Menu

Typy praček

Časy, kdy se čekalo na pračku už jsou dávno pryč. V dnešní moderní době překypují obchody nepřeberným množstvím všech možných spotřebičů. Vyznat se v nich je občas náročné. Pokud s chcete pořídit pračku a nevíte, jaký typ vybrat, následující řádky tentokrát budeme věnovat tomuto tématu. Snad pro vás bude po přečtení článku výběr nové pračky jednodušší.

Na našem trhu najdete tři základní typy praček – pračky s předním plněním, pračky s horním plněním a pračky se sušičkou.

Pračky s předním plněním

Praček s předním plněním najdete v obchodech nejvíce. Jsou nejoblíbenější a nejkupovanější. Důvodů je hned několik. Vyrábí se ve všech různých velikostech a nabízí nejširší řadu programů. Díky průhledným dvířkům můžete rádlo v průběhu cyklu zkontrolovat.

Na pračky s předním plněním můžete postavit sušičku nebo jiné věci. Může také sloužit jako odkládací plocha. Obecně tyto spotřebiče bývají lépe vybavené a je u nich lepší možnost vestavění.

Jejich hlavní nevýhodou je to, že je v průběhu cyklu nemůžete zastavit. Bývají prostorově náročnější a musíte se k nim ohýbat, což může být nepříjemné především pro starší lidi.

Nejlepší pračky s předním plněním dle našeho srovnávacího testu

Pračky s horním plněním

Na pračku s horním plněním sušičku nepostavíte, má ale mnohé jiné výhody. Je užší, takže ji vměstnáte i do menších prostorů. Díky vrchnímu plnění se k ní nebudete muset tolik shýbat. Můžete ji zastavit v průběhu cyklu a přidat případně vyndat nějaké oblečení.

Pračky s horním plnění bývají méně vybavené, to znamená, že nenabízí tak širokou škálu funkcí jako ty s předním plněním. Pokud se rádi díváte na pračku, jak pere, nebo jen občas chcete zkontrolovat, zda je uvnitř bubnu vše v pořádku, budete mít s tímto typem smůlu, pračka totiž nemá průhledná dvířka.

Nejlepší pračky s horním plněním dle našeho srovnávacího testu

Pračky se sušičkou

Posledním typem jsou pračky se sušičkou. Pokud nad jejich koupí uvažujte, doporučujeme přečíst článek Jak vybrat pračku se sušičkou, kde jsou vysvětlené všechny důležité parametry.

Tento spotřebič má v podstatě stejné výhody a nevýhody jako pračka s přední plněním. Co se týče výhod a nevýhod oproti tomu, když pořídíte pračku a sušičku zvlášť, je to především úspora místa a peněz. Pořídíte jeden produkt, který zvládne dva úkoly. Problém bývá spíše v sušení než v praní. Pračky se sušičkou totiž suší hůře než samostatné sušičky. Navíc spotřebiče obvykle zvládnout vyprat více prádla, ale celou várku již na jeden cyklus neusuší.

Nejlepší pračky se sušičkou dle našeho srovnávacího testu

Autor: Redakce | Naposledy aktualizováno 6.5.2019