Test a recenze nejlepších klávesnic a jak je vybrat

Obrázek klávesnice

Klávesnice je nepostradatelnou součástí počítače. Externí periférie, s pomocí které můžete psát a ovládat jednotlivé programy, hrát hry a plnohodnotně využívat danou výpočetní techniku. Klávesnice je ovládacím prvkem s mnoha podobami.

Své využití nachází také po připojení k řadě dalších zařízení. Typickým příkladem jsou notebooky. Jejich klávesnice nemusí vyhovovat každému, takže stačí zvolit externí klávesnici. Dále to mohou být televize a herní konzole. Při výběru tohoto počítačového doplňku máte možnost široké volby. A to je dobře.

Typ klávesnice je totiž velice individuální záležitostí a každý uživatel počítače má trochu odlišné nároky. To platí dvojnásob, pokud jste zvyklí psát všemi deseti nebo často pracujete s čísly. Při nákupu té správné klávesnice neváhejte využít náš praktický návod – jak vybrat klávesnici.


Nejlepších 10 klávesnic dle hodnocení a recenzí uživatelů

Vzhled

Název

Přenos signálu

Herní

Orientační cena

Aktuální cena

Náhled klávesnice Genius Scorpion K215

Genius Scorpion K215

drátové

ano

300 Kč

Náhled klávesnice Logitech Wireless Touch Keyboard K400 Plus

Logitech Wireless Touch Keyboard K400 Plus

bezdrátové

ne

1 000 Kč

Náhled klávesnice Microsoft All-in-One Media Keyboard

Microsoft All-in-One Media Keyboard

bezdrátové

ne

800 Kč

Náhled klávesnice Genius KB-110X USB

Genius KB-110X USB

drátové

ne

150 Kč

Náhled klávesnice Genius Scorpion K220

Genius Scorpion K220

drátové

ano

300 Kč

Náhled klávesnice Yenkee YKB 3100

Yenkee YKB 3100

drátové

ano

600 Kč

Náhled klávesnice C-TECH Nereus, GKB-13

C-TECH Nereus, GKB-13

drátové

ano

400 Kč

Náhled klávesnice Genius Scorpion K20

Genius Scorpion K20

drátové

ano

600 Kč

Náhled klávesnice A4Tech Bloody B120

A4Tech Bloody B120

drátové

ano

700 Kč

Náhled klávesnice C-TECH Scorpia, GKB-107

C-TECH Scorpia, GKB-107

drátové

ano

700 Kč

Testování a recenze klávesnic pro tento rok

Podrobný test klávesnic zpracováváme a jeho vydání máme naplánované ke konci roku. V testu budou také detailně rozepsané recenze nejlépe bodovaných klávesnic. Zatím jsme pro vás sepsali tabulku nejlépe hodnocených produktů na základě zkušeností uživatelů. Vždy se jedná o klávesnice, které jsou již prověřený množstvím uživatelů. Přesto ale doporučujeme přečíst i recenze na vybraných e-shopech a na Heurece.

Pokud chcete, abychom do testu zařadili nějaké klávesnice, o které se zajímáte, napište nám na info@arecenze.cz.

Jak vybrat klávesnici

1. Typ klávesnice

2. Typ kláves a jejich rozložení

3. Připojení

4. Membránová vs. mechanická klávesnice

5. Funkce

6. Jak vyčistit klávesnici

7. Ceny

Při výběru klávesnice si musíte uvědomit, k čemu ji budete primárně používat. Zda to bude kancelářská práce, hraní her nebo jiné činnosti. Při rozmýšlení vám bude nápomocna kapitola zaměřená na typ klávesnice, včetně specifikace typů použitých tlačítek.

Výslednou volbu vám usnadní i rozbor připojení klávesnice k danému zařízení, ať už jde o počítač či cokoliv jiného. Prostřednictvím tohoto článku se dozvíte, jaký je rozdíl mezi membránovou a mechanickou klávesnicí.

Prozradíme vám nadstandardní funkce klávesnic a zmíníme se také o jejich pravidelném a přínosném čištění. Vždyť čistá klávesnice je vizitkou každého uživatele této počítačové periférie. Nakonec to bude i cena, která se pro vás stane rozhodujícím faktorem.


1. Typ klávesnice

Výběr nové klávesnice je spojen s tou nejzásadnější volbou. A to je typ konkrétního produktu. Při pohledu na produktovou nabídku mnohých výrobců zjistíte, že před vámi leží hned několik odlišných modelů. Ty se liší nejenom velikostí, ale také uspořádáním tlačítek a počtem multimediálních prvků.

Klávesnice vám nejprve přestavíme podle typu, respektive dle toho, k jakému účelu jsou primárně využívány.

