Jak vybrat kufr na nářadí
Při výběru berte ohled hlavně na kvalitu materiálu korpusu. Častým přenášením a otevíráním se časem ošoupe. Otázka nezní zda, ale jak brzy. Speciální pozornost rozhodně věnujte i provedení vnitřního prostoru, které by mělo odpovídat vašim potřebám.
Vzhledem k tomu, že kufřík je určen k častému přenášení, zkontrolujte madlo. Na bezpečnost uloženého materiálu pak mají vliv zámky. V neposlední řadě se zamyslete nad tím, zda by vám lépe neposloužil box na kolečkách.
Mnoho firem nabízí ke svým produktům i ochranná pouzdra, takže se zaměříme i na ně. Závěrem nesmí chybět tradiční cenové okénko. Jako vždycky rozdělíme jednotlivé modely několika pásem a naznačíme, co od nich můžete očekávat.
Kromě kufrů na nářadí se vyrábí mnohé další speciální kufry – například na kosmetiku. I o nich jsme sepsali návodný článek Jak vybrat kosmetický kufřík.
Materiál
Zdaleka nejdůležitějším parametrem každé schránky je materiál, z něhož je vyroben vnější korpus. Velké množství uloženého nářadí a nepříliš dobré pracovní podmínky vyžadují odpovídající provedení. Nejčastěji se lze setkat s plastovými boxy, méně obvyklé jsou potom plechové nebo hliníkové kufříky.
Použitý plast by měl být velmi tvrdý tak, aby nedošlo k jeho prasknutí při pádu na zem. Nejkvalitnější výrobky bývají dokonce pochozí, mohou tedy být využity jako provizorní stupínek. Skořepa je závislá na provedení ABS nebo HDPE plastu. Při nákupu se rozhodně vydejte do obchodu a box si pečlivě osahejte. Jedině tak určíte úroveň použitého materiálu dostatečně spolehlivě.
Nejvíce zatěžovanými součástmi bývají spojky mezi spodním dílem a víkem. Přezky by měly být v každém případě kovové, protože plastové nevydrží dlouhodobou zátěž a často rychle praskají. Nejlepší boxy mívají jeden dlouhý pant s kovovou osičkou. Nepříliš vhodné jsou modely se dvěma kratšími panty. A nulovou odolnost nabízí plastová osička, jíž se v rámci možností vyhýbejte.
Další materiály bývají užívány v mnohem menší míře a uplatňují se spíše u profesionálů. Pro svou vyšší hmotnost obvykle nabízejí méně místa pro uložení nářadí a dalších doplňků. Obyčejně proto slouží jako schrána specifického náčiní náchylného k poškození.
Provedení vnitřní části
Také vás štve, když se drobný spojovací materiál rozsype všude po kufříku a vy jej pak dlouhé minuty lovíte? Právě proto jsou na trhu výrobky se speciálním rozvržením vnitřní části, jež by těmto situacím mělo zamezit.
Standardně se využívají elastická poutka, kapsy nebo moduly pro uložení nářadí nebo dalších kutilských vychytávek, jako jsou třeba páječky, o kterých si můžete přešít více informací v tomto článku. Nejoblíbenější variantou jsou kapsy, protože jsou zkrátka nejpraktičtější. Náčiní můžete podle libosti vytahovat a zase zandávat, aniž byste museli něco někam provlékat nebo zapínat. Pořádkumilovní ocení spíše poutka, protože drží věci pevně na místě. Pozor však dávejte na pružnost gumy.
Abyste se nemuseli potýkat se situací naznačenou v úvodu této podkapitoly, měl by být kufřík vybaven vnitřní přihrádkou pro drobný materiál. Ideální je, pokud lze jednotlivá plata vytáhnout, protože ne vždy potřebujete úplně všechno, co v boxu nesete.
Pro profesionální řemeslníky může být zajímavá i přihrádka na dokumenty. Můžete sem bez problémů uložit stavební dokumentaci, fakturu nebo dodací listy.
Madlo
Jen si představte situaci, kdy nesete svou cennou výbavu do schodů a utrhne se vám madlo. Následující pád nenávratně poškodí vaše drahé přístroje, nehledě na nepořádek způsobený rozsypáním spojovacího materiálu. Abyste tomu zabránili, zkontrolujte při nákupu provedení madla. A čiňte tak raději i při každé další cestě.
