CTM je slovenský výrobce bicyklů, který se zaměřuje především na horská a trekingová kola. Pořídit si ovšem můžete i další typy produktů. Co všechno se dočtete v našem článku?
- Podle čeho vybrat kvalitní kolo – při výběru bicyklu zohledněte jeho typ, velikost, rám, odpružení, brzdy, převody, ale také další komponenty a příslušenství.
- Pro koho jsou vhodná kola CTM – bicykly s touto značkou jsou často určeny pro méně náročné jezdce, kteří hledají kvalitu za dobrou cenu a zároveň chtějí vyrážet především do terénu.
- Nevýhody kol CTM – mnohé bicykly s touto značkou nejsou vhodné pro náročné uživatele a u některých modelů nemusí potěšit ani některá konstrukční řešení.
- Specifikace produktů značky CTM – tento slovenský výrobce s dlouhou tradicí klade důraz na poměr kvalita/cena, přičemž vyvíjí především kola do terénu.
- Modelové řady kol CTM – bicykly s touto značkou si je možné pořídit v různých modelových řadách. Jednotlivé modely jsou určeny pro různý druh terénu, ale také pro různý věk i pohlaví.
- Cena kol CTM – nejlevnější kola seženete pod 5 000 Kč, pořizovací cena nejdražších se naopak může přehoupnout výrazně přes 50 000 Kč.
Podle čeho vybrat kvalitní kolo
Výběr jízdního kola může být poněkud náročný, neboť je třeba zohlednit více podstatných parametrů. Na co byste se tedy při nákupu bicyklu měli určitě zaměřit?
- Typ jízdního kola – na silnici se hodí silniční kola, do terénu zase kola horská, ale k dispozici máte rovněž trekingová kola, která představují univerzální řešení.
- Velikost – velikost kola je vhodné vybírat s ohledem na pohlaví, věk nebo výšku postavy jezdce, v tomto ohledu však může hrát roli i typ bicyklu.
- Rám – liší se dle určení pro jednotlivá pohlaví, jakož i podle materiálu. Na nejlevnějších kolech bývají ocelové rámy, naopak nejlepší vlastnosti mají titanové rámy, které jsou ovšem dosti drahé.
- Odpružení – při jízdě na silnici postačí pevná vidlice, při občasných přejezdech terénu se hodí přední odpružená vidlice a u horských kol by měla být odpružená přední i zadní vidlice.
- Brzdy – čelisťové brzdy jsou známé především z dob minulých a bývají méně kvalitní. Proto bychom vám doporučovali vsadit spíše na kotoučové brzdy.
- Převody – optimální počet převodů se liší podle typu kola. Při výběru bicyklu byste se ovšem měli zaměřit rovněž na typ předního převodníku.
- Další komponenty – při výběru nového kola je vhodné věnovat pozornost rovněž řidítkům a gripům, pedálům a klikám či sedlu, stejně jako duším a plášťům.
- Příslušenství – soustřeďte se i na blatníky, brašny, držáky na lahve, vhodný cyklistický oděv a boty, ale také na stojany, zámek, nářadí, odrazky a cyklistické helmy, které mohou chránit proti fatálním následkům nehody.
Typ jízdního kola
V prvé řadě si je pochopitelně nutné ujasnit, jaký typ bicyklu bude nejvíce vyhovovat vašim nárokům. Pokud jezdíte především po silnici, ideálním řešením je silniční kolo. V terénu naopak využijete horské kolo. Někde mezi se nacházejí trekingová kola, jež jsou určena pro jízdu na asfaltu, po zpevněných cestách i lehkým terénem. K dispozici ovšem máte třeba také BMX kola, dětská kola a elektrokola, která mají elektromotor, řídící jednotku a baterii.
