Menu

Srovnávací test a recenze
nejlepších klávesnic

Aktualizováno:
Srpen 2020
Autor:
Daniel Černý

Klávesnice je nepostradatelnou součástí počítače. Externí periférie, s jejíž pomocí můžete psát a ovládat jednotlivé programy, hrát hry a plnohodnotně využívat danou výpočetní techniku. Klávesnice je ovládacím prvkem s mnoha podobami.

Své využití nachází také pro připojení k řadě dalších zařízení. Typickým příkladem jsou notebooky. Jejich klávesnice nemusí vyhovovat každému, takže stačí zvolit externí klávesnici. Dále to mohou být televize a herní konzole. Při výběru tohoto počítačového doplňku máte možnost široké volby. A to je dobře.

Typ klávesnice je totiž velice individuální záležitostí a každý uživatel počítače má trochu odlišné nároky. To platí dvojnásob, pokud jste zvyklí psát všemi deseti prsty nebo často pracujete s čísly. Při nákupu té správné klávesnice neváhejte využít náš praktický návod – jak vybrat klávesnici.


Nejlepší klávesnice dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled Název Přenos signálu Herní Orientační cena Aktuální cena
Recenze Genius Scorpion K215
Genius Scorpion K215 Drátové Ano 300 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Logitech Wireless Touch Keyboard K400 Plus
Logitech Wireless Touch Keyboard K400 Plus Bezdrátové Ne 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Microsoft All-in-One Media Keyboard
Microsoft All-in-One Media Keyboard Bezdrátové Ne 1 000 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Genius KB-110X USB
Genius KB-110X USB Drátové Ne 200 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Niceboy Oryx K200
Niceboy Oryx K200 Drátové Ano 600 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Yenkee YKB 3100
Yenkee YKB 3100 Drátové Ano 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze C-Tech Nereus, GKB-13
C-Tech Nereus, GKB-13 Drátové Ano 350 Kč Zobrazit nabídky
Recenze A4Tech Bloody B120
A4Tech Bloody B120 Drátové Ano 750 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Kingston HyperX Alloy Core RGB HX-KB5ME2-US
Kingston HyperX Alloy Core RGB HX-KB5ME2-US Drátové Ano 1 500 Kč Zobrazit nabídky
Recenze Niceboy Oryx K300X
Niceboy Oryx K300X Drátové Ano 1 000 Kč Zobrazit nabídky

Jak vybrat klávesnici

Při výběru klávesnice si musíte uvědomit, k čemu ji budete primárně používat. Zda to bude kancelářská práce, hraní her nebo jiné činnosti. Při rozmýšlení vám bude nápomocna kapitola zaměřená na typ klávesnice, včetně specifikace typů použitých tlačítek.

Výslednou volbu vám usnadní i rozbor připojení klávesnice k danému zařízení, ať už jde o počítač či cokoliv jiného. Prostřednictvím tohoto článku se dozvíte, jaký je rozdíl mezi membránovou a mechanickou klávesnicí.

Prozradíme vám nadstandardní funkce klávesnic a zmíníme se také o jejich pravidelném a přínosném čištění. Vždyť čistá klávesnice je vizitkou každého uživatele této počítačové periférie. Nakonec to bude i cena, která se pro vás stane rozhodujícím faktorem.

Typ klávesnice

Výběr nové klávesnice je spojen s tou nejzásadnější volbou. A to je typ konkrétního modelu. Při pohledu na produktovou nabídku mnohých výrobců zjistíte, že před vámi leží hned několik odlišných klávesnic. Ty se liší nejenom velikostí, ale také uspořádáním tlačítek a počtem multimediálních prvků.

Klávesnice vám nejprve představíme podle typu, respektive dle toho, k jakému účelu jsou primárně využívány.

 • numerické
 • kancelářské
 • kompaktní
 • podsvícené
 • herní
 • programovatelné
 • bezdrátové
 • ergonomické

Numerické klávesnice

Možná začneme z vašeho pohledu trochu netradičně, ale nejprve vám představíme specifickou numerickou klávesnici. Její název je poměrně výstižný. Jde o klávesnici, která obsahuje pouze numerická tlačítka, tedy klávesy s čísly.

