze pohyb sekání, nikoliv vrtání. Proto se dalším důležitým parametrem při nákupu vhodného modelu stává síla úderu. Ta je prezentována v „Joulech“ označovaných zkratkou „J“. Jde ve své podstatě o to, jak velkou silou je kladivo schopno narážet na daný povrch a tím způsobovat potřebné osekávání. Při výběru kladiva se můžete držet níže uvedeného rozdělení.

 • Síla úderu kolem 5 joulů – Malá bourací kladiva, od kterých nemůžete očekávat o moc více než pouhé drážkování ve zdi.
 • Síla úderu kolem 15-20 joulů – Střední třída poskytující dostatek síly využitelné k rozsáhlejším bouracím pracím.
 • Síla úderu nad 30 joulů – Silná kladiva pro těžké bourací práce. Ty nejvýkonnější modely disponují sílou úderu až 60 joulů.

I zde platí, že s rostoucí sílou úderu roste také robustnost a hmotnost bouracího kladiva.

Upínání

Při nákupu bouracího kladiva narazíte vedle výše uvedených technických parametrů i na způsob uchycení sekáče. Ten hraje při jakékoliv práci podstatnou roli, protože právě skrze něj je upevněn sekáč a zároveň přenášena potřebná energie. Na trhu se nachází řada bouracích kladiv se dvěma odlišnými typy upínacích mechanismů.

 • SDS-Plus mechanismus
 • SDS-Max mechanismus

SDS-Plus mechanismus

Tento typ upínání je typický spíše pro levnější modely bouracích kladiv. S jeho pravidelným používáním se pojí především dlouhá životnost, ale také možnost vkládat do upínáku odlišné druhy sekáčů. Tím se samozřejmě rozšiřují možnosti vaší práce.

Vzhledem k nižší pořizovací ceně SDS-Plus mechanismu musíte počítat s trochu omezenějším přenosem energie. Na to má ostatně vliv i to, že se tento upínák užívá hlavně u lehčích sekcích kladiv.

SDS-Max mechanismus

Součástí dražších bouracích kladiv je SDS-Max mechanismus, který ve své podstatě eliminuje jakékoliv nedostatky SDS-Plus upínání. Takže docíleno je skutečně nadstandardních přenosů energie. I zde platí možnost upnutí nejrůznějších druhů sekáčů. Právě i proto se tento mechanismus používá u profesionálních bouracích kladiv.

Pokud si pořídíte těžké sekací kladivo s tímto upínáním, setkáte se ještě s dalším typem upínání za pomoci šestihranu. V takovém případě jde o ruční upnutí a je s ním docíleno vyšší přídržnosti.

Jedinou výtkou je pouze vysoká pořizovací cena.

Příslušenství a výbava

Bourací kladiva jsou velice často prodávána i s řadou nejrůznějších doplňků usnadňujících a rozšiřujících práci s nimi. Typickým příkladem jsou přídavné rukojeti. Díky nim bude úchop kladiva daleko jistější, pevnější a méně namáhavý. Praktický je také přenositelný kufr, do kterého uložíte kladivo včetně dalšího příslušenství. Tím mohou být například velikostně odlišné sekáče.

Cena

Bourací kladiva můžete pořídit od spousty výrobců. Ve všech ohledech je lepší vsadit na prověřené značky, které tvoří například Bosch, Makita, Milwaukee, DeWalt, Hitachi, Narex a Scheppach. Tím eliminujete nákup nekvalitních produktů s krátkou životností a vysokou poruchovostí.

Cena do 10 000 Kč

Nejlevnější bourací kladiva seženete od 3 500 Kč, musíte však počítat s minimálním výkonem. Většina těchto produktů bude mít příkon do 1 000 W se sílou úderu kolem 5 joulů. Pokud jde o hmotnost, budete vybírat spíše z lehčích modelů do 7 – 10 kilogramů. Pro domácí a nenáročné užití může jít o naprosto dokonalou variantu.

Cena od 10 000 Kč do 30 000 Kč

V této cenové skupině si na své přijdou jak nároční hobby uživatelé, tak méně nároční profesionální řemeslníci. Taková zlatá střední třída, která je spojena s příkony kolem 1 500 W, sílou úderu 26 – 35 joulů a s hmotností mezi 16 – 25 kilogramy. Ve prospěch těchto modelů bude hovořit i kvalitní zpracování a dlouhá životnost.

Cena nad 30 000 Kč

Jestliže budete bourací kladivo využívat k pravidelné a náročné práci, respektive jako profesionální řemeslníci, rozhodně se vyplatí investovat do dražších modelů. Teprve ty vám zajistí příkon nad 2 000 W a sílu úderu nad 60 joulů. U těchto špičkových strojů musíte počítat i s velkou hmotností nad 30 kilogramů.