Velikost
Bicykl je nutné vybírat také s ohledem na výšku jezdce, v čemž může hrát roli věk a pohlaví. Obecně lze konstatovat, že lze z pohledu velikosti narazit na dva typy dělení, a to podle rámu a podle rozměru kol. Obě cifry se udávají v palcích, přičemž je dobré přesně znát vlastní výšku postavy. Velikost kola se liší také dle typu (trekingové bicykly by např. měly mít kola o velikosti 27“ až 28“). Přesné tabulky naleznete v našem článku Jak vybrat jízdní kolo.
Rám
U bicyklů je možné narazit na pánské a dámské rámy, které jsou často snížené. Rámy jsou hlavní částí kola. Mohou se přitom lišit materiálem. Ocelové rámy jsou součástí nejlevnějších kol, zároveň ale bývají těžké. Hliníkové rámy jsou lehčí, ovšem méně pružné. Hořčíkové a karbonové rámy jsou sice drahé, ale také pružné, pevné a lehké. Navíc si lze pořídit i titanové rámy, které mají špičkové vlastnosti, musíte nicméně počítat s vyšší investicí.
Odpružení
Odpružení má velký vliv na jízdní vlastnosti daného bicyklu. Existují přitom tři řešení. Pevná vidlice znamená, že dané kolo žádné odpružení nemá. Proto bývá levnější, negativem je ale zhoršený jízdní komfort. Přední odpružená vidlice zajišťuje lepší přejezdy nerovností, takže by jí měly být opatřeny trekingová a horská kola. Pro jízdu výhradně v terénu bychom ovšem doporučovali celoodpružené kolo, kdy je odpružena nejen přední, ale také zadní vidlice.
Brzdy
Prvek, který je enormně důležitý pro bezpečnost jízdy. Měli byste být totiž schopni zastavit v podstatě na místě. V tomto ohledu máte na výběr ze dvou nejčastějších mechanismů. Čelisťové brzdy (brzdy ráfkové či v-brzdy) jsou levnější, ale bývají méně kvalitní. Kotoučové brzdy lze označit za výrazně kvalitnější. Dělí se přitom na brzdy mechanické a hydraulické, přičemž zejména druhý mechanismus je špičkový, což se ovšem podepisuje i na jeho ceně.
Převody
Ačkoli se dá konstatovat, že čím více převodů daný bicykl má, tím lépe, každému cyklistovi vyhovuje něco jiného. Obecně se hodí 9 až 27 převodů pro sjezdová kola, 18 až 30 převodů pro silniční kola a 24 až 30 převodů pro horská a krosová kola. Při výběru se zaměřte rovněž na typ předního převodníku. Dvojpřevodníky dnes stále více nahrazují trojpředvodníky, nejnovější trend ale představují jednopřevodníky, jež převládají zejména u horských kol.
Další komponenty
Pokud chcete, aby byla jízda na kole maximálně komfortní a bezpečná, měli byste při výběru věnovat pozornost i dalším komponentům. Zaměřit se lze na řidítka a gripy (zajišťují pevný a jistý úchop a tlumí vibrace), pedály a kliky (přenášejí energii cyklisty, jíž vyvíjí do pedálů), sedlo (nejčastější vhodná šířka pro muže činí 143 mm a pro ženy 155 mm) a duše a pláště (široké pláště s drsným povrchem a výrazným vzorkem jsou vhodnější do těžšího terénu).
Příslušenství
V neposlední řadě se při nákupu nového kola zaměřte i na příslušenství. Některé si je totiž nutné dokoupit. Pozornost byste měli věnovat prvkům pro větší komfort (blatníky, brašny, držáky na lahve, vhodný cyklistický oděv, boty či stojany). Jako ochrana před odcizením slouží kvalitní zámek, při případných poruchách využijete nářadí, nicméně důležitá je především vaše bezpečnost. Proto se soustřeďte i na odrazky a cyklistické helmy.
Pro koho jsou vhodná kola CTM
Kola CTM jsou poměrně variabilní, takže si s touto značkou můžete pořídit různé typy bicyklů. Pro koho jsou ale tato kola konkrétně určena?