 • Numerické klávesnice
 • Kancelářské klávesnice
 • Kompaktní klávesnice
 • Podsvícené klávesnice
 • Herní klávesnice
 • Programovatelné klávesnice
 • Bezdrátové klávesnice
 • Ergonomické klávesnice

Numerické klávesnice

Možná začneme z vašeho pohledu trochu netradičně, ale nejprve vám představíme specifickou numerickou klávesnici. Její název je poměrně výstižný. Jde o klávesnici, která obsahuje pouze numerická tlačítka, tedy klávesy s čísly.

Její velikost je proto malá a disponuje cca 17 klávesami. Použití numerické klávesnice je velice specifické a dalo by se říci, že i omezené. Slouží hlavně lidem často pracujícím s čísly. Obvykle ji lze nalézt připojenou k notebookům bez integrované numerické klávesnice.

Kancelářské klávesnice

Jde o ten nejstandardnější typ klávesnic na trhu. Klávesnice, které obsahují rovnoměrně rozložená tlačítka a disponují numerickou částí. Jejich využití je obecného charakteru. Na své si proto přijdou ti, kdo občas nebo pravidelně píší, nenároční hráči her a mnozí další.

V případě kancelářských klávesnic nehledejte žádné specifické a multimediální prvky navíc. Jediné na co můžete narazit, jsou kancelářské klávesnice prodávané v sadě s myší. Pořizovací náklady tohoto typu sortimentu patří mezi nízké.

Kompaktní klávesnice

Kompaktní klávesnice jsou na první pohled podobné těm notebookovým. Právě slovíčko „kompaktnost“ hovoří za vše. Velký důraz je kladen na skladnost a menší rozměry. Na tom se podepisuje absence numerické části.

Kompaktní klávesnice je obvykle tenká a může být součástí i praktického přenosného obalu. Taková kombinace je určena hlavně pro tablety. V obalu se nachází úchyty pro vložení tabletu. Díky klávesnici z něj pak uděláte pohodlně ovladatelný nástroj.

Podsvícené klávesnice

Tento typ klávesnic je standardně určen těm, kdo sedí u počítače v noci. A to ideálně při zhasnutém osvětlení. Pak přijde podsvícení všech kláves určitě vhod. Nejedná se pouze o designovou záležitost, ale tu praktickou. K té přispívá i možnost regulace podsvícení, například podle toho, zda pracujete za šera nebo v úplné tmě. Volit lze také modely, které nabízí změnu barvy podsvícení. Za tuto vlastnost klávesnice si samozřejmě trochu připlatíte. Nejde však o žádné přehnané výdaje.

Herní klávesnice

Tento typ klávesnice je vhodný pro náročné hráče. Ti si při každodenním hraní počítačových her nevystačí pouze se základním kancelářským modelem. Tento typ komponenty je v první řadě zaměřen na vyšší citlivost a rychlou odezvu. Ta má při hraní poměrně velký význam.

Dále je to samotný design klávesnice. Ten může u některých modelů představovat doslova ovládací panel kosmické lodi. Jde však o prvky ocenitelné právě hráči počítačových her. Součástí klávesnice jsou nejrůznější podložky zajišťující dlouhodobý komfort, programovatelná multimediální tlačítka a mnohé další. Vyhýbat se nemusíte ani verzím s praktickým podsvícením.

Herní klávesnice představují možná jednu z největších investic, co se týče popisovaných typů.

Programovatelné klávesnice

Programovatelné klávesnice jsou tak trochu spojením kancelářských a herních klávesnic dohromady. Tyto modely si zachovávají trochu standardnější vzhled. Na druhou stranu jsou vybaveny velkou řadou programovatelných kláves. Těm můžete přiřazovat nejrůznější funkce, od spouštění maker, až po speciální příkazy.

Využití je tak naprosto zřejmé. Jsou to hlavně lidé pracující v programech, kterým tyto funkce značně usnadní každodenní práci.

Bezdrátové klávesnice

Tyto klávesnice komunikují s počítačem nebo daným zařízením bezdrátově, tedy bez připojení kabelu. To je jejich hlavní výsadou. Vedle toho mohou obsahovat také praktický TouchPad známý především z klasických notebooků. Bezdrátové klávesnice slouží hlavně k ovládání na dálku, takže se může mimo jiné jednat o herní konzole a televize. Takový plnohodnotný až nadstandardní dálkový ovladač.

Ergonomické klávesnice

Klávesnice, které svým charakterem připomínají kancelářskou klávesnici. Jediný a v podstatě i zásadní rozdíl je ve tvaru. Ta ergonomická je totiž navržena tak, aby byly ruce při psaní položeny co nejpřirozenějším způsobem. Obvykle k tomu dochází rozdělením klávesnice na dvě části, aplikováním podložky pod zápěstí, popřípadě výškovým nastavením.


