Recenze koloběžky Spartan Stunt - Test 2023 | Arecenze.cz
Menu

Recenze a srovnání Spartan Stunt

73,5 % Celkové hodnocení

Pro nenáročné v kategorii Freestyle koloběžky

Klady

  • Kvalita vzhledem k nízké ceně
  • Vhodná pro začátečníky
  • Už od 130 cm výšky

Zápory

  • Nutnost častější údržby
  • Horší ložiska
1 300 Kč Orientační cena

Souhrnné údaje 

Spartan Stunt je freestylová koloběžka, což znamená, že je charakteristická lehkou a odolnou konstrukcí a menšími rozměry. Jako výrobní materiál zvolil výrobce slitinu hliníku, který se vyznačuje velmi nízkou hmotností a konstrukce je charakteristická dobrou aerodynamikou. Vidlice je ocelová, řídítka jsou uzpůsobená do tvaru písmene Y, což je odolnější varianta.

Koloběžce chybí stojánek, ale ten absentuje u drtivé většiny podobně zaměřených modelů. Jako systém brzd bylo zvoleno nášlapné řešení, které je pro freestylové verze téměř jedinou variantou. Výrobce bohužel neuvádí, zda se jedná o méně kvalitní pružinovou brzdu, nebo lepší brzdy typu flex.

Parametr Tento produkt
Výrobce

Spartan

Stojánek

Ne

Materiál rámu

Hliník

Brzdy

Nášlapná

Lze složit

Ne

Hodnocení konstrukce a rozměrů

Hmotnost 3,3 kg řadí koloběžku zhruba do průměru podobně orientovaných produktů v době srovnání (červenec 2022) a manipulace s ní by měla naskýtat běžné možnosti. Podle výrobce se hodí na provádění triků, na skákání i na U-rampy. Nosnost 100 kg lze považovat v kategorii freestylových koloběžek za standard a podobně je na tom koloběžka i z hlediska rozměrů řídítek a celkové konstrukce. Díky těmto parametrům byste s manipulací neměli mít větší problémy. Hodí se pro jezdce od 130 cm výšky, proto je možné ji pořídit i dětem.

Kola dosahují velikosti 100 mm, což odpovídá zhruba 3,9 palcům. To považujeme za spíše menší kolečka, koloběžka se s nimi hodí spíše pro začátečníky, bude více stabilní než modely s většími koly. Co se týče kvality komponent, někde se nižší cena tohoto modelu projevit musela. Výrobce koloběžku osadil méně kvalitními ložisky typu ABEC 7, za nejlepší je přitom považován stupeň ABEC 9. Hlavové složení navíc není pevné, bezzávitové, to najdeme spíše u dražších modelů. Je tedy možné, že bude po nějaké době na koloběžce nutné sem tam utáhnout nějaký ten šroubek.

Parametr Tento produkt
Hmotnost (kg)

3,3

Nosnost (kg)

100

Minimální / doporučená výška jezdce (cm)

130

Výška řídítek (cm)

84

Šířka řídítek (cm)

45

Hlavové složení

Závitové

Délka koloběžky (cm)

48

Délka nášlapu (cm)

33

Velikost kol (přední / zadní)

3,9" / 3,9"

Ložiska

ABEC 7

Hodnocení dalších uživatelů

Majitelé koloběžky jsou spokojení především s jejím poměrem ceny ku výkonu. Kladně hodnotí také designovou stránku koloběžky a celkovou kvalitu a odolnost použitých materiálů. Koloběžku mohou rozhodně doporučit dál. Slabinou je podle nich v kategorii spíše průměrná hmotnost, která lehce komplikuje manipulaci, pokročilejší modely bývají lehčí.

Klady a zápory

Jako benefit jsme u tohoto modelu označili poměr ceny ku kvalitě. Za přijatelnou cenu se vám dostane poměrně kvalitní freestyle koloběžky, která je vhodná pro děti, začátečníky nebo nenáročné jezdce na trikové ježdění. Hodí se pro jezdce už od 130 cm výšky, některé modely jsou přitom určeny až dospělým jedincům.

Musíte se ale připravit na jisté rezervy, co se některých komponent týče. Výrobce bohužel neuvádí, jak kvalitní brzdu koloběžka Spartan Stunt má nebo jaký je materiál středu kol, u ložisek se ale dočkáte nižší třídy ABEC 7. Koloběžka má navíc závitové uchycení hlavového složení, to znamená, že může při jízdě drncat a bude nutné sledovat, jestli nedošlo k povolení nějakého šroubku.

Porovnání s alternativami

Jestliže hledáte cenově dostupnější koloběžku pro začátečníky nebo mírně pokročilé spíše na občasné, zábavní ježdění, můžeme jako alternativu doporučit Street Surfing Torpedo Black Core. S porovnávaným modelem má podobné vlastnosti, nabízí ale o něco kvalitnější brzdy a kovové středy koleček, které slibují vyšší výdrž.

Pokud sháníte koloběžku s větším průměrem kol, mohla by se vám hodit Chilli Reloaded Rebel. Ta je navíc o něco těžší, takže se příliš nehodí na skákání, u provádění triků ale nabídne dobrou obratnost. Je dražší, což ale vykupují výrazně kvalitnější komponenty, jako je bezzávitová hlavice nebo ložiska ABEC 9, proto se hodí i pro jezdce, kteří to s freestylem myslí opravdu vážně.

Naše hodnocení a závěr

Koloběžku Spartan Stunt hodnotíme jako velmi dobře vybavený a líbivě designově konstruovaný model. Koloběžka je vhodná pro méně náročné uživatele, kteří berou při koupi velký ohled na cenu a shání model spíše na rekreační ježdění. V nízkých cenových relacích nemá příliš konkurenci. Celkově se jeví jako vhodná pro začátečníky nebo mírně pokročilé.

Jejími nedostatky je horší třída ložisek, hlavové složení by navíc mohlo být bezzávitové, jako tomu je u lepších modelů. V tomto ohledu můžeme jako alternativu doporučit Street Surfing Ripper Myth, která má kvalitnější komponenty, na druhou stranu si za ni připlatíte.

1 300 Kč Orientační cena
Autor: | Datum: | Produkt: Spartan Stunt | Hodnocení: 73,5 %
Karolína Šerá
Redaktorka
Karolína je autorkou, která ráda předává nastudované informace dál v co možná nejsrozumitelnější formě. Kromě toho také pečlivě a podle důležitých parametrů vybírá produkty a trh pravidelně kontroluje, proto ve výběru koloběžek najdete jen aktuálně dostupné modely s dobrými vlastnostmi i kladným uživatelským hodnocením. Vedle koloběžek má na starosti i jiná sportovní témata jako běžecké pásy nebo dětská kola, dále ale také školní aktovky nebo online jazykové kurzy.

Diskuze, poradna a vaše zkušenosti

Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá, a naši redaktoři vám odpoví v moderované diskuzi. Můžete také poradit ostatním, nebo se podělit o svoji zkušenost.

Položte dotaz

Odpovědět na dotaz

Nenašli jste v diskuzi odpověď? Zeptejte se a naše redakce na praktické a zajímavé dotazy najde odpověď.


Další recenze

Recenze Spartan Stunt

Spartan Stunt

1 300 Kč Orientační cena