Menu

Pískový filtr k vířivce v roce 2024? Snadnější čištění vody s minimální údržbou skrývá své stinné stránky

Pískový filtr k vířivce v roce 2024? Snadnější čištění vody s minimální údržbou skrývá své stinné stránky

Písková filtrace je velmi účinným způsobem filtrování vody v bazénu či vířivce. Voda protéká přes jemný křemičitý písek, který zachytává i velmi jemné nečistoty. Stejným principem probíhá čištění pitné vody. Písek ve filtraci vydrží i několik let, snadno se čistí a snižuje množství potřebné chemie. Pokud přemýšlíte o pořízení pískové filtrace k vaší vířivce, měli byste se nejdřív seznámit také s jejími nevýhodami.

Zaujme vysokou účinností a snadnou údržbou

Písková filtrace se dříve používala výhradně k bazénům, kde bylo potřeba vyčistit velké množství vody. Voda protéká pod vysokým tlakem křemičitým pískem, který efektivně zachytává i jemné nečistoty. Díky vysoké účinnosti pískové filtrace většinou není nutné používat velké množství bazénové chemie.

Písková filtrace vyniká snadnou údržbou. Obvykle stačí ve vířivce spustit zpětný proplach, čímž se vymyjí zachycené nečistoty z písku. Písek se většinou mění jednou za jeden až tři roky podle četnosti používání vířivky. Tento typ filtrace je vhodný pro větší a častěji používané vířivky s vyššími požadavky na kvalitu filtrace. Užijete jej také v případě, že nechcete používat mnoho chemických přípravků, nebo máte velmi tvrdou vodu.

Toto jsou TOP 3 nejoblíbenější pískové filtrace na Heurece:

Nemusí se hodit ke všem vířivkám

Písková filtrace má také své nevýhody, které je třeba důkladně zvážit před jejím pořízením. První z nich je vyšší pořizovací cena, kterou ale mohou vynahradit nižší náklady na její údržbu a výměnu písku. Vzhledem k tomu, že se písková filtrace k vířivkám standardně nedodává (na rozdíl od kartušové filtrace), nemusí být vhodná pro všechny typy vířivek (obzvláště pro menší mobilní verze).

Některé modely umožňují dodatečné externí připojení pískové filtrace, což je vhodné si dopředu ověřit u výrobce/prodejce dané vířivky. Instalace pískové filtrace navíc může vyžadovat dokoupení dalšího příslušenství. Připojuje se následovně – jako vstup do filtru použijete spodní výpustní hadici a odvod z filtru se položí přes okraj vířivky. Na výpusť pasuje běžná bazénová hadice.

Písková filtrace vyžaduje čerpadlo s vyšším sacím tlakem, než klasický kartušový filtr. Počítat je potřeba také s nutností písek občas „proprat“ a špínu zachycenou v písku tak vypustit. To znamená, že přijdete o část vody, kterou budete muset doplnit. Písková filtrace se proto pro malé vířivky spíše nedoporučuje.

Klady

 • Vysoká účinnost
 • Snadná údržba
 • Dlouhá životnost (netřeba často měnit náplň)
 • Obvykle nevyžaduje použití velkého množství chemie

Zápory

 • Vyšší pořizovací cena (od 2 000 Kč)
 • Není vhodné pro všechny typy vířivek
 • Nutné dokoupit dodatečně
 • Nutnost praní písku

Nejlepší alternativa nabízí nízkou cenu

Nejběžnějším typem filtrace je kartušová filtrace, která se běžně dodává společně s vířivkou. Představuje ji vnější a vnitřních část s harmonikově složeným filtračním papírem. Přes sklady protéká voda, drobné nečistoty zůstávají zachycené na vnitřní části kartuše.

Klady

 • Nízká cena (obvykle 50 - 100 Kč/kus)
 • Lze použít ve všech vířivkách (k danému modelu vířivky je ale nutné koupit kompatibilní typ kartušové filtrace)
 • Jednoduchá instalace

Zápory

 • Nutno častěji čistit (ideálně jednou týdně)
 • Vyžaduje častější výměnu (obvykle jednou měsíčně)
 • Zpravidla vyžaduje použití většího množství chemie

Toto jsou TOP 3 nejoblíbenější filtrační kartuše na Heurece:

Rubriky

#Arecenze

Pro nejnovější informace sledujte také naše sociální sítě

Mohlo by vás zajímat

Diskuze a vaše zkušenosti

Podělte se o svůj názor, dotaz a poraďte ostatním v moderované diskuzi. Naši redaktoři se také zapojují, ale odpovídají dle aktuální vytíženosti a časových možností. Pokud máte důležitou zprávu a očekáváte naši odpověď, oslovte nás přes e-mail.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.