Test 10 nejlepších vrtacích kladiv 2021 | Recenze & Jak vybrat | Arecenze
Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších vrtacích kladiv

Aktualizováno:
Říjen 2021

Vrtačky zná asi každý, ale co vrtací kladiva? To je mnohem méně známý název a mnozí by si dokonce mohli myslet, že se jedná o plné označení jednoho a téhož přístroje. Mají sice mnohé společného, avšak každý z nich se hodí na poněkud rozdílné úkoly.

Znáte to, potřebujete ve svém starém domě z různých důvodů provrtat díru. Cihly nebo dokonce masivní vrstva betonu však představuje pro vaši běžnou příklepovou vrtačku nepřekonatelný problém. A právě v tomto okamžiku nastupuje kladivo, s jehož pomocí se vám vše podaří mnohem snáze.

V textu Jak vybrat vrtací kladivo jsme se těmto pomocníkům podívali pěkně na zoubek. Soustředili jsme se hlavně na parametry, podle nichž rozeznáte kvalitní a méně zdatný výrobek. Jejich vyhodnocení by vám mělo při samotném nákupu pomoci s výběrem toho správného modelu vyhovujícího vašim potřebám.


Nejlepší vrtací kladiva dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Vzhled Název Hodnocení Orientační cena Aktuální cena
1.
Recenze Makita HR2470
Makita HR2470 91 %
Počet recenzí: 235
6 000 Kč Zobrazit nabídky
2.
Recenze PARKSIDE PBH 1050 C3
PARKSIDE PBH 1050 C3 91 %
Počet recenzí: 212
1 500 Kč Zobrazit nabídky
3.
Recenze Zipper ZI-ABH1500D
Zipper ZI-ABH1500D 100 %
Počet recenzí: 1
4 100 Kč Zobrazit nabídky
4.
Recenze Bosch GBH 2-28 F 0.611.267.600
Bosch GBH 2-28 F 0.611.267.600 96 %
Počet recenzí: 58
7 900 Kč Zobrazit nabídky
5.
Recenze Makita HR2470T
Makita HR2470T 95 %
Počet recenzí: 159
6 000 Kč Zobrazit nabídky
6.
Recenze PARKSIDE PBH 1500 F6
PARKSIDE PBH 1500 F6 87 %
Počet recenzí: 225
1 700 Kč Zobrazit nabídky
7.
Recenze DeWALT D25144K
DeWALT D25144K 97 %
Počet recenzí: 20
9 700 Kč Zobrazit nabídky
8.
Recenze Bosch GBH 240 0.611.272.100
Bosch GBH 240 0.611.272.100 92 %
Počet recenzí: 10
5 200 Kč Zobrazit nabídky
9.
Recenze Makita HR2630X7
Makita HR2630X7 94 %
Počet recenzí: 29
5 100 Kč Zobrazit nabídky
10.
Recenze PARKSIDE PAH 1700 C4
PARKSIDE PAH 1700 C4 100 %
Počet recenzí: 7
3 700 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat vrtací kladivo

V prvé řadě si musíme důkladně vysvětlit rozdíly mezi vrtacími kladivy a klasickými vrtačkami. Dalšími zásadními parametry jsou hlavně typ, výkon, provedení konstrukce, počet otáček a síla příklepu. Ty jsou zcela klíčové pro správné fungování přístroje a jeho výdrž.

Naproti tomu na komfort má vliv hlavně hmotnost. Vybírat byste totiž měli zařízení, s nímž se vám bude dobře manipulovat. Zhodnotíme i různorodé dodatečné funkce a jejich přínosnost při práci. V neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na způsob upínání, jelikož i v tomto případě můžete využít širokou nabídku vrtáků navržených k rozdílným úkonům.

Chybět nesmí ani kapitola zabývající se cenami. V ní rozdělíme nabízené výrobky do cenových pásem podle toho, pro jak zdatné řemeslníky jsou určeny. Samozřejmě zhodnotíme, co za jednotlivé finanční obnosy zhruba můžete očekávat.

Kladivo nebo vrtačka?