Její velikost je proto malá a disponuje cca 17 klávesami. Použití numerické klávesnice je velice specifické a dalo by se říci, že i omezené. Slouží hlavně lidem často pracujícím s čísly. Obvykle ji lze nalézt připojenou k notebookům bez integrované numerické klávesnice.

Kancelářské klávesnice

Jde o ten nejstandardnější typ klávesnic na trhu. Klávesnice, které obsahují rovnoměrně rozložená tlačítka a disponují numerickou částí. Jejich využití je obecného charakteru. Na své si proto přijdou ti, kdo občas nebo pravidelně píší různé texty, nenároční hráči her a mnozí další.

V případě kancelářských klávesnic nehledejte žádné specifické vychytávky a multimediální prvky navíc. Jediné, na co můžete narazit, jsou kancelářské klávesnice prodávané v sadě s myší. Pořizovací náklady tohoto typu sortimentu patří mezi nízké. Jestliže chcete klávesnici a myš pořídit zvlášť, přečtěte si také náš článek Jak vybrat počítačovou myš.

Kompaktní klávesnice

Kompaktní klávesnice jsou na první pohled podobné těm notebookovým. Právě slovíčko „kompaktnost“ hovoří za vše. Velký důraz je kladen na skladnost a menší rozměry. Na tom se podepisuje absence numerické části.

Kompaktní klávesnice je obvykle tenká a může být součástí i praktického přenosného obalu. Taková kombinace je určena hlavně pro tablety. V obalu se nachází úchyty pro vložení tabletu. Díky klávesnici z něj pak uděláte pohodlně ovladatelný nástroj.

Podsvícené klávesnice

Tento typ klávesnic je standardně určen těm, kdo sedí u počítače v noci. A to hlavně při zhasnutém osvětlení. Pak přijde podsvícení všech kláves určitě vhod. Nejedná se pouze o designovou záležitost, ale tu praktickou. K té přispívá i možnost regulace podsvícení, například podle toho, zda pracujete za šera nebo v úplné tmě. Volit lze také modely, které nabízí změnu barvy podsvícení. Za tuto vlastnost si samozřejmě trochu připlatíte, nejde však o žádné přehnané výdaje.

Herní klávesnice

Tento typ klávesnice je vhodný pro náročné hráče. Ti si při každodenním hraní počítačových her nevystačí pouze se základním kancelářským modelem. Tento typ komponenty je v první řadě zaměřen na vyšší citlivost a rychlou odezvu. Ta má při hraní poměrně velký význam.

Dále je to samotný design klávesnice, který může u některých modelů připomínat ovládací panel kosmické lodi. Jde však o prvky ocenitelné právě hráči počítačových her. Součástí klávesnice jsou nejrůznější podložky zajišťující dlouhodobý komfort, programovatelná multimediální tlačítka a mnohé další. Vyhýbat se nemusíte ani verzím s praktickým podsvícením.

Herní klávesnice představují možná jednu z největších investic, co se týče popisovaných typů.

Programovatelné klávesnice

Programovatelné klávesnice jsou tak trochu spojením kancelářských a herních klávesnic dohromady. Tyto modely si zachovávají trochu standardnější vzhled. Na druhou stranu jsou vybaveny velkou řadou programovatelných kláves. Těm můžete přiřazovat nejrůznější funkce – od spouštění maker až po speciální příkazy.

Využití je tak naprosto zřejmé. Jsou to hlavně lidé pracující s programy, kterým tyto funkce značně usnadní každodenní práci.

Bezdrátové klávesnice

Tyto klávesnice komunikují s počítačem nebo jiným zařízením bezdrátově, tedy bez připojení kabelu, což je jejich hlavní výsada. Vedle toho mohou obsahovat také praktický touchpad známý především z klasických notebooků. Bezdrátové klávesnice slouží hlavně k ovládání na dálku, takže se může mimo jiné jednat o herní konzole a televize – takový plnohodnotný až nadstandardní dálkový ovladač.