- Pro méně náročné jezdce – především dražší modely mají kvalitní konstrukci a vybavení a u některých je možné narazit i na pětiletou záruku na rám. Mnohá kola jsou ovšem výtečným řešením pro méně náročné jezdce.
- Pro cyklisty jezdící především v terénu – společnost CTM vyrábí převážně horská kola, ačkoli v její nabídce naleznete i kola dalších typů. Vybrat si navíc mohou i děti.
- Pro osoby, které nechtějí zruinovat rodinný rozpočet – kola CTM nepatří nejdražší, mnoho nabízených kol naopak seženete pod 15 000 Kč.
Pro méně náročné jezdce
Mnohá kola se značkou CTM jsou levnější, a u těch nelze očekávat špičkové vlastnosti. Přesto jsou i tyto bicykly s ohledem na cenu poměrně kvalitní. Produkty této značky byly testovány mechaniky i závodníky a dražší modely zaujmou kvalitní konstrukcí a vybavením. Důkazem toho, že výrobce svým kolům věří, je skutečnost, že u některých bicyklů CTM lze narazit na pětiletou záruku na rám. Pořídit si navíc lze i špičková kola pro zkušené ridery.
Pro jezdce jezdící především v terénu
Ačkoli jsou kola CTM dosti variabilní, velmi bohatou nabídku naleznete především mezi horskými koly. Většina nabízených bicyklů má ostatně průměr kol 26“ a 29“, které jsou optimální právě pro jízdu v náročnějším terénu. Pořídit si ovšem lze i rozličné trekingové a městské bicykly či BMX, za to ryze silniční kola téměř ne (výjimkou jsou modely z modelové řady Blade). Zhruba ve stejném poměru nabídka čítá pánská, dámská i dětská kola.
Pro osoby, které nechtějí zruinovat rodinný rozpočet
Kola CTM lze obecně zařadit mezi levnější, protože mnoho nabízených produktů pořídíte pod 15 000 Kč. Na druhou stranu si lze zakoupit i modely (výrazně) dražší. Obecně se dá konstatovat, že známější značky s podobným osazením vycházejí (někdy i podstatně) dráž. Pokud navíc dojde k nějakým potížím, servis a náhradní díly jsou pro kola CTM jednoduše dostupné. To je další velmi důležitá skutečnost, kterou musíte zohlednit při výběru bicyklu.
Nevýhody kol CTM
U každé značky kol je možné narazit i na určitá negativa a CTM není v tomto ohledu výjimkou. Jaké nevýhody lze najít v souvislosti s touto značkou?
- Nevhodné pro náročné uživatele – ačkoli jsou některá kola CTM vysoce kvalitní, mnoho nabízených produktů je určeno spíše pro méně náročné jezdce
- Mnohá kola mají pevnou vidlici – nemají tedy v podstatě žádné odpružení, což může mít při jízdě (především) v terénu negativní vliv na komfort jezdce.
- Obvyklé jsou ocelové rámy – ač má většina kol CTM hliníkový rám, lze narazit na spoustu bicyklů s ocelovým rámem. Ty bývají sice levnější, ale za to jsou dosti těžké.
- Absence stojánku – u některých modelů chybí stojánek, u dalších může být problémem nemožnost přichycení středového „V“ stojanu.
Specifikace produktů značky CTM
Značka CTM patří mezi českými cyklisty k nejznámějším výrobcům kol. Jaké jsou ale její specifikace, které ji odlišují od dalších společností působících na tuzemském trhu?
- Slovenský výrobce s dlouhou tradicí – historie značky CTM je delší než 20 let. V České republice působí společnost od roku 2006.
- Důraz na poměr kvalita/cena – jednotlivé bicykly jsou kvalitní, zároveň ale mnohé z nich nestojí horentní sumy peněz. Řada kol CTM vás nevyjde ani zdaleka na 15 000 Kč.
