Jak vybrat rázový utahovák
Často platí, že hned první volba bývá zdaleka nejdůležitější. Nejinak je tomu i u rázových utahováků, u nichž vše stojí na výběru vhodného typu podle pohonu. Největší praktický vliv na rychlost a efektivitu práce potom skýtá krouticí moment udávaný v Nm.
Opomenout byste neměli ani počet otáček a rázů, které utahování či povolování ovlivňuji také. Ohled berte též na maximální průměr šroubů, s nimiž si přístroj poradí. Problematika ergonomie a hmotnosti je pak kapitola sama pro sebe. Zvolený model vždy důkladně potěžkejte v ruce, zkontrolujte těžiště a celkové držení. Při výběru akumulátorového utahováku hraje roli i kapacita baterie a rychlost jejího dobíjení. Opomenout nelze ani různorodé doplňkové funkce, jimiž se snaží výrobci na své produkty upozornit.
Závěrečnou kapitolu textu již tradičně věnujeme cenovému okénku. Na základě analýzy prodávaných nástrojů jsme stanovili tři základní intervaly, v nichž se budete během nákupu pohybovat.
Pokud nepotřebujete nadměrnou sílu utahování, ale spíše se poohlížíte po praktickém nástroji pro zašroubování běžných šroubů a vrutů, zaměřte se na aku šroubováky. Jim jsou ještě příbuzné aku vrtačky, jež jsou všestrannější. Silnější stroj pro vrtání děr pak získáte, pokud si koupíte elektrickou příklepovou vrtačku. Na těžší a hrubější práci se vám pak možná budou hodit vrtací a bourací kladiva.
Typ
Nejdůležitější volba spočívá ve výběru odpovídajícího typu utahováku podle druhu pohonu. Zatímco v dřívějších dobách představovaly jedinou volbu stroje k zapojení do sítě, v posledních letech se nabídka výrazně rozšířila. Volit tak můžete hned ze čtyř základních skupin přístrojů:
- elektrické – nízká cena, nejvyšší výkon, robustní provedení, omezený dosah kabelu
- akumulátorové – vyšší cena, nižší výkon, neomezený pohyb, nutnost kontroly stavu baterie
- pneumatické – nižší cena, vysoký výkon, potřeba vhodného zásobníku vzduchu, snadný přesun z místa na místo
- hybridní – kombinace akumulátoru a síťového provozu, nejvyšší cena, univerzální využití.
Profesionální provozy obvykle spoléhají na pneumatické utahováky, u nichž využívají univerzálních zásobníků vzduchu. Řemeslníci cestující za prací z místa na místo se jistě zhlédnou v mobilních aku utahovácích. Naproti tomu v domácí dílničce si plně vystačíte s elektrickým modelem, neboť jej s největší pravděpodobností nebudete často přesouvat.
Krouticí moment
Jste zvyklí při nákupu elektrického nářadí spoléhat výhradně na počet wattů? U rázových utahováků rozhodně doporučujeme tento zvyk přehodnotit a v prvé řadě pátrat po velikosti krouticího momentu. Ten udává, jak velká síla na daný šroub působí a má tedy přímý vliv na efektivitu vaší práce. Během nákupu doporučujeme hledat přístroj o síle alespoň 200 Nm, přičemž na trhu jsou k mání i čtyřikrát mocnější pomocníci. Vzhledem k tomu, že v domácích podmínkách podobný výkon nevyužijete, pohybujte se u maxima 600 Nm. Nad touto hranici se skutečně jedná o zbytečné vyhazování peněz.
Počet otáček a počet rázů
Mezi doplňkové parametry řadíme též počet otáček a počet rázů. Jejich vliv na efektivitu práce sice není tak vysoký jako u krouticího momentu, přesto se jim vyplatí věnovat při výběru adekvátní pozornost.
Počet otáček přímo ovlivňuje rychlost uvolňování šroubů. Obvykle je přímo úměrný krouticímu momentu a pohybuje se v hodnotách od 2 000 do 3 000 ot./min. Efektivitu pomáhají zvýšit i rázy, ne nepodobné příklepům u vrtaček. Jedná se o sílu úderu, s níž utahovák působí na šroub a pomůže vám jej uvolnit.
Výkon a napětí
Výkonu se přeci jen nevyhneme. Přímo ovlivňuje zejména náročnost úkolů, s nimiž si nástroj dovede poradit bez rizika poškození motoru. Běžně se pohybuje v následujících intervalech:
- do 0,2 kW – nízký výkon, vhodný pro nejméně náročné úkony
- od 0,2 do 0,6 kW – ideální do domácnosti
- nad 0,6 kW – pro profesionální použití.
Vzhledem k tomu, že se o pohon starají elektromotory, je zapotřebí u nich sledovat i hodnoty napětí:
- do 14 V – nízký výkon pro nejméně náročné úkony
- 18 V – zlatý střed do domácnosti
- 40 V – pro profesionály.
Maximální průměr šroubu
Ještě před volbou konkrétního výrobku se dobře zamyslete nad tím, jaké druhy šroubu vytahujete. Jedná se o drobné spojení trubek od lešení nebo snad masivní šrouby pneumatik kamionu? Na základě pečlivé úvahy zvolte pomocníka, který si s daným průměrem poradí. Šrouby bývají označovány písmenem M a číselnou hodnotou udávající průměr v milimetrech.
Informace o rozmezí velikosti šroubů, které rázový utahovák zvládne, uvádějí obyčejně prodejci na krabici. Nesnažte se je použít na menší, nebo naopak větší spojovací materiál. Vaše snaha bohužel nebude úspěšná.