Ergonomické klávesnice

Klávesnice, které svým charakterem připomínají kancelářskou klávesnici. Jediný rozdíl, a v podstatě i ten zásadní, je ve tvaru. Ergonomická klávesnice je totiž navržena tak, aby byly ruce při psaní položeny co nejpřirozenějším způsobem. Obvykle k tomu dochází rozdělením klávesové plochy na dvě části, aplikováním podložky pod zápěstí, popřípadě výškovým nastavením.

Typ kláves a jejich rozložení

Při nákupu nové klávesnice vám jistě neunikne, že se jednotlivé modely klávesnic liší také provedením kláves. Na trhu máte možnost volby ze tří typů tlačítek. Ty s sebou nesou určité klady a zápory. Jejich využití je především na konkrétních požadavcích zákazníka.

 • klasické klávesy
 • nízkoprofilové klávesy
 • chiclet klávesy

Klasické klávesy

Ty není třeba pravděpodobně zdlouhavě představovat. Jde o běžná mechanická tlačítka s vyšším profilem, která můžete vidět u většiny klávesnic. V jejich prospěch hovoří vynikající odezva tlačítek a to nejenom ta pocitová, ale také ta zvuková. Klasické klávesy jsou schopny odolávat vysoké zátěži při psaní a mají dlouhou životnost.

Nízkoprofilové klávesy

Klávesy podobné těm, jaké se používají u notebooků. Co se týče fyzických parametrů, jsou zhruba poloviční až třetinové oproti klasickým klávesám. Zjednodušeně řešeno jde o notebookovou externí klávesnici. Při psaní pocítíte nižší zdvih tlačítek a proces bude zároveň podstatně tišší.

Chiclet klávesy

Specifická kategorie vzhledu a uspořádání jednotlivých kláves. Chiclet klávesnice se na první pohled vyznačují tlačítky ve tvaru přesného čtverce. Zároveň jde o nízkoprofilové prvky s většími mezerami mezi sebou. To zapříčiňuje pohodlnější a komfortnější psaní. Svým způsobem jde o odnož notebookových klávesnic.

Rozložení klávesnic

Kapitolou samou o sobě je rozložení jednotlivých tlačítek na klávesnici. V tomto směru se můžete setkat s rozměrově odlišnými klávesami. Nejčastěji jde o tyto prvky lišící se především ve svém tvaru a délce. Každému vyhovuje něco trochu jiného.

 • klávesa Enter
 • klávesa Shift
 • klávesa Backspace

Dále byste si měli pohlídat i jazykovou mutaci zvolené klávesnice. Od toho se odvíjí také popisky na klávesách. Ty vám poslouží pro rychlejší orientaci a psaní správných znaků, písmen a číslic. Nejvyužívanějším modelem je samozřejmě česká klávesnice označovaná jako QWERTZ. Výjimkou však nejsou ani jiné mezinárodní mutace.

Připojení

Aby klávesnice fungovala tak jak má, musíte ji nejprve propojit s počítačem nebo zvoleným typem zařízení. Toho lze dosáhnout dvěma odlišnými způsoby.

 • drátové připojení
 • bezdrátové připojení

Je pouze na každém z vás, jaké variantě dáte přednost. Ta bezdrátová je obvykle o něco dražší, záleží však na tom, jaký model zvolíte.

Drátové připojení

Připojení klávesnice za pomoci kabelu. Ten vychází ze zadní části zařízení a jeho délka se pohybuje kolem 150 centimetrů. Na konci mohou být použity dva typy konektorů.

 • PS/2 – Starší rozhraní, které se v dnešní době téměř nepoužívá.
 • USB – Klasický USB konektor je nejvyužívanějším typem rozhraní.

Bezdrátové připojení

Tento typ připojení jsme částečně nakousli při popisu bezdrátových klávesnic. Jde o modely vybavené bezdrátovou technologií, s jejíž pomocí se připojí k počítači nebo jinému zařízení. I v tomto případě lze narazit na dvojí dělení.

 • Bluetooth – Univerzální bezdrátová technologie bez nutnosti použití jakéhokoliv dalšího prvku. Klávesnice lze tímto způsobem připojovat nejenom k počítači, ale také k chytrým telefonům a tabletům.
 • USB – Bezdrátová komunikace, která vyžaduje na straně druhé, tedy u počítače, vložení speciálního prvku. Ten se nazývá USB transceiver.

