Menu

Jak odstranit zápach z pračky

Místo voňavého prádla ze spotřebiče vytahujete smradlavé kusy oblečení. Ze dvířek pračky se vine nevábný pach. Na vině může být hned několik faktorů. Co dělat, když pračka nevoní a jak tomu předcházet? Právě tomu se věnuje následující článek.

Vyperte jednou za čas na vyšší teplotu

Jestliže patříte mezi ty, kteří se snaží prát na co nejnižší stupeň teploty, zpozorněte. Nižší teplota se sice pozitivně projeví na účtu za elektřinu a neničí tolik prádlo, ale neodstraní bakterie a zbytky pracích prostředků, které by při vyšší teplotě zmizely. Proto je dobré jednou za čas zapnout pračku na vyšší teplotu. Buďto s ručníky a utěrkami, kterým vyšší teplota nevadí, nebo ji můžete zapnout i na prázdno. Tento krok je dobré opakovat minimálně jednou za čtvrt roku.

Speciální prostředky

V každé větší drogerii seženete prostředky na vyčištění pračky. Obvykle stojí okolo 100 až 300 korun a dokáží zázraky. Pračku byste měli čistit nejen v případě, že zapáchá, ale také preventivně několikrát ročně. Uvnitř bubnu se totiž usazují bakterie, které se jinak nevyčistí.

Babské rady

Jestli nechcete zbytečně utrácet za přípravky určené k čištění pračky nebo dáváte přednost ekologičtějším produktům, vyzkoušejte ocet a jedlou sodu. Nalijte a nasypte je do pračky a zapněte na ten nejdelší program s nejvyšším stupněm teploty. Pokud použijete ocet, je dobré po skončení cyklu ještě jednou pračku propláchnout. Tady už bude stačit kratší program s nižší teplotou. Jde hlavně o to, aby se pračka zbavila silného octového odéru.

Programy na čištění pračky

Novější spotřebiče mají programy speciálně pro čištění. Pokud takovou pračku vlastníte, stačí program na čištění čas od času zapnout a máte po starostech. I přesto je ale dobré pračku čistit ještě ručně, protože ani tyto programy se nedostanou do skrytých míst, jako je třeba těsnění dvířek.

Důkladné vyčištění pračky

Čistit pračku by měl každý alespoň jednou do roka. Pokud máte doma chlupatého mazlíčka, pak je dobré tento úkon opakovat častěji. Vyjměte také zásobník na prášek a aviváž. Hodně nečistot se usazuje pod těsněním, které nejlépe vyčistíte menším kartáčkem. Samozřejmě je potřeba i propláchnout filtr pod tekoucí vodou.

Pokud zrovna pračka nepere, nechávejte otevřená dvířka i zásobník. Zamezíte tak vzniku plísní i množení bakterií.

Nákup nového spotřebiče

Jestliže je vaše pračka ve velmi zdevastovaném stavu, nevoní a vy si s ní nevíte rady, je možným řešením koupit nový spotřebič. Pokud se k tomuto kroku chystáte, možná vám pomůže náš článek Jak vybrat pračku.

 

Nejlepší pračky dle našeho srovnávacího testu

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 6.5.2019