- Vyvíjena jsou především kola do terénu – nejčastěji si můžete pořídit se značkou CTM horská kola. Nabídka této společnosti je na druhou stranu daleko širší.
Slovenský výrobce s dlouhou tradicí
Za značkou CTM stojí lidé, kteří otevřeli na Slovensku ve Staré Turé prodejnu se vším, co souvisí s cyklistikou, už v roce 1994, tedy před více než čtvrt stoletím. O pět let později došlo k vytvoření samotné značky CTM a začala se psát historie vlastních produktů. Od roku 2006 působí společnost také v České republice. Pod touto značkou přitom působí i mezinárodně úspěšný CTM Racing Team, který pomáhá při vývoji bicyklů v různých modelových řadách.
Důraz na poměr kvalita/cena
Jízdní kola vás dnes mohou vyjít na mnoho desítek a někdy dokonce i několik stovek tisíc korun. Značka CTM ovšem vyvíjí bicykly, které jsou vesměs kvalitní, zároveň ale cenově dostupné. Ačkoli vás takové kolo CTM Scroll Xpert 2022 vyjde na více než 50 000 korun, mnoho bicyklů stojí pod 15 000 Kč. Pokud tedy hledáte kvalitu za rozumnou cenu a nechcete za rok vyrazit na Tour de France, kola CTM představují ideální řešení.
Vyvíjena jsou především kola do terénu
Společnost CTM se soustředí především na kola do terénu. Nejvíce modelů tak naleznete mezi horskými koly, která mají vesměs přední odpruženou vidlici a hliníkový rám. K dispozici ovšem máte také BMX/Dirt kola pro náročné ježdění, skoky a triky v bike parcích a ve městech, stejně jako trekingová kola, jež lze využít na silnici i v lehčím terénu. Pořídit si lze rovněž dětská či městská kola, silniční bicykly nicméně vyrábí CTM jen výjimečně.
Modelové řady kol CTM
Kola CTM se vyrábějí v různých modelových řadách, jejichž kompletní výčet by byl zbytečný. Přesto se zaměříme hned na 15 různých provedení, která patří k nejoblíbenějším.
- Scroll – v této modelové řadě si lze vybrat kvalitní endurová kola, která se hodí i pro náročnější sjezdy v terénu. Musíte ovšem počítat s vysokou pořizovací cenou.
- Skaut – o něco levnější modelová řada, i když stále poněkud drahá. Jednotlivé výrobky jsou nazývány vstupní branou do kategorie celoodpružených kol.
- Rascal – modelová řada kol pro poklidné každodenní vyjížďky, ale také na závodní cross-country tratě, které nebývají právě nejjednodušší na zdolání.
- Zephyr – kola, která jsou vhodná jak pro úplné začátečníky, tak pro zkušenější bikery. Umožňují přitom vyrazit na delší traily do přírody, když zvládnou i dlouhá stoupání.
- Dirtking – bicykly vhodné pro jízdu v nezpevněných terénech, ale také pro zdolávání překážek v ulicích. Navíc velmi dobře snoubí poměr kvalita/cena.
- Raptor – jízdní kola vhodná pro mladší bikery, kteří chtějí mít možnost vyrazit do bikeparku, ale také na náročnější horský trail.
- Rambler – bicykly vhodné pro víkendovou horskou cyklistiku, při které se ovšem můžete pustit i do zdolávání náročnějšího terénu.
- Koyuk – modely tzv. gravel kol neboli „štěrkoletů“. Vhodné jsou tedy především na štěrkové cesty, ale uplatnění najdou i v dalších terénech.
- Rein – pánská kola této modelové řady jsou vhodná především pro začátečníky, a to pro jízdu na pevném povrchu a v lehkém terénu.
- Charisma – kvalitní a designově zajímavá dámská horská kola, na nichž je možné vyrazit i na další cesty do terénu, který může být i náročnější na zdolání.