Běžně se využívá rukojetí plastových, v některých případech textilních. V každém případě by mělo madlo dobře padnout do ruky být snadno přenosné i v rukavicích. Použitý materiál by měl být dostatečně tuhý, aby byla jistota, že se po několika úchopech nepřetrhne.
Zámky
Vzhledem k tomu, že při práci nemáte vždy dostatečný přehled o tom, kdo se kolem vás pohybuje, vyplatí se zvolit model vybavený zámky. Ve své základní variantě se jedná o jednoduché západky, které musíte spojit. Jejich funkcí je ovšem spíše jen ochrana proti vysypání.
Skutečná bezpečnost nastupuje až při pořízení dodatečné bezpečnostní pojistky. Pro otevření boxu totiž musíte zadat číselný kód, který znáte jen vy. Případný zloděj tak bude mít smůlu a do útrob kufříku se dostane pouze za použití násilí.
Kolečka
Zajímavou variantu bezesporu představují rozměrné úložné boxy na kolečkách. Svým provedením připomínají tašky, s nimiž můžeme často vídat seniory na nákupech. Asi jste se také zamýšleli nad tím, k čemu by vám taková schránka byla?
Pokud jste domácí kutil, tak k ničemu. Boxy na kolečkách jsou navrženy tak, aby se do nich vešlo obrovské množství nářadí a materiálů. Nacházejí své využití zejména u profesionálních řemeslníků, kteří se pohybují na stavbách a nechtějí své náčiní pořád někde přenášet.
Použití takových výrobků v domácnosti může být naopak kontraproduktivní. Při pohybu po trávě a dalším nezpevněném povrchu bude mít box tendenci se neustále zasekávat. Nadřete se s ním tedy více než v případě klasického madla. A to nehovoříme o riziku utržení koleček.
Pouzdro
Mnohé renomované firmy nabízejí ke svým luxusnějším výrobkům speciální ochranné pouzdro. Bývá vyrobeno z kůže nebo odolných textilií a poskytuje vašemu náčiní dodatečnou ochranu. Třešničkou na dortu je možnost jeho nošení na ramenou, čímž zásadně usnadňuje přesun z místa na místo.
Cena
Z cenového hlediska nepředstavují boxy příliš nákladnou položku. Vždy ovšem záleží na tom, jak náročnými zákazníky jste, protože zaplatit za jejich pořízení můžete od několika stovek až po několik tisíc. Při našem průzkumu trhu jsme identifikovali tři základní skupiny:
Cena do 500 Kč
Nejlevnější kategorie obsahuje plastové boxy, které se nehodí k pochozu. Obvykle nejsou příliš odolné proti poškrábání ani nevynikají příliš komplikovaným vnitřním prostorem. Mívají podobu průhledného kufříku s přihrádkami pro uložení náčiní a materiálu.
Nepočítejte s tím, že byste do jeho útrob vložili rozměrnější elektrický nástroj. Boxy obsahují kapsičky pro uložení šroubováků, klíčů a dalších ručních pomocníků.
Cena od 500 Kč do 2 000 Kč
Na první pohled by se vám mohlo zdát, že je rozmezí poměrně široké. V zásadě ovšem v této kategorii naleznete výrobky velmi podobných vlastností. Liší se jen kvalita použitého materiálu a provedení klíčových prvků jako jsou zámky nebo přezky.
V dané cenové relaci se objevují i první boxy na kolečkách umožňující umístění velkého množství náčiní a materiálu. K ruce máte hned několik vnitřních přihrádek a brašna mívá dostatek místa i pro umístění rozměrnějšího nástroje.
Cena nad 2 000 Kč
Luxusní schrány se prodávají za finanční obnos přesahující 2 000 korun. Standardně se jedná o obrovské pojízdné kufříky, do nichž umístíte prakticky cokoliv. Pokud jde o ruční kufříky, tak mají hned několik přihrádek. Použitý materiál je vysoce kvalitní a neublíží mu ani pád z výšky.
Standardně se můžete i v případě ručních modelů setkat s kolečky usnadňujícími jejich přesun z místa na místo. Jejich hmotnost je totiž poměrně výrazná.