Ať už využijete jakýkoliv typ bezdrátového připojení, myslete na to, že taková klávesnice vyžaduje pro svoji plnohodnotnou funkčnost odpovídající zdroj energie. Ten mohou tvořit například klasické bateriové články. Po vybití je nutné provést jejich výměnu. Dražší modely disponují integrovanou baterií, kterou lze nabíjet prostřednictvím kabelu. Odpadá tak nutnost výměny akumulátorů.

Membránová vs. mechanická klávesnice

Podceňovat byste neměli ani konstrukci klávesnice. Máme na mysli, jakým způsobem fungují jednotlivé klávesy. Narazit totiž lze na dva typy kláves a rozdíly mezi oběma variantami mohou být znatelné, a to nejenom z pohledu pořizovacích nákladů, ale spíše při využívání.

 • membránová klávesnice
 • mechanická klávesnice

Minoritně pak narazíte ještě na optické klávesnice, kde tlačítka nepropojují elektrické kontakty, ale přivádějí na senzor infračervené světlo z diody, čímž propojují optický okruh.

Membránová klávesnice

Tento typ klávesnice je levnější. Je to z toho důvodu, že jsou u jednotlivých tlačítek využívány gelové spínače. Kromě nízké ceny u nich oceníte hlavně tichý chod. Tím však výčet kladů do jisté míry končí.

Membránové klávesnice mají bohužel horší reakční dobu při stisku klávesy. To může a nemusí být hendikepem, záleží, jak často a jak intenzivně s klávesnicí pracujete. Mezi další negativa patří i omezenější životnost.

Mechanická klávesnice

Jejich reakční doba je o poznání lepší než u membránových klávesnic. Zaručuje to především použití mechanických spínačů u tlačítek. Otázkou je, jak důležitý pro vás tento princip fungování je. Nejvíce to ocení hlavně hráči počítačových her, kteří kalkulují s každou milisekundou. Mechanismus stlačení bývá různý.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že mechanická klávesnice bude trochu hlučnější a investice do ní je vyšší.

Odezva

Tento faktor jsme již zmiňovali v předchozích kapitolách. Pokud potřebujete klávesnici pouze pro psaní v kanceláři a nejste nároční uživatelé, parametr odezvy nemusíte moc řešit. Většinou je reakční doba velmi malá a netrénované oko nepozná velký rozdíl mezi jednotlivými modely. Jde o časový úsek mezi stisknutím klávesy a provedením příslušné operace v počítači. Nejčastěji se jedná o jednotky až nižší desítky milisekund.

Zejména ve světě počítačových her a profesionálního e-sportu se však, jako v klasických sportovních odvětvích, vychytávají i ty nejmenší detaily, které pomohou k úspěchu. I proto najdete na trhu opravdu nadupané komponenty včetně klávesnic s odezvou 1 až 2 milisekundy.

Funkce

V závislosti na tom, jakému typu klávesnice dáte přednost a kolik peněz do ní budete investovat, můžete narazit nadstandardní funkce. Ty se promítají především do komfortnějšího využívání.

 • Anti-ghosting – Klávesnice s touto funkcí je schopna odstranit efekt, který se stával zejména u starších modelů, kdy uživatel najednou zmáčkl dvě konkrétní klávesy na klávesnici a samovolně se aktivovala i další klávesa, která nebyla zmáčknutá. Například při zmáčknutí A + D se navíc aktivuje ještě klávesa I.
 • N-key rollover – Záležitost dražších produktů, které mají pro každý použitý spínač klávesy dva vodiče. Každý stisk je pak elektronikou vyhodnocován zvlášť a počítač zaregistruje i stisknutí většího množství kláves najednou. Levnější klávesnice vám například nepovolí stisknutí více než dvou či tří kláves ve stejnou chvíli.
 • Připojení k více zařízením – Užitečná funkce bezdrátových klávesnic, které se umí paralelně připojit hned k několika zařízením a uživatel mezi nimi může snadno přepínat.

Některé klávesnice mohou mít dokonce zabudovaný takzvaný touchpad nebo červený bod přímo mezi klávesami. Oba prvky slouží k ovládání kurzoru v počítači bez použití klasické počítačové myši.

