Menu

Čistič praček

Pračku používáme opravdu často. Ze špinavého prádla za pár desítek minut udělá čisté. A nás mnohdy ani nenapadne zamyslet se nad tím, zda by i ona nepotřebovala čas od času vyčistit. Nečistoty se v ní tedy usazují, plísně rostou a vodní kámen se zvětšuje. Najednou začne spotřebič nejen zapáchat, ale místo čistého oblečení z něho vytahujeme prádlo s divnými skvrnkami. Pračka totiž volá o důkladné vyčistění. Jak na to?

Přírodní látky

V předchozím článku jsme se věnovali tomu, co dělat, když pračka zapáchá. Najdete tam především rady, jak spotřebič vyčistit bez chemických prostředků. Nejoblíbenější je ocet. Do bubnu nalijete celou lahev, zapnete na nejdelší program a spustíte pračku na prázdno. Další oblíbenou metodou je pak nasypat kyselinu citronovou od přihrádky na prací prášek a opět zapnout pračku na prázdno. Tentokrát se zaměříme na chemické prostředky.

Chemické prostředky

Pokud důvěřujete více chemii než látkám, které máte běžně doma, zakupte si speciální prostředek. Na trhu najdete celou řadu výrobků, které slouží k vyčištění pračky. Většinu z nich seženete v drogerii, v domácích potřebách, větších supermarketech a samozřejmě i na internetu.

Nejlevnější prostředky seženete už za pár desítek korun. Nemusí být tak účinné jako dražší produkty. Uživatelé si často pochvalují produkty z drogerie DM značky Denkmit. Mezi další oblíbené pak patří Savo, Sanytol nebo Lanza.

Použití každého prostředku je jiné. Vždy si přečtěte pokyny na etiketě a dodržujte předepsaný postup i množství. Jak často je potřeba čistit pračku? To závisí na tom, jak často ji spouštíte. Pokud perete několikrát týdně, je dobré čistící proceduru opakovat jednou měsíčně. Pokud perete méně často, bude stačit údržba jednou za čtvrt až půl roku.

Prevence

Abyste důkladné čistění spotřebiče co nejvíce oddálili, dodržujte několik pravidel. Po každém praní nechte dvířka i přihrádku na prací prášek otevřenou. Zmírníte tak riziko vzniku plísní a množení bakterií. Používejte jen doporučené množství pracího prostředku. Příliš velké množství se nerozpustí a zbytky prášku se v bubnu a trubici usadí, což se může projevit nepříjemným zápachem. A poslední rada zní – alespoň jednou měsíčně vyperte prádlo na vyšší stupeň. Ideální k tomuto jsou ručníky, kterým nevadí ani vysoká teplota. Pračka se tam vyčistí a vydrží vám déle jako nová.

Pokud zjistíte, že je pračka špinavá na tolik, že by žádné čistění nepomohlo, přichází na řadu koupě nového spotřebiče.

 

Nejlepší pračky dle našeho srovnávacího testu

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 6.5.2019