Hned v úvodu jsme naznačili, že by bylo chybou zaměňovat vrtačky a vrtací kladiva. Jenže při pohledu nabídku v obchodě se vám může zdát, že jde o jedno a totéž. Na první dojem rozhodně nedávejte, oba přístroje se totiž zásadně liší jak provedením konstrukce, tak i účelem použití.

Klasické vrtačky se vyznačují vyšším počtem otáček (cca 3 000 za minutu) a uplatněním při vrtání do měkkých materiálů. Bez větších problémů si poradí s plastem, dřevem nebo kovem, dražší modely s příklepem si provrtají i pevnější pórobeton. Pokud hledáte výkonné vrtačky, podívejte se na elektrické příklepové typy, na trhu jsou ale k dostání i akumulátorové vrtačky, které v sobě spojují hodně výhod v čele s dobrou mobilitou.

Co když však máme před sebou kus pořádného betonu, navíc pořádně vyztuženého železem? Asi vám došlo, že v tom případě dostanou prostor vrtací kladiva. Sice disponují menšími otáčkami (asi 1 000 za minutu), využívají však mnohem silnějšího příklepu. Drtivá síla mnohačetných úderů pomůže rozrušit i mohutné materiály.

Někdy se můžete, zejména na pultech hobbymarketů, setkat s tzv. multifunkčními kladivy. Ta v sobě kombinují vlastnosti příklepových vrtaček i vrtacích kladiv a mohou je bez problémů nahradit. Určená jsou však výhradně pro domácí kutily, protože jejich výkon je nižší než při použití dvou samostatných nástrojů.

Dalším přístrojem s obdobným názvem jsou sekací, neboli bourací kladiva. Ta ale slouží k úplně jinému účelu – bourání. Věnovali jsme jim samostatný článek Jak vybrat bourací kladivo, kde se dozvíte více o tomto sortimentu nářadí.

Za užitečný typ nářadí pak považujeme ještě aku šroubováky, které jsou sice slabší, ale dostanete se s nimi i do hůře přístupných míst. Umí vrtat a hlavně utahovat či povolovat šrouby a vruty. Pokud hledáte silnější přístroj, existuje ještě odnož rázových utahováků.

Typ

V současnosti rozeznáváme dva základní typy náčiní podle způsobu napájení. Prim hraje za všech okolností elektřina, záleží však na jejím dávkování. Proto rozlišujeme:

  • Elektrická vrtací kladiva
  • Aku vrtací kladiva

Elektrická vrtací kladiva

Léty prověřenou klasiku představují přístroje, jež se zapojují kabelem do elektrické sítě. Při jejich použití se nemusíte ohlížet na stav akumulátoru a zařízení je ihned připraveno k práci. Výhodou je také nižší hmotnost díky absenci baterie.

Své použití nacházejí jak v domácnostech, tak především v profesionálních provozech. Oproti aku modelům si totiž udržují jednoznačný náskok ve výkonu. Nemusíte se bát, že byste si s fortelným kusem betonu neporadili. Snad jen ten kabel může někdy zbytečně překážet.

Aku vrtací kladiva

Pro méně náročné uživatele vyžadující hlavně snadnou přenosnost jsou určeny aku výrobky. Ty můžete s sebou vzít prakticky kamkoliv a fungují i bez připojení ke zdroji energie. Jen musíte dávat pozor na pravidelné dobíjení akumulátoru.

Na rozdíl od klasiky se však připravte na vyšší hmotnost a zejména nižší výkon, jež se blíží spíše drahým příklepovým vrtačkám. Taktéž počítejte s tím, že s klesajícím stavem baterie se účinnost a rychlost vrtání dramaticky snižuje.rická oddělení.

Výkon

Naprosto zásadním parametrem, udávajícím reálnou sílu náčiní, je výkon. Základní jednotkou je Watt (W). S výkonem úzce souvisí příkon, v jehož hodnotě se zase odráží množství spotřebované energie. Oba parametry se nikdy nemohou rovnat, neboť část příkonu je využita pro zajištění chodu přístroje.