- Metric – elektrokola, která se hodí především do městského prostředí. Zvládnou ovšem i lehčí terén a s modelem Metric X lze vyrazit i do náročnějšího terénu.
- Blade – modelová řada silničních kol CTM, jež se hodí pro jízdu mimo terén. K dispozici máte levnější model Blade Comp a dražší model Blade Race.
- Pop Hi-Ten – BMX kola, která jsou vhodná pro dirt jezdce, ale také pro nadšence do freestylové jízdy v terénu, případně do „řadění“ v ulicích.
- Olivia – jízdní kola určená primárně do městského prostředí. Jedná se o bicykly se základním vybavením, které jsou levné, ale nehodí se na delší projížďky.
- Billy – kola určená pro děti, která jsou opatřena i pomocnými kolečky. Jde proto o vhodné řešení pro chlapce a děvčata, jež se s touto aktivitou teprve seznamují.
Scroll
V této modelové řadě existuje ještě několik dalších variant. Pořídit si tak můžete i kola Scroll Pro či Scroll Expert. Jedná se velmi kvalitní enduro bicykly, které jsou celoodpružené a vhodné na ostřejší sjezdy náročným terénem, a to včetně skoků. Jde zřejmě o nejlepší kola se značkou CTM. Tomu na druhou stranu odpovídá i nejvyšší cena mezi těmito produkty. Navíc musíme doplnit, že se na enduro kolech obecně hůře zdolávají kopce.
Skaut
Když už jsme zahájili celoodpruženými koly CTM, tak u nich ještě chvíli zůstaneme. Jednotlivé modely včetně aktuální nejnovější varianty Skaut 3.0 jsou all-mountain bicykly s hliníkovým rámem, které podle samotného výrobce představují vstupní bránu do kategorie celoodpružených kol. Pokud s nimi tedy ještě nemáte zkušenost, jedná se o výtečné řešení. Na druhou stranu musíte opět počítat s vyšší cenou, ač jsou tyto bicykly o něco levnější.
Rascal
Jízdní kola v modelové řadě Rascal lze sice využít na poklidné každodenní vyjížďky přírodou, na druhou stranu se mohou hodit i na závodní tratě. Zaujmou totiž nejen hliníkovým rámem, ale také moderní geometrií a kvalitním vybavením. Hodí se proto na cross-country (XC), umožňují tedy jízdu i v náročnějším terénu. Co se týče pořizovací ceny, ani v tomto případě nejde o nejlevnější kola, nicméně jsou opět cenově dostupnější.
Zephyr
Kola CTM Zephyr jsou vhodná jak pro úplné začátečníky, tak pro zkušenější bikery. Jedná se o all-mountain bicykly s pevným rámek s kvalitní geometrií. Kola z této modelové řady umožňují delší vyjížďky do přírody, a to včetně dlouhých výšlapů. Navíc na nich lze skákat a jezdit přes překážky. Ačkoli se stále jedná o jízdní kola, která nejsou úplně z nejlevnějších, přeci jen už jejich nákupem nemusíte zruinovat rodinný rozpočet.
Dirtking
V modelové řadě CTM Dirtking si je možné pořídit kola s moderní geometrií, která jsou primárně určena pro MTB Freestyle, neboť mají dobrou manévrovatelnost. Využít je ovšem nemusíte pouze při jízdě v nezpevněných terénech, ale také pro zdolávání překážek v ulicích. Umožňují totiž velmi dobré ovládání i při skocích. Modely Dirtking vás navíc vyjdou na 10 000 až 20 000 Kč, takže nepatří k nejdražším kolům se značkou CTM.