Ergonomie a hmotnost
Představuje povolování a utahování šroubů váš denní chleba? Vracíte se často domů s nepříjemnými bolestmi nebo třesy rukou? V tom případě doporučujeme koupit jiný nástroj s adekvátní ergonomií. Před nákupem si zvolený model pořádně potěžkejte, rukojeť musí ideálně padnout do ruky. Pozor na těžiště, jež se nesmí překlápět na kteroukoli stranu. Pogumování rukojeti pomáhá zabránit vyklouznutí nástroje při práci.
Obecně platí, že byste se ergonomií měli zabývat zejména při nákupu hmotnějších pomocníků. Nejčastěji se hmotnost rázových utahováků pohybuje v rozmezí od 2 do 3 kilogramů, výjimkou ovšem nejsou ani mnohem těžší přístroje o váze okolo 5 kilogramů.
Kapacita baterie a délka nabíjení
Rozhodli jste se pro akumulátorový model? Potom si dobře prostudujte časové údaje týkající se kapacity baterie a délky nabíjení. První jmenovaný údaj přímo ovlivňuje, jak dlouho budete moci nástroj používat bez připojení k síti. Druhý zase logicky určuje, kolik času baterie potřebuje k dosažení 100% nabití. Za jakýsi ideální stav považujeme jednu hodinu nabíjení na dvě hodiny nepřetržitého provozu. Doporučujeme pořídit rovnou dva akumulátory, abyste mohli s jedním pracovat a druhý zároveň nabíjet pro další použití. Můžete tak pracovat nepřetržitě.
Právě v tomto parametru se nejčastěji projeví nekvalitní produkty levných a neznačkových producentů. Na krabici sice často uvádějí lákavá, až nereálná čísla, skutečnost ovšem bývá mnohem horší.
Dodatečné funkce
Co by to byly za moderní nástroje bez náležité doplňkové výbavy? Firmy zkrátka na sebe v panujícím konkurenčním prostředí musí nějakým způsobem upozornit, a tak do svých přístrojů ládují velké množství zlepšováků a doplňkových funkcí. Zatímco některé z nich sehrávají spíše kosmetickou roli, jiné skutečně fungují. Pojďme se teď podívat na jejich výčet:
- regulace otáček – možnost plynulého řízení otáček, vhodná při práci s materiály různé odolnosti a tvrdosti
- světlo – LED diody zajišťující přehled i ve špatných světelných podmínkách
- výměnné nástavce – možnost rozšíření uplatnění utahováku, zvýšení maximálního průměru šroubu
- indikátor stavu baterie – sledování stavu baterie a včasné upozornění na nutnost dobití akumulátoru
- levý i pravý chod – možnost utahování i povolování šroubu.
Cena
Stalo se již dobrým zvykem, že na konec každého z našich rádců zařazujeme kapitolu věnující se cenám. Výjimku neuděláme ani u rázových utahováků a seznámíme vás s výsledky námi provedené analýzy. Dostupné modely jsme rozčlenili do tří skupin podle výše finančního obnosu, který si na jejich pořízení musíte připravit. Podívejte se tedy sami a zjistěte, kolik peněz budete potřebovat.
Cena do 3 000 Kč
Hledáte vhodné vybavení pro svou domácí dílničku? Potřebujete občas uvolnit šrouby staré a zrezivělé konstrukce, nebo naopak pořádně utáhnout kola u automobilu? V těchto a mnoha dalších případech doporučujeme zabrousit do základní třídy s cenou pod 3 000 korun. Naleznete v ní spolehlivé pomocníky, s jejichž pomocí vše bez problémů zvládnete.
Naprostá většina zařízení je určena k zapojení do sítě, proto se připravte na menší mobilitu. Krouticí moment se pohybuje od 180 do 440 Nm, výjimkou ovšem nejsou ani výkonnější přístroje. S nižším výkonem jde ruku v ruce menší hmotnost a z ní vyplývající snadnější ovládání. Zejména dražší utahováky se pyšní pogumovanou rukojetí. Za takřka nezbytnou výbavu považujte LED světlo, levý a pravý chod, stejně jako poměrně širokou paletu nejrůznějších nástavců.
Cena od 3 000 Kč do 6 000 Kč
Chcete mít i ve své domácnosti vždy to nejlepší vybavení? Jste řemeslník a cestujete často do domů svých zákazníků? Potom jistě nepohrdnete jedním z rázových utahováků střední třídy, v níž již při troše hledání objevíte vskutku profesionální kousky.
Kromě klasického kabelu můžete zvolit i akumulátorový provoz. Získáte tak mnohem lepší pohyblivost, jen je zapotřebí dávat si pozor na stav baterie. Krouticí moment mnohdy dosahuje i více než 600 Nm, což plně dostačuje pro většinu běžných domácích či řemeslnických úkonů. Vyšší hmotnost modelů dokonale vyvažuje kvalitně provedená ergonomie a pogumovaná rukojeť pomáhá snižovat riziko vyklouznutí.
Cena nad 6 000 Kč
Potřebujete uspokojit požadavky náročné klientely? Jste známí tím, že pracujete výhradně s nejvýkonnějším nářadím? Potom si připravte minimálně 6 000 Kč a poohlédněte se ve skupině nejdražších rázových utahováků od předních světových výrobců.
Zvolit můžete elektrický, akumulátorový či pneumatický pohon. Krouticí moment nad 1 000 Nm, napětí přesahující hranici 40 V a výkon nad 0,6 kW již nejsou žádnou výjimkou. Těšte se na perfektní sladění luxusního designu, funkčnosti a perfektní ovladatelnosti s výbornou konstrukcí. Díky těmto atributům se nemusíte bát ani dlouhých pracovních dnů. Za mnoho peněz zkrátka očekávejte mnoho muziky.