2. Typ kláves a jejich rozložení

Při nákupu nové klávesnice vám jistě neunikne, že jednotlivé modely klávesnic se liší také provedením kláves. Na trhu máte možnost volby ze tří typů tlačítek. Ty sebou nesou určité klady a zápory. Jejich využití je především na konkrétních požadavcích zákazníka.

 • Klasické klávesy
 • Nízko-profilové klávesy
 • Chiclet klávesy

Klasické klávesy

Ty není třeba pravděpodobně zdlouhavě představovat. Jde o běžná mechanická tlačítka s vyšším profilem, která můžete vidět u většiny klávesnic. V jejich prospěch hovoří vynikající odezva tlačítek a to nejenom ta pocitová, ale také ta zvuková. Klasické klávesy jsou schopny odolávat vysoké zátěži při psaní a mají dlouhou životnost.

Nízko-profilové klávesy

Klávesy podobné těm, jaké se používají u notebooků. Co se týče fyzických parametrů, jsou zhruba poloviční až třetinové oproti klasickým klávesám. Zjednodušeně řešeno notebooková externí klávesnice. Při psaní pocítíte nižší zdvih tlačítek. Psaní bude zároveň podstatně tišší.

Chiclet klávesy

Specifická kategorie vzhledu a uspořádání jednotlivých kláves. Chiclet klávesnice se na první pohled vyznačují tlačítky ve tvaru přesného čtverce. Zároveň jde o nízko-profilové prvky s většími mezerami mezi sebou. To zapříčiňuje pohodlnější a komfortnější psaní. Svým způsobem jde o odnož notebookům klávesnic.

Rozložení klávesnic

Kapitolou samou o sobě je rozložení jednotlivých tlačítek na klávesnici. V tomto směru se můžete setkat s rozměrově odlišnými klávesami. Nejčastěji jde o tyto prvky lišící se především ve svém tvaru a délce. Každému vyhovuje něco trochu jiného.

 • Klávesa Enter
 • Klávesa Shift
 • Klávesa Backspace

Dále byste si měli pohlídat i jazykovou mutaci zvolené klávesnice. Od toho se odvíjí také popisky na klávesách. Ty vám poslouží pro rychlejší orientaci a psaní těch správných znaků, písmen a číslic. Nejvyužívanějším modelem je samozřejmě česká klávesnice označovaná jako QWERTZ. Výjimkou však nejsou ani jiné mezinárodní mutace.


3. Připojení

Aby klávesnice fungovala tak jak má, musíte ji nejprve propojit s počítačem nebo daným typem zařízení. Toho lze dosáhnout dvě odlišnými způsoby.

 • Drátové připojení
 • Bezdrátové připojení

Je pouze na každém z vás, jaké variantě dáte přednost. Ta bezdrátová je obvykle o něco dražší. Záleží však na tom, jaký model klávesnice zvolíte.

Drátové připojení

Připojení klávesnice za pomoci kabelu. Ten vychází ze zadní části klávesnice. Jeho délka se pohybuje kolem 150 centimetrů. Na konci mohou být použity dva typy konektorů.

 • PS/2 – Starší rozhraní, které se v dnešní době téměř nepoužívá.
 • USB – Klasický USB konektor je nejvyužívanějším typem rozhraní.

Bezdrátové připojení

Tento typ připojení jsme částečně nakousli při popisu bezdrátových klávesnic. Jde o modely vybavené bezdrátovou technologií. S pomocí ní se připojí k počítači nebo jinému zařízení. I v tomto případě lze narazit na dvojí dělení.

 • Bluetooth – Univerzální bezdrátová technologie bez nutnosti použití jakéhokoliv dalšího prvku. Klávesnice lze tímto způsobem připojovat nejenom k počítači, ale také k chytrým telefonům a tabletům.
 • USB – Bezdrátová komunikace, která vyžaduje na straně druhé, tedy u počítače, vložení speciálního prvku. Ten se nazývá USB transceiver.

Ať už využijete jakýkoliv typ bezdrátového připojení, myslete na to, že taková klávesnice vyžaduje pro svoji plnohodnotnou funkčnost odpovídající zdroj energie. Ten mohou tvořit například klasické akumulátorové články. Po vybití je nutné provést jejich výměnu. Dražší modely disponují integrovanou baterií, kterou lze nabíjet prostřednictvím kabelu. Odpadá tak nutnost výměny akumulátorů.


4. Membránová vs. mechanická klávesnice

Podceňovat byste neměli ani konstrukci klávesnice. Máme na mysli, jakým způsobem fungují jednotlivé klávesy. Narazit totiž lze na dva typy kláves. A rozdíly mezi oběma variantami mohou být znatelné, a to nejenom z pohledu pořizovacích nákladů, ale spíše při využívání.