Raptor
Především kola pro mladší jezdce, která jsou ale s ohledem na možnosti jízdy velmi univerzální. Vyrazit na nich totiž lze jak do bikeparku, tak na náročnější horské traily. Modely CTM Raptor mají dobré jízdní vlastnosti, na nichž se podílí i vyvážená geometrie. Zvládnou přitom i hrubší jízdu, což nemusí být od věci. Tato kola do bikeparku i do terénu navíc lze sehnat i pod 15 000 Kč, i to tedy můžeme považovat za jejich pozitivní vlastnost.
Rambler
Jízdní kola CTM Rambler se nacházejí na pomezí bicyklů pro začátečníky a prémiových modelů. Tomu odpovídá i pořizovací cena, která sice není nejvyšší, u některých modelů se už ovšem může pohybovat kolem 20 000 Kč. Kola Rambler jsou vhodná pro víkendovou horskou cyklistiku, při které se ovšem lze pustit i do náročnějšího terénu. Mohou tedy odpovídat potřebám i zkušených jezdců, kteří se však přesto zřejmě poohlédnou jinde.
Koyuk
Modely za názvem Koyuk patří mezi tzv. gravel kola, kterým se říká také „štěrkolety“, což už samo předurčuje jejich uplatnění. Hodí se totiž především na štěrkové cesty. Obvykle mívají položenější vidlici s předsazením, která zajišťuje lepší stabilitu i na kamíncích. Bicykly z modelové řady Koyuk jsou vhodné na delší cesty v prachu a kamenitém terénu. Některé zájemce sice může odradit pořizovací cena, ta ale na druhou stranu není z nejvyšších.
Rein
V této modelové řadě si lze pořídit pánská kola, která jsou kvalitní a zaujmou i provedením konstrukce. Jejich uplatnění se nabízí především v terénu, jedná se tedy o horská kola. Určena jsou zejména pro začínající jezdce, čemuž odpovídá i finanční stránka. Některé modely totiž stojí pod 10 000 Kč. Přesto mají kvalitní konstrukci a jezdci poskytují dostatečný komfort. Můžete s ním tedy vyrazit na delší výlet i mimo zpevněné cesty.
Charisma
Modelová řada Charisma obsahuje velké množství kol, která jsou určena primárně pro ženy. Tomu odpovídá i jejich design. Jedná se o kvalitní horské bicykly, na kterých lze bez větších problémů vyrazit i na další „štreky“ mimo pevný povrch. Tato kola mají lehký hliníkový rám a kvalitní komponenty, takže lze vyrazit i do náročnějšího terénu. Cenově se přitom jednotlivé modely liší. Některé vás vyjdou na 7 000 Kč, další ovšem mohou stát i kolem 20 000 Kč.
Metric
Metric je modelovou řadou elektrokol CTM. V jejím rámci si lze pořídit tři odlišné modely. Metric C je e-bike vhodný na každodenní přesun po městě, ale uplatnění může nalézt i v lehčím terénu. To samé platí i o modelu Metric Lady, který je určen primárně pro ženy. Za to Metric X se hodí nejen do městského prostředí, ale zvládne i náročnější terén. Má totiž výraznější vzor či sportovnější sedlo. Cena všech těchto elektrokol je ale poměrně vysoká.
Blade
Modelová řada Blade představuje výjimku. Jedná se totiž o ryze silniční kola, která se jinak v nabídce společnosti CTM prakticky nenacházejí. Pořídit si přitom lze model Comp, který je levnější o osazený kompletní sadou Shimano Tiagra. K dispozici pak máte rovněž dražší model Race, který disponuje výbavou Shimano 105, která zaručuje přesné řazení, efektivní brzdění a kvalitní jízdní vlastnosti. Nehledáte-li tedy kolo do terénu, může jít o vhodné řešení.
Pop Hi-Ten
BMX jsou speciálně konstruovaná kola, která slouží ke specifické cyklistické sportovní disciplíně. Na tyto bicykly se zaměřuje také CTM, přičemž za velmi populární modelovou řadu lze považovat Pop Hi-Ten. V té si mohou pořídit své vysněné kolo dirt jezdci, případně nadšenci do freestylové jízdy v terénu, ale také do „řadění“ v ulicích. Kola Pop Hi-Ten seženete i v ceně pod 10 000 Kč, což je ovšem obecně u BMX poměrně běžné.