Jak vyčistit klávesnici

Klávesnice je nedílnou součástí počítačové výbavy, se kterou přicházíte do styku nejčastěji. Mnozí se přímo nad ní dokonce oddávají i pojídaní nejrůznějších pokrmů při psaní, sledování filmů a seriálů, hraní her a prohlížení internetových stránek. Ať už chcete nebo ne, každá klávesnice po nějakém čase nezapře dlouhodobé používání. Pokud si hned nechcete kupovat nový model, pravidelně vybavení čistěte, ať vypadá stále jako nové.

 • Vyfoukejte prostor mezi klávesami – Nejprve je vhodné odstranit nežádoucí drobky a prach mezi jednotlivými tlačítky. To provedete tak, že klávesnici obrátíte klávesami dolů a použijete například stlačený vzduch ve spreji.
 • Omyjte nečistoty na klávesách – Čas od času se určitě vyplatí vzít lehce navlhčený hadřík a otřít špinavé klávesy. Pokud jde o hrubší znečištění, je třeba tlačítka vyjmout a namočit například do teplé vody s jarem. Osušené je pak můžete vrátit zpět.

Vyndávání jednotlivých kláves je trochu problematické u levnějších membránových klávesnic. Tlačítka jsou mnohem dostupnější u mechanických verzí. Pro jejich odejmutí můžete využít speciálních nástrojů určených právě pro tuto činnost.

Hmotnost

Celková hmotnost se u klávesnic celkem liší, nejde totiž o zásadní parametr. Klávesnice v drtivé většině případů leží přímo na stole, není potřeba je často přenášet a pohybovat s nimi, proto uživatelé neřeší hmotnost na jednotlivé gramy. Na trhu najdete klávesnice, které váží 250 gramů, i modely s hmotností vysoko přes jeden kilogram. Záleží na množství funkcí, použité technologii a dalších faktorech.

Hmotnost klávesnice se vyplatí řešit až v případě, že ji plánujete hodně využívat na cestách. Při balení zavazadla je dobré ušetřit každý půlkilogram, takže se určitě snažte najít klávesnici na spodní hranici zmiňovaného rozmezí.

Cena

Nová klávesnice může a nemusí představovat vyšší finanční náklad podle toho, co od ní očekáváte. Ať už jsou vaše potřeby jakéhokoliv rázu, vždy se při nákupu zaměřuje na prověřené výrobce. Z těch kvalitních lze jmenovat Logitech, Genius, Microsoft, Connect IT, A4Tech, Corsair, EVOLVEO, C-Tech, Canyon a další.

Cena do 500 Kč

Nejlevnější klávesnici lze pořídit už od 130 Kč. Jde o klasickou kancelářskou verzi pro nenáročné uživatele. V případě této cenové kategorie bude vaše volba spočívat spíše ve výběru barevného provedení nebo trochu odlišného vzhledu. Nic víc nečekejte.

Cena od 500 do 1 500 Kč

Zde se mezi drátovými klávesnicemi začnou objevovat také ty bezdrátové. Vedle kancelářských přibudou i malé kompaktní a základní herní modely. Velice často si budete moci dopřávat podsvícených tlačítek, včetně těch programovatelných.

Cena od 1 500 do 4 000 Kč

Jedna z nejuniverzálnějších cenových skupin vůbec. V rámci této investice si dokáže vybrat naprosto každý, ať už budete hráčem nebo programátorem. Řada klávesnic totiž disponuje programovatelnými tlačítky, včetně makro kláves. Aplikovány jsou spíše mechanické klávesy s lepší citlivostí.

Cena nad 4 000 Kč

Pokud patříte k náročným uživatelům, můžete do nové klávesnice investovat až 8 000 Kč. Tento sortiment je primárně určen spíše pro profesionální hráče. Pořízenou klávesnici budete mít vybavenou například touchpadem, dokytovým displejem a mechanickými spínači. Omezovat se nemusíte ani při volbě extravagantního vzhledu.


Jak vám pomohl tento článek?
Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Průměrné hodnocení 4.4 z 28 hlasů