 • Membránová klávesnice
 • Mechanická klávesnice

Membránová klávesnice

Tento typ klávesnice je levnější. Je to z toho důvodu, že jsou u jednotlivých tlačítek využívány gelové spínače. Kromě nízké ceny u nich oceníte hlavně tichý chod. Tím však výčet kladů do jisté míry končí.

Membránové klávesnice mají bohužel horší reakční dobu při stisku klávesy. To může být hendikepem a nemusí, podle toho, jak často a jak intenzivně s klávesnicí pracujete. Mezi další negativa patří i omezenější životnost.

Mechanická klávesnice

Jejich reakční doba je o poznání lepší než u membránových klávesnic. Zaručuje to především použití mechanických spínačů u tlačítek. Otázkou je, jak důležitý pro vás tento princip fungování je. Nejvíce to ocení hlavně hráči počítačových her, kteří kalkulují s každou milisekundou.

Na druhou stranu musíte počítat s tím, že mechanická klávesnice bude trochu hlučnější a investice do ní je výší.


5. Funkce

V závislosti na tom jakému typu klávesnice dáte přednost a kolik peněz do ní budete investovat, můžete narazit dvě nadstandardní funkce. Ty se promítají především do pohodlnějšího a komfortnějšího využívání.

 • Anti-ghosting – Klávesnice s touto funkcí je schopna zaregistrovat když stihnete více kláves najednou. To vše bez zbytečného zamrzání klávesnice.
 • N-key rollover – Záležitost dražších produktů, které mají pro každý použitý spínač klávesy dva vodiče. Každý stisk je pak elektronikou vyhodnocován zvlášť.

6. Jak vyčistit klávesnici

Klávesnice je nedílnou součástí počítačové výbavy, se kterou přicházíte do styku nejčastěji. Mnozí se nad ní dokonce oddávají i pojídaní nejrůznějších pokrmů při psaní, hraní her a prohlížení internetových stránek. Ať už chcete nebo ne, každá klávesnice po nějakém čase nezapře dlouhodobé používání. Pokud si hned nechcete kupovat novou klávesnici, pravidelně ji čistěte, ať vypadá stále jako nová.

 • Vyfoukejte prostor mezi klávesami – Nejprve je vhodné odstranit nežádoucí drobky a prach mezi jednotlivými tlačítky. To provedete tak, že klávesnici obrátíte klávesami dolů a použijete například stlačený vzduch ve spreji.
 • Omyjte nečistoty na klávesách – Čas od času se určitě vyplatí vzít lehce navlhčený hadřík a otřít špinavé klávesy. Pokud jde o hrubší znečištění, je třeba tlačítka vyjmout a namočit například do teplé vody s jarem. Osušené je pak můžete vrátit zpět.

Vyndávání jednotlivých kláves je trochu problematické u levnějších membránových klávesnic. Tlačítka jsou mnohem dostupnější u mechanických verzí. Pro jejich odejmutí můžete využít speciálních nástrojů určených právě pro tuto činnost.


7. Cena

Nová klávesnice může a nemusí představovat vyšší finanční náklad podle toho, co od ní očekáváte. Ať už jsou vaše potřeby jakéhokoliv rázu, vždy se při nákupu zaměřuje na prověřené výrobce. Z těch kvalitních lze jmenovat Logitech, Genius, Microsoft, Connect IT, A4Tech, Corsair, EVOLVEO, C-Tech, Canyon a další.

Cena do 500 Kč

Nejlevnější klávesnici lze pořídit už od 130 Kč. Jde o klasickou kancelářskou verzi pro nenáročné uživatele. V případě této cenové kategorie bude vaše volba spočívat spíše ve výběru barevného provedení nebo trochu odlišného vzhledu. Nic víc nečekejte.

Cena od 500 Kč do 1 500 Kč

Zde se mezi drátovými klávesnicemi začnou objevovat také ty bezdrátové. Vedle těch kancelářských přibydou i malé kompaktní a základní herní modely. Velice často si budete moci dopřávat podsvícených tlačítek, včetně těch programovatelných.

Cena od 1 500 Kč do 4 000 Kč

Jedna z nejuniverzálnějších cenových skupin vůbec. V rámci této investice si dokáže vybrat naprosto každý, ať už budete hráčem nebo programátorem. Řada klávesnic totiž disponuje programovatelnými tlačítky, včetně makro kláves. Aplikovány jsou spíše mechanické klávesy s lepší citlivostí.

Cena nad 4 000 Kč

Pokud patříte k náročným uživatelům, můžete do nové klávesnice investovat až 8 000 Kč. Tento sortiment je primárně určen spíše pro profesionální hráče. Pořízenou klávesnici budete mít vybavenou TouchPadem, dokytovým displejem a mechanickými spínači. Omezovat se nemusíte ani při volbě extravagantního vzhledu.

Jak vám pomohl tento test? Budeme rádi za zpětnou vazbu.

Klávesnice
Průměrné hodnocení 4.4 z 18 hlasů