Olivia
V modelové řadě Olivia naleznete kola do města, která navíc nejsou drahá. Pořídit si je můžete už za 5 000 Kč. Přesto mají poměrně kvalitní rám, představec, sedlo i další díly. Vhodná jsou ovšem skutečně pouze do městského prostředí a na další cesty určena nejsou. Jedná se totiž o skutečně základní bicykl, který má navíc těžké převody. Rozhodně se tedy nehodí pro vyjížďky kopců, které mohou být dosti náročné na fyzickou kondici.
Billy
Pokud sháníte kvalitní dětské kolo, vybírat můžete z modelové řady CTM Billy. Jedná se o kvalitní bicykly pro chlapce a děvčata, jež se s touto aktivitou teprve seznamují. Opatřeny jsou totiž pomocnými kolečky, která dodají malým cyklistům oporu a jistotu při objevování nové aktivity. Navíc jde o kvalitní kola, což je důležité pro bezpečí vašeho potomka. Ačkoli nejsou nejlevnější, přehnaně šetřit na bicyklu pro děti bychom tak jako tak nedoporučovali.
Produktová řada | Příklad produktu | Určení | Cenové rozmezí (Kč) |
Scroll | CTM Scroll Xpert 2022 | Především pro sjezdy v (náročnějším) terénu | 40 000 až 80 000 |
Skaut | CTM Skaut 3.0 | Univerzální kola do terénu na rozličné trati, výlety i traily | 30 000 až 50 000 |
Rascal | CTM Rascal 4.0 | Pro pohodové vyjížďky, ale i na náročnější závodní tratě | 20 000 až 35 000 |
Zephyr | CTM Zephyr 2022 | Zejména pro delší traily absolvované začátečníky i zkušenějšími jezdci | 20 000 až 30 000 |
Dirtking | CTM Dirtking 2022 | Vhodná pro jízdu v nezpevněných terénech, ale také pro zdolávání překážek v ulicích | 13 000 až 20 000 |
Raptor | CTM Raptor 2.0 2022 | Umožňují vyrazit do bikeparku i na náročnější horský trail | 13 000 až 15 000 |
Rambler | CTM Rambler 4.0 2022 | Kola vhodná pro víkendové vyjížďky, a to i v náročnějším terénu | 12 000 až 20 000 |
Koyuk | CTM Koyuk 3.0 2022 | Gravel kola, která se perfektně hodí na štěrkové cesty | 25 000 až 42 000 |
Rein | CTM Rein 3.0 2022 | Pánská horská kola vhodná mimo zpevněné cesty | 8 000 až 15 000 |
Charisma | CTM Charisma 6.0 2022 | Dámská horská kola pro využití i v náročnějším terénu | 7 000 až 20 000 |
Metric | CTM Metric X 2022 | Elektrokola vhodná do města, ale také do lehčího a některá i do náročnějšího terénu | 50 000 až 60 000 |
Blade | CTM Blade Race | Silniční kola vhodná pro jízdu na rovinách, prudká stoupání i rychlé sjezdy kopců | 25 000 až 30 000 |
Pop Hi-Ten | CTM Pop Hi-Ten 2022 | BMX kola pro dirt jezdce, případně pro freestyle v terénu či „řadění“ v ulicích | 7 000 až 10 000 |
Olivia | CTM Olivia 3.0 2022 | Optimální řešení do městského prostředí | 5 000 až 8 000 |
Billy | CTM Billy 2022 | Kola vhodná pro první jízdní zkušenosti malých dětí | 3 000 až 4 500 |
Ceny kol CTM
Kola CTM obecně patří spíše k levnějším, přesto si lze pořídit bicykly v různých cenových kategoriích. My jsme je z hlediska finanční stránky rozdělili do čtyř skupin.