Obecně platí, že čím vyšší výkon, tím mohutnější materiál provrtáte. Pro běžné použití v domácnosti plně postačuje 600 W. Jestliže však chcete vrtat například v panelovém bytě, měli byste zvolit zařízení o výkonu alespoň 800 W. Optimální je volit si dostatečnou rezervu tak, abyste se zbytečně nepředřeli a omezili přehřívání motoru.

Profesionálové by se měli poohlížet po produktech o výkonu nad 1 200 W. S takovou silou si již stroj bez problémů poradí i se silným železobetonem. Naopak v žádném případě nekupujte levné modely výkonnosti nižší než 400 W. Úroveň jejich práce bude ještě horší než u klasických příklepových vrtaček vlivem menších otáček.

Při nákupu též počítejte s tím, že s rostoucím výkonem stoupá i hmotnost nástroje. Proto se snažte svou volbu směřovat někam na zlatý střed. Tedy dostatečný výkon při zachování rozumné hmotnosti a ceny.

Konstrukce

Mezi další klíčové atributy spadá také provedení konstrukce. Hlavní roli sehrává ergonomie, která usnadňuje držení při práci, jelikož manipulace s vrtacím kladivem není příliš snadná. Rukojeť by měla skvěle padnout do rukou pravákům a levákům. Navíc by měla rozhodně eliminovat nebo alespoň výrazně tlumit vibrace, jež při vrtání vznikají.

Zřetel rozhodně berte i na materiály použité při výrobě konstrukce. Významná je jejich odolnost proti mechanickému poškození, obvykle se jedná o velice robustní kombinaci plastů a plechů. Motor by měl být chráněn proti zanášení prachem. Nezapomínejte ani na umístění těžiště. Jen málo věci může práci zkomplikovat více než když se vám při práci těžké kladivo převažuje.

Výrobci by měli pamatovat též na provedení upínacího zařízení. U levnějších přístrojů se nevyhnete použití sklíčidla, dražší modely jsou obvykle vybaveny samoupínacími systémy.

Otáčky

Určitě nepočítejte s tím, že množství otáček u vrtacího kladiva bude podobné jako u klasických vrtaček. Vše je dáno hlavně rozměry, jež jsou v případě kladiva výrazně vyšší. Příliš rychlé otáčení vrtáku by vedlo k rozbití opracovávaného povrchu.

V ideálním případě počítejte s maximem okolo 800 otáček za minutu. Čím větší stroj v ruce třímáte, tím pomaleji se samozřejmě bude otáčet. Počtu otočení by mělo odpovídat i množství příklepů.

Síla příklepu

Kromě otáček napomáhají optimálnímu průniku do materiálu i údery. Klíčovým parametrem je síla příklepu udávaná v Joulech (J). Čím je vyšší, tím silněji a rychleji zařízení materiálem proniká. Stejně jako v případě výkonu, se stoupající sílou příklepu rostou též hmotnost a rozměry kladiva.

Rozhodně vybírejte vždy produkty s pneumatickým příklepem. Píst se stlačeným vzduchem totiž zásadním způsobem usnadňuje manipulaci. Dosáhnete vyšší síly úderu za použití nižší síly mechanické. Pro jednoduché práce plně postačuje příklep okolo 1,5 J. Náročnější zákazníci se pak spokojí se sílou zhruba dvakrát vyšší. Profesionálům je potom určeno náčiní schopné vytvořit sílu až 6 J na jeden úder.

Hmotnost

I když se to na první pohled nemusí zdát, hmotnost představuje velmi důležitý parametr. Pokud totiž nástroj uzvednete jen s obtížemi, těžko s ním budete efektivně pracovat. Váha navíc zásadním způsobem ovlivňuje specializaci daného modelu. V zásadě rozlišujeme dvě základní kategorie:

  • 2–3 kg – nejčastější a nejužívanější modely vhodné pro drobnější úpravy a práce v domácnosti
  • 4–5 kg – těžká kladiva určená pro rozsáhlé stavební práce a vrtání do silného zdiva a betonu

Dodatečné funkce

Výrobci dražších zařízení musí kromě kvality konstrukce něčím ospravedlnit požadovaný finanční obnos. Proto nabízejí ke svým produktům celou řadu různých dodatečných funkcí nebo příslušenství. Za typické příklady můžeme považovat:

  • Regulace otáček a počtu příklepů – ne vždy je nutné „bušit“ maximální intenzitou
  • Rychloupínací systém – snadná a rychlá výměna vrtáků bez nutnosti použití sklíčidla
  • Indikátor uhlíků – naznačení výměny uhlíků pro zachování funkce motoru
  • Kompatibilita s různými vrtáky – pro širší použití kladiva

Při práci se rozhodně na žádné dodatečné funkce nespoléhejte. Také není dobré se jejich přítomnosti zbytečně nechat rozhodit. Opatrnosti není nikdy dost, takže buďte ostražití a dodržujte pravidla bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Způsob upínání

Máte ještě doma stařičkou vrtačku, kde musíte každý vrták upínat speciálním klíčkem – sklíčidlem? Pak vězte, že tento systém se postupně vytrácí a je nahrazován samoupínacími vrtáky. Jedná se o tzv. SDS systém, který kromě snadného a rychlého upnutí vrtáku zaručí i optimální přenos energie.

V současné době rozlišujeme dva základní způsoby SDS upínání:

  • SDS-Plus
  • SDS-Max

SDS-Plus

Mechanismus pro lehčí kladiva využívá služeb upínací stopky o průměru 10 mm. Ta je navíc osazena žlábky pro zvýšení efektivity vrtání a zabránění nežádoucímu protáčení vrtáku. Tento typ dovoluje upevnění vrtáků v rozmezí od 4 do 32 mm. Vždy je nutné vybírat speciální sady kompatibilní s SDS systémem.

SDS-Max

Kladiva těžších vah využívají služeb SDS-Max, který je vhodný pro vrtáky průměru od 12 mm do 52 mm. Upínací stopka má průměr 18 mm a je vybavena třemi žlábky. V kategorii hobby náčiní se s tímto způsobem takřka nesetkáte, neboť je využit převážně u nástrojů pro profesionály.

Cena

Vzhledem k tomu, že vrtací kladiva naleznou využití jak v domácích dílničkách, tak v rukou profesionálních řemeslníků, nepřekvapí široké rozpětí cen. Na základě analýzy nabízených modelů se nám podařilo identifikovat celkem tři cenová pásma:

Cena do 5 000 Kč

V této kategorii můžete najít přístroje určené pro domácí použití. Bývají vybaveny motory do 800 W výkonu. Počet otáček se pohybuje zhruba okolo 1 000 za minutu. Jejich výhodou je nízká hmotnost kolem 2-3 kg, zásadně usnadňující manipulaci. Pokud jde o sílu úderu, ta se liší kus od kusu. Standardně činí zhruba 1,5 J, objevit ale můžete i kousek s 5 Jouly.

I v tomto cenovém pásmu naleznete kvalitní modely od firem Makita, Bosch nebo DeWalt. Značka bývá zárukou dlouhé životnosti a bezpečného provozu.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Druhé pásmo tvoří jakýsi přechod mezi amatérskými a profesionálními stroji. V tomto ranku se též nachází valná většina aku vrtacích kladiv. Ty skvěle poslouží pro drobnější práce, u nichž by vám mohla vadit přívodní šňůra.

Co do kvality práce, můžeme sledovat velmi podobné parametry jako v předcházející skupině. Objevují se zde ovšem i modely s výkonem nad 1 000 W a síla úderů se pohybuje okolo 2,5 J standardně.

Váha stejně jako v předcházejícím případě od 2 do 3 kilogramů, výraznější bohužel bývá v případě aku přístrojů. Musíme zde totiž počítat i s hmotností baterie.

Cena nad 10 000 Kč

Profesionálům jsou určeny nástroje s cenovkou přesahující 10 000 korun. Výkon již výrazně překonává hranici 1 000 W, samozřejmostí je výrazná síla příklepu. Obrovská síla je samozřejmě vyvážena velkými rozměry a hmotností.

V tomto ranku se již běžně využívá samoupínacího systému SDS-Max. Proto kupujte takové vrtáky, které jsou s ním kompatibilní. Valná většina produktů funguje klasicky „na kabel“, protože jedině ten zajišťuje odpovídající stálost výkonu.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.3 z 40 hlasů