- Cena do 10 000 Kč – v této cenové kategorii seženete především dětská kola CTM, k dispozici ale máte i rozmanité bicykly pro muže i pro ženy.
- Cena od 10 000 do 25 000 Kč – pokud si připlatíte, budete si moci pořídit vysoce kvalitní trekingová kola i některá velmi dobrá kola horská.
- Cena od 25 000 do 50 000 Kč – kola na silnice i do (různého) terénu, která jsou vhodná pro cyklisty s vyššími nároky na kvalitu.
- Cena nad 50 000 Kč – v nejvyšší cenové kategorii seženete vysoce kvalitní horská kola, stejně jako elektrokola se značkou CTM.
Cena do 10 000 Kč
V nejnižší cenové kategorii naleznete kola CTM z různých modelových řad. Nejlevnější jsou dětské bicykly, z nichž mnohé stojí méně než 5 000 Kč. Pořídit si přitom lze kola pro chlapce i děvčata, a to včetně variant s pomocnými kolečky. Do 10 000 Kč ovšem seženete i bicykly do městského prostředí, případně BMX. Opatřit si navíc lze i nejlevnější horská či trekingová kola, do nichž bychom ovšem přeci jen doporučovali investovat o něco více peněz.
Cena od 10 000 do 25 000 Kč
Mezi 10 000 Kč a 25 000 Kč si je možné pořídit obrovské množství kol CTM. Některá z nich se hodí pro pohodové víkendové vyjížďky na pevném povrchu či v lehkém terénu, další zvládnou i delší cesty v náročnějším terénu. V této cenové kategorii tedy máte k dispozici i nejrůznější trekingová kola, která už lze bez problémů označit za vysoce kvalitní. A pořídit si je možné i velmi dobrá kola horská.
Cena od 25 000 do 50 000 Kč
V této cenové kategorii naleznete univerzální kola do terénu na rozličné trati, výlety i traily, kvalitní gravel kola vhodná na štěrkové cesty i bicykly pro náročnější závodní tratě mimo zpevněné cesty. Zakoupit si lze i silniční kola vhodná pro jízdu na rovinách, prudká stoupání i rychlé sjezdy kopců. Vyberou si už spíše cyklisté, kteří to s touto aktivitou myslí vážně a chtějí k ní mít náležité vybavení.
Cena nad 50 000 Kč
Kola CTM jsou obecně považována za levnější. Přesto si lze pořídit i modely, jež vás budou stát přes 50 000 Kč, a to někdy i výrazně. Vesměs se jedná o bicykly, které mohou nalézt uplatnění i při sjezdech v (náročnějším) terénu. V této cenové kategorii ovšem seženete i elektrokola CTM, jež jsou vhodná do města, ale také do lehčího a některá i do náročnějšího terénu. Nejdražší kola s touto značkou se mohou cenově pohybovat kolem 75 000 Kč.
Cenová kategorie | Co obvykle nabízí | Co obvykle nenabízí | Produktové řady | Pro koho se hodí |
Cena do 10 000 Kč |
|
|
|
Především pro rodiče a jedince, kteří kolo využívají na kratší vyjížďky po městě |
Cena od 10 000 do 25 000 Kč |
|
|
|
Pro cyklisty, kteří shánějí kola i do terénu |
Cena od 25 000 do 50 000 Kč |
|
|
|
Pro cyklisty s vyššími nároky na kvalitu kola |
Cena nad 50 000 Kč |
|
|
|
Pro jezdce, kteří hledají skutečnou kvalitu nehledě na vyšší cenu |
Dobrý den, mám s cyklistikou už docela dost zkušeností a hledám kvalitní kolo. Do oka mi padla i kola CTM, která se mi poměrně líbí. Nicméně tvrdíte, že se hodí spíš pro méně zkušené jezdce. Je to tak?